Maple-syrup babies - mamici de Canada (4)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Donia, dai si la mine un PM cu cabanutza de la wb, te rog? Inca n-am mers niciunde (de fapt o fuga in muskoka duminica si inca una samabata asta, cu fetitzu), de long weekend ne-ar tenta, da' cred ca-i cam tarzior de rezervat... Ma bucur ca ati avut asa mult fun, faci media cu Sauble Beach, iesi la +

Vezi Simonnu, si radeati de mine ca numa un complain eram prin ultima luna. Va zisei io ca e bine la trimestrul 2, remember? I feel for ya, guys!

mamaana, mersi, da, stiam. Da' care suare, huh, ala de ieri?

khristin, denisam, mersi.

Chiar ca-i o idee buna asta cu postat sale-uri!

Nici eu nu m-am stresat prea tare cu scutecii, cand au fost pregatiti, a durat o zi sau doo. Fiu imediat dupa un an nu a mai udat scutece noaptea, asa ca aia a fost cel mai usor. De indata ce n-a mai primit ceaiuri si laptzi noaptea, that is.

Eu m-am counselit azi cu pediatru pe vaccine, a fost super omu', face ce vreau io, mi-a dat si prescriptie de daptacel, da' ce pacat ca dupa aia am aflat ca e scos de pe piata canadeza. Mi-a chiar sugerat ca alternativa sa ma duc in state pt componenta asta... nu cred ca recurg la asemenea stratageme. Si-am aflat o veste "buna": pediacelu are 1.5 mg de fosfat de aluminiu, care da doar 0.33 al de fapt. Mi-a placut de el azi, a lucrat cu mine pe schedule si n-a curs sange.

Take care! Fug...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiion

Diana de ce nu-l treci la chilotei gen Easy Ups de la pampers cu Diego, care imita chilotelul? sau Pull ups ca e cu Cars? Sau poate deja foloseai.




Da, suntem deja de ceva timp la pull-ups ca sunt mai usor de pus si vrem sa-l obisnuim sa si-i dea el jos (bine ca el ii da jos rupandu-i ).
La gradi inca nu au inceput sa-l puna la oala, nu stiu daca asteapta sa le spun eu sa o faca sau il considera inca nepregatit, n-am intrebat inca pentru ca nu am considerat asta o prioritate.
Si recunosc ca nici eu nu am insistat, la starea in care sunt abia sunt in stare sa ma duc eu singura la baie , daramite sa mai stau dupa fundul lui cu oala prin casa.
Si mai vine si bebe si cica de obicei fratii mai mari inregistreaza un regres in comportament, si m-am gandit ca ar trebui sa o iau oricum de la capat cu training-ul.
Asa ca mai asteptam un pic, sa ne adaptam la noua formula, lui Victor sa-i mai treaca "criza de la 2 ani" si sa devina mai cooperant.
Bafta cu Marc, sunt sigura ca daca te tii un pic de "fundul" lui o sa reactioneze, pana la urma e un lucru natural pe care va trebui sa-l faca la un moment dat, trebuie doar sa-si dea seama ca nu-i asa "big deal".

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +36s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

