Maple-syrup babies - mamici de Canada (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alberta72 spune:

Hei Simona, de ce ne invidiezi? Eu sunt din Bv.

Denisa, am incercat sa rascolesc memoria lui Robert dar nu isi aduce aminte de tine. Ne trebuie mai multe amanunte, poate chiar niste poze. Plus ca tu esti din generatia lui Razvan asa ca poate el isi aduce aminte de tine. De noi ce sa zic, Andrei face 5 ani la sf lunii iulie. Eu pe 17 iulie fac 10 ani de Canada. Niste poze:
http://s681.photobucket.com/albums/vv180/alberta72/

Vecina Laura, ai disparut in ceata. Cum mai esti? Vezi ca te sun cand nasc sa anunti tu fetele de pe forum.

Pupici.

AMR 6 days

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

mQQm trimis pm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiion
Diana2007 ce campioana ai fost la scosul din pampers...Si e cu un an mai mare al tau.
Si eu am primit sabsimplex din Romania. Aici se chama infacol si e acelasi lucru. Si inca vreo cateva creme din Romania pe care le-am gasit apoi aici.






Mihaela, cred ca m-am exprimat gresit pe undeva, dar Victor e in continuare in pampersi si cred eu, pentru muuuult timp. Singurul lucru pe care l-am facut in sensul asta a fost sa-i cumparam o olita si sa-i aratam cum se foloseste (adica l-am asezat pe ea) pentru ca incepuse sa ne spuna cand facea caca. De cand cu experienta asta, nu ne mai zice deloc atunci cand face kk iar daca il intrebam la momentul cu pricina, zice hotarat, no, no, no !
Asa ca am abandonat proiectul deocamdata si cum timpul e destul de scurt pana vine bebe2 cred ca o sa amanam pentru mai incolo.
Dar nu e graba, si daca o sa fie dupa trei ani e inca ok, parerea mea !

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +20s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna


Diana, cum a fost la morfologica?
Eu merg lunea viitoare la Lakeshore si pe urma celalata saptamina la Cite'. Examenul asta plus intrevederea cu doctoritele de dupa decide unde nasc. Ca mamaia de la Brunsw. nu e vorbareata deloc, deloc, deloc, habar n-am ce ma asteapta, pe cind cealalta deja vr5ea sa stie ce-i in capul meu si cum as vrea sa nasc, sa facem un plan de bataie. SI mai zise ea ca, avind in vedere ca i-am facut vint lui Radu in 3 ore spre 4 ca primipara, am multe sansa s-o articulez pe Zarzara in doi timpi si trei miscari. Asa ca tre sa fiu si aproape de spital.
Very happy sa te vad AM, nu mi-am dat seama ca tu lucrezi dupa masa, de fapt cred ca n-am tinut minte, deh, hormonul odihnit si neuronul obosit, ce sa-i faci... Vorbim la tel, good?


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985


Pai cum sa fie la eco, bine, adica stiam la ce sa ma astept. I-a masurat toate alea si a tot zis "beautiful, beautiful", ne-a dat si niste poze, mai dragute decat la Victor pentru ca e tot in pozitie orizontala si poate sa-l prinda mai bine, chiar daca nu tot ca la 14 saptamani.
Acum, din ce am vazut eu acolo, are trasaturi mai finute decat V, adica un cap mai mic si mai rotund, corpul si manutele la fel, dar frate, are niste craci !!! Ce sa mai, numai picioarele de el/ea ! Mi-am explicat de ce vad deja cum mi se misca burta cand loveste (si mereu in aceleasi loc), ii place sa faca bicicleta, se antreneaza nazdravanul ! A si ce mai are mare (adica asa mi s-a parut mie si m-a impresionat) este inima, se vedea cum se inchideau si deschideau camerele alea patru, parca la Victor n-am remarcat asta.
Abia astept sa te duci si tu sa-mi zici daca Zarzara s-a intors cu capul in jos ca incep sa intru la idei, daca al meu n-o vrea sa se intoarca acum si mai incolo nu mai are loc ?
Celelalte fete, la voi cand s-au intors nazdravanii in pozitia de atac ?

Azi am fost si la madam dr Vasilie, toate bune, doar mi-a ascultat inima lui bebe, m-a intrebat daca am deja contractii sau ceva sangerari, mi-a spus sa nu-mi fac probleme cu testele de la sindromul Dawn ca sunt foarte bune (avand in vedere ca variatia de la primul la al doilea test a fost foarte mica) si m-a mai intrebat cum mai sunt cu scarbiciul, ca daca am nevoie imi da o hartie de intrerupere mai devreme. I-am multumit si i-am spus ca deocamdata sunt plina de energie si n-am chef sa pierd timpul pe acasa dar daca voi avea nevoie ii voi spune mai incolo. Si m-a mai linistit si cu greutatea, mi-a zis ca sunt in grafic, dupa calculele lor cica n-am luat decat 10 pounds, dupa ale mele, mai mult.
Si eu zic sa ramai cu spitalul din Laval, nu numai pentru doctor, dar pentru apropierea fata de spital. Eu toata sarcina cu Victor am trait spaima ca voi naste la ora de trafic si ca va fi 40 si Decarie-ul blocat si cum ajung eu la Juif la timp ... De-aia am si riscat acum si am schimbat doctorul, desi eram foarte multumita de primul, asa ca go for it !

Nu cred ca pot sa ajung la intalnire cu sezatoarea dar vorbim pentru una AM.

Pe curand,

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +20s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Musai incep prin a va multumi tare mult pt input, asa de fain imi completez acolo la "black holes".

mamaana, primit PM, sar'na, sun maine. Palpitant cu fetitele, bine ca e bine totul, nici nu pot sa-mi imaginez prin ce-ati trecut.

Ati scris aici o gramada, ceea ce am citit tot si am apreciat, dar inca n-am chiar compilat si centralizat. Oricum mikiion, se prinde ceva, azi am vazut la farmacie plasa de insecte si de ploaie si m-am gandit la tine. Dar nu le-am luat, maine imi completez listele si plec...

Io m-am intalnit azi cu Romanitza, o dulceatza de nu te mai saturi de povestit cu ea, o minunata si mi-a facut multa placere.

Alberto, mey, 5 zile AMR!!! ioooooii. Tinem pumnii, v-am vazut in poze, sunteti niste frumosi, dap-ai flacaul e un minunat, sa va traiasca (asa de aiurea mi s-a parut intotdeauna urarea asta, da' alta nu stiu, nah)!!! Si-acum vad ca tot printz primiti, o sa fii tinuta pe palme de-atatia masculini acolosha. Asteptam vesti!!!

Mamicile noi, chiar asa ocupate sunteti? Mai dati cate un semn sa stim si noi unde dispar femeile dupa ce nasc...

Simonna, voila, ti-ai gasit si tu pe (inca) cineva din urbea ta. Numai eu nu mai gasesc un puscarias pe-aci... Citi cat de activa si harnica esti, bravo. Ca de ales de dr si spital zic doar: succes.

Ce sa mai zic, alu meu s-a apucat de rasturnat casa, sper sa nu dorm in garaj dupa ce nasc, ca la cat e de deranjata pe interior, sper doar sa nu-i dea prin minte sa-i faca ceva si garajului, ca-mi ramane masina. Pana si brazi planteaza... asa ca nici in backyard nu ma pot aventura.

Eu am avut azi prenatalul, primul de-ala de 2 sapt, a durat 3 minute: any bleeding, any change, baby moving, thank you see you in 2 weeks. $7 parcare. Noroc cu asistenta ca imi ia toate masurile, care masuri sunt 1 pound in 2 weeks, geez, bine c-am incetitnit ca mergeam cu kg/sapt. Peste 2 sapt imi face echo, sa vedem daca am scapat de alea de la morfologica si cum stam cu pozitia.

Miss Llaura, ce mai faci? Ce face little canuck?

Va pup!


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Alberta-frumosi foc sunteti, m-am topit dupa pustiul vostru- si rusinica lui Robert ca nu ma mai tine minte, nu sutn din generatia lui Razvan-sunt intre ei-intre mine si Robert sunt 3 ani diferenta, eu stiu ca Razvan e mai mic ca mine, d cnu ma- lasat memoria.Pe tine nu te stiu, tu ai venit prima aici (sorry dc sutn indiscreta)ca stiam ca Robert a venit in ac. an cu mine(2001) sau in 2002.
Poze iti dau, dar el dc ma srie, clar eram cu parul lung ca aici(www.dropshots.com/dragost sau www.dropshots.com/denisam)-poze recente avem la www.dropshots.com/andreeam sau wwww.dropshots.com/eric17

Tinem pumnii pt cezariana si sa auzim de bine.Cred ca dc vrem sa continuam cu detalii,mai bine pe privat ca monopolizam discutia si e de bebelusi- eu si asa nu stiu ce caut pe aici

Diana-ma bucur de vesti-legat de pampers, in vara asta e momentul eu stiu ca nu e usor cu 2 randuri de pampersi, din experienta vb, dar cum zici tu, noi am scapat de el la peste 2 ani,dar a fost ok si fetita-eu vad big diference la multe capitole intre copiii mei.
Simona-bravo si asteptam vesti!
mQQm- bafta cu renovarile si restul,deci ne vedem sa iti predau ce am promis?

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Denisa, you're among the experienced ones... ca la alde mQQm si cu mine e mothers reloaded, dar nu-s cit de repede o sa reload chextii care s-au intimplat acum 13 respectiv 10 ani :) Concluzia: you're more then welcome.

Alberta, ziceam generic, ca eu nu ma intilnesc cu nimeni niciodata De la Donia incoace n-am mai intilnit nici un brasovean si, mai ales, nu la Montreal....

Doamnelor, de fapt intram fugutza cit sa spun ca rezultatele la amnio sint bune, totul e minunat de normal si ni s-a reconfirmat ca Miss Z. e fetita. Asa ca deschid lista de sugestii si reclamatii pentru nume, ca noi sintem 3 si fiecare vrea altceva.

mQQm, tu cun mai stai cu short list?

Noapte buna,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Si eu sunt de aceeasi opinie: evrobodi e welcome!

Pai Denisa, ai adus deja shareta de la cottage? Ca io vin, poate chiar cand ma-ntalnesc cu mamaana, ca esti si tu tot in zona aia, zi-mi daca e disponibil de vizionat.

Simonna, sunt ff happy pt voi si sper sa enjoy la maxim si relaxata sarcina pana la capat. Felicitari la Miss Z c-a innodat cromozomii aia cum trebuie si abia astept s-o vad, inauntru sau afara din burta. Noi nu avem nici long nici short list, pur si simplu nu se mai discuta subiectul. Eu in naivitatea mea, traiesc cu increderea oarba ca ma va pocni inspiratia cand va trebui. Ti-am zis ca poti pleca de la spital fara nume si te mai gandesti dup-aia. Eu nu-s strsata. Singura chestie, dupa ce iese nu se va mai cadea sa-i spunem pepit, ca va fi color, asa ca trb sa inventam ceva interim.

Am o memorie frate, de ma termina. Azi ieseam dintr-un magazin si ma pocni un raspuns pt ceva intrbare de pe subiect si m-am gandit, ok, in seara asta intru sa zic. Ei, am intrat, de intrat, dar nu mai stiu ce era asa de important sa zic. Poate maine imi amintesc...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

mQQm, deci am zis eu bine cu reloaded, numai ca-s mai multe de reload decit partea in care tre sa avem grija de un bebel... :))

Ba, mie-mi trebuie nume si inca repede, ca la Radu a fost corect sa-i spunem Patrunjica cit a stat la caldurica, ca a fost f. usor de trecut la Radu cind a scos nasul in lume. Dar Miss Z. fiind tot fetita, pot sa pun pariu ca iese de acolo si Zarzara ramine!

Chiar ma jucam zilele trecute cu numele Zara, dar n-am succes, sau cel putin nu inca... Nici Laura nu le place suficient...

Copilul are el un nume dar e secret (eu il stiu dar n-am voie sa-l spun, ca l-am spus si cui l-am spus n-a picat in extaz si s-a ofensat plodul...:));

Colegu` se abtine - dar eu stiu ca voteaza pentru Addison, pe care l-as vota si eu daca primul nume al copchilei n-ar fi bazat pe Ecaterina...

Ca de fapt numele eu il am, dupa cite se vede, dar nu-mi place, am nevoie de un derivat din Ecaterina... Care derivat pe vremea cind Patrunjica era fata era Katia (devenit mult prea rusesc in acest coltz de lume pentru gustul meu), acum cochetez cu Katyann sau Catherine sau Catarina. Sint complet busculata la cap, e evident, nu stiu de ce va mai spun...
(Problema e ca Colegu si tata, plus majoritatea prietenilor, nu sint capabili sa pronunte Kati in ungureste.... si de fapt mie aia imi trebuie... asa ca de-aia sint asa confuzata! COpilul poate, am verificat, ca de-aia sintem in provincia lui la-la... M-am mutat al Kate, dar tot nu e Kati...)

Ha, mai am pina in septembrie sa ma hotarasc... dar m-as hotari mai repede... (Interesant ca in capul meu am inceput sa folosesc numele ales de Radu...)

Pupic,
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Simona-interesant cu numelr,cumnatii au avut cam aceasi problema si au ajusn la Katrina:)- si bunicii ii zic katrinelu:) acuma.
mQQm-calestile le aduc de la cottage pe 17-dupa long weekend,asa ca dupa data aia esti more welcome sa vii sa ne vedem si decizi.
Pupici la mamici si bebei!

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

Mergi la inceput