Sezatoarea canadiana (183)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Mamici de bebe - ziceti-mi va rog, unde pot gasi un aspirator nazal electronic sau de-ala de pus la aspirator, sau ma rog, cumva altfel decat pompita aia manuala care pentru mine e un zero barat ca nu sunt in stare sa o folosesc...
Si cat costa, eventual, orientativ...
Multam anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Ankalaura uite asta trebuia sa ceri alor tai sa-ti trimita, aspirator nazal Eu una aici n-am vazut prin farmacii, desi am auzit ca ar exista pe undeva. Mie mi-a adus mama din tara batista bebelusului. Incerca si demo-cineol, sunt supozitoare cu eucalipt care desfunda nasul imediat.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Doloress - la aia ma gandeam, dar nu am decis inca. Aspiratorul nostru de aici nu e cu furtun, ci stick din ala de il plimbi. In Romania, batista bebelusului e vreo 50 de lei, dar un aspirator nazal electronic e cam 3 milioane, ori la 100 de dolari nu am indoiesc ca as gasi si aici.
Sau o alta varianta, ceva intermediar.
In extremis, as inventa eu ceva sa pot monta batista bebelusului la aspirator, gasesc eu o metoda....
Demo cineol ala o fi la Pharmaprix? How much?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Citat:
citat din mesajul lui zavalita

sunt curioasa foc roxana asa ca indraznesc sa te intreb. tu ai fost la scoala in olanda(sau belgia) anul trecut in cadrul programului din mcgill?


Da, Zavalita, am fost aproape 4 luni in Olanda, la Maastricht. Am facut un internship acolo in cadrul programului de MSc de la McGill.

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ankalaura

Mamici de bebe - ziceti-mi va rog, unde pot gasi un aspirator nazal electronic sau de-ala de pus la aspirator, sau ma rog, cumva altfel decat pompita aia manuala care pentru mine e un zero barat ca nu sunt in stare sa o folosesc...
Si cat costa, eventual, orientativ...
Multam anticipat


Anka - am dat o cautare pe google dupa baby nasal aspirator si am gasit pe un site canadian unul ca al nostru din Ro, deci se ataseaza la aspirator - la $30 si unul pe care-l folosesti cu gura ta - la $7. deci sunt si aici.
eu il am pe cel din Ro cu mine - am si eu aspirator gen stick pe care-l plimbi - insa eu am si furtun. era gaura mai mare decat partea de atasat a aspiratorului meu nasal - dar am adaptat-o - am invelit acea parte cu multe multe fasii de banda izolatoare - pana s-a potrivit in gaura furtunului.
trimit pe PM linkurile - sa nu se considere reclama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona75 spune:

am intrat insa pentru o rugaminte:
aseara la cursul de engleza unul din colegi a spus o poezie pe care o stia el din copilarie, era vb in ea de un baietel Peter - o tot caut pe net si nu o gasesc. tare as vrea sa o invat si pe fetita mea o mica poezie in engleza - una mica si usurica. deci unde as putea gasi asemenea poezii?
stie careva aceasta mica poezie?
merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Merci Ramo, exact ca Baby Vac era si al nostru in Ro. Nu stiu de ce nu l-oi fi luat... Ma gandeam ca daca luam unul din asta, pot pune o manusa de-aia chirurgicala, sa tina furtunelul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

ANKA, aspirator nazal electronic cum ii zici tu, la mine ii zice mouche bb electrique este super. Am si sincer face toti bani. Eu l-am primit cadou de la o prietena dar pot spune ca-mi este util. Nu as putea sa folosesc adaptatorul acela pt. aspirator

Alina in procesul de integrare dupa o emigrare exista, se spune din "batrani" cei 4 H . Zavalita se pare incepe primul capitol ...Honeymoon.

ANKA eu asta o am, dar cum am zis, am primit-o cadou, poate gasesti acolo mai ieftin:
http://www.amazon.fr/Beaba-Mouche-%C3%89lectrique-Nomade-Tomydoo/dp/B000WH1ACS


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ramona, uite aici: www.rhymes.org.uk (ai si istoria fiecarei poezioare, mie la inceput nu-mi placeau, mi se pareau niste prostioare, dar acum am inceput sa le iubesc). Cred ca asta e cea cu Peter:

Peter Peter Pumpkin Eater

Peter Peter pumpkin eater,
Had a wife and couldn't keep her!
He put her in a pumpkin shell,
And there he kept her very well!

Iar aici sint cintecele: www.songsforteaching.com/nurseryrhymes.htm

Daca dai nursery lyrics sau nursery rhymes pe Google sigur gasesti o gramada, eu am un dosar plin cu foi tiparite auzite la gradinita si culese apoi de pe net.

Acum, fie vorba intre noi, eu mi-am facut datoria, am trei dosare cu poezioare, in toate cele trei limbi, cintecele salvate la fel... dar degeaba! Le mai citim impreuna din cind in cind, dar cei de aici nu prea au aici cultul invatarii poeziilor si cintecelelor, le citesc, le asculta, dar atit... asa ca, nici eu nu m-am agitat, cind am incercat sa le invat, nu au vrut... si am lasat-o balta. Dar lor le place sa le citesc poezii, le-am citit din toti poetii romani, am cules de pe net toate poezioarele mai pentru copii ale poetilor mai cunoscuti, romani, dar nu numai... Dar de stiut poezii asa, sa le spuna la cerere, nu stiu nici una... Si nici un cintecel in nici o limba, dar le recunosc imediat si culmea este ca daca le aud, stiu si versuri, chiar daca nu le-au invatat niciodata. Cind am fost in Romania, i-am uimit pe cei de acolo, cum dom'le, nu stiti nici o poezie? Nu. Nu in romaneste, in franceza, in engleza? Nu. Si sa vedeti ochi dati peste cap... am stat acasa de pomana cu alte cuvinte, iar gradinitele din Canada... Ai vostri stiu, voi cum stati cu poezia?

Am tot auzit de batista aia, nu stiu cum e, dar mi se pare asa, cam dur sa pui aspiratorul la nasul copilului. La noi se duc natural, cu mineca...

Scriu mic, sa nu fie cu ghinion: miercuri dimineata are interviu, daca nu pentru asta de la biblioteca (ca n-are experienta cica, normal ca n-are, altfel nu se inscria la posturi pentru studenti), mai au si alte posturi pentru studenti la primarie.

Ma'c la cursuri... nimic nu se leaga de ala al meu, parca toate merg pe dos! Da' de o ora mi-am bagat picioarele, am facut o baie, mi-am facut unghiile, Octav zice ca nu-s sanatoasa, cum pot sa fiu atit de calma, ca la el morcovul e mare rau de tot.



CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Peter Peter pumpkin eater,
Had a wife and couldn't keep her!
He put her in a pumpkin shell,
And there he kept her very well!

In afara de Peter, despre ce mai era vorba?

Mergi la inceput