Sezatoarea canadiana (174)

Sezatoarea canadiana (174) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Intalnire Montreal
Locatie: www.boccacinos.com/bbeta/eng/locations_stlaurent.html" target="_blank">Boccacinos Cote Vertu
Data: 5 martie
Ora: 18:00
Participante: nelia (?), cge (+2), Simonna, Doloress, Ione81, mimitete, pitilache + prietena (+2), Diana2007, Podeanu, monicutza_bb (+2)
10-11 adulti + 6 copii - cine mai vine cu copii?
Rezervarea este pentru o masa de 16 persoane pe numele "Roxana"

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Toronto sa va fie de bine intalnirea!!! Felicitari pentru organizare! Foarte frumoase poze, se vede ca v-ati simtit bine, copii si bunicile asisderea!

Magdone odihna placuta acasa pe ultima 100 de metri!

Khristin felicitari olimpicei! Am vazut ca avea si jacheta cu Vancouver 2010!

Ana si multa putere!

O "primavara" frumoasa tuturor!!!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Roxana, trece si la noi +2 copii.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Io, ca sa zic asa :), l-am vazt pe unu' la teveu ca gatea barley. Si arata asa de bine in cratita lui, ca mi s-a parut strict necesar sa fac si eu. Da' dasteptu' pamintului n-a zis ca ia o mie de ani sa fiarba, a zis ca-i ca la orez... Asa ca amu' stam toti si ne uitam in oala: fierbe - nu fierbe? Fierbe - nu fierbe?
Si, daca fierbe totusi, o sa-l mincam? Ca m-a pus mama zmeului sa vad ce maninc si e ORZ!!!! Bleah! Sper sa mi se deblocheze capul de idee, ca daca am asteptat o ora sa fiarba si in loc sa-l maninc ma uit in farfurie si-mi tot zic bleah, orz... am pus-o!
(Chiar l-am invirtit, arata ca o papalasca de pufarin!!!!!Si tot nefiert e, mama lui!!!!)

Acum sa citesc, ca am timp sa raspund puna fierbe luxrul ala!

Ha, vad ca va povestit de costul si luxul cosmeticxurilor Ca versus Ro... N-am de zis decit ca eu in Ro aveam bona la copil ( de la 2 la 8 seara) care spala vasele, calca, dadea cu matura - ba mi-a spalat si perdelele ca a dormit Radu prea mult si ea s-a plictiit! - si gatea. Cred c-am zis destul! :))

Mikiion, cit de e mare rata aia gonflata pe post de cadita? Incape in cada? Ca daca nu-ncape-n cada tre' so duc in salon...

Magdone, ma bucur ca ti-a fost bine, chiar am avut un impuls sa sun pe v'un mobil in timpul intilnirii dar am constata ca nu stiu nici unul... Pupici si sarcina usoara cit mai e din ea!

Ana, e fara cuvinte!

Delia, chiar ma gindeam cum vii tu cu soimita care doarme cum doarme... Mi-am zis ca stii tu mai bine. Sper ca nasa domnisoarei nu se retrage si ea, ca o tragem de urechi!

Bon, intre timp s-a terminat de fiert acela, sau cel putin ne-am plictisit noi sa-l asteptam sa fiarba, l-am si mincat, nu-i rau, chiar comestibilnoroc cu trendul sante', da' mai bine-o slana, zau asa!
Colac peste pupaza, mai nou punem seminte de in macinate in toate alea, ca-s cu omega 15 si alte spanacuri sanatoase, asa ca plimbam acea chestie in gura si-mi spuneam: vorba lu' tata, am emigrat la dracu'n praznic ca sa maninc orz cu in! :))))
Sa va mai zic si ca Addison, care troneaza in scaunelul ei in mijlocul mesei a "tronat" pe bune?

Pupici,
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Simona ce-am mai ras!!!!
Papa acolo orz cu in ca e bun la sanatate!
Eu am devenit fan oatmeal de cand il combin cu iaurt si fructe, iese o bunatate. Mai ales cu piersici si pepene galben. Asa simplu normal ca mi-a venit sa vomit cand l-am gustat prima data.


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Simonna, mie imi place barley la nebunie, tocmai am pus in ciorbita de vacutza, in loc de paste sau orez, si pun si in chilli, da un gust tare tare bun.
Si imi fac si cu lapte, dar prefer ovazul steel cut de la presedintele albastru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

La multi ani de martisor pt toate fetele frumoase de pe sezatoare.

Eu as vrea cel mai tare sa-mi scufund nasu' intr-un ghiveci cu zambile de care ne cumpara ticu in fiecare an, pt fetele lui, eu si mica...

Si si mai tare, sa-i vada priverea de bucurie si multumire de pe fata... barbatii astia, sunt toti la fel, ca sunt tati, frati sau soti, iti cumpara o floare si cred ca au facut lucrul cel mai grozav de pe lume... si asa e :D

Desi am primit la lucru martisor adevarat si sfintit, facut de cineva la o biserica pt care o frecventeza bunica colegei mele romance...

Nelia,
Hai ca ma faci sa rosesc!

Pitilache,
Merci ce cantec!

Mqqm,
Vacanta placuta, pt care loc iti faci valizele?

CataD,
Multa sanatate.

Delia79,
Ti-am trimis email.

Simona,
Ce m-am distrat cu tronul!

Mai incolo ma uit si eu la poze de la intalnirea ON, abia astept sa va vad!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

cu parere de rau va anunt ca nu pot ajunge vineri la intalnire.I-au schimbat antrenamentul Maiei de sambata pt vineri seara din cauza sapt. de vacanta
M-as putea aranja cu colegul insa nu am cu ce ajunge(nu avem decat o masina)...
imi pare tare,tare,TARE rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si eu sint pe muchie cu intilnirea... dar speranta moare ultima.

Simona, am crapat de ris! Esti absolut bestiala, mai ales cu tronatul...

Am vazut pozele de la intilnire, se vede din ele ca v-ati simtit bine. Cel mai tare m-am bucurat ca a fost si Try, credeam ca ati uitat sa o chemati si ea spusese sa o chemati la intilniri chiar daca nu mai scrie... dar vad ca gasca-i gasca... si apoi m-am induiosat cind am vazut mame de mamici, cred ca le pica tare bine la sufletelul lor sa-si vada fetele inconjurate de prieteni! Bineinteles ca vedeta pozelor este Pepitzelu', ca mami al lui il tine ascuns si nu l-am vazut pina acum maricel... de aici de la mine seamana leit cu neni-su (adica cu fratele mai mare), asa-i? Iar mQQm e tunsa tare chic! Graviduta e infloritoare, si restul fetelor cunoscute sau necunoscute si don'soarele alea frumoase si cavalerii aia, cam tacuti zic eu... Lipseste Olga...

Si am vazut o femeie frumoasa si vesela, intr-o vesnica iubire cu al ei sot, cu doi copii frumosi, care nu stiu cum au facut, dar desi sint gemeni, una s-a aruncat in brate la mama si altul la tata... si toti patru seamana de zici ca sint frati... asa ceva! V-ati prins, Dana este! La multi ani inca o data, sa fii sanatoasa, ca iubita stiu ca esti. Frumosi ca intotdeauna si inconjurati de prieteni!

Pe frontul nostru tensiune mare... nu merg dom'le lucrurile sau merg tare greu, pe toate planurile... parca s-a blocat tot si nu mai functioneaza nimic. Dar sanatosi sa fim, ca in rest nici nu stiu ce sa mai spun.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Cum pot sa vad si eu pozele de la intalnire?

Mergi la inceput