Sezatoarea canadiana (150) Bun venit Mara Nicole!

Sezatoarea canadiana (150) Bun venit Mara Nicole! | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Capitolul 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele
________________________________


Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida
Daisy

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Haideti de povestiti aici despre intalnirea de vineri si nu numai...

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Ziua! Imi dau copy paste la mesajul de la coada capitolului anterior, ca acolo nu-l mai citeste nimeni!

Vorba Dianei, si intrunirile astea "mici" sint super placute, ca apuci sa vorbesti mai mult cu oamenii cu care stai la masa. Mie seara de vineri mi-a cazut tare bine (Diana, nu uita, o singura fraza "N-am nascut", in rest poti sa ai tot fun-ul din lume!), a fost mortal chelnerul ala care ne ura sincer (poate era misogin!) si s-a ales cu ciuciu bacsis! Dar mincarea a fost buna si muuulta. Si locatia a fost corecta, mai ales pt. noi, Lavalul, care in 2 min. am fost pe autostrada.
Concluzia, see you next time, gasim alta crisma - poa' sa fie ceva cu teme japoneze? - si sa aveti o duminica placuta.

Donia, venit din vacanta? Cum a fost? Cine pe unde mai merge?

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Ce zi dom'le...ba e soare ba sta sa tune. Eu stau in costum de baie pregatita sa ies repede cind apare si soarele.

Si eu m-am simtit tare bine vineri, mai ales ca am avut asa subiecte interesante de vorbit Ah, si am mincat un tort delicios.

Mie insa mi-a luat tare mult sa ma returnez ca pe Champlain din 3 benzi numai una era deschisa.

Daiopri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:



Daiopri, ma bucur sa te citesc! tot inainte fato .


uof, ce nevoie as fi avut si eu de o terapie cu voi, Montrealul

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Sa va fie de bine intilnirea. Banuiesc ca nu ati avut timp sa faceti poze, mi-ar fi placut sa vad in special burticile...

Cge, credeam ca sint singura ! Imi pare rau pentru bratara, banii a banii, dar cind e un lucru de suflet e si mai greu de suportat pierderea.

A fost cineva aici: http://www.hamptonbeach.org/camping.cfm
Mi-ar placea sa aud niste impresii, recomandari...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Nelia, nu stiu nimic; stiu ca a fost sefa mea o saptamina aici:
http://www.oldorchardbeachmaine.com/Famlyfun.htm

si s-a simtit foarte bine;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ana, multumesc, ne-am uitat si pe acolo, dar am zis in primul loc pentru ca parea mai aproape si se poate sta si la cabanute, dar si cu cortul.

Miine este prima zi de gradinita a lui Lisandru! El trebuia sa inceapa pe 27 august, dar ne-au anuntat ca a plecat un copil si au un loc mai devreme. Ma bucur, pentru ca acum sigur voi avea timp sa-l acomodez incet-incet. Sint atit de curioasa sa vad cum va reactiona cind va vedea ca plec si il las acolo! Sa ne tineti pumnii! Daca se adapteaza bine il las citeva ore bune acolo si... ma apuc de zugravit apartamentul, cu Agata.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

N-am nascut !

Si sunt in Ro de ieri dupa amiaza.
Din punct de vedere al zborului a fost cea mai buna experienta pe care am avut-o pana acum (cu tot cu trambalatul bagajelor la Paris, ca deh, platesti mai putin, dar ai si dezavantaje), fara intarzieri, totul a mers snur ! Mi s-a parut ca am ajuns foarte repede.

Si Victor s-a comportat foarte bine pentru asa un drum, dar nu a dormit decat o ora si jumatate pe primul zbor, din care 30 de minute pe burta mea, timp in care din partea cealalta se razvratea mijlocu ca-l inghesuie frati-su ! Pe Paris Bucuresti si-a facut prieten un baietel care l-a invatat (din joaca) sa-si spuna numele, ca pana acum, cand il intrebai cum il cheama spunea doar numele de familie (ca e mai usor).

Bunicii sunt pe spate de ieri, toata lumea se invarte in jurul nostru, e atat de placut sa fii din nou acasa !

Dat fiind ca nu a dormit mai deloc pe drum, aseara a cazut rapus la 10, s-a trezit de vreo doua ori dar doar pentru ca ii era prea cald sau sete, e sapte si inca doarme

Nu vreau sa va oftic dar aici e caaaaald ! Adica ieri cand am ajuns era cald, dar asa suportabil. Ai mei stau mai la tara, asa ca acum dimineata e racoare, dar va fi o zi frumoasa.

Nu cred ca scapati de mine, ca acum am timp sa scriu in fiecare zi, n-am chef de alergat pe la prieteni sau rude, asa pe langa casa.



Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +32s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

De intalnire ce sa va mai zic, mi-a dat curaj pentru plecare si doza de relaxare pana la urmatoarea "sezatoare" !

Nelia, si eu am avut in grija un plic din asta, si cum am citit ce ai scris m-am repezit sa vad daca mai e acolo unde il stiam. Uf ! Cred ca muream de oftica, mai ales ca era vorba de banii de vacanta

Carmen, ieri am mancat salata cu produse Ro, si am simtit pentru prima data diferenta fata de ce mancam in CA. Or fi toane de gravida, ca nu m-am putut plange pana acum de ce mananc in Ca, dar ieri am fost

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +32s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

'neata si de la mine!

khristin la multi ani! Multa sanatate si sa te bucuri de frumoasa familie! Foarte frumoase pozele cu puiutii tai!

Sa va fie de bine cu intalnirea! Ma bucur ca v-ati simtit bine, de altfel sincer nici nu ma asteptam sa nu fi fost asa!

Daiopri multa putere de lupta!

Diana bine ai ajuns in Romania si o vacanta frumoasa! Ma bucur ca ai avut un zbor placut si iti doresc sa te odihnesti alintata de familie!

lorelaim succes in continuare cu suedeza si o vara frumoasa!!

Noi am fost vineri la Amsterdam sa-l luam pe Seba de la aeroport si am stat pana duminica, iar la intoarcere ne-am oprit si in Utrecht. Vremea a fost cu foarte multe toane dar pana la urma am inceput sa ne obisnuim si cu reprizele de ploaie mai mult sau mai putin puternice. Am fost pe la muzee, l-am stresat cu foarte mult mers pe jos pe Seba care zici ca era in cura de dezintoxicare de PSP, Nintendo, filme, etc... Cand am ajuns aseara in Maastricht s-a dus direct sa-si aleaga la ce film sa se uite. Si ne-am jurat ca nu mai mergem in magazine cu Isabella caraia ii trebuie cate o pereche de pantofi din fiecare magazin... in fine, incepe o noua saptamana, se pare ca ceva mai putin ploioasa la Maastricht.

O saptamana frumoasa va doresc!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput