Sezatoarea canadiana (170)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

Merci mult fetelor pentru raspunsuri.deci Ikea e tinta pt pilote si alte asternuturi.
Dana podeanu,eu videz hainele pentru spatiu, cred ca avem dreptul la 2 bagaje de 23 kg per persoana.Ankalaura tu ti-ai luat bilete deja? cate bagaje ai voie cu OIM?2 sau 1?

daca o sa am 4 bagaje
primul bagaj cu pantofi/ghete,sosete(sa-mi cumpar mai multe de aici?lenjerie intima la fel- sa-mi cumpar de aici?)

doua bagaje cu haine vidate, cele bune pe care le purtam si acum

al treilea cu o patura sau 2 pilote vidate,2 lenjerii de pat mari 220X240, 2 prosoape mari si 2 mici vidate( si mai multe daca incap),o oala, tigaie, 2 ibrice( donia)

al patrulea bagaj cu carti si printuri, poze, medicamente, 2 cartoane de tigari pt sot( care tot incearca sa se lase),calculator pe bucati.

Pucku , eu am inceput sa-mi fac stoc de antibiotice.cu ceaiurile, gasesc ceai de coada soricelului?

Puteti sa-mi mai sugerati ceva?ce-ar mai fi de folos?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Asigurare pentru parinti vizitatori se poate lua prin CAA.

Pentru fetele ce urmeaza sa emigreze-legal nu ai voie sa aduci in Canada nici un fel de carne sau preparat din carne.In avion capeti un chestionar de familie in care declari daca ai seminte,carnuri etc.Parerea mea e mai bine nu risca sa aduci un salam de Sibiu mai ales cind emigrezi in Canada.In loc de seminte de leustean mai bine bors magic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Zavalita - nu am luat inca biletele, pentru ca nu au preturi decat pana la 30 martie. Trebuie sa sun pe 1-2 aprilie ca sa aflu preturile pentru mai, si sa pot cumpara. Noi nu o sa avem decat 2 trollere in cala; de regula nu ne incap decat vreo 20 de kg in fiecare. Si bagaj de mana o sa avem geanta foto si un rucsac cu chestii pentru fete - pampersi, un biscuit, servetele,... de-astea. Nimic altceva.

De cumparat, nu vom cumpara nimic in plus (poate doar sa imi iau niste minus 417 daca ziceti ca acolo nu sunt, si parca ma bate gandul sa imi iau doua oale de la Kitchen Shop, sunt bune de tot si costa cam 20 cad bucata... la noi ar fi nitica urgenta cu oalele, noi am putea manca si biscuiti o saptamana, pana apucam sa cumparam de acolo, dar cu copiii ce fac? Deci o oala imi va trebui inca din prima zi...)

Bors magic... Aici eu am piticii mei... Cand ma uit ce contine, ma ia cu frig. No way deci, prefer sa storc jumatate de lamaie. Nu folosesc nimic din gamele Knorr sau Maggie sau altele de gen, nici un cub si nici un concentrat, nici un praf aromat, nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui zavalita

Merci mult fetelor pentru raspunsuri.deci Ikea e tinta pt pilote si alte asternuturi.
Dana podeanu,eu videz hainele pentru spatiu, cred ca avem dreptul la 2 bagaje de 23 kg per persoana.Ankalaura tu ti-ai luat bilete deja? cate bagaje ai voie cu OIM?2 sau 1?

daca o sa am 4 bagaje
primul bagaj cu pantofi/ghete,sosete(sa-mi cumpar mai multe de aici?lenjerie intima la fel- sa-mi cumpar de aici?)

doua bagaje cu haine vidate, cele bune pe care le purtam si acum

al treilea cu o patura sau 2 pilote vidate,2 lenjerii de pat mari 220X240, 2 prosoape mari si 2 mici vidate( si mai multe daca incap),o oala, tigaie, 2 ibrice( donia)

al patrulea bagaj cu carti si printuri, poze, medicamente, 2 cartoane de tigari pt sot( care tot incearca sa se lase),calculator pe bucati.

Pucku , eu am inceput sa-mi fac stoc de antibiotice.cu ceaiurile, gasesc ceai de coada soricelului?

Puteti sa-mi mai sugerati ceva?ce-ar mai fi de folos?





Zavalita, in nici un caz nu-ti cumpara din Romania lenjerii, sosete; sunt aici campanii de reduceri unde gasesti la pret mult, mult mai mic (eu recunosc c-am luat totusi chiloti barbatului care poarta gen slip si protesteaza ca aici sunt prea gogosari - scuzati detaliile:))
ce nu reusesc romanii care emigreaza in general sa realizeze (si asa am fost si eu si toti prietenii mei) ca nu trebuie sa fie totul nou si modern in bagaje; este recomandat sa-ti aduci lucrurile care le ai deja: oalele cu care deja gatesti, treninguri, pijamale, hainele, obiectele tale de zi cu zi; nu e vacanta sa etalezi (n-o spun in sens negativ), lumea e destul de sleampata, merge orice- nu cheltui bani acasa de facut zestre noua si nici aici la inceput-folosesti ce ai de obicei acasa citeva luni pina incep veniturile sa intre si te dezmeticesti;
Nelia, nu stiu sa-ti explic ce inseamna balmos, e un fel de mamaliga facuta cu un zer special in loc de apa obtinut dintr-o brinza deja existenta pe care o reframinta- se maninca cu supa de salata cu slanina afumata ; eu sunt nepoata de fermieri ( bunicii mei aveau turme de bivolite, vaci, porci, etc, ai mei la fel toata viata au avut o microferma in toata regula), ei ar sti mai bine sa spuna;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Am fost la scoala astazi, Mihaela , iti sunt recunoscatoare pentru toate sfaturile; mi-am facut o lista cu cerinte, i-am itnrebat daca sunt rezonabile si au spus ca-i ok; daca ar reusi sa se tina de ea ar fi super, daca nu o iau de la capat; oricum cu astea doua merge bine expresia lui tata: din coada de ciine nu obtii sita de matase .

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

bravo Ana ! sper sa fie bine de acum inainte

eu stau acasa azi: mi-am luat sick day, isabelle nu prea a dormit de pe la 4, la 8 avea 38.2, dat motrin, vomitat, pus supozitor de febra, acum e bine. aspir muci in continuare de la amandoua

maru tu cum esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Anca ai grija ca cred ca nu ai voie cu mancare pe avion in bagajul de mana. Intreaba cand iti iei biletele.

Oale se gasesc si aici la orice magazin Canadian Tire, Walmart, Zellers, Loblaws, Maxi (ca tot trebuie sa iesi sa iti cumperi si mancare sa pui in oale, nu? ).

Lady Speed Stick exista si aici.

Perne si pilote mai ieftine (pentru inceput) se gasesc si la Walmart. Nu stiu cum sunt, dar sigur au si mai bunicele.

mamaana sanatate multa fetelor

Roxana, Cristina merci pt linkuri este cam departe de mine, intradevar. Am gasit si eu aici si nu stiam daca este acelasi lucru cu ce faceti voi (avand in vedere ca este un curs nou pentru locatia asta)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

nelia cum iti sunt copiii? mai vomita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Hei, eu nu iau mancare in valiza dragelor, doar ca se intreba mai devreme daca se poate ca fratele sa aduca un salam de Sibiu cand vine in vizita
In avion am voie cu mancare pentru copii, cu lichide nu am voie.
Cand ne-am intors din concediu, acum 3 saptamani, chiar am avut o surpriza jenanta, au uitat sa ne dea mancarea de bebelus in avion Drept sa spun, mi-a fost rusine sa o cer. Dar nu au fost decat 4 ore de zbor. La 15 ore nu ma risc, desi sper sa nu o patesc din nou... Aaa, si la dus ne-au dat mancarea de bebelus de la frigider a trebuit sa le cerem sa o incalzeasca timp in care copilul a urlat, ca vazuse mancarea si vroia papa, si tot asa

Cu oalele - iar am intrat in ceata! Apai nu ziceati ca unele BUNE se pot cumpara la set, la reduceri, cu 200 cad? Ca alea de 20 de cad sunt cam nasoale?
Ca eu as lua din astea de le am, dar sunt niste porcarii de tabla ordinare, tocmai de-aia n-am mai luat altele, ca ziceam ca plecam. Am o tigaie desteapta pe care o iau clar
Deci mi-as lua doua oale noi ca sa nu car porcariile pe care le am, pentru ca deja sunt aproape inutilizabile, doar in cazul in care dau 20 de dolari pe ele, dar cu aceiasi dolari n-as lua ceva rezonabil in Ca...

Ana - super detaliul cu "gogosarii", si foarte important de altfel! Retinut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Anca an senzatia ca eu te-am bagat in ceata la capitolul oale eu nu mi-as (mai) cumpara nimic special din Romania sa aduc in Canada. Gasesti si aici de toate. Si seturi sofisticate de 12-15 bucati (se includ si capacele in numaratoare ) pana la oale si olicele de calitate medie (normale, sa zicem) la preturi destul de rezonabile.
Uite, eu mi-am cumparat anul trecut de la Zellers un set de teflon de 2 tigai (mare si medie), 2 craticioare (mica si medie) si o cratira mare, fiecare cu capace, la 50CAD (pret redus de la 200CAD0. Sigur, tu nu poti sa astepti reducerile, ca iti trebuie urgent, dar ideea este ca se gasesc si aici si nu trebuie neaparat cumparate special din RO. Dar daca tie iti e mai usot (sa ai pe ce pune mana cand ajungi aici, cum se zice), atunci ia-ti de acolo, sa fii mai sigura.

Mergi la inceput