Sezatoarea canadiana (144)

Sezatoarea canadiana (144) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Capitolul 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele
________________________________


Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida
Daisy

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Haideti pe la sezatoare!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Bine ca ai ajuns cu bine, Roxana! Chiar ma gindeam cine ne va deschide capitol nou...

Simona, nu-i asa ca i se potriveste? De fapt, eu ascultam Pink Floyd si cind a inceput melodia asta, m-am gindit deodata la Radu si la ziua lui... si la faptul ca acusica va avea si Agata tot atitia... Am cautat special doar titlul si prima bucata, cea instrumentala, pentru ca atunci cind incep sa cinte, incep cu When I was young... iar Radu e cit de poate de young. Oricum, Pink Floyd au fost, sint si vor ramine preferatii mei dintre toti!

Bineinteles ca am inteles din teste, chiar daca felul tau amuzant de a le povesti le facea de neinteles... dar nu pentru mine, care numaram la oi si la mere de la Ane de ne iese pe nas. Mi-e si groaza de ce ma asteapta in clasa a IV-a, dar sa trecem de a III-a - ca mie mi-e frica rau de-a treia. Eu am fost o eleva tare silitoare si buna la toate materiile, desi, acum imi dau seama, ca in afara de oaresce talent la gramatici si la compuneri... in rest am fost si mai sint inca de o banalitate crunta... Si mi-a placut mult la scoala, dar, cu toate acestea, nici acum nu am uitat clasa a III-a. Mi s-a parut cea mai grea clasa din cele 14 facute, plus ce am facut de cind sint aici... Cumplit de grea! Atunci am inteles ce e stresul, nu puteam dormi noaptea pentru ca ca rezolvam probleme la mate si faceam compuneri... zau! Nasol este ca tot de atunci, tot stresata sint, desi motivele se schimba!

Mimitete, ma voi duce la control peste 5-6 saptamini sa vada daca totul e vindecat (de fapt, eu voi cere si mai devreme RV) si atunci voi insista pentru o trimitere la orelist pentru amindoi, si Lisandru si Tudora, ca ei au avut si au probleme cu otitele. Nu sint linistita, nu-mi da pace imaginea aia a lui Lisandru cu singele curgind din urechiusa... nu mai spun cit de tare am resimtit durerea lui cind a tipat si s-a schimonosit... Brrrr! Se vede ca am fost traumatizata, voi cere daune... eu, nu copilul!

Asa, eu ma intorsesem sa va pun o intrebare, dar m-am luat cu altele si am uitat: voi le spuneti adevarul despre voi copiilor vostri!?! Stiu ca suna aiurea, dar daca, de exemplu, copilul vostru va intreaba da' tu cum erai la virsta mea? faceai cutare si cutare lucru?... le spuneti ca da sau evitati sa raspundeti... ca perfect n-a fost nimeni.

Agata ne intreaba mereu, si eu si ta-su am fost niste poameeee... buni la scoala, dar obraznici si neastimparati cit cuprinde. Un exemplu: aseara m-a intrebat daca eu am pirit cind eram de virsta ei? De ce ma intrebi? Pentru ca eu nu vreau, dar imi tot vine sa-i spun pe unii colegi de-ai mei pentru ca fac niste prostii... mult mai mari decit ale mele. Si am avut de ales intre a-i spune ca nu e frumos sa pirasti (decit daca isi pune copilul respectiv viata in pericol) si ca uite, noi, aia mari de acum, n-am pirit cind eram mici din acest motiv... sau, sa fiu sincera si sa-i spun ca ma-sa in clasa a doua si a treia in mod special pira tot ce apuca. Nu stiu de ce, ca nu-mi placea ce faceam, dar asa mi se parea, ca toti fac greseli mari care e musai sa fie aduse la cunostinta educatorilor, na! Pina cind m-a auzit bunica-meu intr-o zi si s-a facut foc si para pentru moralitatea mea scazuta din punctul lui de vedere atit timp cit puteam face asa ceva... si mi-a tinut o moralaaa, pe care n-am uitat-o nici acum, ca sa mi-o creasca... Ma rog, nu mai pirasc de mult, dar tot mi se pare ca multi din jurul meu, chiar daca nu toti, nu procedeaza corect si ar trebui atentionati macar... daca nu spusi chiar... Eu am ales varianta a doua, adica sa fiu sincera... si ta-su a intrat in joc... si uite asa a aflat Agata cine-o creste! Ca ne-am pierdut in amintiri din copilarie... Dar dupa ce am culcat copiii, m-am tot gindit daca am facut bine: daca se culca pe o ureche si isi zice ca si ai mei au fost la fel si uite ca sint bine-mersi, ia sa mai fac o prostioara! Nu la pirit ma gindesc, ca asta o rezolva ea cumva, cindva, va intelege cind e bine sa spui si cind nu... dar asa, in general. Voi cum procedati?

