Sezatoarea canadiana(154)Bun venit Sonia Theodora!

Sezatoarea canadiana(154)Bun venit Sonia Theodora! | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj


Capitolul 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Scoatem sau nu scoatem majoretele? Asta-i intrebarea!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Citat:
j'ai pas la réponse, je vous reviens!

da, am ajuns si noi la montreal - pendulez intre extaz, extaz, agonie, extaz...

primele zile au fost ca intr-un vis, in care te dai jos din avion luni dimineata, dormi putin cand ajungi acasa, si apoi te trezesti... la montreal; apartamentul e mai mic decat in poze, totul e renovat intr-adevar (insa de genul dat vopsea peste scotch-ul care era pe usa), balconul este balcon, dar il impartim cu vecinii de palier si toata strada care are chef sa intre pe scara de incendiu... debit la apa nu este, ahhaha, sotul meu vroia sa plece la hotel. i-am zis ca merge la hotel cand va avea serviciu, la anul :d

si apoi am iesit in oras, are o alta vibratie montreal decat calgary, si aerul nu e asa de uscat, si lumina e diferita, si soarele nu arde ca acolo (la calgary se poate sa-ti fie frig, si totusi sa faci arsuri de la soare..) si apoi cate piese de teatru, cate activitati, concerte, emisiuni la radio in care te simti creierul vibrand putin de la micul efort ce il face pt a procesa ideile... credeti-ma, nu am mai simtit asta de un an juma, la calgary e doar munca, munca, asa a fo pt mine cel putin.

CDN unde locium e ok, suntem intr-adevar aproape de toate, sunt si oameni insa care nu stii ce scop au in viata... si luni veneam de la IGA si un varstnic care conducea a pierdut control asupra volanului si a intrat intr-o masina parcata regulamentar pe strada, pe partea dreapta, fix in fata mea la 2 m!!! si apoi cu masina pufaind si scotand un sunet infernal a PLECAT... eu aveam inima in gat si pana mi-am dat seama sa fi citit numarul de inmatriculare... dus a fost. no way o sa imi parchez masina pe strada cand imi iau!!!

ah, si auzi copii pe strada si caini latrand... fantastic! traiesc intr-o lume cu oameni!

eu sunt super streasta pana imi gasesc de munca, am fost la targul de locuri de munca de la palais des congrès.... aceeasi poveste ca si la calgary... tu intrebi de gestion de projet, ei iti raspund service à la clientèle :D ce-i al meu e pus deoparte insa!!!
à propos, ati mai auzit de asa ceva, o comanie mi-a cerut sa ii sun ei pe ei sa imi faca interviul!!!!

am scris mult, vroiam sa impart cu cineva din montreal emotiile mele despre montreal, va pup pe toate, multa sanatate!

ione, living the dream!

Ione


Bine ai venit la Montreal!!!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

E de scos majorete?
Ei hai sa scot una la interval pt orice eventualitate
Si apoi sa zic un frumos si intarziat LMA pt dragele noaste Ana si mamaana.
In rest ca de obicei pe fuga si incerc sa gasesc si eu unde sa merg in "vacanta".
Ca ma gandesc ca nu are rost sa merg chiar in tari calde, caci eu nu pot sta, asa ca mai degraba as merge undeva unde sa si vedem cate ceva.
Cam atat, ca am tot citit pe aici si nu mai stiu ce vroiam sa ma bag si eu in seama
Asa ca ma pregatesc de beut iarasi sapt urmatoare.
A, si sa ma uit si eu la poze.

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Salutare Sezatoare!

Am intrat sa vad ce fac burticile, vad ca bine-mersi!

Apoi sa vad ce face Daiopri, bine, sper sa iasa bine si dupa bauta viitoare!

La multi ani ultimelor sarbatorite! Mai tirziu, dar mai bine decit deloc.

In rest, va pup pe toate, nu mai apuc sa intru pe forum decit sa arunc 5-10 minute un ochi pe email, aici, la Tudora si la MJ, unde mai si scriu, ca ma minca deshtele si m-am lipit de fetele alea.

Am vazut si pozele, mai bine spus m-am delectat... ma bucur ca v-ati simtit bine la intilnire, desi nici nu cred ca se poate vreodata altfel.

Va pe toate, mai ales pe cei doi in in unu si bolnaviorii, si mai revin cind oi putea, de citit mai citesc cite putin, ca sa nu se adune prea mult, ca dupa aceea nu mai sint deloc in tema cu ce mai faceti...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Monicutza, sa stapiniti sanatosi casa si sa aveti numai bucurii in ea!

Pentru amatoarele de pantofi bransati, in articolul de mai jos dau citeva adrese de buticuri noi la Montreal (si cu preturile aferente ):

http://www.cyberpresse.ca/le-soleil/vivre-ici/mode/200909/09/01-900152-jamais-sans-mes-chaussures-griffees.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Uitasem: Monicutza, si eu am inceput, sint la 1093 (parca), am tot de la 9.30 la 12.30, ne vedem sper...
Eu am Writing intermediari 2, am luat numai gramatica pentru ca am 4 dincolo, dar cred ca voi ramine cu 3... si daca ma mai gindesc bine ce mica si obosita sint, poate ma nervez si-mi iau tot doua la UQAM si engleza la McGill, plus copiii si casa... si mai traiesc si eu.

Ione, bine ai venit! Sper sa te obisnuiesti, asa e la inceput peste tot. Bafta multa sa gasesti un servici pe placul tau!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Ionela, bine (ca) ati ajuns, apartamentul se poate schimba intr-un an, bafta in noua viata!!!
Vezi aici daca gasesti oferte:
http://placement.emploiquebec.net/mbe/ut/rechroffr/erechroffr.asp?CL=english
http://www.jobboom.com/
http://www.monster.ca/
http://www.workopolis.com/work.aspx?action=Transfer&View=Content/JobSeeker/JobSearchView&lang=EN&s_kwcid=TC|7918|workopolis||S||3797767509&gclid=CLH6v-Cy6JwCFU1M5Qodrw30Hw

mai sunt agentiile serioase: Ransdat, Addeco, Adendum;
tirgurile de obicei sunt apa de ploaie;



Eu am fost la intilnirea cu invatatoarea; sunt gravide si invatatoarea si acompaniatoarea lui fiu<meu, pleaca amindoua din decembrie ; intilnirea a tinut-o ramplasanta, o quebsa sfatoasa rau si foarte tinara, generatia ce stie tot si nu prea asculta ce-i spui; nu-s foarte entuziasta, e prima data cind am emotii de genul asta de cind e in scoala asta; uof;
Duminica sunt deschise toate fermele din Quebec, cu intrare gratuita, daca aveti chef sa duceti copiii.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Ione, bine ai venit la Montreal. Asa mi-a placut postarea ta, esti ca o adolescenta in prima zi de scoala.Sper sa ne cunoastem la urmatoarea intilnire.
Cu apa, sa stii ca si la casa o mai urmaresti ca si daca ai boilerul mare, cu 2 copii care se balacesc cite o juma de ora, tu tot ramii fara apa.

Oana, ce e aia "pantofi bransati"? E vreo traducere libera? Eu mi-am luat vara asta o pereche de sandale Mikael Kors (cam piperate la pret) dar cred ca sunt cele mai confortabile sandale avute vreodata.

Daiopri, si sa fie ok si dupa bauta urmatoare. Nu vrei sa vii la Montreal in vacanta?

Nu mai ai cu cine lasa copiii? Ai da o fuga (in 2) la Las Vegas.

Monicutza, une a la fois...nu te stresa prea tare.

Si ptr fete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

pitilache, aici linga mine adica in pierrefonds este un magazin de muzica, poate gasesti. Faci iesire la st.jean nord treci de Fairview si vii pe st jean inspre pierrefonds pana vezi un Loblaws. Vis-a-vis de Loblaws e o parcare cu un rstaurant chinezesc parca, ceva magazin cu Halloweenuri o banca TD si acolo e si un magazin de muzica, Muscic Circle daca imi amintesc bine numele. Sper ca nu m-am pierdut in amanunte.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Codritule, tu esti la Dawson? Ziua? Daca da, cind ai pauza, poate ne cunoastem. Eu sint pe acolo dimineata, la 10, cit mai duc eu copiii mici si la 3. Cum a mers franceza?

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput