Sezatoarea canadiana (150) Bun venit Mara Nicole!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Diana bine ai ajuns si odihna placuta.
Si intoarcere la fel de lina.


Nelia dar eu sper sa-i regasesti. Bafta la gradinita. Poate ne vedem saptamana viitoare. In drum spre gradinite eventual.

Noi am fost ieri la Grandby la zoo . A fost superb. Ne-au amenintat un continuu niste nori dar pana la urma nu a plouat. A fost in avantajul nostru pentru ca gradina a fost pustie.Nu ma asteptam sa fie asa de goala intr-o duminica. Cred ca lumea e plecata la distante mai mari in concedii.Sau vremea i-a speriat. Noi cum nu am venit pentru baie a fost in avantajul nostru.
Daca la 2 ani ai lui Marc a fost buna vizita, acum la 3 ani a fost perfecta. Am ajuns la 9 acolo( am prins si loc de parcare langa intare)si am plecat la 6, doar dupa ce s-a convins ca animalele pleaca la culcare. A picat de somn dupa 5 minute de mers cu masina....
Concluzia: data viitoare dormim acolo!!!
Pe total ne-a placut foarte mult. De asta imi pare rau ca plecam, suntem prea departe de gradina zoologica. Si ferma din Laval.

Am ajuns la concluzia ca s-a mai maturizat. Pentru prima oara a acceptat sa mearga singur intr-un manej!!!!Ne-a luat prin surprindere. Ne da sperante ca adaptarea la o noua gradinita va fi mai simpla . Sa o si gasesc intai!!!!!

Pitilache Ce bina ca sunteti toti acolo!!!!Mai stati mult in Europa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Diana, ieri chiar ii povesteam sotului cum e cu biletul "stand by" si ma intrebam daca ai avut noroc sau nu. Odihneste-te,maninca bine si sanatos si distractie placuta.

Roxana, acum de abia s-a reintregit familia.Cred ca va bucura-ti toti ca sunteti impreuna. Dar ptr cit timp?
Isabelei ii trebuie pantofi ptr ca ii rupe sau ptr ca ii plac prea mult??

Noi am fost la film ieri. Recomand tuturor cu copii filmul 3D Ice Age:Era dinozaurilor. Ne-am destins total. Apoi am vazut Bruno... mai erau 3 in sala in afara de mine si sot. Cea mai mare porcarie dezgustatoare de am vazut-o vreodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Dana ei mai stau aici inca doua saptamani, pana pe 4 august. Apoi se duc in Rom pentru inca 2 saptamani si ne mai vedem o zi, cand se opresc la Amsterdam pentru 7hrs. Si apoi peste inca doua saptmani ne vedem acasa, la inceput de septembrie... si uite asa o sa treaca toata vara!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Salutare fetele

Diana ma bucur sa aud ca ati ajuns bine acasa tu si Victor. Acum o sa fiti amandoi rasfatati. Tu mai da un semn asa, la cateva zile, sa stim ca nu ai nascut

A fost super-placuta intalnirea de vineri. Gravidutele arata tare frumoase, radiante. Ange si Dana sunt niste persoane tare placute, relaxante, abia astept sa le revad

Alex a fost fotograful serii, ca tot intrebati de poze. A facut niste poze, o sa ma uit sa vad ce a iesit si le trimit pe contul comun.

Eu parca am luat-o razna, numai idei de decorat casa si vopsit peretii am. Ma tot boscorodeste barbatul ca pe mine ma doare in dos ca el trebuie sa demonteze si sa remonteze toata mobila, ca eu ma gandesc la cai verzi pe pereti (literalmente). Acum cred ca si stresul isi spune cuvantul (la barbat doar)

Nelia imi pare rau de plicul cu bani. Pacat de vacanta, ca banii se fac la loc. Si mai ales in perioada asta mai stramtorata pica si mai nasol pierderea lor. Octav nu te-a "felicitat"? Ca daca o faceam eu, ce era la gura lui barbata-miu, numai eu stiu (ca eu sunt aia mai imprastiata si mai aiurita).
Eu inca nu am primit rezultatele de la McGill, dar oare poate fi pt ca am uitat sa predau ultimul Task din cele 5? Oare o fi prea tarziu acum? Uite asa fac eu unele lucruri, fara coada