Na, ca am si io probleme... rid si curcile daca citesc, nu-i asa!?!

Mi-a adormit in sfirsit mindru'-n brate, ma duc la ! Cine m-o fi pus sa fac scoala la virsta asta!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

La multi ani celor care poarta numele Sfintilor Imparati Constantin si Elena! Sa aveti parte de bucurii, sanatate si impliniri!

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ica, multumesc ca mi-ai amintit, mama e Elena.

Fac precum babele alea... tot intru si ies si tot uit cite ceva.

Marti, la cursul de psihologie sociala, am vazut un documentar pe cit de interesant, pe atit de dur. Chiar daca experienta a fost dura pentru copiii care au trait-o (nici nu stiu daca mi-as fi dat acordul pentru asa ceva, adica sa participe copilul meu la o asemenea experienta), cred ca poate fi intr-adevar o lectie adevarata, de viata. Daca aveti rabdare sa cititi si sa vedeti filmuletele, sint jos, la baza articolului... patru la numar. Va avertizez ca nu sint usor de vazut, eu le-am urmarit cu lacrimi in ochi, noroc ca era lumina stinsa, cred ca numai eu plingeam din toata sala... e drept, ca nici nu stiu citi aveau copii din sala, media de virsta a colegilor fiind undeva pe la 25 de ani cel mult.

http://www.radio-canada.ca/actualite/v2/enjeux/niveau2_10939.shtml

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

S-ar putea sa va ceara sa instalati Silverlight. Daca nu-l aveti instalat si vreti sa vedeti documentarul (va asigur ca este ff interesant si educativ; de fapt, s-ar putea ca elevii mai mari din Quebec sa-l f vazut deja la scoala), dupa ce dati click pe prima parte, daca nu o ia mergeti jos unde micut de tot scrie Mise à jour technique si acolo va spune cum sa-l instalati.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Roxana, profita de cuptor cat poti

Simona, cu inatrziere, LA multi multiii ani baiatului tau

Dana, ma bucur ca ai vesti bune

Ref la bilete de avion, mi-ati mai spus dar am uitat , unde gasesc si eu o oferta buna? Am inteles ca Air France au acum o promotie, am sunat la o agentie si o Mme m-a cam expediat ca, ma suna ea, si acu' vreau sa ma pun pe magazinat Nu prea stiu de unde sa incep si cum sa cumpar bilete pe net, da' sper sa-i dau de capat

Marule, iti doresc ca rez sa fie bune.

Nu vreau sa sperii pe nimeni, ref la no news, good news, pe noi ne-au sunat dupa o luna sa ne spuna - stiti, pana la urma aaa ... are infect urinara nu va zic cum a decurs conversatia dupa

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Multumim ca ati intrebat de noi! Noi crestem pe zi ce trece. Chiuie si vorbeste de ma doare capul. In schimb motanul iar s-a captusit cu un stomach flu.
Eu nu am timp de mai nimic. V-am trimis pe email linkul unde puteti citi despre mine.
Va rog sa nu intristati ca zau ca sunt bine
Nu vreau sa vorbesc mai mult despre asta, si o sa va tin la curent cu cum mai sunt.
Noi am avut un botez frumos si un copil cuminte. Pacat ca nu suntem noi in cele mai bune momente ale vietii dar ne revenim noi.
Si promit ca mai scriu cand imi revin din nebuneala appointment-urilor.


Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Daiopri, am citit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Daiopri, am intrat si am citit! Nu pot sa-ti spun decit ca si eu cred ca va fi bine, nu are cum sa fie altfel! Si faci bine ca treci cu optimism prin asa ceva.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ica 1975

La multi ani celor care poarta numele Sfintilor Imparati Constantin si Elena! Sa aveti parte de bucurii, sanatate si impliniri!

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!



, din partea barbatilor mei (care vor minca tortul in weekend)


Mergi la inceput