Sezatoarea canadiana (174)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

ZAVALITA - la clasele virtuale particip eu, ca am facut inscrierea pe numele meu. Din cate stiu, nr de ore este limitat, barbatu-miu e tufa de Venetia, deci s-ar putea sa aiba nevoie de francizare si dupa ce ajungem, asa ca am gandit sa nu ii scada din ore, sa considere ca deja a facut francizarea online...
Parerea mea este ca ce gasesti la ei online (pe Sigal) este mai mult decat suficient, sunt super structurate toate, si dictionare si conjugari, iar la activitati mai gasesti trimiteri catre alte pagini cu exercitii suplimentare.
Singurul lucru caruia nu am dat inca importanta, este tastatura. Ei au optiunea aia pentru caracterele cu accente, dai click si deschizi o ferestruica, ai literele cu accente, dar este cam peste mana. Din viteza, eu deschid Word si scriu acolo, apoi copy/paste, dar asta pentru ca sunt obisnuita cu a scrie accentele, dar acum 10 ani mi se pareau un cosmar shortcut-urile respective...
Deci ar fi de investigat cum sa folosesti optiunea aia a lor cu tastatura mica...

Noi ne ducem sambata seara la un restaurant turcesc unde mancam noi cand venim la Constanta, parca erati si voi amatori de mancaruri straineze, vreti sa veniti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

Merci Anka mult de invitatie,dar nu pot veni.
Interesant ce spui de francizare, nu ma gandeam ca s-ar contoriza numarul de ore pt francizarea de uscat, ca sa-i zic asa. Mie imi corecteaza o quebecoasa tinerica ce sta maintenant in paris. mi-a dat si un mail sa ma traga de maneca ca nu i-am dat atentie.

Aaaaaaaaa fetelor, montrealezelor, quebecoaselor din ville, va roog spuneti-mi ca accentele sunt doar un cosmar, ca nu o sa le folosesc jamais. ca sunt doar o fita, ca se poate si fara, ok????
a si daca ipotetic fac scoala in franceza, si vreau sa scriu ceva nu acasa ci acolo direct , sa-i zicem lucrare de control surpriza, trebuie sa folosec accentele? adica ma depuncteaza de nu?

cred ca e evident ca-mi plac mult emoticoanele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Fii-miu a facut gastro Toata ziua a zacut ieri si a
Spre seara a facut si febra. I-am dat medicamente, azi se simte mai bine.

Cit timp insa dureaza si e posibil sa luam si noi restul?

Cred ca e ptr prima oara ca are cineva la noi gastro, de aia si intreb. Nu vreau in nici un caz sa ratez intilnirea de miine.

Zavalita iti cumperi cind ajungi aici tastatura in franceza si scapi de grija asta. Dar din pacate trebuie sa le si stii in cazul unei lucrari scrise.Accentele sunt importante ca-ti "dau " si intonatia cuvintului respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Dana al meu a facut de doua ori gastro insa noi n-am avut nimic.

La ce ora e intalnirea? Pe ce nume e facuta rezervarea?

Zavalita eu am colegi care scriu foarte bine, cu toate accentele si unii care nu pun nici un accent si mai sunt si sefi (dar sunt anglofoni si ii inteleg). Sefii cei mai mari, oricat ar fi de anglofoni, scriu impecabil. De cele mai multe ori au secretare care le corecteaza, insa si in comunicarile astea scurte vad ca scriu cu toate accentele la locul lor.
La scoala primeam puncte si pentru calitatea exprimarii, am avut si test de franceza, destul de grelut, acum insa nu stiu daca ne depuncta pentru fiecare accent. Ideea e ca totusi sunt importante, un e care nu are accent nu se pronunta ca regula generala. Pentru participiu trecut de exemplu e important.
Insa, pentru inceput nu te concentra asa tare pe scris, ci pe vorbit, pe exprimare, vorbeste, citeste cat mai mult cu voce tare, asta e important. Eu de exemplu am luat cursuri de engleza, la gramatica eram prima, scriam perfect, insa cand venea vorbitul nu eram in stare sa leg doua vorbe. Stiu ca profa mea ramanea mereu cu gura cascata, cand vedea ce diferenta e intre scris si vorbit si ma intreba cum am invatat eu engleza, am invatat regulile pe de rost? Atunci mi-am dat seama ca e mare diferenta intre sistemul nostru de invatamant si sistemul lor, cel putin in cazul limbilor straine.
Accentele o sa vina cu timpul, ai sa vezi. Mai ales dupa ce ai sa incepi sa citesti in franceza.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

'neata!

Dana sanatate multa baiatului! Sper sa nu luati si voi...

Doloress rezervarea este facuta pentru o masa de 16 persoane pe numele meu, Roxana, pentru ora 6:00pm.

ange imi pare rau ca nu reusesti sa ajungi maine.

O zi frumoasa tuturor!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Dana P, exista o oarecare posibilitate sa faceti si voi. Spalat pe maini des, plus dezinfectat robineti, manere de usa etc. Dar nu e obligatoriu sa faceti, ca va mai ajuta si imunitatea.
Insanatosire grabnica! Nu uita de saruri de rehidratare, in caz ca va continua sa vomite sau apare diareea.


M-au apucat iar gandurile de plecare si vreau sa va cer sfaturi. Ne-am cam duce la Disney World in Florida, cum e mai ieftin oare? Sa cautam pachet cu cazare in Disney, sau in afara? Sa luam pachet sau sa platim pe bucati, avion, cazare, permis de intrare, inchiriere masina etc?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Pitilache, multumim de complimente

Zavalita, eu chiar acum fac un curs de specializare profesionala in domeniu (franceza) si folosesc caracterele, e un 'must'. Eu chiar nu am vazut niciodata in vreun mesaj fara accente, ar arata si mai ales s-ar citi aiurea dpdv al pronuntiei. Chiar profa mea de curs insista sa citim atent dupa ce redactam, ca ne noteaza spellingul si calitatea exprimarii in scris . Si cum imaginea aici e ceva supercalifragilistic important , dupa felul cum scrii te prezinti practic pe tine insati, nu pot decat sa te sfatuiesc pentru . Daca nu stii codurile gen ALT 130=é, atunci scrie mesajele in Word si selecteaza-ti accentele din Symbol, desi e mai mult de munca.

Dana, sanatate baiatului si pe voi sa va ocoleasca virusul. Vazut pozele, tortul arata demential

Donia, hmmm Florida....nice, ce-am mai pleca si noi, dar in March break-ul asta avem in plan curatenia generala in casa , ca deh ne mutam, plus ca trebuie sa ne uitam de parchet, appliances-uri si toate cele. Cand vreti sa plecati?

Cristina

Yasmine et Chris Anthony

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Si eu am uitat sa zic ca am vazut pozele Danei de la ziua ei, ce familie frumoasa si fericita! Mereu cand ma uit la pozele voastre am o stare de bine asa, mi se pare ca degajati numai voie-buna si dragoste.

Am mai vazut si pozele lui Daiopri din Vancouverul olimpic, superbe! Multumim mult!





Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Repede pentru Zavalita ca eu folosesc netul acum pentru chestii mai «serioase». Adica cautat job la Montreal sau cautat apartament nou la Quebec. Ideal ar fi sa gasesc job la Montreal si sa ma mut o singura data, definitiv Sotul inca nu stie ce am eu de gand....

Deci pentru zavalita , eu l-a inceput nu dadeam atentie accentelor, nu le foloseam mai de loc. Ceea ce a fost o grerseala. Caci atunci cand am iesit din zona protejata a francizarii si am intrat in adevarat lume de vorbitori de limba franceza m-am cam dat cu capul de pereti. Asa ca mai bine inveti bine cuvintele de la inceput si nu de doua ori ca mine. Inca au ramas un cosmar si un stres accentele ......
In viata reala chiar trebuie, iar la examenele de franceza un accent e o greseala egala cu oricare alta.
Dar acum depinde si ce faci in viata...... cred ca vorbitul ar trebui sa fie o prioritate la inceput.

Eu nu stiu nimic de francizare on line, nu era pe vremea mea, am facut-o doar pe cea live.
Mai ai intrebari, trimite PM, ca intru mai rar pe aici.

Doloress, asa cum spui tu de engleza, eram eu la franceza.... Ramanea proful masca cum de nu sunt in stare sa vorbesc cand eram asa de buna la gramatica.....

Dana multa sanatate la baiat. Eu n-am luat niciodata de la Marc,. a facut parca de 3 ori. Dar ma spalam serios pe maini....dezinfectam totul.... Dar sotul a luat o data. Eu poate sunt mai imuna, ca eu am fost la cresa de mica si am facut tot ce misca pe acolo....Saraca maica-mia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

ayayai miki m-ai daramat!eu setez limba in regional settings din control panel in french si mi se dau butoanele peste cap...dar scriu cu accente.
Eu stiu regulile de pronuntie cu accent aigu, restul ce-mi mai trebuie?!! n-or vrea sa cunosc si diferenta dintre vocalele orale si cele nazale cum citeam acum in francizare on line?! vorba ankalaurei "eu sunt contra".
Acum studiez intens ce sa studiez si nimic nema idee...off, adica ma apuca asa niste veleitati de chimist fruntas, farmacist dar...offf...se poate...de ce nu?...oare?....off!
intelegeti starea mea? sau oare sa fac litere..m-am uitat si la filozofie...offfffffffffffff

Multa bafta Miki!!!

Mergi la inceput