Sezatoarea canadiana (151)

Sezatoarea canadiana (151) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Capitolul 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biscu spune:

buna dimineatza!
am vazut si eu filmuletzul postat de nelia. am mai auzit de asa ceva si de aia m-am ferit cu primul copil de bone. si cand ma gandesc ca eu m-am suparat pe nana unde ii duc pe ai mei pentru ca le-a dat bomboana pe batz. bine ca si la tv eu zic ca-i tzine cam mult. DAR, parerea mea, un copil nu poate fi crescut de nimeni mai bine decat de mama lui, nu tu bona, bunica etc. nu ma refer la mame denaturate. din pacate, societatea in care traim ne face sa nu mai avem timp de ce e mai important in viatza asta, copiii nostri. suntem bombardatzi cu sfaturi, ce life style e bine sa ai, ca daca nu-l ai esti prost, ce masina, ce casa etc. si muncim pe branci sa ne platim casa, in care nici nu apucam macar sa stam, copiii stau cu altii. mai bine ma opresc ca am foarte multe de zis despre acest subiect si in plus, nici nu am facut nimic sa schimb asta, doar ma plang si astept sa pice para malaiatza.
mi-a placut mult cum a scris viata la tara despre articolul mentzionat, dar nu am vizionat inca filmuletzul.
o zi buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui biscu

buna dimineatza!
am vazut si eu filmuletzul postat de nelia. am mai auzit de asa ceva si de aia m-am ferit cu primul copil de bone. si cand ma gandesc ca eu m-am suparat pe nana unde ii duc pe ai mei pentru ca le-a dat bomboana pe batz. bine ca si la tv eu zic ca-i tzine cam mult. DAR, parerea mea, un copil nu poate fi crescut de nimeni mai bine decat de mama lui, nu tu bona, bunica etc. nu ma refer la mame denaturate. din pacate, societatea in care traim ne face sa nu mai avem timp de ce e mai important in viatza asta, copiii nostri. suntem bombardatzi cu sfaturi, ce life style e bine sa ai, ca daca nu-l ai esti prost, ce masina, ce casa etc. si muncim pe branci sa ne platim casa, in care nici nu apucam macar sa stam, copiii stau cu altii. mai bine ma opresc ca am foarte multe de zis despre acest subiect si in plus, nici nu am facut nimic sa schimb asta, doar ma plang si astept sa pice para malaiatza.
mi-a placut mult cum a scris viata la tara despre articolul mentzionat, dar nu am vizionat inca filmuletzul.
o zi buna sa aveti!




Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

ica, sa inteleg ca ai lasat-o pe Christine in Ro si te-ai intors doar tu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


tocmai m-am enervat teribil cind am vazut cartonasul Denisei; si in alta parte pe forumul desprecopii un copil este numit bestie si nu vede nimeni

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

deniso, ce facusi mama ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ktrinel

ica, sa inteleg ca ai lasat-o pe Christine in Ro si te-ai intors doar tu ?

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)



Da, a ramas cu sotul meu, insa vin si ei curand. Juliei, ne mai scrii si noua despre ea? Am vazut-o din poze ca-i adevarata domnisoara

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

hai ca m-am updatat ...ce chestie...culmea, pe un forum, in majoritate, de femei ...si romance, e deasupra ...sa consideri «periculoasa» o asemenea afirmatie...demna de un cartonas rosu...helauuu ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mai, are si ea un badge acolo, era si cazul sa fie "promovata"!


cat despre cum sa ne crestem copii, nu prea sunt de acord cu nostalgiile vremurilor trecute...Alta e viata acum, si incercam sa facem ce e mai bine pentru copii si pentru noi, ca pana la urma, daca mama nu e fericita, nici copii nu sunt in totalitate fericiti.
Si nu gasesc nimic ingrijorator ca ai nostri copii merg verile in tara sa stea cu bunicii, au parte de o experienta unica, netraita de noi, ca vin bunicii aici luni intregi, ori ca stau cu bona ceva ore pe zi.
Sa nu uitam de cheia de gat, sa nu uitam de cozile noaptea la alimente, si de multe altele....e idilic ca asa ne aducem noi aminte, nu ca era si idilic.
copiii trebuie pregatiti pentru societatea de azi, pentru tot ce inseamna trai intr-un oras mare sau mic, intr-o societate in care granitele se topesc, ori se trec mult mai usor.
ma opersc si ma bag iar in gaura mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Fetelor-multumesc de sustinere, la intrebarea mea legata de faptul ca nu am jignit personal pe nimeni, am primit raspunsul urmator, si zau dc merita sa ma mai stresez..ca stiti cum e adevarul supara.
"Problema este la modul de exprimare. Adresabilitatea este injurioasa. Similar alt user a fost avertizat pentru ceva absolut similar dar era vorba de femeile romance. Tot in general cum scrii tu. faptul ca nu nominalizezi nu presupune lipsa unei adresabilitati injurioase. Orice femeie sau barbat care este utilizator al acestui forum citindu-te poate sa spuna Ok deci din punctul de vedere al userului Denisam sunt mitocan etc etc - eu fiind un user oarecare general discutand. Pentru mine este destul de clar. Sper pe viitor sa nu mai existe o astfel de catalogare.
Multumesc pentru intelegere.".

Pitilache- m-ai omorat cu pozele de familie si cu peisajele, Isa e asa de scumpa si de cocheta si mami intreaga, nu ca Sebi ar semana cu tatal
Legat de cresterea copiilor, mie si frica sa ma mai exprim ca iara se interpreteaza, da clar vremurile s-au schimbat,cum am fost noi crescuti in ro nu mai are legatura delo ccu societatea de acuma.
Eu is cam terminata ca Emma e mereu cu "I love you mommy and daddy'-deja s-a cam plictisit si o simt ca ii e dor, sper sa le fie bine inca o luna la socrii ca pe 10 august merg ai mei cu ei acolo,poate dc schimba mediul si peisajul macar 2 sapt vor fi curiosi si ok.
Deja mama si fratelo se pling ca e prea challenging si mereu tb sa faca ceva cu ea, azi era in forma sa coasa auzi la ea, si e o figura si jumatate, ca o soacra, cica ea se uita la un dvd cu printese dar era cu urechile ciulite la ce vorbesc eu cu mama, gata sa intervina

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Biscu, sunt perfect de acord cu tine. Multe mamici cred ca si-ar dori in sinea lor sa-si permita luxul de a sta acasa cu cei mici, pana merg la scoala macar. Mie munca part-time mi-ar conveni de minune, dar e destul de greu de gasit asa ceva in ziua de azi.
Maru, si eu imi voi trimite copiii la bunici in vacante cand vor mai creste, daca bineinteles bunicii vor mai fi in putere, ca ai nostri-s cam batranei, dar ca toti bunicii, isi adora nepoteii.

Mergi la inceput