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Aaa... Nelia, am uitat sa urez gradinita usoara lui Lisandru. Eu sunt sigura ca totul a decurs bine, pare un copil foarte sociabil si cu siguranta era deja obisnuit cu ceilalti copii. Singura problema la care ma gandeam era alaptatul. Cum stati pe partea asta? Se desparte de tine cu usurinta, este dependent de tzitzi inca?

baiatul mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

ma scuzati ca dau buzna, dar am nevoie de o informatie - o prietena din Romania e in vizita la rude in Laval, si-a luat telefonul din Ro (cu Vodafone, aparat Nokia, cumparat acum 2 ani) si nu are semnal la el desi a platit roamingul si in Europa a avut semnal in afara Romaniei

puteti sa-mi spuneti daca mai stiti pe cineva care a fost in aceeasi situatie? E din cauza aparatului? Cum poate suna in Romania? Adica sa-si cumpere alt aparat, cartela etc?

multumesc pentru ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Diana, bine ai ajuns in Romania si vacanta placuta!

Pitilache, ce frumos trebuie sa fie sa fiti cu totii laolalta dupa atit timp! Vacanta placuta si voua!

Monicutza, pai i-am aruncat cu ajutorul lui... in sensul ca noi ii aveam strinsi pentru o minivacanta sau iesiri, cind am fost in State mi-a cerut banii si psapoartele din seif, i le-am scos, el a luat pasapoartele si doua sute din plicul cu bani... si plicul cu restul la lasat pe masa printre cursurile mele, ca abia terminasem cu examenele. Am plecat, am venit, luni ne-am odihnit, marti m-am apucat de curatenie... ai am aruncat tot ce nu era de folos, inclusiv plicul, crezind ca cel cu bani este la el, el crezind ca l-am luat si l-am pus inapoi in seif. Am descoperit vineri dimineata cind eram imbracati si pregatiti sa plecam din nou in State, intr-ul loc superb.Si in timp ce eu cautam banii pusi de el, el pe cei pusi de mine, ca fiecare am crezut ca celalalt ii are, masina lua gunoiul din fata casei, deci si sacul nostru, in care era plicul respectiv... Si atunci ne-am zis ca e ceva necurat la mijloc si nu am iesit din casa nici simbata, nici duminica... cel mult in curte, dar si acolo cu ochii pe sus, sa nu ne cada drobul in cap...

Cu notele e ciudat, cam toti cei pe care ii stiu le-au primit deja... Dar tu unde te uiti dupa ele, pe Minerva? Te intreb pentru ca nota finala nu a mai aparut pe curs, ci direct pe Minerva. Nu cred ca se mai poate face ceva cu ultima tema nepredata, dar ai putea sa-i scrii totusi profesorului si sa-l intrebi, incercarea moarte n-are, poate ca accepta... depinde mult de el, sa stii, ca poate face cerere de modificare de nota la o adica.

Azi am stat eu cu Lisandru, nu m-a bagat in seama, s-a jucat, puteam cred ca sa plec linistita... miine e prima oara cind il las singur, inca nu stiu cit timp... cit beau o cafea probabil. Sau mi-o iau si pe aia si vin in tufisurile de la gradinita sa verific situatiunea...

Olina87, eu nu pot sa te ajut, ca nu stiu, dar poate intra vreo fata care locuieste in Laval si au avut rude din Romania in aceeasi situatie.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Nelia, multumesc, nu cred ca locatia conteaza asa mult, cred ca nici in Montreal nu a avut semnal, poate stii o solutie locala, cum sa ia un telefon cu cartela, sau de unde sa cumpere o cartela din asta online, s-o foloseasca de pe orice telefon public, sa fie cu un pret convenabil pentru Canada --> Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olina87

Nelia, multumesc, nu cred ca locatia conteaza asa mult, cred ca nici in Montreal nu a avut semnal, poate stii o solutie locala, cum sa ia un telefon cu cartela, sau de unde sa cumpere o cartela din asta online, s-o foloseasca de pe orice telefon public, sa fie cu un pret convenabil pentru Canada --> Romania


Olina,

indiferent de locatie -Laval sau Montreal, ca sa poata folosi telefonul aici ar trebui ca Vodafone sa aiba roaming in Canada iar din cate stiu eu nu are.
Ca sa poata suna acasa poate cumpara o cartela min 5$ canadieni, cel mai simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Nelia nu imi apare nimic, nici pe Minerva. Zi-mi si mie te rog unde gasesc notele, ca poate nu m-am uitat eu unde trebuie.



Mergi la inceput