Sezatoarea canadiana (160) *Bine ai venit Sophia!*

Sezatoarea canadiana (160) *Bine ai venit Sophia!* | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj


Capitolul 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Daiopri bine ai revenit! Odihna placuta si te asteptam sa ne impartatsesti din experienta californiana!

Ione81 sanatate la toata familia! Ce au zis cei de la noul serviciu?

Pucku ai grija de tine si de bebe. Ma bucur sa iti este mai bine! Asteptam vesti bune in continuare!

Sanatate la toata sezatoarea si familiile voastre!!!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am primit asta, pentru cine vrea mai multe informatii, mai ales pentru persoanele care intra in aceste categorii si vor sa se vaccineze:
http://www.msss.gouv.qc.ca/extranet/pandemie/download.php?f=0f6124d939266b091db4541d9531df0f
http://www.santemontreal.qc.ca/pdf/communique/2009-11-04.pdf

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Daiopri,ce ma bucur ca esti ok si ca ne-ai si scris. Ai grija de tine acum, odihneste-te.
Chiar ca melodia pusa de Diana te reprezinta.

Ica uite aici fragment din mesaj :
E greu de zis ce sa faci(apropos de vaccin).Eu cred ca e o nebunie si o
panica generala .Nu am avut incredere in vaccinul asta ptr.ca a fost produs prea repede,
, nu cred ca s-a testat prea mult si trebuie fabricat in numar exagerat de mare..etc.
As avea multe de scris despre indoielile mele....dar cu toate astea EU si ADI ne-am vaccinat la mine la spital.
Nu numai ptr. ca lucram in spital(lucreaza si Adi la mine acum)dar si ptr. faptul ca -ti pui intrebarea:daca au ei dreptate?
Atita timp cit nu sti nimic sigur, trebuie sa te protejezi. Depinde si cit de la risc esti. Eu, ma vaccinam si contra Influenza in fiecare an, dar ca la acest vaccin
nu am suferit niciodata. EU, am avut toate efectele secundare posibile:durere mare la locul inj.,dureri de cap, ameteli,senzatii de voma,
insomnie,senzatie de presiune in piept(la20 min. de inj)senzatie de rau general,oboseala.Nu toate deodata. Eu am facut vaccinul simbata, si inca nu ma simt
bine.Organismul lupta mai mult acum din cauza adjuvantului care l-au bagat in vaccin.Probabil organismul meu a fost mai obosit ca a lui Adi, caci ptr. el e mai usor. Are si el efecte secundare, dar mai putine. Azi, ma simt ca atunci cind sint racita.
Oricum, spalatul pe miini f.des, si sa evitam sa ducem mana la gura dupa ce am atins obiecte este f. important. Virusul ramine 24-48de ore viu pe obiecte.
Noi trebuie sa ne protejam oricum in aceasta perioada. Iubita, decizia ramine a voastra. Infirmiera din mine, va spune sa va vaccinati neaparat,
dar Mona- prietena voastra, are dubii si-si pune intrebari.


Nelia am uitat sa-ti multumesc ptr bucuria facuta cu melodiile lui BZN.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Va pun si eu o melodie care ma face sa pling dar sa-mi si amintesc de mamica mea de care-mi e dor deja de 20 ani...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Daiopri, si de la mine multe si multi . Sa te refaci cit mai repede si totul sa devina doar un vis urit.

Ktrinel, ma gindesc cu drag la tine si la Julia , sigur ca nu este o perioda vesela, sa dea DD ca 2010 sa fie un an plin de realizari si bucurii, asa cum meriti

Pucku, Ca mama de prematur stiu ca nu este usor, deci stai cuminte si sa ajungi cu sarcina la cit mai multe saptamini.

Diana, m-am uitat si eu la poze. Sonia este o frumusete de fetita . Asa am facut si eu, ii faceam poze cu toate costumasele, ca prea mult timp nu ajungea sa le poarte

Simonna, nu mai fii asa de scumpa la vorba, mai povesteste-ne ce face miss Z.

Sanatate la cine mai este bolnavior pe aici.

