Sezatoarea canadiana (160) *Bine ai venit Sophia!*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rocs02 spune:

Dana (Daiopri), ma bucur tare mult sa vad ca merge bine recuperarea. Insa, asa cum ti-am zis, ia-o incetisor in special saptamana asta. Pupici si astept si eu ca si celelalte fete doritoare povestile de California, ca la intalnire am avut cam putin timp alocat pentru asta.
Pupici mamica curajoasa si sa te "vedem " curand !!

Dana (Podeanu) ca mai mult nu se poate. Dorul asta al tau nu poate trece.Frumoasa melodia!

LauraB, pai ce facem, scoatem sau nu pompoanele? Ca de acuma cred ca sunt deja antrenate. Sophiei tale se pare ca tare ii mai place la caldurica.

Laurajr si Ione,deci pe la voi a fost in vizita gripa.Uff...bine ca a trecut sau e pe trecute. Bune informatiile referitoare la cum se manifesta sa stim macar cam la ce sa ne asteptam in caz de...
Sanatate multa!
Si eu sunt un pic ingrijorata, fetita langa care sta Julia la scoala, a fost bolnava toata saptamana trecuta, si , ieri mi- a spus mamica ei ca doctorii au diagnosticat-o cu ... ghiciti ! desi ea nu a avut decat o zi febra. Pana acum nici un semnal de la Julia, poate scapam.
La noi, adica la birou, lumea e destul de relaxata, in afara ca primim cate un email zilnic de informare si ca se tot scarpina sa organizeze clinica de vaccinare interna, nu se prea vorbeste despre ea si vaccin.Poate trece valul si scapam!

Pucku,e bine ca l-ati mai convins pe bebe sa stea la copt. Orice zi in plus e o batalie castigata. Multa sanatate, sa se termine totul cu bine!

Oana, bine ca macar ca ati intrat in posesia masinii.Sa inteleg ca asta a fost ultimul cuvant al asigurarii?
Astia chiar nu stiu decat sa ia, nu si invers? Asta ca mi-am adus aminte de mqqm. Mie mi se pare strigator la cer sa-ti ceara atat de mult in plus pentru 2 claim-uri minore.
Aici macar e trecut doar principal driver pe asigurare, si, faci switch in caz de claim. Ca in rest, platim si noi mai mult de dublu decat plateam in Qc

Ktrinel, nu ne mai zici nimic de Julia? Luna asta parca e ziua ei, sau ma insel? Lasa ca nu toti anii sunt la fel, tu ai adunat toate relele anul asta, asa ca e cazul sa ti se mai intample si ceva frumos.

Lia, vad ca te-ai descurcat si ai gasit sezatoarea

Uff...iar e vremea de mers la nani.Pe curand! Sanatate in primul rand tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Intru scurt...

Daiopri ma gandesc la tine si ma rog sa treci cu bine peste asta.

Laura si Ione multa sanatate.

Pucku sa ajungi cu bine la 37 de saptamani. Stai in pat fata, nu ridica nimic, nu constipatie sau miscari bruste. Sa-ti tii bb cu bine in brate.

Ana fain privilegiu. Deja vizualizam. Cat despre invatatoare....Lupta in continuare ca trebuie sa obtii ce vrei.

Dana multa sanatate si tie. Ne povestim zilele astea, nu?

mQQm am ramas tablou la cititul sumei. Da si pe mine cand am avut un accident foarte mic ma sfatuia toata lumea sa pun prin insurance. Am stiut eu de ce nu. Mai ales ca a fost in parking si in parking e considerat 50/50 vina. Nu conteaza cine pe cine a lovit.

Oana succes cu masina, dar stiu ca ati avut patanii.

Apropo de disparuti. E senzatia mea sau sunt oameni care nu scriu de o viata? sa strig eu? (oricum Cata m-ai socat! ai scris!!!!!!!)
Unde e Khristin, Denisa cea de fiecare zi, Try?
MOna!!!? l-am visat pe Aidan azi noapte. Si tot astept inaugurarea casei




Dana merci inca o data ca te ocupi de Montreal. Multumesc fetelor care trimit bani pt fata cu laptele. Cel putin incercam, nu. Chiar daca tare ma tem ca nu o sa strangem de 4 canuri. Incercarea conteaza.

LauraB in final ajung si eu sa-ti doresc tot binele din lume, sa ai o bebelina sanatoasa si frumoasa. Si sa stea dopu;etzul pana cand vrei tu.

Va las.
P.S oare noi nu am avut flu? Ca ne-am regasit in 95 % din simptome. Si ei ziceau ca e croup.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Neata si o tuturor.
Azi n-am cursuri in clasa, doar online dup-amiaza yupeee!am dormit si eu pana la 7.30 dupa nu stiu cata vreme. Vestea proasta e ca ma cam chinuie tusea de ieri si stranut intr-o veselie, sper sa nu fie ceva serios...de vaccinat n-am apucat s-o fac, nici nu mai sunt asa sigura daca sa-l fac ori ba, iar lui Aidan am deci sa nu-l facem. Sotul e ipohondru, desi lucreaza de-acasa a zis ca si-l face, insa n-a ajuns nici el, fiind mult prea ocupat cu munca. Eu nu i l-as face nici lui Vlad, insa am probleme sa-l conving pe tat'su sa nu-l faca. Poate reusesc in cele din urma.
Anyways, voiam sa va salut si sa va doresc inca o data sanatate multa.
Olgutzule, mi-e dor de tine, de voi..hai ca te sun azi, iar cu inaugurarea casei te rog sa ma ierti, ca de cand am inceput scoala n-am reusit sa fac mai nik in casa si de-abia astept weekendurile sa mai dorm, sa mai fac ceva sport, sa ma mai plimb cu mama ca biata tot cu copiii sta cat sunt eu plecata si n-are cu cine socializa, si stii cat de prietenoasa e.
Am vorbit si cu Try deunazi, au fost si ei bolnavi, de-abia si-au revenit, mama ei s-a-ntors in Ro si ei sunt si mai ocupati, incat nici cu ei n-am apucat sa ne vedem de cand ne-am mutat.
Asa ca am decis sa ne reunim la noi de ziua lui Vlad pe 5 decembrie.
Veniti si voi, dar ne mai auzim noi pana atunci.
Vlad de-abia asteapta sa-i revada pe Alex Adrian si Tony.
Big hugs,
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Nelia, felicitari pentru notele obtinute!Efortul tau e demn de toata lauda, cu trei copilasi si nici un ajutor, ce sa mai zic, eu nu ma mai plang demult.
Ma laud si eu cu A+ in proportie de 90% din lucrari si prezentari, iar restul A, inca astept rezultatele la lucrarile pentru didactica matematicii si cursul de pedagogie...sper sa fie la fel de bune
Am ajuns la concluzia ca-mi place viata de student- mai putin lipsa banilor, dar bine ca nu e de durata. Incat m-am decis sa ma-nscriu, la recomandarea profilor de la uni, in primavara, la un curs de calificare aditionala, care ridica si salariul.
Bon, va las acum ca desi azi e zi , am teme pentru saptamana viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna dimineata, tocmai am facut , cine doreste!?!

Am primit dimineata, in sfirsit, scrisoare de la gradinita in care ne anunta ca in Montreal s-au hotarit sa inceapa mai devreme vaccinarea, (asa cum citisem de altfel si pe linkurile puse aseara, primite de la facultate). Si ca, daca vrem, de luni putem vaccina copiii la gradinita si ne da un program cind va veni cineva sa o faca celor care se hotarasc sa-l faca. Gradinita are copii intre 4 luni si 5 ani, si in scrisoare scrie de la 6 luni la 5 ani, deci inteleg ca nu se vaccineaza cei mici. Iar pe linkurile puse mai sus scria la fel: copii intre 6 luni si 5 ani, gravide etc... parinti si frati ai bebelusilor sub 6 luni - au prioritate. Si tot acolo scrie si despre cei cu astm, cu boli autoimune, gravidele ar trebui sa-l faca pe cel fara aditivi... cine se afla in una din situatiile respective si s-a hotarit sa-l faca, ar fi bine, daca aveti timp, sa studiati un pic linkurile puse mai sus, de pe ele se poate ajunge pe altele... de dimineata numai asta fac.

Eu ii tin pe pitici acasa, tusesc rau, fara alte simptome, dar tusesc atit de rau ca ma ingrijoreaza. Clar ca nu e gripa, lipsind restul simptomelor, dar daca o iau acum pe fondul asta, cu tusea asta din plamini, bine nu le va fi... asa ca, am hotarit sa-i tin pina marti acasa, ca luni va fi inchisa oricum gradinita. Noi sintem bine, Agata tuseste si ea, ii curge nasul, dar mai putin decit cei mici si nu a intrerupt nimic, s-a dus mititica asa bolnavioara peste tot, dar nici nu vrea sa stea acasa, ca cica nu-i bolnava. In schimb, Tudora era bolnava inca de vineri, cind nu o durea decit un pic gitul: mami, nu merg la patinaj, ca uite ce bolnava sint! La gradinita insa s-ar duce, ii este dor...

Ma duc sa citesc, asa imi place cind sinteti harnicute si vad pagini peste numarul lasat aseara.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

buna dimin. tuturor.
stiti vorba:"de ce iti e frica nu scapi?"
La copii mei la scoala ieri a fost declarat oficial primul caz de gripa A... Copilasul este rau,la spital,internat...

Pucku,katrinel,Laura,Ione,Dana,Podeanu,aveti grija de voi!

podeanu,am ascultat si eu melodia
si eu cunoasc foarte bine "dorul" tau...

Diana,sunt invidioasa pe copila ta.asa de mult imi doresc si eu o ie!!! ori de cate ori pleca cate cineva in Ro si ma intreba ce vreau sa-mi aduca,raspundeam:ie! Numai ca,tot de atatea ori nu mi-a adus nimeni niciodat o ie si nu intelegeam de ce Ai idee cat costa?

o zi buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Ange sper sa nu ia si copilasii tai de la scoala gripa.
Sunt inchise gradi luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Hello!!!

Pucku, incerc si eu sa te sun azi, am tot vrut ieri si m-am tot luat cu una si alta si gone timpul, na!

Oana, cu scuzele de rigoare, eu raportul despre Catrineta il fac la subiectul celalalt, pentru ca, sincer, pe vremea cind nu aveam copil mic tare ma plictiseau mesajele despre de cite ori a poop, la ce se uita crucis si pe ce limba ginguresc nourissonii altora. Da' sintem bine :)) Apropos, si masina noastra arata tare bine, n-ai zice c-a avut fundul praf! Si, in lumina ziselor lui mQQm plus ce-am mai auzit eu pe-aici prin Qc, cred ca o sa ne creasca si noua asigurarea la anul, sper ca nu asa dement ca la ea!


Olga, cum mai stau lucrurile pe la voi? Sinteti toti sanatosi? Ce face Toni? Si cum se simte Sofia?

Nelia, nu ma uita cu subiectul ala de compunere la Internationala, svp!

Dana, copiii tai nu-si amintesc cumva daca au avut compunere la admitere si, daca da, cu ce subiect? Am si eu o marota cu compunerile astea, ca sint ceea ce banuiesc eu ca-s punctul slab al copilului si incerc sa pompez un pic mai mult.

Ana, ce ghinion cu scoala aia, dom'le! Dupa ce v-a mers asa bine, vorba ta! Nu ajuta, din contra, dar nici la noi nu ajung mesaje si bilete, avem perpetuu mizgaleli in agenda despre Radu care nu tace si careia trebuie sa-i confiste radierele... Pe asta n-o intelegeam, dar am gasit niste bucati prin casa, desenate cu personaje din Razboiul Stelelor.
Adica fiu-meu, ca tot n-are ce face la scoala, deseneaza pe bucati de radiere si se joaca cu alea, ca figurine n-are voie! Tu ai vorbit cu Tudor sa vezi daca el are ce face la scoala? Serios. Ca mare parte din pocinog de-acolo se trage, plictiseala.
(Si-l inteleg pe copil, mi-a venit acasa cu testul de mate pe prima etapa si e pe-ni-bil de usor, nu ca e el desteptul - desteptilor, dar chiar a fost debil testul ala, jumate din el il fluiera inca din a treia, iar restul pe la jumatatea lui a patra era deja fumat! Mi l-a pus pe masa si-a zis: Iar am luat singur 100%. Pai cum sa nu, pe testul asta cred ca imi si ziceai doua daca nu luam!
Pe-urma mi-a mai explicat o tura ca lui, anul trecut, i se parea ca are colegi destepti pentru ca il durea in cot de scoala, el avea note mici si aia note mari..``dar acum, mami, daca tot am inceput sa invat, ei nu mai reprezinta nici un fel de challange pentru mine``.
M-a timpit, ce sa mai, nu-s ce sa-i mai zic si fac ca sa il tin interesat de scoala... Aseara am demonstrat formulule de arie pentru triunghi si trapez... la sfirsit mi-a multumit (pe bune) ca i-am aratat ceva interesant, in fine.

Ha, na, v-am facut capul mare cu copilul numarul unu, Numarul 2 doarme, asa ca am avut timp. Mi-a deschis Ana usa, ce sa-i fac!!! :)

Ok, ma duc sa sterg praful, mi-am cumparat Pledge si pot sa mi-l bag undeva, tot atita face, dar daca-l am macar sa-l folosesc!

By the way, Colegu` fuse la cupoane in drum spre job, i-au dat ora la cerere, asa ca la sase mergem in grup voios sa ne vaccinam. Sa va ginditi cu drag la mine, ca eu la fiecare vaccin anti-gripal regular pe care l-am facut m-am imbolnavit pe bune, cu toate simptomele aferente... Sper sa nu dau diseara in toate alea...

Pupici,
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Fetelor, va doresc sanatate multa voua si familiilor!
Am inclus urarea in unul din mesajele mele amterioare, dar a trebuit sa reeditez unul din ele si am sters probabil incheierea.
Ange, sper sa nu fie ceva serios...eu nici nu stiu cum as afla daca am gripa H1N1, ca poate fi si asimptomatica. Oricum dupa ce am mai vorbit azi cu alti cunoscuti, m-am decis sa ma vaccinez eu si probabil il vom vaccina si pe Vlad, sa-l scutim pe Aidan. Am auzit ca doare rau injectia. Am o colega insarcinata in luna a 5-a a decis ca nu se vaccineaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

ange, cand am fost in Romania acum 2 ani, m-a costat o ie de copil 50 de dolari. Foarte scump mi s-a parut!

Simona, Roxana se joaca la scoala cu "pet eraser" , m-a convins sa-i fac si perna, patura, ii da mancare... si nu e singura, asta-i moda prin scoala...
Tin pumnii la vaccin! Pe mine m-a durut mana tare vreo doua zile, iar acum, la o saptamana, inca mai simt locul injectiei daca pun mana acolo.

mQQm, sa innebunesc cu suma aia! Ai incercat vreodata sa cauti asigurare prin broker? Nou ne-a obtinut un pret mult mai bun fata de ce gasisem singuri, iar pe broker nu l-am platit cu nimic, el isi ia bani de la compania de asigurari pentru ca le-a dus client. Merita incercat!

Dana P, si eu am ramas doar cu dorul, s-au implinit anul asta 16 ani...

Pe mine ma doare capul si stranut, daca fac si gripa pe langa vaccin, dau cu ea de toti peretii!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput