Sezatoarea canadiana (143)

Sezatoarea canadiana (143) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Capitolul 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele
________________________________


Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Deci nu se baga nimeni la un dinner pentru vinerea asta, in afara de Simo si mine???

Editez: Simo, ai PM.

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Simo felicitari!!!!!!!!!!

Donia super fata! Ma bucur pt tine!

Maru felicitari! Dar stiu ca ai avut un stres.

Khristin sanatate tizului. Sa va faceti bine.

Nelia vad ca nu ai vazut ce am scris. Inca o data merci, am primit ala.

Mqqm vreau!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Hai sa ne intalnim! Cand? Unde?Tu unde stai? Hai sa ne povestim.

Mona mai traiesti?

Eu sunt super obosita. Sfarcurile pulbere, in sensul ca-s vinete la cat ma suge asta mica. Nu vrea suzeta frate! Ieri am baut un IceCap dupa 9 luni de coffe free. Am fost as high as a kite. Nu mai fac.
Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Olga, nu, nu am vazut. Acum m-am intors si am citit, abia am gasit mesajul, nu stiu cum l-am sarit... Ai gasit pina la urma un filmulet pe youtube care sa te invete cum sa-l prinzi? Daca nu, caut eu, ca stiu ca erau. Uite aici unul, desi stiu ca gasisem odata unul in care se explica mult mai bine.

http://www.youtube.com/watch?v=HzFEcrTtjWE

Te ajuta, sta in el?

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Nu ma lasa sa editez, nu stiu de ce... vezi ca acolo unde e filmuletul de mai sus sint si altele, in care explica mai bine. Dar totul este sa vrea Sophia sa stea in el si sa doarma. Suzeta nu au primit nici ai mei, doar Tudora vreo luna si ceva, dar la trei luni a aruncat-o si ea... dar si acum imi aduc aminte cum ii puneam suzeta in gura si adormea, iar eu eram libera la 9 seara... sa o culc pe Agata. Mai bine te sun si vorbim...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Rox, ai PM, a demain. Cind o sa-ti spun in persoana ca o sa-ti iasa bine pasienta cu stagiul si ca jos palaria!

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Salutare,

Va citesc pe fuga, in pauza de pranz, inainte de un meeting lung de 3 ore la care cred ca o sa ma plictisesc ingrozitor.

Donia, felicitari si numai succese la munca!

Mqqm, trebuie sa ne mai vedem, nu vred ca esti asa mare :)

Simona, bine ca te-ai linistit. Sarcina usoara in continuare.

Maru, felicitari lui Andrei!

V-am tot citit cu scolile ca sa invat si eu ce si cum. Laura e la JK acum, are tema sa scrie (copieze) o carticica pe saptamana. Tema o face in 10 minute...are momente cand nu vrea sa o faca dar in rest e ok. Educatoarea e destul de pretentioasa (e unguroaica de fel si assitent teacher e romanca)si mie imi place asa. Saptamana asta i-a zis Laurei ca e la nivel de SK si a inceput sa-i dea carticele de le SK in addition la tema aia.
Ce ma bucura la ea, deocamdata, e ca e foarte curioasa si trage ea de noi sa o invatam. Nu stiu cat o sa o tina asta...
De la toamna merge la French, probabil ca o sa-i fie un pic mai greut atunci.


Fetele din Toronto, ne intalnim si noi pana la urma? 7 Iunie ziceti?
Sa-mi spuneti din vreme, ca sa nu book altceva, am weekendurile aglomerate.
By the way, nu v-ar place sa ne vedem intr-un parc daca e vremea frumoasa, cu tot familionul eventual?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

danamario, mi-e jena sa zic ca nu stiu ce e aia kumon

Cristina
, eu nu cred pina nu vad Nu ai nici o poza mai recenta sa pui si tu pe adresa comuna. hai ca vreau si eu sa te mai vad!

Simonna, felicitari ptr rezultat. acum esti mult mai linistita.

Si ma rog, de ce nu poate donia sa bea,ah??? Ia zi-ne tu Cristina mai multe.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Dana, uite aici mai multe info despre www.kumon.com/" target="_blank">Kumon. Este un sistem unde iti poti inscrie copii sa-si imbunatateasca matematica si citirea (trebuie sa fie un centru si pe langa tine). La noi este unul chiar pe insula si ma gandeam sa-l dau pe Seba dar pana la urma am renuntat ca a venit mama si si-a luat rolul in serios.

Simo, ai PM. A demain!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Podeanu uite aici un link
http://kumon.com/method/default.asp?language=Canada

este un fel de meditatii se merge odata pe saptamana o ora , le da teme pentru o saptamana pe care un profesor le verifica le da niste calificative si te tine la curent cam la ce nivel e copilul.

Nu stiu eu am incercat anul trecut cu piticul meu si am renuntat dupa 2 luni ca-i dadea intradevar multe teme dar tot eu trebuia sa fac cu el acasa asa ca am renuntat ca eu oricum fac cu el si materiale avem deja mult prea multe noi timp sa le parcurgem aveam nevoie.

Ce mi-a placut este daca ai un copil mai lenes si care nu face suplimentar din proprie initiativa cind e mai mare in felul asta se vede obligat sa lucreze suplimentar plus ca nu trebuie sa mai tot cauti tu materiale faci ce-ti dau ei au deja materia structurata.

mqqm pare foarte interesant "spirit of math" foarte bun de retinut

http://joshua-replici.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Olga, speram sa ne treaca boala ca sa putem veni la intalneala despre care se tot vehiculeaza pe aici, si care sper sa se concretizeze pana la urma. Ce-ti face somnisoara, ceva poze recente cu ea?

mQQm, nu zici mai multe de vanities-urile alea ca ma intereseaza si pe mine....Si ce e cu spirit of math mai detaliat exact?

Danamario, uite sincer nici mie nu-mi plac meditatiile astea organizate, doar pt. simplul fapt ca pot sa le fac si eu singura cu cupchilu' din varfu canapelei daca am materiale disponibile si daca am rabdarea intacta, ceea ce lately nu prea mai e...


Ca tot veni vorba de scoli, ontariencelor daca shoppuiti pt. scoala potrivita creca e worth it sa aruncati un oki aici: http://www.edu.gov.on.ca/eng/sift/


In aceeasi nota, azi mi-a venit fiimea cu niste teste corectate, la care cupilu' a performat destul de binisor la wrtiting franceza as zice eu cu 98% in conditiile in care retineti nu a inceput sa o studieze decat de vreo jumatate de an si-i zicea bon effort si vorbim totusi de scoala publica. Corecturile erau gen acordul substantivului cu adjectivul dupa gen si numar, forma de infinitiv a verbului in pozitia a doua (aka folosit dupa un verb la indicativ), terminatiile verbelor neregulate de grupa a 3a desi nu se predase, formal lucrul asta . Cine stie franceza stie foarte bine ca astea sint lucruri de finete, mult mai subtile decat spellingul cuvintelor uzuale la engleza, adica implica insusirea unor reguli de gramatica ceva mai avansate . Bottom line e ca nu e boring si intotdeauna avem cate ceva de facut.

Ca tot s-a adus ideea de absenta competitivitatii in scoala, mie mi s-a parut interesant contestul spellingul bee, pe nivele de dificultate. Amanunte aici: http://www.tvokids.com/framesets/play.html?game=125&



Ma duc sa cumpar niste hanging baskets ca tot sint in mood

Cristina


Mlle Yasmine et le bébé Chris Anthony

Mergi la inceput