MQQM - raspund si eu cam tarzior la intrebarea pe care ai pus-o in legatura cu certificatul romanesc. Asa sunt eu mai intarziata. Dar poate ma ierti.
Uite cam au avut dreptate in legatura cu perioada. Da, dupa un 1 an trebuie sa-l scoti din tara si din sectorul 1 din Bucuresti ca acolo e Ministerul de Externe si ma rog ce-ti mai trebuie dar stai la niste cozi infernale la o tanti la ghiseu care numa nu se scobeste in dinti si stiu ce-ti spun ca a trebuit sa umblu pentru cineva din Italia sa poata scoate acte sa se stabileasca acolo cu copiii. Dupa ce ajungi in fata la ghiseu iti mai spune ca-ti mai trebe ceva timbre da' nu se gasesc la ei ci in centru si mai dai de unu' la coltu strazii care ti le vinde la suprapret si dai banii ca n-ai ce face ca in centru nu se mai gasesc. E prea mare nebunia!
Asa ca mai bine le faci aici ca iti trebuie asa:
1. Cererea de inscriere(tipizat pus la dispozitie de Consulat). Cererea se depune de catre unul dintre parinti sau imputernicit cu procuraspeciala. Titularul minor poate depune cererea numai daca a implinit carsta de 14 ani
2. Fotocopia certificatului de nastere canadian, legalizata de Ministerul de Externe canadian
- fotocopia se prezinta unui notar public canadian in vederea legalizarii
- actul legalizat de notarul canadian se trimite prin posta la MAE canadian (Department af Foreign Affairs - Authentication af documents - JLAC, 125 Sussex Drive, Ottawa, Ontario, K1A 0G2, tel:613-995-0119, fax: 613-944-7078) pentru legalizarea sigiliului si semnaturii acesteia
- inscrisul legalizat se supralegalizeaza la Consulat in momentul depunerii actelor deoarece Canada ne este semnatara a Conventiei de la Haga din 05.10.1961 privind suprimarea cerintei de legalizare a actelor straine
3. Traducerea certificatului de nastere emis de autoritatile canadiene. Legalizarea traducerii se face a consulat. Eu mi-am facut singura traducerea acasa exact dupa chipul si asemanarea cadrului canadian si no problem la Consulat.
4. Pasapoartele romanesti valide ale parintilor (originale si fotocopii) - daca aveti numai pasapoarte cnadiene nu mai stiu.
5. Certificatele de nastere si de casatorie ale parintilor, daca este cazul(originale si fotocopie): parintii casatoriti in strainatate vor transcrie in prealabil certificatul de casatorie strain in evidentele romane de stare civila
6. Declaratie din care rezulta ca nu s-a mai solicitat inscrierea/transcrierea certificatului in registrele romane de stare civila(tipizat pus la dispozitie de Consulat)

Ar fi bine sa posteze cineva pagina asta pe prima pagina a Sezatorii canadiene ca sa o aiba lumea care o intereseaza formalitatea de a avea certificat de nastere romanesc la copil.Te costa la Consulat in jur de 200 de dolari legalizarile, taxa de inscriere si ma rog ce o mai fi pe acolo. La mine a fost cam $160 dar nu mai stiu de acum 3 ani ce s-a mai schimbat la taxe consulare.
Daca doriti sa puneti intrbari nu va sfiiti si luati de pe site-ul consulatului si trimitei e-mail direct la consul. Mie mi-a raspuns in aceeasi zi. Pe cuvant. Intrebam cat e maximum sa stea un copil canadian in Ro si mi-a spus ca 3 luni fara viza daca nu are si cetatenia romaneasca altfel trebe viza si dupa 5 luni sa fim atenti ca pierde cardul de sanatate. Trimiteti e-mail-uri e mai usor si mai comod ca altfel la telefon puteti sa uitati.


http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Inca ceva:pentru certificatul de nastere romanesc, si pentru scoaterea oricaror acte in Canada pe baza certificatului de nastre canadian va trebuie numai Certificatul de nastere long form. Cu cel short form puteti sa va stergeti undeva asa ca daca tot comandati certificatul de nastere faceti de la inceput pe cel long form.

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Ontariencelor,

Am o cutie de Similac Advance Omega 3 & 6 ready-to-use cu 11 cans ramase din 12, caci fiumiu a gustat doar una si a refuzat-o, fiind consumator numai de lapte organic . Deci cine le vrea spuneti-mi caci expira la sfarsitul lui septembrie si imi pare rau sa le arunc. Ma gandesc ca poate or fi bebelusi care mananca si din biberon.

Si ca tot eram la capitolul asta, mai am vreo 6 www.myorganicbaby.ca/products.php?id=vegB" target="_blank"> borcanele de mazare organica si 2 de legume cu turkey. Sint de 6 luni in sus. Al meu s-a boierit si nu mai mananca decat mancare gatita. Cine le vrea le dau cu draga inima

Cristina

Mlle Yasmine et le bébé Chris Anthony

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Hello!

Diana, ca va, mama? Mai poti? Ca mie-mi iese sufletul!!!
Mi-am adus aminte: pai suna-ma pe mine cind te declansezi, ai toate numerele posibile, si scriu eu pe forum.

Am spalat azi 3 masini de cirpe si cirpsoare, sint plina de neste patrato-dreptunghiuri de marimea scutecelor de alta data si nu-s ce sa fac cu ele....

Maya, vezi ca am verificat si, daca alaptezi, poti sa treci inapoi pe CSST in loc sa stai pe maternité. Iti trebuie un certificat de la medic cum ca esti "apte de travail" dar alaptezi si asta-i.

Mi-am facut si eu dracia de aplicatie on line pt. maternité. Cine-a mai aplicat on line: de unde stiu aia cit sa-mi dea? Ca m-au intrebat toate prostiile afar' de cit am cistigat ca sa poata calcula procentul ala de 75%.

Bon. Sint toata o contractie, trece numai daca stau jumate intinsa, cind se-apuca Miss Z. sa sara si iar ii trag o contractie! Astept sa se calmeze, poate miine, ca mai am chextii de cumparat, plus sa-mi fac bagajul de spital...

Quebecuuuu`... unde-mi cumpar pampesuuuu`??? La Costco? La Pharmaprix? La Jean Coutu? Cam cit tre sa coste?

Azi a desenat-o frac'su si este: "bruna, frizata si cu green ochi". Ce sa mai, e toata `made in Canada`, French-Canadian tradus ad-hoc in romaneste :). Are o bentita mov in par si un singur cercel, la fel de mov, parul e scurt "ca al tau, mami" si ghiciti ce are in loc de jucarea de-aia de zdranganit: o telecomanda universala :))). Pun poze zilele astea, ca te doare bila ce talentat e Big Brother al nostru :)

Bon, bag o orizontala, tare-i rau pe scaun!

Pupici,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Simonna, Pampersu' din Costco.
Pe la Qc lumea isi face legitimatie special ptr. asta

Ai grija de tine si mandra din burtica.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Simonna, eu simt ca mai pot, dupa o saptamana in care am gafait la fiecare 15 minute (simteam ca nu mai am aer, am dat aerul conditionat la maxim, i-am inghetat pe toti in casa doar ca sa pot sa respir), contractii asa si asa, acum sunt bine. O prietena mi-a zis ca atunci cand incepi sa te simti mai bine, atunci te loveste, sa vedem, ca eu as vrea sa-mi mai stea in burtica macar pana pe 4 septembrie.
De dimineata m-am trezit asa cu o senzatie (si nu e prima data) ca am burta goala, foarte ciudat, m-am stresat toata pana a miscat bebe, la vreo ora doua dupa ce ma trezisem.

Eu stau mai mult pe canapea, asa semi-intinsa si cand ma doare fundu de prea mult stat ma pun pe o parte sau pe cealalta. Si ce mai e naspa e ca mi se umfla picioarele cand stau mai mult la verticala, zici ca merg pe pernite.

Pampers noi cumparam de la Wallmart sau Loblaws, de obicei gasim ceva la promotie.


Ce frumos zici de Big Brother ! Noi suntem la alta categorie de varsta, big brother ar putea fi chemat doar older brother, nu stiu cat are habar de ce se intampla dar din ce i-am explicat a inteles ca bagajul de la mama din camera nu e ca mama sa plece cu "plane-ul" cum a crezut prima data si s-a crizat, ca de fapt mama va merge la domnu' doctor sa-l scoata pe bebe din burta, si o sa-l aduca acasa in scaunul care este deja montat in masina. Si acasa o sa-l punem in patut si o sa faca dodo (crede el !) si o sa bea lapte de la mama de la tzitzi cum a vazut el in carte si la alti bebelusi pe care i i-am aratat.

Am verificat lista de telefoane din cell si totul e complet, doar sa nu-l uit si sa fie incarcat ca apoi va anunt eu !

Pe curand,

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +37s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cge

Simonna, Pampersu' din Costco.
Pe la Qc lumea isi face legitimatie special ptr. asta

Ai grija de tine si mandra din burtica.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005


Hai mai Cristina, chiar asa ??? Eu stiu ca nu am gasit Pampers la Costco ( daca vorbim de diapers marca Pampers) doar Huggies daca imi aduc bine aminte si alta marca din aia de a lor care nu a fost extraordinara. Dar poate ca au bagat si nu stiu eu !

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +37s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cge

Simonna, Pampersu' din Costco.
Pe la Qc lumea isi face legitimatie special ptr. asta

Ai grija de tine si mandra din burtica.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005


La costco au huggies doar, nu si pampers (la marca ma refer )

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput