Sezatoarea canadiana (170)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitilache

Citat:
cited from mamaana
roxana bine ca nu are febra si ca are forma usoara. multa sanatate ! varicela e chicken pox?


Da, mamaana, varicela e chickenpox. Mai exista si smallpox dar la asta iti apar bubite si in palma si talpa si sunt de marime uniforma. Am tot studiat-o pentru ca Isei nu i-au aparut prea multe pe trunchi si am citit ca daca sunt mai mult pe membre, poate sa fie smallpox (variola). Numai ca diferenta majora este cea de mai sus (si in palma, talpi, si uniforme). Si la ea nu este asa. Nu prea are pe trunchi, dar nu sunt uniforme si nu are deloc in palme si pe talpi. In fine, fiind vorba de o forma mai usoara, probabil ca nu o sa-i iasa peste tot.


"Less is more" - Mies van der Rohe



Pitilache multa sanatate Isei. Uf, eu credeam ca daca e vaccinat a scapat de boala

Apropo, varicela a fost eradicata de 30 de ani....Nu avea cum sa o faca
http://en.wikipedia.org/wiki/Smallpox
Dar mai bine nu te uita ca are si poze

Azi Sotul a facut prostia sa parieze cu mine, pe ramasul in orasul asta..... Am fost la cumparaturi dimineata si am pierdut una din sacose cu cumparaturi in Old Navy. Am sunat si mi-au spus ca au gasit-o. Sotul pariase ca nu o gasimAsa ca se pare ca ramanem in Quebec ville

De fapt vroiam sa va spun ca au redus la Old Navy marfurile care sunt reduse, cu inca 50%

Intrebare, fratele meu vine de acasa. Mama vroia sa-mi dea un salam de Sibiu. A adus cineva recent mancare din Romania? Vorbesc recent, dupa ce a inceput isteria generala.....Oricum eu nu tin sa mi-l trimita ca nu sunt prea pofticioasa.... Dar de curiozitate, se poate aduce mancare? Cand am imigrat eu, nu puteai aduce nimic.

Codritu, deci inseamna ca au o anumita subventie. Nu prea inteleg eu de ce unele gradinite au la 7 cad, se descurca cu banii astia( plus ce li se da de la guvern) si altele au nevoie de mai mult( chiar daca primesc bani de la guvern). De fapt am inteles ca unele sunt cu but lucratif( vor sa aiba profit) si altele sunt sans but lucratif( deci ca niste fundatii). Nu vorbesc de CPE care sunt complet de stat.
Eu sper sa o transforme pe a mea la 7 cad, cat mai repede, ca m-au considerat anul asta doar la 60% de retur de impozit( maximul e 75%) ceea ce atarna destul de greu la cantar.

Chiar vorbeam cu o maimica, colega de servici si spunea ca a gasit loc in CPE abia cand avea fetita 4 ani......


Ktrinel tu ce mai faci?
Nelia , multa sanatate.
La noi ninge serios, si vine un frig.....

Insa incepe Carnavalul!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mikiion, ai mei mi-au adus cas, suncutza, frunza de sarmale si multe altele, tuicutza, dar nu seminte de floarea soarelui si covrigi cum ii rugasem

pitilache, sanatate bolnavioarei eu am facut varsat de vant la 22 de ani, cand am luat a doua generatie de copii, in clasa I. o saptamana nu am stiut de mine, a doua a fost distractiv
Andrei a facut cand eram in sejur la mare, in ultima zi, a facut ceva bubite si a fostf ascultator si nu si le-a scarpinat, cu toate ca i-a trebuit f multa vointa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

mikiion este varicela si inca se mai face... De cand cu vaccinul s-a redus incidenta dar inca se face si chiar si cu vaccinul. Dar daca ai facut-o devii imun pe viata. Uite si www.keepkidshealthy.com/welcome/Infectionsguide/chickenpox.html" target="_blank">aici sau aici.

"The vaccine is about 70% to 85% effective at preventing mild infection, and more than 95% effective in preventing moderate to severe forms of the infection. Therefore, although some kids who are immunized still will get chickenpox, the symptoms are usually much milder than those of kids who haven't had the vaccine and become infected.

Healthy kids who have had chickenpox do not need the vaccine — they usually have lifelong protection against the illness."

Si asa este si la ea. Este o forma foarte usoara. Astazi nici nu s-a mai sacarpinat.



"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Mikiion , eu am adus un borcan de zacusca. Nu am vazut ciini la aeroport dar daca ai ghinionul sa te verifice la bagaje si nu l-ai declarat, cam naspa.

Da' daca vrei musai salam de sibiu, iti trimitem noi de la mag Bucharest cu posta canadiana


Editez: GPS sunt si mai ieftine decit am zis initial, au ajuns la 150$

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


eu nu poftesc decit balmos, clatite cu urda si marar si tocana de rata grasa, dar astea nu au gust decit acolo afara, pe terasa inconjurata de vie a alor mei, cu ei la taifas; uof; nu am adus niciodata mincare din Romania, in afara visinatei si tuicii de prune nici o contrabanda; imi amintesc c-am venit odata si avea o negresa un geamantan cu...ierburi, se adunasera o armata de paznici in jurul ei saraca, in aeroport.
Anka, ai vreo trei charcuterii in Laval (Balkani, Transilvania si inca una) cu bunataturi de acasa, in afara semintelor de leustean si a tuicii, nimic nu merita sa risti
auleu ce nasol e afara, abia am ajuns prin blowing snow din estul Montrealului; ziceam ca-i iarna misto si statea dupa colt; am un copac urias in fata casei, sper sa nu doamne-feste.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ana, ce e ala balmos? Clatite cu urda si marar...

Daca mi-e gindul la mincare, inseamna ca mi-a trecut. Sintem bine, se pare cam am scapat, doar ca Lisandru e slabit si apatic, refuza orice e de mincare, abia a ros o grisina... si nu-mi place, ma asteptam sa zburde.

E un frig afara! Noi am fost la patinaj, ca Agata are miine competitie si ne-am intors pe jos, ne-a plecat autobuzul de sub nas. Am zis ca nu mai ajungem acasa, desi nu mergem mai mult de 15-20 de minute. Dupa o asa plimbare prin ger, au adormit toti instant.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Nelia, sanatate multa dar treci tu si peste asta

Zavalita eu am facut la U of T anul de profesorat. Impresii de la bune in sus...In mod special mi-au placut la nebunie cursurile de psihologie axate concret pe studii de caz, proiectele si assignmentele foarte interesante, practice si utile pt. cariera pe care trebuie sa o urmezi, profesorii foarte abordabili si fara ifose ca in RO. Eu te-as sfatui sa te orientezi spre universitate, nicidecum spre colegiu. Dar cred ca depinde foarte mult si de domeniul in care vrei sa lucrezi. Daca ai alte intrebari, cu placere...

Pitilache si noi am folosit calamine la fiimea cu succes. N-aam mai apucat sa-i mai facem vaccinul ca s-a grabit la un an sa ia boala. Pe junioru' l-am vaccinat insa .

Cris1511, intrebai in capitolul trecut de scolile din French Immersion din Ontario. Conteaza foarte mult de ce board apartii. In Peel, unde sintem noi, in primul an se incepe cu 100% cu franceza, urmand ca din al doilea an incolo balanta sa devina 50/50. Am inteles ca daca apartii de TDSB engleza se incepe ceva mai tarziu. Parerea mea e ca nu te complici deloc cu sistemul in sine, conteaza cat de mult tii tu sa stie copilul tau pana la urma franceza. Eu pe fiimea trebuie sa recunosc ca n-am scutit-o deloc sarmana , dar acum efectele se vad, in sensul ca poarta conversatii ad-hoc acum cu nativii fara nici cea mai mica inhibitie. Partea mai putin placuta ar fi implicarea parintilor si mai ales cantitatea de teme....reprezentabila as spune, iar nivelul de lectura dublu fata de English track. In clasa a 6a exista posibilitatea continuarii la middle school si chiar si la liceu daca vrei sa aiba creditele respective. Am vazut f. multi elevi transferati din French Immersion la scoli normale si s-au descurcat de minune, din pacate nu e valabila si reciproca. Nu intamplator statisticile spun ca elevii din French Immersion inregistreaza scoruri mult mai bune la EQAO fata de cei din sistemul normal. Daca nu te hotarasti din clasa intaia, mai exista un ultim tren, in clasa a 7a si se numeste Extended French sau Late Immersion. Vorbeste cu parintii din zona de care apartii si intreaba-i care sint impresiile despre scoala, program, profesori inainte de a lua o decizie.

Casandra, si eu m-am speriat cand am auzit de recalls-urile de la Lexus, dar m-am linistit cand am auzit ca era vorba de floor mats

Nasuc, vacanta placuta sa ai in Sud ...tare as fi mers si eu dar in March break e chiar mai nebunie decat de Christmas, asa ca am amanat momentul.

Olga, tu cum mai esti? Ai fost la kindergarten observation?

Ontariencelor, cine vine in wk la Kidtopia? Fiimea e doritoare sa mearga sa sara pe acolo timp de cateva ore. Ceva doritoare?

Yasmine et Chris Anthony

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

SALUTAAAREEE

iaca scot si eu nasul un pic, pana nu se trezeste vrajitorul al mic, sa va dau binete

de citit apuc sa citesc, dar greu cu timpul

noi suntem binisor, eu cam slabita dupa tura de antibiotic, asa ca am cules o raceala....ah, ce dor mi-era, parca de mult nu mai racisem....din pacate si Yann e cu nasul infundat, azi a fost mai binisor, dar inca tot scot cu tona mucisori din nas

a facut ceva diaree la antibioticul meu, au venit si colici, dar cu Bio gaia s-a rezolvat tot...multam fetelor care au scris despre el dincolo, tare bine ne prinde

a inceput sa faca pliuri grasu meu, sunt tare curioasa cat a pus...mananca bine, cam puturos la supt dar important este ca am laptic din belsug
Stephie il iubeste tare mult, imi pare rau ca nu prea am timp de ea, rar reusesc sa-i citesc povestea seara, in general e mai mult tati. I-am luat inot si am inscris-o la scola la activitati: fac patinaj, sanius si yoga, asa ca vine destul de tarziu acasa

Yann e tare diferit de Steph, care a fost o papusa de copil, manca si dormea, la cateva saptamani deja dormea 5 ore legate.....Yann e mai cranky, plangaceste , nu-i place sa stea singur, asa ca face in sort ca nu ma pot ocupa prea mult de Steph, oricat mi-as dori

duminica am reusit sa ajung pana la farmacie, singura....parca a simtit ca i-a plecat tzitzica, s-a trezit in 5 min, si chiar daca mancase nu de mult pana m-am intors- 1 h si ceva, deja balotase tot biberonul lasat la sot....asa ca greu

maine as vrea sa ma incerc cu un Old Navy si Children Place - Mihaela sigur au reduceri acum? ca eu nu am primit nik pe mail, nu de alta dar nu stau bine cu timpul, si n-as bate drumul degeaba la mall, sa vedem...si un costco....ah ce as mai pleca de acasa, asa imi lipseste sa ies, simt ca innebunesc...ma simt ca un soarece in cusca ca nu pot sa ies, afara e frig nu pot sa ies cu bb.....abea astept sa treaca iarna asta

la steph era usor ca era caldut afara, am iesit din a treia zi....acum ce ma fac eu pana la primavara? ca la mall parca nu l-as scoate pana la primul vaccin, daca nu-i musai

as vrea sa-mi i-au ceva de facut exercitii ce-mi recomandati: o eliptica mai mica sau bicicleta stationara? nu am spatiu prea mare asa ca nu pot sa-mi i-au nu stiu ce, si nici pe amandoua

trimit sa nu pierd



Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:



Nelia sanatate familiei. LMA lui Octav...poti pune niste tort la pachet, de cand cu alaptatul am niste sweet teeth de nu-i adevarat, daca as renunta la dulce sigur as slabi rapido, dar nu pot, imi cere organismul
Ne-am inscris la Woofers, asteptam raspuns pt Ile de la madelaine pt la vara, daca nu am mai gasit ceva in New Brunswick si Nova Scotia...e clar ca vrem sa petrecem vara la ocean, speram sa ne iasa proiectul

Isa, Isabelle multa sanatate....brrr, eu nu am facut varicela, si nici nu m-am vaccinat, asa ca mi-e o frica de mor, o sa-l fac si eu odata cu bb- vaccinul, dar de cu Steph nu stii niciodata...ma trecusera fiori acu 2 zile, ca a venit cu ceva bube pe maini, i-au trecut, nu stiuu ce a fost, dar acum ca citesc la voi de cazuri, ma i-a cu tremurici, sper sa nu fie varicele ca numai astea imi mai lipsea, iar bb e asa mic...nu nu...

Ioana La multi Ani baietilor...v-a lasat la scoala sa duceti tort? interesant....creste burtica? vor sa-i mute in timpul anului la alta scoala sau la sf anului?

La Multi Ani si celorlalti sarbatoriti care i-am pierdut, numai bucurii si sanatate

Diana te admir cate faci bb mic. bafta multa la scoala si mult succes la examene

Olga cum mai sunteti? cum e sotul si matusa ta?

mi-am adus aminte, stie cineva sa-mi spuna unde ma pot interesa de asigurare pt socrii mei? ar vrea sa vina in vizita, cel mai probabil in toamna, asta daca ne iese planul si petrecem vara la ocean, dar fiind in varsta in Romania nu au gasit o asigurare..mentionez ca au 70 si 75 de ani...ioi nu-mi vine sa cred....chiar daca nu-i am prea tare la inima, realizez ca au o varsta inaintata, si ii gasesc puternici sa faca inca un drum in canada, si doamne fereste sa li se intample ceva.....au destule probleme de sanatate deci nu le este asa usor....

am tot citit ce atzi scris de gradinite, dar sunt total neinformata, steph a avut tot timpul loc la 7$, prima gradinita era la 10 km de casa in nord, si eu plecam apoi la servici in west, faceam un ocol de 20 de km pt gradinita aia, si o lasam la 7- 7.15 min, si nu de putine ori am luat-o dupa 5.30, nu am platit nimic in plus....si nici pt activitati...decat cele gen mers la ferma, teatru

apoi la a doua gradi, part time, unde a stat vreo 2 luni, apartinand de universitate, aveau tone de activitati prin campus, toate gratis

la ultima abea la sf pusesera program de de la 7 la 6 si nu puteai lasa copilul mai mult de 10 ore pe zi...o sa o intreb pe prietena mea sa vad daca ea trebuie sa plateasca, ca acum baiatul sta pana la 6 la gradi
activitatille de muzica si dans si ce au mai avut au fost gratuite, iesire unele da, daca mergeau cu autobuzul local, altele erau platite....gradinita prefera mult insa sa aduca activitatea sur place la copii, asa ca aveau mereu teatru, animale si mai stiu eu ce activitati

in schimb la scoala au multe activitati platite care unele, mi se par chiar scumpute....ca sa nu mai zic ca in march break ziua de gradi e 14 $ si nu 7$ , iar daca vrei sa mearga si la activitati te duce la peste 150 $ / copil pt 4 zile, ca vineri nici nu ofera serviciu...noroc ca sunt acasa, dar la anul ce fac?

Ankalaura si Zavalita, deci mai e un pic
eu, uitandu-ma in urma regret ca nu a fost nimeni sa-mi spuna sa nu-mi cumpar nimic din romania, sa vin cu ce am....si mai vad pe parcurs...noi am fost sfatuti sa ne aducem de toate, mai putin oale, farfuri,paturi si perne, dar am adus tone de medicamente si condimente, ceaiuri, cosmetice, haine si carti
medicamente- cel putin 300$ investitie, am folosit de 50 restul au expirat, nici medicul de familie nu le-a vrut sa le dea la alti romani

cosmetice -le-am folosit, dar am descoperit ca numai ce-am pus greutate degeaba la cantar, in afara de crema nivea toate erau mai ieftine aici, cand le gasesti in special....eu nu folosesc deodorante asa ca nu le-am simtit neboia

condimente..au fost bune la inceput pana m-am dezmeticit cum si de unde sa cumpar

ceaiuri....cel de soc si urzica mi-a prins bine, apoi am gasit si in toronto...nu si la quebec
oare as putea sa beau ceai de soc cand alaptez?

haine? depinde...eu am ramas insarcinata la 6 luni de canada, 80% din haine le-am facut cadou, ca nu ma mai incapeau....inca mai tzin niste ii si 2 fuste dragi, dar cred ca le va purta Steph ca eu pe talia 2 si 50 kg nu cred ca mai ajung vreodata...nici n-as vrea ca ma batea vantul. sa va mai spun ca mai mult de jumate erau noi noute si cati bani am dat pe ele? geaca de iarna goretex cu polar si cele 2 polare windstoper cumparate din romania au fost singurele haine folosite la greu, geaca si un polar o port si acum la munte ...idem cu geaca sotului....el a descoperit ca intre timp nu-i mai plac camasile din Romania, si ca cele luate de aici de intretrin mult mai usor...inca mai am cateva noi noute in dulap, ca nu-mi vine sa le arunc, chiar si o geaca de piele....

incaltaminte...bocancii si adidasi investitie buna, cizmele si pantofii cu toc si-au gasit si ei alt stapan ca si costumele...

carti, in afara de beletristica si ceva albume de arta, restul pus greutate la cantar degeaba...in toronto la biblioteca gasesti o colectia impresionanta de carti romanesti,nu am dus dorul....aici la Qc nu gasesti si-mi lipsesc, dar am inceput sa citesc in franceza acum, iar daca nu gasesc imi i-au in engleza si am terminat povestea

mi-a lipsit la inceput sa am oale si farfurii, tacamuri ne luaseram, doar 2 seturi....dar venind inainte de sarbatori am prins reducerile si ne-am luat cu 100$ oale si farfurii...care le folosim si acum, si nici nu mai doresc setul meu de arkopal din romania...m-am obisnuit cu cele de aici, si cand va fii sa le schimb imi i-au ceva nou de anul in curs nu nou de 2000 ....oala minune am vanat-o la reducere, iar ceaun nu am avut nici acasa al meu....dar visez sa-mi i-au unul aici de fonta, dar asta da te usuca de bani

paturi, perne cu 100$ la ikea s-a rezolvat





s-a trezit vrajitorul meu....as mai avea de zis dar.....


Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

CGE - multam de schema. Salvat si compar. La analize, doctorita mi-a zis ca ar fi trebuit sa am si un formular de vaccinari de la ambasada, dar noi n-am primit vreunuul (cica sa il fi completat dr de fam...). O sa iau carnetele si atata.
Fisele medicale trebuie sa le iau?

PODEANU - da, volumul este problema, asa ca videz. La transport te ajuta sa videzi plovere, etc (de ex u o sa videz niciodata cearsafuri...) Iar aici, unde spatiul este stramt, nu am unde sa depozitez pilotele peste vara, deci din nou, le viez. In cazul pilotelor, cred ca spatiul ocupat se reduce de vreo 10 ori!!

GPS - multam de info. Aici sunt mai scumpe de 150 cad, chiar si cel mai ordinar no name. Deci pun si GPS pe lista de lucruri pe care va trebui sa le luam inca din primele zile de la sosire...

Deodorante - eu nu folosesc spray, insa nici nu ma inteleg cu multe altele, cel mai bine ma inteleg cu lady speed stick gel. De-asta se gaseste? SAu trebuie sa imi iau cateva? Cu alea cu bila, cu lichid inauntru nu ma inteleg deloc.

Cosmeticele -417 sunt o gama grozava (cosmeticele de la marea moarta), sunt cam scumpe, dar depinde de unde le iei. De exemplu, www.minus417.com/index.php?act=ecommerce&cat=2268&id=10233&str=butter" target="_blank">asta nu il iau cu 35 cad, ci doar cu vreo 20, il iau impreuna cu un peeling absolut minunat care are vreo 400 g. Ca sa ma dau pe tot corpul, folosesc cam o lingurita din marele borcan. daca ziceti ca nu exista -417 in Canada, o sa imi iau macar cate un borcan din fiecare. De departe depaseste orice nivee si orice Dove si orice alta inventie cosmetica testata de mine pana aucm...

Schiatul in Bucuresti - filmele sunt din noaptea de 22, cand a nins. Intr-adevar, astia sunt vai de ei la capitolul organizare, asa ca zapada sta pe strazi cel putin 24 de ore de la ninsoare si totul e blocat. De-aia cred ca au iesit indivizii cu schiurile, dar ce sa zic, mie mi se ridica parul in cap, nu vad nimic grozav in asta, ii consider doar idioti si iresponsabili pe respectivii. Daca tot au schiuri, de ce nu se duc nene la 150 de kim mai in sus si sa schieze ca toti oamenii pe partie...

Ioana - exact asta era si problema mea... Dar ma pregatesc psihologic pentru schimbarea scolii, dupa accueil. De-aia vreau sa pun eu caruta inaintea cailor si sa aflu de acum daca in scoala de care am apartine sunt si clase de accueil, ca sa nu o mai mut de zece ori (in 6 ani de gradinita pe care i-a facut, am schimbat gradinita de 4 ani... chiar nu vreau sa continui experienta asta si la scoala... ) Totusi ma tem ca nu voi reusi mare lucru, poate doar sa ii impresionez eu pana la lacrimi, altfel cer acte clare de rezidenta si de domiciliu, iar noi, pana nu ajungem, nu avem cum sa le prezentam bail....

Mikiion - daca ambaleaza bine salamul si in baga in valiza, nu il pune nimeni sa desfaca. Nici nu te intreaba daca ai de declarat. Despre ce isterie generala este vorba? Daca iti este dor de anumite produse, la noi s-au deschis cateva magazine cu produse ecologice (de la Sibiu de regula), si au niste muschiulete afumate si niste preparate... Le-as prefera, drept sa spun, salamului de Sibiu - daca citesti eticheta salamului de Sibiu din comert, ti se ridica parul in cap, e plin de chimicale si alte mizerii chimice si mai si costa vreo 20 cad kilul

Ana Clar nu iau charcuterii, dar seminte de leustean iau. Avantajul este ca se face o mare tufa care dureaza vreo 10 ani, din care tot iti mai iei frunze cand ai nevoie, e planta perena Aici nu am leustean, nu am loc, face o radacina de vreo 1,5 m Insa am la geam patrunjel, busuioc.... Muraturi, covrigi, visinata, zacusca, de-astea fac singura, iar ai mei nu mai mananca ciorbe acre, deci bors nu mai folosim - eventual pun un strio de lamaie...

Pucku - pentru asigurare, pana la 80 de ani se fac la RAI. Incearca www.rai-ria.ro/" target="_blank">aici Noi mereu am facut la ei. Nu stiu daca le-ar servi si cardul european la ei, dar eu l-as lua.
La RAI se face asigurarea online, iti da costurile pe ce varianta doresti (noi am facut simple, dar premium nu erau cum mult mai scumpe), se plateste online, le primesti pe mail instant, totul dureaza cam 10 minute. Sunt cei mai convenabili dintre toti.
Daca exista vreun agreement intre Ca si UE, cardul european te ajuta in sistemul de stat, nu iti mai factureaza, ci se regleaza direct cu statul roman. Daca nu le va folosi cardul european, se folosesc de asigurarea privata, insa in cazul asta se noteaza adresa si iti trimite factura acasa, indiferent daca ai fost la o clinica de stat sau privata. Factura insa nu o platesti, ci o duci la asigurari.
Eu am fost la urgenta pe 27 decembrie, dar nici pana azi nu am primit factura, incep sa ma intreb ce naiba se petrece....
Poate totusi nu le veti folosi...

Gata, cat o zi de post m-am lungit!

Mergi la inceput