Maple-syrup babies - mamici de Canada (4)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

neata
mqqm diapers 4-5 sunt MARI de oliver acum, dar creste el eu cu ale mele am ramas la numarul 4; le mai pun doar la somn, dar de vreo doua saptamani deja nu au mai avut nici un 'accident' in somn

mi-am adus aminte de dimineata si am intrat sa va zic, poate stiti deja, crema de soare e contraindicata sub 6 luni

detergent am folosit din cel normal intotdeauna la ele, dar nu ma pus softner pana pe la 7 luni

diana tu urmezi, dar acum am vazut ca mai ai pana 'incepe scoala'

burtici, mamici si bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

mQQm, voi sinteti la #2 momentan, dar nu-ti strica sa faceti ceva provizii pe viitor caci creste Praslea cel voinic. Si daca-ti iei stoc, poti face economii serioase, ca diaperele sint o cheltuiala inevitabila

Cine mai stie de Llaura, ca vad ca ea urmeaza dupa Diana?

Cristina

Mlle Yasmine et le bébé Chris Anthony

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

khristin-multumim pt pont,merg si eu sa iau un pachet pt Alex, ca a zis mama ca nu a reusit inca sa scape de pampers, mai ales la somn,asa ca o iau de la capat
mQQm-da esti la nr 2, dar la nr 4 vei ajunge tare repede, pe la 9-10 luni in ritmul asta.
Noi avem nr 5-6 dar din cauza ca dupa 1 mai stagneaza cu greutatea.
Mamaana-vazut fetite scumpe si dulci


Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

si astazi mi-am revenit

http://www.youtube.com/watch?v=jivkbpPfSHY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

detergent... eu folosesc asta
http://www.purex.com/products/ultra-purex-baby/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Denisam

khristin-multumim pt pont,merg si eu sa iau un pachet pt Alex, ca a zis mama ca nu a reusit inca sa scape de pampers, mai ales la somn,asa ca o iau de la capat


Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Zambeste, si maine e o zi!



Sa inteleg ca ajunsesei sa progresezi cu Alex ce mersul la toaleta/olita ?
Ca eu cand am fost in Romania m-am cam prostit cu Victor si l-am lasat mai mult fara diaper, i-am cumparat chilotei de baietel, i-am luat si o olita dar doar asa pentru fun ca doar se aseaza pe ea, zicea din gura cish si se ridica, apoi face pe el cand il trece. Rezultatul: ajunsi inapoi acasa nu mai vrea sa-i punem pampers (trage de ei si ii rupe daca nu-i punem repede o pereche de pantaloni), cica vrea "colotii mici" aia de panza, cu teoria sta foarte bine cand il intrebi unde se face pipi si caca, practica ne omoara


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +36s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Prezent si eu, contractii si contractii, zile bune si zile proaste, azi dimineata la patru jumate`Miss Z. juca tontoroiul in burta mea, am jucat bile pe GPS pina la sase jumatate cind am adormit, da`ce folos ca la sapte s-a trezit tata :))

Fost la medic, cica Zarzara este f. jos in bazin, colul usor deschis dar f. lung, no danger sa nasc acum-acum dar doctorita crede ca servim bebel exterior mai repede decit pronosticat.
Ceea ce nu-i rau, na, ca m-am cam plictisit sa fiu gravida, dar, ma rog, a fost doar palpare nu eco - de care nu-mi da sa fac ca cica n-are rost - ziceam ca m-a palpat si Miss Z. e mica pt virsta ei si cu cit sta mai mult la cuptor cu atit se coace mai bine.

Diana, sa stii ca asa vara si in chiloti direct l-am obisnuit pe R. sa lase pampersul, drept ca am spalat dupa el o vreme si-am stat tot prin parcuri, plus ca aveam cite-o olita in fiecare incapere... Dar am scapat de pampersul de zi in vara in care a implinit el 1 an (si e nascut in mai), iar peste iarna am scapat si de pampersul de noapte.

mQQm, acolo-s toate, ma misc tot mai greu, ma dor talpile, dom`le, daca-i posibil asa ceva!!!!! Cred ca de la alea 16 kile in plus cu care ma laud. Sar`mina de detergentul ala, chiar am Walmart pe lista, mai am ceva resturi de rechizite de cumparat si il si cumpar, ca am cumparat ceva hainute si tre sa le pun o tura la spalat.

Donia, te rog schimba si la mine 23 septembrie cu 22, asa, pentru conformitate, ca nu nasc pe 22 ca nu-mi place mie cifra :))

Ma duc si pe la sezatoare, pe miine.
Simonna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Diana de ce nu-l treci la chilotei gen Easy Ups de la pampers cu Diego, care imita chilotelul? sau Pull ups ca e cu Cars? Sau poate deja foloseai.

Simona dar in ce saptamana esti?
Teoria ta e buna, insa noi cu practica stam prost. Oricum al meu pana pe la 1.5-2 ani facea caca de vreo 3-4 ori pe zi si mai diaree mereu..... Cum sa-i pun chilotei....
Acum ne-am hotarat si noi sa-l fortam putin, ca nu-mi faceam eu probleme de asta dar prea se mira toata lumea in jurul meu ca inca e in pull-ups.... O sa vedem ce o sa iasa prin casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Asaaaa... am mai prins o pauza, am facut modificari in listuta, am citit de canucks dulci si lipiciosi, care in scutece, care in chilotei. Ai mei sunt jumi-juma, aia mare in chilotei regulamentari , cum era de asteptat, a fost foarte usor cu ea, la 2 ani si 2 luni i-am spus ca de azi vom renunta la diapers si vom trece la chiloti si aia a fost tot. Nici un accident, nici un sters prin casa dupa ea, nu spalat chiloti cu nemiluita... floare la ureche.
Al' mic, in schimb... nu accepta chilotii nicicum! Eu scot chilotii din sertar, el mi-i ia din mana, deschide seratrul si ii pune la loc, dupa care imi da un diaper si se aseaza pe jos cu picioarele in sus sa-l impachetez. Ma amuza teribil, ce sa zic, dar nici nu vad nici o scapare, nici o cale spre schimbare... Il intreb ce punem, chiloti sau diaper si imi spune invariabil "apa" adica diaper. Om vedea!

mQQm, ai cam ghicit, doar ca pe cand intrebai deja venisem acasa, am prins 4 zile de vara superba, in paradis, a fost atat de bine! M-as intoarce si maine, dar se pare ca asta a fost concediul nostru... 4 zile la Bubble biciu , cum pe buna dreptate zice Cristi si 4 zile la Wasaga unde am petrecut nespus de bine! Voi ati mai mers pe undeva?
Ma uit la voi si la pepitel si-mi pare ca aveti the time of your life Pare ca si el enjoy binisor ce se intampla prin jurul lui, mi se pare o minune felul in care trebuie ca descopera ei lumea asta in care traim!

khristin, buna idee cu anuntul pentru pampers ieftini, ar fi bine sa scriem pe aici si la sezatoare cand gasim dealuri bune.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Khristin, merci de pont, eu am facut deja investmentu' la capitolul scutece- de panza plus accesorii- treaba merge perfect.
Pe Vlad l-am tinut in diapers pana la 2 ani cand a mers la day-care, dup-aia am folosit din www.bumgenius.com/one-size.php" target="_blank">astea, iar la 2.5 ani a fost complet potty trained, inclusiv noaptea. Accidente a mai avut, dar sporadice.
A fost in mare masura meritul gradinitei in procesul asta, ii invatau asa frumos sa foloseasca olita, apoi toaletele acelea micute.
Simonna, tu ai aplicat metoda mamei mele, si eu fratele si am fost potty-trained la un an si jumatate.
N-am apucat sa va complimentez pe tine si Diana pentru poze, felicitari, sunteti asa dame bine amandoua si surazatoare

Mergi la inceput