Sezatoarea canadiana (170)

Sezatoarea canadiana (170) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj


Capitolul 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Monicutza uite eu www.cubaritmo.ca/acsCubaritmo.aspx" target="_blank">aici merg. Vad ca au si in Lachine cursuri de zumba.

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Citat:
cited from mamaana
roxana bine ca nu are febra si ca are forma usoara. multa sanatate ! varicela e chicken pox?


Da, mamaana, varicela e chickenpox. Mai exista si smallpox dar la asta iti apar bubite si in palma si talpa si sunt de marime uniforma. Am tot studiat-o pentru ca Isei nu i-au aparut prea multe pe trunchi si am citit ca daca sunt mai mult pe membre, poate sa fie smallpox (variola). Numai ca diferenta majora este cea de mai sus (si in palma, talpi, si uniforme). Si la ea nu este asa. Nu prea are pe trunchi, dar nu sunt uniforme si nu are deloc in palme si pe talpi. In fine, fiind vorba de o forma mai usoara, probabil ca nu o sa-i iasa peste tot.


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Monicutza, aici sunt in St Dorothée.
Dar eu nu merg, ca nu pot miercurea. Poate in alta sesiune.
http://www.loisirsstedorothee.com/?source=activites&id=144&action=single

Anca, uite aici o schema de vaccinuri din Qc.
http://www.msss.gouv.qc.ca/sujets/santepub/vaccination/index.php?calendrier_de_vaccination

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

fi-miu a facut chickenpox acum vreo 4-5 ani. eram aici si tin minte ca l-am trimis la scoala cand toate bubitele au fost uscate si s-a tot dus aproape 2 saptamani cu ele.
stephanie a mea n-a mai facut febra. of, sper sa-i treaca mai repede. isabelle nu a luat, sper sa nici nu ia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

sanatate lui steph in continuare, bine ca nu mai face febra si mai ales, grozav ca isabelle nu a luat si ea.

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Ce e cu Toyota? Ca m-a cam speriat ce am auzit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Sanatate la totii copii si adultii bolnavi.

LMA gemeni de arturici.

Raspunsuri:
-pilote se gasesc la Ikea de la 39.99 la 150 $. (in functie de cit sunt de calduroase) Eu am din cea mai ieftina si e ff buna.


-de ce vidati hainele??? doar de curiozitate intreb, atirna mai usor sau e vorba de volum?

-GPS- in nici un caz din Ro, decit daca stii sigur ca au downloadate hartile de America de nord si daca pretul e bun. Aici au scazut cam la 199$ unul. (cu ecranul cel mai mic)

-seminte de leustean la pachet- dar cred ca s-a mai spus

-ADUCETI-VA stoc de deodorante. Aici gama e ff mica si nu miros deloc bine. Nu ma refer la cele cu bila, ci deodorante normale,spray.

-cosmetice 417-habar nu am ce sunt


nasuc, cind pleci in sud? Sper sa nu fi plecat deja...
- ia-ti cu tine medicamente de diarie dar si de constipatie. (eu am avut nevoie de ambele-dar nu in aceeasi vacanta)
-crema solara , incepeti cu 50 spf si apoi scadeti gradual.Soarele e mai puternic in sud.Te arzi si daca pe cer sunt nori.
-crema de tintari easy off. Mai e una buna dar nu e recomandata ptr copila ta. (cit ai zis ca are?)S-ar putea sa nu aveti nevoie de ea.
In resorturile mai bune se stropeste zilnic
- In Mexic apa nu e potabila dar e ok sa te speli pe dinti cu ea.(cu conditia sa n-o inghiti). Daca nu te simti confortabila asa , cere mai multa apa imbuteliata zilnic. Lasa un bilet pe pat in care ceri ce-ti lipseste.(apa, bere,etc) si of corz banutii linga.
- schimba-ti banii in bacnote de 1$-USD. Nu lua canadieni cu tine.
-daca faci vreo excursie in afara resortului poti plati cu credit card.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ati vazut cum se schiaza in Bucuresti?

Prima parte:



Partea a doua:


Este super!!!!!!!!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello,

Ankalaura, eu rog sa mi se aduca din Ro: Bors magic, napolitane Joe, pate vegetal Mandy, covrigi de Bacau, cascaval afumat Hochland, branza de burduf. Insa toate astea sunt clar mofturi pentru ca toate se gasesc si aici; insa daca cei de acolo ma intreaba, prefer sa le dau pe astea decat sa imi trimita cine stie ce...

Sunt ingandurata rau. Dupa party la scoala, vorbind..vorbe cu invatatoarea, am aflat ca nu o sa putem ramane in scoala aia ca acum sunt ok cu franceza Arturicii, nu mai au nevoie de accueil si o sa ne "distribuie" la scoala de care apartinem. Si noi nu vrem sa schimbam scoala ca de-abia sunt si ei ok cu colegii (cu care clar se intalnesc si in cls 1), cu scoala, etc. O sa mergem dimineata sa o lamurim cu directoarea sa vedem cum stam. Insa m-am intristat ca numai de stres cu scoala nu mai aveam nevoie acu.



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia, multa sanatate!

Mergi la inceput