Sezatoarea canadiana (184)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Nelia, eu chiar am nevoie de terapie cateodata ca simt ca o iau pe ulei, in plus mi se pare ca strig la ei prea mult, dar altfel nu aud. In tara nu avem prea mari sanse sa ne vedem eu voi fi doar la maramu', nu avem bani sa iesim din zona, asa ca tot la Dawson ramane pe semestrul viitor.
Delphin, merci de link, o sa caut si eu pasta asta de dinti.
Legat de scouts as vrea sa-l inscriu pe Tudor sa vad ce informatii gasesc. Stiu ca sunt aici in WestIsland mai multe cluburi sau cum s-or fi numind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

a, Nelia, ca bine zici; inscriu si eu pe lista 2! Pe Sabina inca nu insa cu asa fratiori are si ea sanse

haha, cam cum ar arata sa ne intalnim cu nazdravanii. ne trebuie un teren maaare si gol.

cu asemenea nazdravani am hotarat noi sa cautam un loc ptr botez cu camp langa.

nu va pot descrie ce a fost sambata in casa; au invitat baietii alti 3 baieti de la scoala la joaca; 2 dintre cei 3 invitati au venit cu pistoale (noi nu avem asa ceva si nici nu imi doresc); au stat 7 ore; traiasca insa iesitul in padure si ora de desene ca in rest ce a fost aici....

Ioana,

Philip, Yann, Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress

Voi cum ati reusit sa convingeti copilul sa se spele pe dinti? La noi e de jale pur si simplu nu vrea, urla, inchide gura, ori sta 2 ore cu periuta si o suge, o inmoaie in apa si o suge, altceva nimic. Nu ma lasa sa-l spal eu, nu se spala el... Nu mananca el dulciuri insa mi-e frica sa nu pateasca ceva la ei, nespalat asa, cu lunile.

I-am dat exemplu, insa e de jale, atunci vrea sa manance pasta mea de dinti si al meu nu e din ala ca ii dai o bucatica si se multumeste, el vrea tot tubul daca se poate.

I-am luat toate felurile de periute si mici si mari, si cu Diego si cu balon, si cu baterii, nimic n-a dat rezultate.

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si 5+




Si la noi a fost greu, mai exact trece de la o extrema la alta, ba vrea sa se spele intr-una, ba deloc
Acum se spala mai cu spor de cand i-a aratat sotul dintele lui "de aur" si i-a spus ca o sa-i puna si lui unul daca nu se spala (nu stiu de ce il sperie pe el dintele ala, dar cu atat mai bine).
Noi ne pregatim sa-l ducem la primul control la dentist/igienist ca am inteles ca se face in jur de 3 ani si sunt sigura ca daca ii spune altcineva ce si cum trebuie sa faca, va fi mult mai convins.

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Sper ca sunt bine toti juniorii si ca a plecat valul de virusi;
Doloress, n-am apucat sa-ti spun Felicitari si sarcina fara probleme!
Eu imi amintesc ca Tudor, de pe la un anisor si ceva era tot dupa mine dimineata cind ma pregateam de mers la job, in baie inclusiv, drept care-l instalam pe masina de spalat pina eram eu gata; asa urmarea tot ce fac eu si i-am cumparat o periuta, la inceput se juca imitindu-ma, apoi treptat i-am pus si un bob de pasta de dinti pe ea si se <spala> si el cot la cot cu mine; apoi l-am spalat eu, pina acum vreun an-doi, de cind se si vede ca nu ma mai lasa, ca parca se ingalbenesc uneori dintii, el doar plimba peria aia in loc sa frece; uneori mai fac eu inspectie si spalatura (cam saptaminal) sa am constiinta curata, si de doua ori pe an mergem la control la stomatolog; am avut unul foarte fain cu care Tudor s-a impacat tare bine (culmea e ca copilul meu mai plinge si acum uneori la tuns, dar niciodata la stomatologie), acum a parasit clinica si o luam de la capat; asta insa nu l-a scutit de carii, cred ca se si mosteneste, eu sunt sub orice critica cu dantura (plus ca de copil parintii n-au insistat cu spalatul, acum am aproape tot inlocuit in gura, nu vorbesc cit ma costa sportul asta din pacate;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:


Sambata la noi a fost Kirkland Day si am gasit ceva info interesanta pentru cei din West Island (si nu numai):

Pentru Scouts:
Asta e site-ul principal: http://www.scouts.ca
Si de aici poti sa cauti in functie de codul postal si de zilele de care esti interesat, un grup anume.
Eu am luat un cupon de la grupul KSW pe care scrie ca inscrierea se face pe 10 septembrie intre 6.30 si 8 pm la Kirkland Chalet si ca acest cupon iti da posibilitatea sa asisti la doua intalniri scouts gratuite. Daca il vrei codritu sau altcineva, il pun deoparte si ti-l dau la intoarcere, Victor e inca mic.

Pentru fete, echivalentul la scouts este Girls Guide, site-ul este aici: http://www.girlguides.ca/
La ei nu am zabovit prea mult ca eu sunt inca departe de moment si astept sa vad inclinatiile domnisoarei mele.

Am mai aflat de un site www.thekidscoop.com unde poti gasi ce activitati se desfasoara in Montreal si imprejurimi in fiecare saptamana, un fel de planner pentru familii cu copii.

Noapte buna,

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

anna32
Posted - 21/06/2010 : 09:37:04
--------------------------------------------------------------------------------
As avea o mica intrebare. Plec in curand in vizita in Romania si as vrea ca acolo sa folosesc anumite aparate care sunt pe baza de curent (hair straightener..). Stiti cumva ce tip de apatator, sau transformator de curent trebuie sa imi cumpar ? m-am uitat pe siturile bestbuy sau futureshop si am gasit ceva, dar de cele mai multe ori scrie ca nu sunt recomandate pentru hair staightener sau nimic ce se incalzeste...ar putea cineva sa imi recomande ceva care sa functioneze.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia, si eu pe lista la terapie...
io sincer nu-mi aduc aminte de prostioarele facute de Andrei. Sincer...stiu ca facea, stiu ca ...dar acu e un gol mare in bostanu meau!

Mai, mama lui de G-20! Pe de o parte mi-as dori asa unu in fiecare luna (lucrez de acasa joi si vineri) pe de alta parte, frate, habar n-aveam ca au astia atat de multa politie, beton, garduri si restrictii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

buna dimineata! ale mele s-au trezit destul de bine de dimineata si au mers la daycare fara nazuri ca doar le era dor de prieteni.
in schimb tudor, dupa ce a stat lenevit toata saptamana s-a trezit de dimineata ca-i trebuie nu stiu ce carton
socrii au plecat ieri dimineata (dar de dimineata rau - ne-am trezut la 5) la vancouver

nelia eu stiu o fetita care s-a umplut de carii pe la 3 ani de la o cadere de calciu

o saptamana buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

ANNA32 - tie iti trebuie cam www.dvdoverseas.com/store/index.html?loadfile=catalog6_0.html" target="_blank">asa ceva Vezi www.220-electronics.com/Transformers/trans/prod.html" target="_blank">si aici Mai exista un model fara fir, e ca un stecker care intra in priza.
In Romania nu gasesti.
Detalii cum ca ceva nu ar merge cu ceva care se incalzeste nu cunosc, dar trebuie sa existe o explicatie tehnica - daca transformatorul este corect din toate punctele de vedere, nu vad ce anume nu ar merge. Te uiti cu atentie la toti paramentrii de pe device.
O varianta de rezerva ar fi sa iti cumperi alta placa (hair straightener..) din Romania, un Philips cu o mie de accesorii costa mai putin de 50 de dolari, te si indreapta te si bucleaza, si vine cu tot pachetul, perii, clestisori....
Gasesti diverse modele si cu 25 de dolari...
Vacanta placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

PS - in weekend am fost la safari, am trimis pozele pe mail.

Mergi la inceput