Sezatoarea canadiana (163)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Oana Nu stiu daca se aplica in cazul lui dar poate ii sunt de folos informatiile cu privire la faimosul formular E112:

"De formularul E 112 pot beneficia si romanii, din data de 1 ianuarie. Acest act ii permite oricarui cetatean roman angajat si platitor de asigurare de sanatate sa solicite un tratament in strainatate, cu un cost cu 70% mai redus. Conditia esentiala este ca acel tratament sa nu poata fi facut in tara in timp util si in mod eficient. Principalii beneficiari ai acestui tip de tratament in strainatate pot fi copiii care sufera de cancer si care nu pot face chimioterapie, dar si adultii in cazul carora tratamentul nu se poate doza corespunzator varstei lor. Din moment ce chimioterapia este insa decontata de casa de asigurari, micutii ar putea fi tratati in strainatate."

Uite mai multe info: www.paginamedicala.ro/stiri-medicale/ShowNews/Formularul-E-112_-mai-strict_2676/" target="_blank">aici si aici si www.newsin.ro/cnas-formular-tratamente.php?cid=view&nid=d3c7c6bc-f255-4e1f-ae73-8360e391e9aa&hid=media" target="_blank">aici...

Sper sa gaseasca mijloacele pentru tratament. Multa sanatate!


Pentru colinde am urmatoarea informatie:

L’ ensemble vocal roumain Gloria présente le concert de Noël
Vendredi le 18 décembre 2009, à 19 h 30
CHAPELLE NOTRE-DAME-DE-BON-SECOURS

400, rue Saint-Paul Est, Vieux-Port, H2V 1H4
Entrée libre
Informations: 514.999.9314

Din program:
Stille Nacht — Franz Gruber

Il est né le Divin Enfant — Traditionnel français

O, ce veste minunata — D. Kiriac

Little Babe of Mine — Robert C. Lau

Rojdestvenskii horal

Zimneaya doroga — V. Shebalin

Astazi S-a nascut Hristos — Timotei Popovici

Sur la paille fraîche — W. J. Kirkpatrick

Domnulet din cer — Gabriel Uta

Le message des anges — Traditionnel français

Entre les boeufs et l’âne gris — Traditionnel français

Leganelul lui Isus — Valentin Teodorian

Pentru noi venit — Timotei Popovici

Staulul

Candlelight Carol — John Rutter

Shedrik — Traditionnel ukrainien

Ziua sa-ti dea luminile — Corneliu Cezar

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Ica, trebuia sa lasi mesaj ca te sunam inapoi. M-am uitat pe apelurile pierdute dar nu am identificat care ai fi putut fi tu. Am cativa Unknown caller, ai sunat de la servici ? Sunt tare aiurita cu telefoanele, acum am doua, unul sus si unul jos si de fiecare data cand suna ambele sunt la etajul opus

Oanagabriela, pentru info. Ti-am raspuns la mail cu o alta intrebare, mult pentru ajutor.

Fetelor, este doar 1 decembrie si voi povestiti deja de mancarea de Craciun ???
Va rog frumos, fie-va mila de persoanele supraponderale ca mine care incearca sa "slabeasca porcul in ajun".
Acum tocmai ce am venit de la inot si zic, nu mai ma duc jos ca sigur halesc ceva, sa intru un pic pe forum. Si ce-mi vad ochii ?
Acum, ca tot imi ploua in gura dupa oua cu maioneza, ma duc sa citesc si reteta de Diplomat dupa Culinar.ro
Ange, poti sa pui tu link-ul te rog, in caz ca nu gasesc reteta sau gasesc mai multe. Merci (si eu mi-am adus din Ro rochia de mireasa, dar nu am mai indraznit sa o pun pe mine).

Aveti grija ce mai scrieti pana maine seara ca ma duc la gym si cum vin va citesc, ok ?

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Hai ca m-am intors sa va mai intreb ceva ca am mai citit la subiectul lui Pucku si ma simt mai bine sa intreb aici, acolo simt ca ma bag ca musca in oala.
Asadar, Nelia, si cine mai aplica metoda "privilegiilor", cum ii explici copilului chestia asta. Adica folosesti chiar cuvantul asta "privilegiu" ? Cum il faci sa deosebeasca intre privilegiu si recompensa ca mie asta mi se pare greu, cel putin pentru al meu care are doi ani si patru luni. Ii merge mintea destul de bine pentru varsta lui dar asa nuantat nu pot sa-i explic.
Pana acum a inteles ca dupa zilele astea in care ne-a scos din pepeni pe amandoi, nu mai are jucarii in basement si va primi desenul preferat doar daca va fi cuminte.
Poate mai ma luminati, ca eu citesc in continuare cartea de la Mihaela si sunt inca in ceata ca de la teorie la practica, la mine e ceva de parcurs. Dar avansez !

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Servus fetelor dragi
Multzumesc din suflet pt gabdurile bune si pt e-mail-uri si mesaje
Tuturor sarbatoritior doresc La Multzi Ani cu sanate, noroc si bunul Dumnezeu sa va dea numai bucurii: Mihaela (mimitete), Mihaela (Miki), Cristina (cge), Roxana (Pitilache), Nicoleta (Bebitzu), Andrei de Maru, Emma Andreea de Denisa, Lisandru de Nelia, David de Laura, Julia de Katrinel, Maia de Ange, Cris-Anthony de Khristin (mii de scuze daca - fara sa vreau - am uitat pe cineva )
LauraB - Bine ai revenit la Sezatoare! sa-tzi traiasca printzesele Diana si Sophia - sanatoase si norocoase!
Daiopri - ma gandesc cu drag la tine si ma rog bunului Dumnezeu sa-ti dea sanate si numai bucurii
DanaP - refacere rapida si multa-multa sanate
Oana si Ica - multa sanatate, un tzuck si o imbratisare cu mult drag pt Antonia si Christinuta !
Diana - sa-tzi traiasca micuta crestina!
Roxana - felicitari pt asa botez frumos si itzi doresc multa bafta in continuare in gasirea unui servici fain!
Magda - felicitari pt bb3 - sarcina usoara in continuare!
Khristin - felicitari pt rezultatele Yasminei - mult noroc in continuare!
Monicutza_bb - ai grija de tine & multa-multa sanatate si putere! Eu iau in continuare in fiecare dimineatza Rhodiola Rosea
Ana - mii de multzumiri - "bomboana" RR realmente AJUTA Multa bafta lui Tudor la scoala - sa treceti cu bine de toate incercarile!
Corina (Puku), Lorelai (de Ottawa ) si Nelia - multa bafta cu printzesele "spirited"! Am una in casa si va intzeleg perfect!
Mihaela (mimitete) - daca potzi si nu-tzi este f greu, te rog frumos timite-mi si mie pe e-mail cartea. Multzumesc frumos
Doina - mii de multumiri pt sugestiile de carti - deja am comandat si eu "The Magic Tree House" - sper sa-i placa copilei... daca nu las ca le citesc eu Ce mai fac Roxana si Cristi? (minteni-dara e ziua lui Cristi - nu-i asa? La Multzi Ani cu sanatate si noroc!)
Ione - felicitari pr job si mult noroc in prima ta iarna montrealeza
Si de-asemenea mqqm, Simonna, Simi, mamaana, denisa, olga, laurajr, romanitza, arturici (felicitari pt bb3 - sarcina usoara in continuare) impreuna cu gandurile mele cele mai bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Fff rapid am sa va fac un mictz up-date despfre noi...
In primul rand trebuie sa va spun ca, din cand in cand, f rar (aprox 1 data pe sapt) citesc si eu pe DC despre voi fetele mele dragi de la Sezatoare sa mai aflu noutati...
Altminteri - noi (cu mic si mare) am trecut prin diferite raceli... mai mult sau mai putzin severe. Obisnuitzii virusi de raceala si-au cam facut de cap (tuse, stranut, muci, un picutz de febra, etc... tot tacamul complet...) Intuiesc ca ar fii vorba de familia asta de virusache: http://en.wikipedia.org/wiki/Rhino_virus
In rest stam cu "morcovul"... Adica, ca de obicei, se tot fac restructurari in telecom si nu stii niciodata ce le mai puie mintea sa mai taie ca sa mai scoata bani si din piatra seaca! (toamna aceasta au decis inchiderea centrului de cercetare de la Coventry, UK - unde am fost noi anul trecut pt 4 sapt n oct - si muta R&D in China...) Iar dupa cum stiti (Miki deja a scris pe DC la cap trecut) - Sony-Ericsson taie vreo 2000 de capte "world-wide"... Sa fiu sincera nu stiu pe ce se bazeaza politicieni cand spun ca "criza financiara" s-a terminat... ca-i mai rau ca niciodata... Volvo si Saab sunt pe butuci... asteapta investitorii chinezi sa-i cumpare ca altminteri vor trebui sa inchida si sa lase in somaj mii si mii de oameni... In Suedia situatzia economica e f ingrijoratoare...
Copila turuie mai nou in franceza... A trebuit chiar sa-i interzic sa vorbeasca in fr cu mine ... eu cu ea ramanem pe engleza si... suedeza. Cu mama vorbeste in ro si cu omul meu in ro si fr. Apropo de disciplica - multzumim bunului Dumnezeu - profii ei de la Lycee St Louis au facut realmente MINUNI! Daca la inceput (primele 2 sapt) eram cam ingrijoratzi ca tot timpul ni se spunea cat e de neastamparata si neascutatoare ("soldat neinstruit" - cum ii spunea mama mea - datorita faptului ca la gradi suedeza era lasatzi sa faca efectiv ce vroiau ei! si nu aveau nici o preocupare intelectuala... Aici jocul favorit al copiilor la dagis e sa te tavalasti in noroi si sa sari in baltzi!) acum lucrurile sunt complet invers... Am primit numai cuvinte de lauda si sincer ma rog bunului Dmnezeu sa o tzinem tot asa... Intr-adevar si acasa este muuuuuuuult mai "blandutza"... Adica regulile nu numai ca sunt afisate dar acum sunt si intzelese, acceptate si (mare minune mare)... ascultate (in covarsitoarea majoritate a cazurilor)... Bine - acum sa nu va imaginatzi ca avem "completely yelling-free house" desi ne-am dori noi asa ceva... Dar diferentza dintre atitudinea ei din'nainte de scoala si acum... e ca de la cer la pamant! Alte chestii pozitive: citeste cata-cat fluent in engl si ro si mai nou si in fr (dar un picutz mai greu si cu mai mult ajutor). La scoala ii invatza f multe cuvinte noi si ii incurajeaza permanent sa citeasca si sa scrie. Chiar "i-au iesit vorbe" ca are "ochelari magici" si de aceea stie sa citeasca...
Eu ma auto-torturez singura cu suedeza... nu am absolut nici o motivatzie si nici un chef... Singurul lucru pozitiv e ca acum, pe langa lista mea de web-site-uri de pe care imi fac informarea zilnica (mai mult sau mai putzin politica )s-au adaugat si doua ziare in lb suedeza si ma delectez cu ce se mai intampla pe-aici...
Va tzuck si fug la invatzat... desi nu am nici chef si nici prea mult spor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Diana, da de la servici, ok, daca nu te prind iti las mesaj.

Casandra,
Bisercica Sf Arhangheli Mihail si Gavril organizeaza concerte de colinde romanesti in fiecare an, unul cu adulti siunul cu copii. Daca vrei, ma interesez si-ti spun cand vor fi anul acesta.

Loralim, felicitari ptr Gabitza. Buni mai sta la voi? Eu asa ii fericesc pe toti copii ai caror bunici pot sta cu ei Succes cu suedeza, cam asta e si statutul meu cu scoala, singura singurica ...

Oana, merg sa citesc si eu.

Ce faci te si face. Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Ziua tuturor, La multi ani cui n-am apucat sa urez!

Oana, am citit dincolo, n-am nici o idee... n-am scris acolo ca sa nu-ti faci sperante degeaba cum ca stiu. Imi pare rau.

Rox, ce fain concertul ala... Pe bune ca mi-l pun pe calendar, nu ma vad ajungind dar pot sa-mi propun...

Diana, eu cred ca Victor e prea mic pt. chextiunea cu privilegii versus recompensa ad literam, in capul meu e ceva de genul: nu mai spui: "daca nu faci x te pedepsesc ca-ti iau y" ci spui: "daca faci contrariul lui x primesti (sau continui sa primesti) y".
In prima faza, chestia asta e ca tre sa-ti obisnuiesti tu capul sa gindeasca altfel, ca sa vorbeasca altfel.
Ca si chestia aia potrivit careia e normal ca un copil mic zice NU toata ziulica din moment ce peste 50% din propozitiile care-i sint adresate incep cu NU. Asa ca adultul trebuie sa invete sa inlocuiasca: Nu pune mina (de exemplu) cu: Lasa lucrul ala acolo. Ma rog, ai inteles ideea.

Din experienta personala, de mama de copil de 10 ani: da, nu mai avem nici noi "pedepse". Amu' le cheama "consecinte" :)))))) Si "consecinta" e ca isi pierde "privilegiile" :) (Care reprezinta orice, in afara de a primi mincare si a avea un acoperis deasupra capului!, ca eu asa i-am spus!) Dar, repet, al meu are 10 ani. Uite-asa ai tu 8 ani la dispozitie ca sa iti educi limbajul.

Asta-i acum,
Nici nu stiu daca mi-e sete sau mi-e somn si am mincat o tona de pufarin!
Simonna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

mamaana, felicitari pentru frumoasele tale!
La multi ani Stephanie!
La multi ani Isabel!

lorelaim, tin pumnii pentru sot, sa va ocoleasca restructurarile! Si bravo lui Gabisor pentru toate progresele, se vede cum creste si se mai maturizeaza.
Copiii sunt bine, multumesc, acum sunt intr-o faza tare iubitoare unul cu altul, tot numai un pupat si imbratisat



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Multumesc pentru informatiile despre colinde. Inconvenientul ar fi locatia, downtown, nu stiu unde sa parchez...

Ma intereseazaa aflu cand au loc concertele de la Sf Arhangheli Mihail si Gavril, e mai usor de parcat acolo :)

Am vazut ca se organizeaza o intalnire in Montreal, pe 11 decembrie.
Vreau si eu sa vin.
Cam pe unde e locul de intalnire?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Casandra, uite aici:
Intalnire Montreal
Data: vineri,11 decembrie

Ora: 18:00

Locatie: Marathon
http://www.marathonsouvlaki.ca/f/locations.htm
5365 des Jockeys, Montreal
Tel: 514.731.6455

Participante:

ange
Podeanu
Simonna
Simi
monicutza_bb
mimitete
Ione
pitilache
Nelia

uof, ce rau imi pare ca nu pot veni, poate il conving pe Tudor totusi sa vina cu mine; mi-ar fi placut sa ne cunoastem, acum citiva ani am ratat! ce mai face Calin?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput