Sezatoarea canadiana (174)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

Citat:
citat din mesajul lui khristin
[Si cum imaginea aici e ceva supercalifragilistic important , dupa felul cum scrii te prezinti practic pe tine insati, nu pot decat sa te sfatuiesc pentru .



What? Poti sa detaliezi?

Multa sanatate baiatului Dana! Mai dar ce virusi aveti voi acolo??? Am mai citit de cateva ori de tot soiul de viroze care se lasa cu , pe aici eu n-am vazut asa ceva. Chiar imi ridica putin parul ideea asta.
pot sa vad si eu pozele din vancouver?plz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Danap,nasol!sanatate copilului!
gastro se manifesta la 48 de ore de la infectare.dureaza 3 zile maxim iar persoana infectata este contagioasa 2 zile dupa disparitia simptomelor.
Tu,voi,puteti lua sau nu,depinde de imunitatea vostra.Acum, o puteti lua si este posibil sa nu va manfestati in nici un fel insa o puteti transmite.De exeplu eu o iau de la amicii mei,nu am absolut nimic in afara de niste crampe dar o dau mai departe copiilor mei
Nu ai ce sa faci decat sa dezinfectezi totul iar copilul sa bea mult lichid.Se spune ca virusul traieste pana la 12 zile pe obiecte(manerele usilor de exemplu).
Eu una cand aud de gastro mi se face pielea de gaina cand am un caz la gradi inchid 24 de ore,chem ajutoare si dezinfectez toata casa de la a la z.Cumplit! hai ca te-am speriat
Sanatate multa!
A! uite iti dau reteta de solutie salina pe care o folosim noi la gradi imediat ce un copil are gastro: 1 l apa+1/2 litru suc de portocale+1 lingurita de sare.

Roxana,mie imi pare foarte rau ca nu ajung.dar nu am ce face!nu am nici o solutie.Sper totusi ca ma citeste Bebitzu si poate isi face mila de mine

Distractie frumoasa maine seara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Zavalita voiam numai sa-ti zic ca in relatiile cu clientii e super-important sa pui accentele la locul lor. Noi avem tot felul de ciudati care ne fac un scandal monstru cand le trimitem scrisori scrise incorect. Asa ca de cate ori facem vreo greseala si clientul se plange on se fait taper sur les doigts... (adica ni se da na-na )

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Merci fetelor si de sfaturi si de aprecieri.

Edi e ok acum, nu a mai vomat si chiar se simte bine. Ieri era tare trist ca vroia sa iasa la film cu o amicasi nu a apucat sa-i spuna ca e bolnav.

Camelia, deci eu teoretic pot si transmite,nu? Fetelor care veniti miine ma mai primiti sau nu? Eu vin oricum
Tipa de la farmacie mi-a recomandat Pedialite, dar ptr ca este adolescent deja mi-a zis ca va "tolera" Seven Up si gatorade.

Khristin, unde/ de ce te muti?

Camelia, vrei sa te ia Bebitzu? Nu zicea Simonna ca te poate aduce?

Donia, noi am fost la Disney dar am inchiriat casa la 45 minute de parc. Am profitat si de parc si de plaja din Cocoa Beach. Insa am condus si drumul e cam lungut.daca te intereseaza varianta asta zi-mi si-ti dau mai multe detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessie spune:

Zavalita, eu, ca ontareza torontoneza, si avand in vedere ca am facut franceza dintr-a 5a pana intr-a 12a, am facut pregatire pentru interviu in franceza si ma descurcam chiar binisor, pot spune ca franceza de aici din Quebec e destul de diferita si cred ca o sa-ti ia un pic de timp sa-ti formezi urechea.
Doar un exemplu : am sunat intr-o zi la Bell si am ajuns la birourile lor din Quebec. Mi-a raspuns robotul si tot ce am reusit sa inteleg e ca « les bureaux sont ferme » M-am si socat un pic, ca eu ma credeam cunoscatoare de franceza.
Asa ca pregateste-te pentru asta, asculta pe net radiouri quebecoase sa te obisnuiesti cu accentul pe cat posibil. Eu urmaream pe TV5 cred dimineata la 9 stirile din Quebec.
Iar in legatura cu jobul, daca ai reusi sa mergi pe acelasi domeniu ca in Ro, ca sa-ti poata fi recunoscute aici si experienta si scoala de acolo, ar fi un avantaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

cand facuram noi cursurile la alianta franceza, prima mea intrebare e daca francezii au scapat de accente
Intr-un hohot general mi s-a replicat ca nu!
Asa ca am decis sa emigram pe partea engleza, ca astia nu au accente!


DanaP, sanatate lui Edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

canadezele mele dragi!

Sa-mi dau si eu cu parerea la accente. La inceput nici eu nu ma omoram, ma bazam mult pe corectorul Office, cu timpul am inceput sa retin cuvintele si sa stiu de care "e" este, ce lel de accent...apoi cand m-am decis sa citesc romane, scrisul a devenit usor, insa cele mai multe chestii le-am invatat in cartile de curs preparatoire ale flacaului meu, sunete nazale si alte tip-uri pt. pronuntii.
Sunt importante, mai ales in CV si scrisori de motivatie.

Nelia, iar nu scrii, iar ma intreb cum sunteti!

Si Olga? Nimeni nu stie ce mai face olga?

Poze am admirat si eu! Dulci foc!

Editez sa scriu de gastro...trece repede daca luati in primele zile TIORFAN, exista in toate variantele, adult, enfant, nourisson. Prima zi, de fiecare data dupa "selles" lichide, apoi smecta de 3 ori pe zi, aici exista si smecta cu gust de portocale, trece mai bine la copii, si coca-cola fara gaz, adica o invartiti cu lingurita in pahar pana ies "boulele".
Va imaginati ca aici gastro e cam la ordinea zilei cu miseria de aici si viteza de contaminare , deci m-am specializat.
Spalatul des pe maini e sfant si copilul sa aibe sticla lui, paharul lui, tacamurile lui, in perioada respectiva. Nu mai pomenesc de prosop si asternuturi schimbate zilnic!

Si va urez gastro usoara!

A! Nu va impacientati daca nu au pofta de mancare vreo 2 zile, e normal. Am facut-o si eu o data si nu puteam suporta nici mirosul de mancare, dar sa mai pun in gura

Am jurat de atunci ca in perioada cand au gastro copii nu mai insist niciodata sa manance si asa fac. Mananca ce vor si cand vor!
Lapte nu, dar iaurt da caci are bacterii folositoare pt. stomac!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu
Donia, noi am fost la Disney dar am inchiriat casa la 45 minute de parc. Am profitat si de parc si de plaja din Cocoa Beach. Insa am condus si drumul e cam lungut.daca te intereseaza varianta asta zi-mi si-ti dau mai multe detalii.



Dana, noi preferam sa mergem cu avionul ca sa castigam timp, desi sigur am castiga la bani daca am merge cu masina. Dar e drum lung si e si cam dificil atata drum cu baietelul de 3 ani...
Suna bine combinatia asta cu plaja. Cum ati facut rezervarea la hotel? Si la ce hotel ati stat, avea si masa inclusa?
Aseara gasisem ceva la 20 de minute de parc, iar in pretul total intra si masina. Vreo 2700 pentru toti patru, cu passuri pentru Disney incluse.

khristin, am vrea sa mergem la sfarsitul lui aprilie, am inteles ca din mai incep caldurile si umezeala.

zavalita, ceva resurse umane nu te-ar interesa? Ma gandesc ca te-ar ajuta formatia ta de jurist.
Oh, nu avem noi virusii cei mai tari de pe planeta, stai linistita enterovirozele astea sunt normale si in Ro, dar mai ales la copii mai mici. Nu ca adultii ar scapa mereu



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Va doresc o primavara frumoasa, cu multe bucurii si sanatate !

iaca apar si eu incet incet, dupa un episod nasol de gastro...eu si Steph...uff
incepusem un messaj in capitolul trecut cu noaptea de cosmar cand a inceput gastro la cupil, dar nu-l mai pot deschide de cand s-a schimbat capitolul....anyway pana la urma aia a fost mic copil pe langa cea avea sa urmeze duminica cand m-a luat pe mine...durerile de burta si cap si statu pe toaleta nu erau nimic fara niste dureri musculare, ma durea carnea pe mine...teroare, fara vlaga, abea ma puteam ridica din pat...m-a tzinut fix 24 de ore pe ceas, acum am doar crampe abdominale

ioi asta am scris ieri, sper ca pana maine sa trimit mesajul

azi am fost la analize, cea de diabet, sunt cam fara vlaga ca mi-am schimbat programul si m-am debusolat complet

vaz't poze, foarte frumoase, admirat copii si parinti la shower, Vancouverul, Dana Podeanu si prieteni, Nelia and family

Am trimis si eu de vreo 2 zile poze cu Yann si Steph si un filmuletz

Ione de unde cumperi cosmeticele METHODE PHYSIODERMIE?
Pt maini eu folosesc Glaxo base de la farmacie

Dana sanatate baiatului

Simona,pe bumbo scrie cumva pe el pana la cate kg e bun? ca eu am baiat mare si nu m-as arunca sa-l iau daca nu-l pot folosi macar pana la vreo 15 kg...am fost azi la toy'r'us dar super rapid ca Yann dadea semne de trezeala si nu am reusit sa-l intorc pe toate partile

Ana, imi pare rau, multa putere

Mihaela da-mi un telefon cand ai timp...azi aveau nous payons les taxe la Clement...


Fetelor vpo aveti termometru de ureche la copii? ca e in special la costco, si ma batea gandul sa cumpar, dar se merita? la farmacie e duble ca si pretz, oare e vreun bugg ceva?

voi folositi probiotics? de care? eu foloseam lactibiane dar vad ca nu prea am mai gasit in format de 30 asa ca eram in cautare de altul

gata ca nu se mai suporta bb



Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

ah am uitat

Delphin nu avem smecta si nici celalalt medicament

din cate stiu eu nu se recomanda anti diareice opr anti vomitat , tocmai pt a curata stomacul


Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput