Sezatoarea canadiana (161)

Sezatoarea canadiana (161) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj


Capitolul 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Dana te asteptam cu vesti bune!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

oaaa, scrisarati un capitol.

Citeam in seara asta si ma gandeam - sa vezi ca pana-l termini de citit pe 160 asta, incepe 161!

Cu gripa, ne-am vindecat, multumim, eu nu mai am nimic, sotul acuza o usoara oboseala. la lucru nu am fo decat lunea trecuta, mi-au zis clar sa stau acasa 7 zile, nici nu le-a trebuit certificat de la doftor... sefa-mea e bolnava insa, sper sa nu-i fi dat ceva.

Saptamana asta am reluat de la 0 si fost bizi, sunt multe de invatat in lumea asta cu farmaceuticalele lor - paradox, eu sunt contra vaccinurilor si in ce industrie am nimerit?

Podeanu, Ange, Donia, Bebitzu... ma gandesc la voi; stiu de la mama mea, ea a ramas orfana la 10 ani... e lumina ochilor mei, de fapt toti 3 (mama, fratele, tatal). Doamne ocroteste-i pe parinti si odihneste-i in pace pe cei ce au plecat!

Dana - multa sanatate!

Laurajr, sper ca si voi v-ati refacut complet!

Pucku - ce bebe nabadaios, sper sa stea cat mai mult la caldurica! Aveti grija de voi!

Nelia - pt tuse, eu intotdeauna am facut ceai de ceapa (in RO faceam cu nuci, dar aici am facut fara), speli ceapa, nu o cureti, eu de obicei pun putina apa la fiert, sa nu trebuiasca sa beau mult, si indulcesc cu multa miere! oricum, cred ca s-a vindecat fata intre timp.
Si stiu ce zici cu facut ceva pt lumea asta - si eu simt la fel, ai mei sunt toti in viata, am un sot care ma iubeste, un serviciu, eu cui dau ceva? In afara parintilor? Ca in cantecului Irinei Loghin, cred, 'dar la viata, tu, ce-i dai'? Cred ca este un joc viata, de 'da mai departe', daca tii totul pt tine, se creeaza un blocaj... Noi anul trecut am scris pe o bucata de hartie tot ce vrem sa facem anul asta, apoi le-am schimbat si le-am citit sa fim constienti de ce vrea celalalt, sa-l ajutam a-si realiza dorintele, si apoi am pus totul intr-un plic, l-am sigilat, si-l deschidem in ianuarie... abia astept. Si tot asa, una din dorintele mele pt viitoarea lista pe 2010, va fi sa ajut o singura familie din RO, vreau sa incep cu satucul din Mehedinti unde s-au retras parintii mei, sunt atatia copii saraci acolo...i-am dat sarcina lu maica-mea sa aleaga pe cineva, sa stiu ca nu bea cineva banii, un fel de mica mica alocatie lunara cu explicatie data pt ce sunt necesari banii. Imi povestea mica ca o vecina avea copilul bolnav si n-a avut bani sa-i cumpere toate medicamentele - of ce trist. Va tin la curent, ca vreau sa creez un site. Doar o familie, apoi poate propune altcineva pe cineva...
Si apoi am mai vazut cand eram la Calgary un documentar cu copii maltrati in Africa, atunci m-a pocnit si pe mine cu adoptia prima data in viata... erau in scoli 'coranice', ii scula la 4-5 am sa recite din Coran, daca se indormeau ii bateau cu nuiaua, l-au filmat si in ascuns o parte din document, si tot se vedeau lacrimile pe obrajorii aia negri de 4 anisori...apoi ii trimiteau la cersit si furat, si veneau seara cu 'rodul' muncii: mancare, bani, incaltaminte... si sunt trimisi de parinti pt ca acasa ar... muri de foame. In fine, doar ca sa zic ca si eu cred ca un mic gest conteaza si trebuie sa-l facem daca ne sta in putere!

Ana - pt matreata eu folosesc Selsun, din cand in cand, ca eu trebuie mereu sa alternez sampoanele; iar in mod curent folosesc Aveda, moisturizing shampoo cu buriti oil... ce mai reclama le facem astora gratuit.

Simonna, irelevant, dar citind prin mesaje am vaz ca ai atins cota de 1111 mesaje, si tocmai a fo 11/11 :)

Bebitzu, incearca sa vezi de zboruri cu lufthansa, si also:
http://www.caaquebec.com/Voyage/Accueil-Voyage.htm?lang=en

Mqqm, Simi - eu vreau baiat, asta ma asteapta? :)

Laura - felicitari pt Sophia. Sa fiti sanatoase amandoua!

Emilly - insanatosire grabnica si completa!

Simt ca mai vroiam sa zic ceva, dar ma duc sa fac de mancare ca mooor de foame!

Sa aveti un weeeknd ca-n povesti, tine Doamne vremea buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Stiu, stiu ... pana la Craciun mai este mult, insa imi plac






Dana,
cand ai timp, asteptam vesti

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

DanaP si noi si noi asteptam pe aici
Mai fetelor m-am hotarat. Dupa cele cititi la mqqm si simi, eu nu ii mai scot nicodata sticla de noapte de lapteMacar sa stiu cu ce se ocupa noaptea
Voi aveti nervii tari nu gluma. Si in plus nu ma mai mut de la apartament (nu ca as avea cumca vaz ca cica au crescut iar preturile de parca scazusera pana acum).
Si sa stea amandoi in aceeasi camera sa vad cum se descurca
Vin vremuri grele nu asa din ce ziceti voi. Parca ma vaz discutand cu sotul ca iar nu au dormit copii noaptea
Dar macar ridic stafeta sus, ca dupa ce o sa se obisnuiasca ai mei flacai cu dotarile mele o sa vedeti numa siliconate pe la mine acasa:))
Eu sunt ok. Ma adun si eu putin cate putin. Ma gandesc cand sa merg la gimnastica dar cred ca mai astept putin ca mi-e ca imi pierd ceva pe acolo.
In rest nimic nou. Mai un somnic, mai o leneveala
Ma gandesc cu groaza ca pleaca sora meaSper sa nu uit bursucul in casa singur.
Ica cum mai e soricelul tau?
As scrie la fiecare in parte da nu prea ma ajuta memoria astaSper ca v-ati obisnuit pana acum si nu va suparati ca,sincer ma gandesc la toate
Un wk cat mai placut si numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Daiopri, ... nu prea bine dar nu vreau sa ma gandesc ca lucrurile pot lua o turnura proasta sper sa treaca.

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

va doresc un weekend minunat
eu mor de somn, mai bine nu mai bateam drumul azi pana la munca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Pentru cine vrea sa vada, sint mai multe parti:



Mai tineti minte scena de la doctor din Revansa? Cind avea o rana pe plamin si doctorul i-a dat inca 4-5 luni maxim de trait? Coincidenta stranie chiar din cauza plaminilor a murit.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Daiopri, te imbratisez cu drag!

Ione, aseara am scris un mesaj despre ceea facut ceva, dar s-a dus, nu stiu unde. Nu-l mai reiau, ca nu mai sint in dispozitia necesara, dar voiam sa-ti spun ca ai scris frumos si sa-ti doresc multa bafta in proiectul pe care ti l-ai propus. Noi am facut ce ati facut voi acum in anul 2000, dupa ce am scapat teferi din avalansa... si sa stii ca ne-am tinut si de cuvint: am indeplinit mai mult de jumatate ceea ce am spus ca vrem sa facem, la unele am renuntat pentru ca nu erau realizabile, iar la altele lucram acum. Va doresc din suflet sa reusiti si voi sa faceti cum doriti!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Fetelor, va multumesc pentru cuvintele frumoase!

DanaP, sper sa ne scrii cat de curand si sa aduci vesti bune.


Am pus un filmulet si cateva poze cu Sophia aici:
http://www.flickr.com/photos/11882381@N02/

E ora de papa la fata mica acum (offf si ce doare... cand deschide gurita parca vad dinti de rechinas, si nu doar niste gingii micute); incerc sa revin dupa, cu detalii despre noi.




Laura


"At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

Of Nelia, ce pacat!
Odihneasca-se in pace! ce pacat, ce om... ma simt vinovata ca nu am vaz prea multe filme cu el, mai mult ii cunosc cantecele. Imi vibreaza toate corzile la Sunt vagabondul vietii mele (Tot ata de mult imi plac si Jacques Brel si Romica Puceanu...)

LA CARCIUMA DIN CARTIER
UNDE SE CANTA SI SE BEA
VREAU ASTA SEARA SA PETREC
CU AMINTIRI DIN VIATA MEA

AM MAI FACUT CATE-O BETIE
AM MAI IUBIT NISTE FEMEI
SI M-AM VANDUT LA GALERIE
PENTR-UN BILET DE CATIVA LEI

REF: SUNT VAGABONDU' VIETII MELE
CA INTR-UN FILM CU RASCAPUR
MATURATOR DE PRAF DE STELE
SI CUSURGIU FARA CUSUR
IAR CAND ADORM SPRE DIMINEATA
IMI REPROSEZ DE LA-NCEPUT
CA N-AM LUAT TOTUL DE LA VIATA
SI NU I-AM DAT CAT AS FI VRUT

AM FOST SI PRINT SI CERSETOR
UN TRADATOR UN OM CINSTIT
NUMAI CU VIATA DE ACTOR
EU NICIODATA N-AM GLUMIT

AM MAI SI RAS DE-O NEROZIE
AM FOST BOGAT AM FOST FALIT
SI-N TOATA -A LUMII NEBUNIE
EU PUBLICUL MI L-AM IUBIT

Mergi la inceput