Sezatoarea canadiana (163)

Sezatoarea canadiana (163) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj


Capitolul 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Va astept sa continuam la noul subiect!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Am si eu o intrebare ref la cumparaturile on-line amazon cum funct? ca e-bay? se plateste cu pay-pal sau cu carte de credit?

Ce faci te si face. Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Cristina,la multi ani impreuna,iubire si numai fericire va doresc! si eu abia astept sa fac 15 ani de mariaj si daca ne vom iubi ca pana acum si vom fi sanatosi mi-am propus sa imbrac rochia alba si sa dam un party pe cinste

danap.,si eu ador coliva.daca spuneai imi faceam timp si veneam la biserica.data viitoare sa nu ma uiti

mimitete,pai daca fetele vor cartea,o vreau si eu nu!? senx

ica,de gelatina lichida nu am auzit.se prepara asa cum au spus si fetele.nici eu nu o fierb.O dizolv in apa calduta.este de ajuns sa incerci odata si apoi ai sa vezi ca este floare la ureche.

nelia,si eu pun in piftie putina gelatina.la cat de gras este porcul aici,sau curcanul nici nu m-as mira daca nu s-ar inchega.O sa faci piftie de sarbatori? faci diplomatul de pe culinar?

apropo,ce faceti de sarbatori?

cge,eu sarmale cu mamaliga servite in strachini de lut si mici cu mustar, fac pt sambata.am musafiri(gasca cu care vom merge la Revelion).le-am promis ca le fac si fasole batuta cu ceapa calita pe deasupra

vineri seara am party-ul la munca.trebuie sa duc un platou rece cu ceva.cu ce? nu am nici cea mai mica idee.oare quebecosii astia stiu ce e aia salata de boeuf sau incep sa-si dea coate? voi ce ziceti,ce ma sfatuiti sa prepar?

ana,tie iti venise ideea sa duci pt astazi la munca ceva ce-ai facut pana la urma? i-ai uimit pe quebecosi sau doar le-ai cantat imnul?

la multi ani Romania!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Intalnire Montreal
Data: vineri,11 decembrie

Ora: 18:00

Locatie: Marathon
http://www.marathonsouvlaki.ca/f/locations.htm
5365 des Jockeys, Montreal
Tel: 514.731.6455


Participante:


ange
Podeanu
Simonna
Simi
monicutza_bb
mimitete
Ione
pitilache
Nelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Cami, am renuntat la idee (bine ca am apucat sa ma consult cu o colega care mi-a spus ca ea+un coleg au facut gestul cindva si a avut efecte cam inverse- sa nu uitam unde ne aflam), asa ca le-am servit pe cele din dep.meu cu cite o bomboana de cioco si gata; cui m-a intrebat cu ce ocazie i-am spus fara sa stau la dezbateri si gata;

eu iti recomand pentru colegi un platou cu cumparaturi de la Transilvania: cabanosi,cirnati afumati, toba, lebar, etc taiate frumos pe un platou, ornate cu ceva salata verde, masline, mustar eventual brinza, scobitori si gata- astea au mers mereu bine cu quebecosii la mese;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ange, da, fac piftie in fiecare an, pentru mine, ca ai mei nu pun gura. Eu cred ca salata de boeuf de la frantuzi se trage... au si ei pe aici, numai ca nu pun acritura. Dar si ideea Anei este buna, numai ca eu cred ca e mai scump un platou cu din alea, decit un platou cu salata frumos ornat. Eu am mai trimis sau dus oua umplute sau salata de vinete, mor dupa astea, ouale cel putin au disparut in citeva minute de pe platoul de la gradinita. Si eu am de dus la gradinita...

Pentru sarbatori nu fac mare lucru, nu avem nici musafiri si nici nu cred ca vom merge undeva, cel putin pina acum nu ne-a invitat nimeni. Si chiar daca as avea unde sa ma duc, sincera sa fiu, abia astept vacanta sa ma uit la filme si sa nu ies decit o ora pe zi la aer. Iar daca m-as duce, m-as duce departe, macar sa simt ca am iesit... Dar asa zic in fiecare an ca nu fac mare lucru si pe 24 seara sau chiar pe 25 dimineata ma mustra constiinta si ma apuc si fac de toate.

Cit despre strachini de lut atit de mult imi doresc!!! Am avut, dar s-au dus... asa imi placea cind mincam in ele preparate romanesti, cum ai zis tu, mamaliguta cu sarmalute si smintina sau ciorba din aia ca la tara la bunica mea sau lapte cu mamaliguta... cu linguri de lemn. Agata a mincat la mama mea la tara asa si de atunci imi tot spune ca vrea sa avem si noi strachini si linguri de lemn. Dar trebuie aduse cu grija, ca se sparg, in pachet nu mi le poate pune soacra-mea, care, saraca, ne trimite lunar cite unul micut, cu ce stie ca poftim. In afara de siropuri naturale, leustean, dulceata si gem facut de ea, miere de albine de la un prieten de familie... in ultimele doua pachetele ne-a pus brinza din aia de oi cum ne place noua si cirnati afumati, din aia clasici, afumati in pod.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nelia, tu spuneai candva de o firma care face teste si unde se pot testa si copii, mai zi o data te rog Si tot tu ne povesteai de o mamica de aici a carui copil a intrat la scoala internationala Snowdon. A, si sa nu uit, cum va trimite bunatati din astea la pachet? cu posta?

Diana, am incercat sa te sun, n-am lasat mesaj, o sa perseverez.

Ce faci te si face. Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui ange
vineri seara am party-ul la munca.trebuie sa duc un platou rece cu ceva.cu ce? nu am nici cea mai mica idee.oare quebecosii astia stiu ce e aia salata de boeuf sau incep sa-si dea coate? voi ce ziceti,ce ma sfatuiti sa prepar?
cami, eu am dus salata de ciuperci cu maioneza si o bagheta taiata felii. cind aveam, am dus un bol cu zacusca facuta in casa, la fel cu bagheta aferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Diana, ti-am primis email cu coordonatele fotografei.

Olga, cum te mai simti? Ti-a trecut mastita? Ce face boieroaica?

Doamne, ce discutii apetisante ...Pina la Craciun cred ca voi muri de pofta

Dragi canadience, aruncati un ochi la subietul de mai jos deschis de mine la Generale.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145646

M-a rugat o prietena (care locuieste in Canada) sa ma interesez pentru ea si nu stiu de unde sa incept...

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Stiti cumva unde si cand se organizeaza un concert de colinde romanesti anul acesta? Anul trecut am fost la Buna Vestire, dar anul acesta nu am gasit nici un anunt.

Mergi la inceput