Sezatoarea canadiana (183)

Sezatoarea canadiana (183) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Va multumesc pentru urari si eu!!!

Mimitete ma bucur ca ne-ai scris! Vacanta frumoasa! Te asteptam cu povesti dupa!

Nelia felicitari si voua pentru cei 10 ani! Ce nunta cu nabadai ati avut dar v-ati scos parleala cu petrecerea pe gustul vostru! Noi acum 13 ani ne faceam saptamana e miere la Brasov!!! Luna de miere a fost peste un an! Zboara timpul asta!!!

Zavalita ma bucur ca incep sa se miste lucrurile inspre bine!!! Succes in gasitul job-ului. Suntem in aceeasi barca! Ana multumesc pntru site!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Hehe, e incarcatura mare de stres in jur; la mine luni ajunge mama, deja am stomacul prastie cu gindul la calatorie, si sor'mea zice ca mama plinge ca pleaca, eu am certat-o ca ea a pus-o pe drumuri; circ mare, ma imbat luni seara daca e ok;
Vad ca avem amintiri faine de la nunti, bine ca ne uitam in urma cu drag, asta-i important; eu nu va povestesc de showul soacrei cu babele descintatoare ca cine stie cine mai citeste ;
Sa aveti casnicii fericite de...piatra/lemn/beton si cu tot ce va doriti!
Simonna, ii bai daca-ti mai dau un tel, ca-s tuta rau, si devin si mai si:))? sper sa nu nimeresc ore de somn ale lui Addie.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Te inteleg perfect dar o sa fie bine, Ana! Mai e un pic pana luni! Drum bun mamei tale!

Daiopri sanatate multa!

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ana, bine ca vine... desi si eu am emotii pentru voi.

Mikiion, ah, ce bine te inteleg, eu de doua saptamini m-am apucat sa las cica in ordine casa... si pe cuvint daca nu e mai in dezordine decit era cind m-am apucat. Spor... daca vrei sa te consolez, adu-ti aminte cum era acum un an sau doi, in sesiune, cind te tirai de obosealea si aveai de predat intr-o saptamina 5 teme!

Mey, a noastra nu fu nunta, ci doar cununie, noi nu am facut cununia religioasa si nici nunta, dar vrem sa o facem... avem planuri frumoase si oarecum originale, adica sa nu va asteptati la o nunta in sensul nuntilor, da' nu stiu cind. Si tot asa, daca o facem, ca de aceea nici nu am facut-o, e musai sa fie in conditiile noastre si cu prietenii toti adunati, care nu s-au mai adunat asa, toti gramada de 10 ani, de la cununie! Ne-ar fi placut mult sa ne permitem sa o aranjam in vara asta, dar uite ca n-a fost sa fie... in rest tot am fost, pai asa mireasa! Da' o facem noi si pe aia, sanatosi sa fim!

I-am culcat din nou fortat pe ai mei, pe toti patru, ca cel mare e cel mai neastimparat dintre toti! La 8 erau in pat... ca sa pot lucra. Si am avut doua ore spor si gata... l-am gatat... sporul, nu si ce am de facut... imi vine sa ma duc la depanor si sa-mi iau o bere!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

sunt curioasa foc roxana asa ca indraznesc sa te intreb. tu ai fost la scoala in olanda(sau belgia) anul trecut in cadrul programului din mcgill?

multa bafta la job hunting. de altfel sa avem amandoua!

si acum ca mi s-au mai asternut impresiile, sunt tot mirata de mine si acum. ma gandesc la reactia mea de la sosire.mie imi place mult apartamentul in care stau, e luminos, are un parchet tare dragut, concierga e f. ok, chiar ma gandeam sa fac o placinta dobrogeana sambata asta si sa i-o duc ca a fost atre de treaba cu noi. pana si unde stau e ok, imi place sa ma plimb pe jos prin cartier, am metro si iga la 500, respectiv 700 m de mine. am descoperit si un magaz de fructe putin mai incolo, sa o iau tot pe jos si un chinez la 100 de m de casa pt urgente. daca intru si la scoala si job sunt chiar ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Daiopri, , ca nici nu stiu ce sa-ti spun altceva. Te pui tu pe picoare, a fost ultimul hop, de acum inainte tot spre bine sa mergi. Ma gindesc de multe ori la tine, dar uite ca nu am apucat sa mai vorbim.

Pentru Zavalita: cred si eu ca-ti place sa te plimbi in cartier! Lasa, ca incet-incet se rezolva toate.

Ti-am raspuns si pe PM referitor la credite... Da, eu cred ca te poti inscrie la bursa si daca esti student liber, dar eu cred ca cea mai clara solutie este sa depui dosarul daca nu e prea tirziu pentru programul de finante, sa astepti sa vezi daca esti acceptata sau nu si in timpul asta sa-ti cauti un servici oarecare. Nu ai copii, deci tie iti trebuie clar 4 cursuri ca sa iei bursa si cum nu poti intra in program pentru ca esti conditionata de limba, te bagi prea mult in datorie. Asa, daca gasesti un servici, inveti si limba mai repede, ai si bani, faci si cele doua cursuri de engleza si cind termini tot, incepi programul dorit, trecind pe bursa daca nu ai timp altfel de invatat, mai ales daca vrei sa faci la timp plin ca sa termini mai repede - asa merita sa fii pe bursa.

Daca nu gasesti si nu gasesti servici, atunci intreaba-i pe cei de la bursa daca poti beneficia sigur de imprumut si bursa cu patru cursuri ca student liber (spune-le si tu ca doua sint de engleza la cererea universitatii si doua din programul pe care doresti sa-l faci, dar nu stii inca daca e sigur ceea ce iti place). Iar pe cei de la programul de finante piseaza-i cu intrebarea: daca, pe linga cele doua cursuri de engleza, iei doua cursuri de la ei ca student liber si intre timp esti acceptata in programul de finante, iar tu le treci cu bine, ei iti pot transfera creditele in program??? Nu toti fac asta, exista si aici conditii...

Si daca da, atunci merita sa iei doua si doua, te linistesti ca ai o sursa de veni si bani cu care sa ti le platesti, iar din iarna ai si conditia de limba indeplinita, transferi cele 6 credite in programul de finante si sa continui la timp plin, adica 4 sau daca te tin curelele 5 cursuri din program. Dar trebuie sa obtii de la ei precizari foarte clare, ai fost la directorul programului de finante sa vorbesti cu el?

Stiu ca e multa ameteala, dar sa stii, ca dupa ce intri in sistem, iti dai seama ca e destul de bine gindit si corect poate nu pentru student in sine, ci pentru pregatirea lui academica, sa nu ramina goluri.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

DIAOPRI, curaaj! Despre cartoane..facut cartoane pt. mutat. Adica misiunea noastra aici la Djibouti a luat sfarsit, pe 4 august ne intoarcem in FR. Dar trebuie sa trimitem ce avem pe aici prin casa, exclu mobilele, cu vaporul in FR.

A! Si merci de urari Fu' ziua flacaului cel mare!

NELIA, faina rau petrecerea. Nici noi nu avem cununie religioasa si "nunta" si nici nu cred ca vom face. Noi ne-am casatarit singurei, cu 2 martori, in FR. Seara am mancat cu martorii la resto chinezesc si gata. Dar am avut tort
Bafta pt. intretien!!!!

ZAVA sa fie oare primul H?! Ma bucur ca incepi sa simti asa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Bai ce nervi am domne, v-am zis ca maica-mea tine musai sa trimita pachet. Ei, si ca sa nu le ia orice, im-am chinit mintile cateva zile sa ii zic ce anume sa le ia, ca sa nu le ia ceva care sa zaca in vreun colt dupa doua ore, si sa nici nu coste ochii din cap.
Bai si ma mananca pe mine limba sa ii zic ca le place ZhuZhu Pets, si noi nu am apucat sa luam inca, adica nu am ajuns decat o data la ToysRUs, deci na, nu am apucat.
Bai si le-a luat din Romania cu 80 de lei bucata frate!! 80 de lei, sa lesin, 80 de lei adica 25 de dolari bucata!! Si le-a luat doi, desigur, iar aici costa 11

25 de dolari mai in Romania porcaria aia de animalut blanos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Ankule, te inteleg ca esti nervoasa! Imi dai seama ca banutii aia inseamna ceva in Romania, dar sunt sigura ca mai mult inseamna pentru ai tai sa le bucure pe fete! Hai, nu mai fi suparata cu treaba asta si lasa-i sa aiba satisfactia ca le-au trimis ceva ce fete-si doresc!
Stiu bine ce spui pentru ca si eu patesc la fel cu ai mei. Dar tac din gura, ce sa mai fac? Cred ca asa o sa ajung si eu!

Ana, tin pumnii sa ajunga cu bine mami a ta! Te cred ca ai emotii! Este prima ei vizita acolo?

Nelia veti avea o nunta minunata cu puiutii langa voi! Foarte fain ca nu va lasati si o aveti in plan in continuare! Multe cupluri nu o mai fac daca trec ceva ani de casnicie. Bravo voua!

Delphin...primul H?



Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Ajutati-l pe Cata, un baietel de 5 ani, sa traiasca!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe


Hehe, e incarcatura mare de stres in jur; la mine luni ajunge mama, deja am stomacul prastie cu gindul la calatorie, si sor'mea zice ca mama plinge ca pleaca, eu am certat-o ca ea a pus-o pe drumuri; circ mare, ma imbat luni seara daca e ok;
Vad ca avem amintiri faine de la nunti, bine ca ne uitam in urma cu drag, asta-i important; eu nu va povestesc de showul soacrei cu babele descintatoare ca cine stie cine mai citeste ;
Sa aveti casnicii fericite de...piatra/lemn/beton si cu tot ce va doriti!
Simonna, ii bai daca-ti mai dau un tel, ca-s tuta rau, si devin si mai si:))? sper sa nu nimeresc ore de somn ale lui Addie.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759


Suna intre 12 jumate si 2 jumate, ca acu ies pe usa si ma intorc pe 12 jumate, 1 fara un sfert.

Mergi la inceput