Noi ne-am recuperat in sfirsit masina, dupa o luna jumatate de peripetii. Sa speram ca este in stare buna si in interior, ca pe afara au machiat-o destul de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Dana,

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Daiopri , fata draga, sa treci cu bine si peste asta (sa fie ultima etapa legata de afurisita asta de gripa)
Pucku, Ionela sanatate si voua.


din ciclul saga mea scolara de anul asta (sper sa ma tina balamalele cu idioatele astea), Tudor a avut dreptul sa aleaga un privilegiu, si nu stiu cum ma-sa pot avea astia asemenea privilegii sa mearga in pijama la scoala; exact ce-mi lipsea, odata sa traga o infectie urinara la zero grade in pijama, si apoi sa aiba cei mai mari alt motiv de bascaleala in autobuz si-n curtea scolii, el fiind singurul in pijama prin scoala; asa ca am avut o seara infernala in care doar m-am certat cu copilul, sper sa reusesc sa-l scot dimineata din casa fara pijamale;
apoi am descoperit ca ar fi trebuit sa am miine intilnirea cu tuta lui invatatoare, dar biletul de la ea spre mine cu ora intilnirii n-a ajuns niciodata; parca e un vis urit, dupa trei ani de liniste in scoala asta, ce inseamna cineva atit de incapabil sa lucreze cu copiii

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Dana, imi pare tare rau, asta nu trece niciodata, cred; ma gindesc de multe ori la tine, la faptul ca ai pierdut si mama si sora

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Ktrinel, Ioanei nu i-a facut dr test,ea era spre sfarsitul gripei si am inteles ca testul nu se face la toata lumea. Dr mea de familie poate i-ar fi facut testul , dar ea miercurea nu lucreaza, asa ca am aterizat la walk-in clinic. Intamplator acolo m-am intalnit cu alta romanca, baietelul ei avea simptome asemanatoare cu ale Ioanei dar i s-a pus alt diagnostic, deci nu cred ca-i stampila pe toti cu porcina...

Ione, multa sanatate, cum s-ar zice, ai inceput servicul cu flu...sper sa va faceti bine cat mai repede ! Sotul cum se mai simte ?

Daiopri, ma bucur ca ai ajuns acasa, ce faci luptatoareo ?

Pucku, ma bucur ca a fost alarma falsa si ca bebe a ramas la caldurica, sa stea acolo inca 4 saptamani cel putin !

Ktrinel,numai maine nu-i poimanine si implineste Julia 3 anisori... va pregatiti de petrecere ?

Eu am ajuns la asa o lehamite legata de vaccin, ca de acum nici ca-l fac, parca prea ne imping din spate oficialii..noi cand mai dam ocazia organismului nostru sa lupte singur, la orice este vaccin acum. Parca asistam la scenarii SF, lume care sta cu orele la coada, se cearta sa nu le dea voie unora ca nu sunt in grupa de risc, altii isi dau demisia ca si-au facut vaccinul peste rand...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Mai dau si eu un semn, cat s-o strang in brate pe daiopri. Ma bucur sa te citesc iar. Mai multe nici nu stiu ce sa zic, doar sa-ti doresc tot binele, il meriti...

Laurajr, ione sanatate bolnaviorilor. Ati scapat de-un gand, pe de o parte!

pucku, ai grija de bebe, stati cuminti si sa va vedem la termen.

Io cu asigurarea mea. N-am rezolvat nimic. Ni se trage de la cele 2 claims de anul trecut, dupa 14 ani de condus fara nici un claim, am crezut fraierii de noi ca e ok sa claim usa hondei vecinului (cand a dat fiu-miu cu spatele) si portbagajul si farul din accidentul din vara, daca va amintiti. Ei alea, plus niste tickets fara puncte, deci minore au adus toata tampenia asta. Compania curenta pur si simplu, neasteptat refuza sa ne mai reinoiasca, iar la altii am gasit cel mai ieftin cu treishpe mii pe an. Scriu litere, sa nu fie confuzie la suma. Si claims se sterg in 6 ani, ma doare capul cand ma gandesc. Asa ca aveti grija, daca aveti vreun accident minor, platiti cash si nu mergeti prin asigurare. Asta e! Vorba aluia care n-are ce face: sanatosi sa fim.




Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput