Sezatoarea canadiana (174)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Rideti voi, dar sa vedeti tronat...

Nelia, esti ok?

Ange, vreo sansa sa te duc eu? Suna-ma daca crezi ca e fezabil, putem sa vedem daca reusim sa ne aranjam.

OLIMPIA! Scriu mesajul asa de nu stiu cind, tu ai fost f. draguta si te-ai oferit sa ajuti famiia aceea despre care ne-a scris Ana si nimeni nu ti-a raspuns inca. La Ana s-au precipitat lucrurile si a plecat in Ro iar eu am scapat din vedere.

Ana m-a rugat sa string eu lucrurile de la fete si, pe cind se intoarce ea, i le dau. Cum eu sint in Laval nu prea ma vad ajungind in RIve SUd... Nu stiu unde esti tu, versiunea cea mai placuta ar fi sa vii la intilnire. Ne si unoastem, ridem, povestim, ajutam si familia respectiva...

Concluzia, doamnelor, va rog sa aduceti la intilnire ce aveti de dat pentru amicii Anei si colectez eu.

Pupici, ca Addison termina de mincat biroul daca mai stau mult la computer :)

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Nelia ce frumos ne-ai descris Merci.

Eu stau in Rive Sud si daca e ceva de adus de la intilnire ma ofer de pe acum. Simonna vii si cu printesa la intilnire?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Simonna, esti super amuzanta

Ione, unde ai trimis email, pe ce adresa? N-am vazut pe contul comun.
GATA, AM GASIT, MERCI!!!


Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

Simonna, mie imi place barley la nebunie, tocmai am pus in ciorbita de vacutza, in loc de paste sau orez, si pun si in chilli, da un gust tare tare bun.
Si imi fac si cu lapte, dar prefer ovazul steel cut de la presedintele albastru

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/


LA presedintele ala blio tre sa ma uit dupa un pachet pe care scrie barley steel cut? Care-i diferenta?
Cind il faci cu lapte ce-i mai pui?
Ca eu aseara i-am pus curcuma, dar imi tot dadea impresia ca aduce la gust cu griul special de coliva si ma tot gindeam c-ar fi mai bun ca desert...
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nu e barley, e oat steel cut.Il pun in rice cooker cu lapte si cand e gata ii pun o lingura de zahar si una de miere. Pun un cup de boabe la 3 de lapte. Iese un deliciu. Poti sa o iei razna si sa pui la urma nuca maruntita, sau raisins...imi ploua in gura(da, da seamana cu coliva)

eu ca side dish il mananc, si dupa ce il fierb in apa, ori in zeama de pui, cand e gata il amestec cu un pic de unt, sare, piper si ce alt condiment iti mai place, sa il faci spicy ori hot.

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Citat:
citat din mesajul lui maru

Simonna, mie imi place barley la nebunie, tocmai am pus in ciorbita de vacutza, in loc de paste sau orez, si pun si in chilli, da un gust tare tare bun.
Si imi fac si cu lapte, dar prefer ovazul steel cut de la presedintele albastru




LA presedintele ala blio tre sa ma uit dupa un pachet pe care scrie barley steel cut? Care-i diferenta?
Cind il faci cu lapte ce-i mai pui?
Ca eu aseara i-am pus curcuma, dar imi tot dadea impresia ca aduce la gust cu griul special de coliva si ma tot gindeam c-ar fi mai bun ca desert...
S.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Helou - m-am scos, am net mobil, sunt in deplasare la mare

Maru - IPL este epilare definitiva cu lumina polarizanta (asa se traduce smecheria), e o solutie bunicica, dar mai buna este epiladerm, care in Romania nu exista (asta e o epilare definitiva pe o solutie de zahar, de 10 ori mai ieftina ca IPL, mai eficienta; poti vedea pe youtube.
Epilarea definitiva nu e chiar definitiva, tot trebuie sa te duci la retus cam din 6 in 6 luni, dar ESTE o solutie - nu si in Romania, unde este aberant de scump. Efectiv aberant.
Daca ai epuuizat insa solutiile, merge.
Eu am disperarea asta cu epilatul, candva ma puteam epila cu orice, acum nu mai pot cu nimic, este un cosmar...
TOATE firele in cresc sub piele daca ma epilez de mai multe ori cu ceara (rece sau calda, nici nu conteaza...). IPL ar putea fi o solutie macar pentru "intersectii", ca pe picioare pun lama imediat.

La Bucuresti, O SEDINTA de IPL este de 10 ori mai scumpa decat o epilare cu ceara. Ai nevoie de 8-10 sedinte. Rezulta aberant. Chelesti naibii pana termini cu amortizarea epilarii....
In Spania, o sedinta de IPL costa cu 15% mai mult decat o epilare cu ceara, deci proportia si amortizarea e alta...

Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Pfuii ce m-am enervat! Scrisesem si eu un mesaj lung si cind sa-i dau send cica server not found. Asa ca revin acum, dupa ce s-a gasit serverul.

Asadar, buna dimineata! Sint in vacanta pina luni, nu trebuie sa stricam atmosfera de destindere si voie-buna!
Pentru vacanta asta Alice mi-a facut o lista cu vreo 25 de item-uri de facut si pe masura ce le facem sa facem un crochet cum ca s-a facut!
Pe lista am zarit si item-ul shopping care apare de vreo 4 ori, asa ca vom fi tare bizi!

ankalaura, eu mi-am facut epilare cu laser acum 4 ani (bikini, nu chiar brazilian ca-s femeie serioasa), dar m-a tinut ok pina acum, dar vad ca pentru la vara am nevoie de ceva retusuri. Referitor la pret, a costat 75$ sedinta, cu 8-10 sedinte, cum spui (depinde de tipul de par). Pai la cite epilari cu ceara as fi facut in astia 4 ani, eu zic ca se merita. De-acum 4 ani probabil ca si pretul a mai scazut, aparatele s-au imbunatatit probabil.

Ana imi pare tare rau ca treci prin toate astea! Multa putere iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

anka,credeam ca te referi la tratarea petelor pigmentare cu ipl-ul.Poti intra pe situri.acolo gasesti multe raspunsuri la intrebarile tale.

ana,of draga de tine!multa,multa putere.

simi,foarte frumos! si noi ne-am luat liber vineri pt copii.ne-am propus sa mergem la munte la tuburi si la film(avatar).peste shopiing sarim deoarece tocmai am facut o comanda grasa la "the north face"Pt cele interesate de marca asta sunt reduceri de pana la 50%.

simo,ai pm.nu vad nici o solutie pt vineri seara...

vazut pozeeeee.foarte frumoase petrecerile! felcitari To
Dana P., olala ce copii mari ai! si ce copii mari au pietenii vostrii!!! sunteti tineri,frumosi si plini de viata.dupa mine, o familie de "invidiat".am cateva intrebari sa-ti pun apropo de ce am vazut prin poze dar poate apare vre-o solutie salvatoare si ajung vineri la intalnire.vorbim atunci. la multi ani fericiti inca odata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

SIMI - esti de aur! Exact la asta ma gandeam si eu... Aici nu se merita (parerea mea). Cu banii de un IPL brazilian, ma epilez 5 ani frate! Aici. In dolari, ar fi peste 1100...
Dar daca la Canada proportia e alta, apai mai vii de acas'

MAMITZICA - ai dreptate, desigur, dar ce spui tu functioneaza atunci cand si pielea din dotare functioneaza normal. Faciale nu imi fac, am fost de cateva ori si n-am gasit nici un beneficiu pentru tenul meu.
Epilatul insa e o mare problema la mine, degeaba am aparat (si inca unul destept, dar degeaba...), am avut si ceara calda, si rece, si tub de-ala de bagat in microunde, am probat si crema (Veet), si benzi, ce mai, am epuizat toate solutiile, prima tura mai merge, dar la a doua e un dezastru....

ANGE - tre' sa imi faci cunostinta cu romanca ce te epileaza cu 35

Una peste alta, la mine nu e o chestiune de a fi cochet, ci chiar stricta necesitate - ma refer la problema cu epilatul si la tuns. La restul pot sa improizez oricand.

IONE - super poveste Pe 'Au premier' m-am uitat, nu am priceput insa daca epilatul complet are un pret individual sau se aduna toate celelalte marunte... Pentru IPL scria ca se fixeaza un pret in functie de consultatie.

ZAVALITA - de ce nu te inscrii la francizare online? Trebuie sa fi primit un pliant cu accuse-ul. Asta pana cand gasesti ceva la Mtl, pana te aranjezi, pana te dezmeticesti... La cursurile online nu conteaza daca esti aici sau acolo, trebuie doar sa te inscri cu nr tau de identificare. Sunt classes virtuelles, teme scrise sau orale (te inregistrezi online, au ei un soft), e super.

KHRISTIN - pe cea mare, am tinut-o vreo 4 luni in cadita. Apoi in cada mare, codindu-ma si intrebandu-ma daca o sa fie ok. La cea mica, dupa cateva baite m-am saturat de sportul cu umplutul si varsatul caditei, asa ca la 6 saptamani plutea pe spate in cada mare. Mi-a parut rau ca nu am avut acelasi curaj si la prima. E maricel si puiul tau, dar daca ai emotii, ii poti lua un cerc din ala de securitate, ii pui si covoras antiderapat...

ANA - e dureros ce spui. Din pacate, atat de adevarat...
Putere sa aveti, sa treceti peste toate.

ANGE - acu' e randul meu sa nu fi auzit de IPL pentru petele de pe fata... Partea dermatologica am rezolvat-o deja la medic, saptamana trecuta (m-a plimbat pe drumuri 2 saptamani, mi-a pus azot, m-a innebunit, m-a cauterizat...). Saptamana asta am program artistic la dentist, deh...
Saptamana viitoare analize, am chiar si un CT scan programat, gineco, reumatolog.
Sunt cam rablagita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

Anka, in seara asta am prima clasa virtuala de francizare, dar din pacate am programare la doctori..i-am scris tipei care ma coordoneaza si ma invita altadata.Sotul tau participa si la clasele astea virtuale? E interesant, am facut deja un modul dintr-un bloc.Acum ca stau acasa o sa am mai mult timp la dispozitie si o sa ma ocup ma serios de franceza.Mai am cateva carti de vocabular si gramatica de la Cle international si studiez si din ele.
Poti sa-mi recomanzi ceva carti/site-uri altele de unde as putea sa invat mai bine?

O calatorie de mii de mile incepe cu un pas

Mergi la inceput