Sezatoarea canadiana (184)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mQQm

Daiopri, la canadieni nu costa nimic. La romani, costa orice. Scurt si cuprinzator raspuns.

Carmen, daca ai fi un pic mai aproape sau pepitul un pic mai mare, n-ai mai scapa de noi. Deocamdata asteapta numai ca sigur aparem. Promisse!!! Dar cand esti si tu si Eric acasa, pai cum! Vacanta frumoasa sa aveti, o asteptati de mult, trebuie sa fie.

Diana, sper sa fie doar o enigma care trece pana maine, dragutul de el.

Al meu mananca tot crap-ul. Acum citesc de roundworms de raccoons si imi vine rau. E a doua gura de pamant din gradina care a luat-o. De la mancarea cainelui nu cred sa pateasca nik, asa-i? N-as prea vrea sa merg sa citesc ingredientele...

La multi ani, sarbatoritilor.


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]




Multumim MQQM, e mai bine azi si eu sper sa treaca de tot pana luni.
Victor a mancat din belsug mancare de caine, si nisip si pamant
Sonia credeam ca o sa fie mai asa ca fetele, ei bine nu, e tot innebunita dupa pamant . Anul asta nu am mai plantat nimic in rondul din fata casei asa ca Victor l-a transformat in "construction site", el incarca si descarca la dump trucks si Sonia e cu CTC-ul, testeaza calitatea ;)
Eu am citit despre asta
http://www.todaysparent.com/toddler/article.jsp?content=25&page=1





Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Diana, mersi pentru articol... m-am linistit! Ai mei au mincat tot ce au prins, s-au tirit pe pamint, in nisip, prin parcuri de pe la 7-8 luni incolo... poate mai putin Tudora... ii intepa carutul, numai cind ii puneam jos, pe iarba sau pe nisip se linisteau. La Agata am fost exagerata in primul an, pe la 8 luni cred ca am pus-o prima data pe pamint si primul lucru pe care l-a facut a fost sa duca o minuta plina cu el la gura si... in gura. Am zis ca mor in primul moment, nu stiam ce sa-i mai fac sa i-l scot... in scurt timp mi-a trecut... pentru ca daca nu o puneam jos, ma stia tot parcul, asa ca am facut ca ea... Pina i-am avut pe ceilalti doi, mi-a trecut de tot... Si acum ma uit la ei si ma ingrozesc! I-am vazut cum ling clantele de la usa, cum pun gura pe geamuri... iar din parc ii iau ca pe niste purcelusi, de la gradinita si scoala la fel... cred ca sint cei mai murdari copii luati acasa, poate mai putin Tudora, desi in ultima vreme a 'invatat si ea sa se joace'. Ce sa le fac, asa sint ei, asa se simt ei bine. Stiu ca sint copilasi care nu se simt bine murdari, ai mei nu se simt bine curati. Si sa nu-mi spuna nimeni ca asa i-am invatat, de cind ii am, nu stiu daca pot sa numar pe degetele de la o mina de cite ori au imbracat de doua ori acelasi tricou fara sa fie spalat... ii schimb, spal, ii mai cert cind exagereaza cu 'mincatul'... in rest, ma rog sa fie sanatosi.

Si ai mei, pe linga asta, sint si cuminti foc! Toti trei! Astazi, am asteptat o jumatate de ora in fata cladirii unde a avut loc spectacolul. M-am uitat si eu in jur, mai, erau niste copilasi atit de cumintei, nu s-au miscat de linga parintii lor, nu s-au murdarit, nu s-au jucat decit asa, eventual fetitele cu palmutele, un joc... si in liniste. Ai mei... aoleu! M-au alergat toata curtea aia, cu caprita mare in frunte si asta mic dupa ei, au strins o gasca la fel ca ei, nu multi, dar suficienti sa stie toata lumea ca sintem acolo... Erau transpirati, murdari, Tudora era cal (adica mergea pe trotuar in patru labe, nechezind), Lisandru era 'big frog', adica topaia si se baga in baltoace... ca plouase... Apoi a gasit o roata de cauciuc plina de ulei... of! Agata... dar mai bine ma opresc. A trebuit sa-i duc la baie si sa-i spal bine si sa-i schimb pina i-am bagat inauntru! Ce rochite, ce costumas, le-am pus pina la urma alea sifonate de schimb...

Ma uitam neputincioasa la copiii cuminti, aveam si eu una odata, acum nu mai este, in ultimele doua saptamini a inceput si ea sa arate cine este! Ce le-au facut dom'le, cum au reusit sa creasca asa ceva? Acum, ca i-am spalat, schimbat curat si dorm toti trei, parca mi-a trecut, dar astazi m-au trecut zece ape singura cu ei... Cu cine or semana dom'le chiar atit de zvapaiati?

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Diana, mersi pentru articol... m-am linistit! Ai mei au mincat tot ce au prins, s-au tirit pe pamint, in nisip, prin parcuri de pe la 7-8 luni incolo... poate mai putin Tudora... ii intepa carutul, numai cind ii puneam jos, pe iarba sau pe nisip se linisteau. La Agata am fost exagerata in primul an, pe la 8 luni cred ca am pus-o prima data pe pamint si primul lucru pe care l-a facut a fost sa duca o minuta plina cu el la gura si... in gura. Am zis ca mor in primul moment, nu stiam ce sa-i mai fac sa i-l scot... in scurt timp mi-a trecut... pentru ca daca nu o puneam jos, ma stia tot parcul, asa ca am facut ca ea... Pina i-am avut pe ceilalti doi, mi-a trecut de tot... Si acum ma uit la ei si ma ingrozesc! I-am vazut cum ling clantele de la usa, cum pun gura pe geamuri... iar din parc ii iau ca pe niste purcelusi, de la gradinita si scoala la fel... cred ca sint cei mai murdari copii luati acasa, poate mai putin Tudora, desi in ultima vreme a 'invatat si ea sa se joace'. Ce sa le fac, asa sint ei, asa se simt ei bine. Stiu ca sint copilasi care nu se simt bine murdari, ai mei nu se simt bine curati. Si sa nu-mi spuna nimeni ca asa i-am invatat, de cind ii am, nu stiu daca pot sa numar pe degetele de la o mina de cite ori au imbracat de doua ori acelasi tricou fara sa fie spalat... ii schimb, spal, ii mai cert cind exagereaza cu 'mincatul'... in rest, ma rog sa fie sanatosi.

Si ai mei, pe linga asta, sint si cuminti foc! Toti trei! Astazi, am asteptat o jumatate de ora in fata cladirii unde a avut loc spectacolul. M-am uitat si eu in jur, mai, erau niste copilasi atit de cumintei, nu s-au miscat de linga parintii lor, nu s-au murdarit, nu s-au jucat decit asa, eventual fetitele cu palmutele, un joc... si in liniste. Ai mei... aoleu! M-au alergat toata curtea aia, cu caprita mare in frunte si asta mic dupa ei, au strins o gasca la fel ca ei, nu multi, dar suficienti sa stie toata lumea ca sintem acolo... Erau transpirati, murdari, Tudora era cal (adica mergea pe trotuar in patru labe, nechezind), Lisandru era 'big frog', adica topaia si se baga in baltoace... ca plouase... Apoi a gasit o roata de cauciuc plina de ulei... of! Agata... dar mai bine ma opresc. A trebuit sa-i duc la baie si sa-i spal bine si sa-i schimb pina i-am bagat inauntru! Ce rochite, ce costumas, le-am pus pina la urma alea sifonate de schimb...

Ma uitam neputincioasa la copiii cuminti, aveam si eu una odata, acum nu mai este, in ultimele doua saptamini a inceput si ea sa arate cine este! Ce le-au facut dom'le, cum au reusit sa creasca asa ceva? Acum, ca i-am spalat, schimbat curat si dorm toti trei, parca mi-a trecut, dar astazi m-au trecut zece ape singura cu ei... Cu cine or semana dom'le chiar atit de zvapaiati?

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)





Mi-ai facut seara frumoasa, sunteti minunati . Eu nu reusesc sa vad pozele, adica nu gasesc parola .

Cam asa o vad si eu pe soimita in cativa ani, oricum inceputul cu tipete in parc sa o pun in nisip e identic .



Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Voi cum ati reusit sa convingeti copilul sa se spele pe dinti? La noi e de jale pur si simplu nu vrea, urla, inchide gura, ori sta 2 ore cu periuta si o suge, o inmoaie in apa si o suge, altceva nimic. Nu ma lasa sa-l spal eu, nu se spala el... Nu mananca el dulciuri insa mi-e frica sa nu pateasca ceva la ei, nespalat asa, cu lunile.

I-am dat exemplu, insa e de jale, atunci vrea sa manance pasta mea de dinti si al meu nu e din ala ca ii dai o bucatica si se multumeste, el vrea tot tubul daca se poate.

I-am luat toate felurile de periute si mici si mari, si cu Diego si cu balon, si cu baterii, nimic n-a dat rezultate.

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

Diana,
Tocmai m-am intors de la un party unde aproape toti erau parinti si exact asta ziceau - a fost demonstrat stiintific ca joaca in nisip/pamant te face mare si sanataos :)
De acord, cand ma uit la frate-miu si-mi aduc aminte de raluirile desenate in praful de pe marginea strazii ... vum vum

Mikiion,
merci de site-uri; le stiam si lespac si celalalt cu proprio (de cand cu mutatul de la calgary la montreal) dar nu am gasit nimic nici acolo :(
Maine iesim pe teren! Si o sa luam si niste ziare de cartier! Merci!

Nelia,
O aventura!

Delphin,
Merci, avem nevoie!

Doloress,
Ce-i place/vrea el tare? nu poti sa gasesti un link intre spalat si activitatea aceea? sau make it fun, si va spalati voi amandoi si pe el il "uitati" si apoi ii spui ca doar oamenii si copii mari fac asta, no pressure, sa vina cumva de el, zic si eu :)

Spre exemplu, verisoara mea din state, cand a venit in Ro nu vroia in vana (baignoire) sa faca baie nicicum; mica a lasat-o balta cu argumentele, ce i-a propus in schimb, sa spalam rochita; (verisoarei mele ii placea la nebunie rochita roz ce o purta si avea grija de ea) asa ca, am udat rochita, am dat-o jos, si in timp ce ea spala rochita, mica o spala pe ea HA!

Noapte buna si duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

PT fetele din Montreal, cele care nu-l cunosc

http://www.rabaisdujour.com/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Nelia, exact asa sunt si ai mei. Ma bucur ca ai scris de ai tai ca eu nu indrazneam sa ma plang la nimeni ca tot asa toata lumea in jurul meu e cuminte si ai mei zici ca au duracell undeva. Plus va se cearta non-stop si pe orice. Suntem ca la casa de nebuni de dimineata pana seara. Pe Tudor il aduc de la scoala cu nisip peste tot, ii schimb si le fac dus de 2-3 ori pe zi. Am si eu doi baieti in zona sunt apropiati ca varsta si sunt si baieti si sunt tare cuminti si ascultatori. Eu eram tare ingrijorata, te pup si merci.
De scouts stie cineva ceva? Ma gandeam sa explorez putin sa vad daca merita sa il inscriu pe Tudor.
Ione in ce parte in vest te muti? Eu sunt in Pierrefonds.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Am uitat sa raspund: Nelia, eu am terminat pe anul asta(scolar), sunt in vacanta, in sfarsit si plecam in tara saptamana viitoare. Asta e partea buna cu scoala ca am vacanta, dar si am nevoie dupa cati neuroni mi-am omorat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Codritule, pai vezi, poate ne vedem in tara daca aici nu am reusit. Ah, da, am uitat sa spun si cit de mult se iubesc... Cred ca daca o persoana linistita ar sta doua zile la noi, ne-ar recomanda la toti o terapie ceva, nu cred ca ar gasi normal sa se traiasca asa... noi ne-am obisnuit, vecinii observ ca la fel. Drum bun si vacanta placuta!

De scout am auzit si eu, cunosc pe cineva, as vrea si eu pentru Agata macar, dar nu stiu amanunte. Mai scrisesem odata despre aceasta activitate, mie mi se pare nemaipomenit ce fac acolo, impreuna... Mai ales pentru un baiat sau o fata ca a mea cea mare, eu zic ca e foarte buna.

Delphin, multumim, eu nu-l stiam.

Doloress, eu a inceput cam pe la 2 ani si jumatate tot explicind si explicind, spalindu-ne in fata lor etc. Si ne-am tinut asa, spalatul la noi pe dinti e ca cel pe miini, nu intra in discutie. Spune-i ca-l speli tu intii si apoi il lasi pe el sa te spele, spala-l repede, nu-l plictisi, la virsta asta nu are nevoie de mult, ci doar sa se obisnuiasca cu ideea si cu practica... Noi ne-am tinut de spalat pe dinti, am fost chiar exagerata... dar uite ca in ultimele luni am dat-o in bara. Nu pot sa-ti spun cit de suparata, trista si dezamagita sint. Si ma simt vinovata, ca pe Agata am spalat-o ca pe cai, si acum o spal eu cind sint acasa, si pe Tudora am lasat sarcina asta altuia, care nu si-a indeplinit-o... mor de ciuda. Bine ca ne-am dus la timp si sint doar mici-mici cariute si pe dintii de lapte, le reparam saptamina viitoare si din momentul asta ma fac zbir in privinta spalatului cu toti din casa. Si mi-e ciuda ca ma si mosteneste, e clar, are dintii sensibili cum i-am avut si eu si tocmai de aceea au nevoie de o ingrijire speciala.

Si ma intorc din nou la fluor... Agata a luat, Tudora nu a luat.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

NELIA, vroiam sa-ti mai spun ca si al meu cel mare a facut, tot pe dintii de lapte si si el tot asa, nu prea dulciuri, nu prea mancacios...se pare ca desi am insistat periajul nu a fost eficace, iar dr. mi-a spus ca trebuie o pasta de dinti cu fluor FLUOCARIL si sa nu ies din ea. exista si pt. dinti de lapte si pt. dintii noi.

http://www.fr.pg.com/nos_marques/bucco_dentaire/fluocaril.html

Periutele din aceeasi gama. DR. fiind un amic nu un sarlatan care sa faca reclama la produse, ca sunt si din breasla asta.

Eu nu va pove de comportamentul flacailor mei in societate..ca's baieti, na!



Mergi la inceput