Sezatoarea canadiana (181)

Sezatoarea canadiana (181) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

In parc a fost tare frumos! Diana multumim pentru picnic!!! si Simo neaparat vreau reteta de saratele!

Copii mai mari s-au jucat, au alergat, s-au balansat si tot asa... iar bebitele au fost tare cumintele! Am stat pana dupa ora 2!!!Isabella a adormit in masina si am pus-o direct in pat la dodo mai departe!

Casandra ma bucur sa te cunosc si in persoana! Sper ca data viitoare sa stam la vorbe si mai mult! Pe restul le cunosteam deja

Ana, Ione, Dragaica si Ktrinel imi pare tare rau ca nu ati reusit sa ajungeti pana la urma. Pe data viitoare. Are Simona o propunere!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


uoof, ce ciuda mi-e ca-s consemnata in casa! Simi, ma gindeam la Alice , sper ca ea n-a fost <atacata> in perioada asta;

Roxana mii de multumiri! ajung eu curind la ghiveciul ala :))

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Va trimit pe contul comun poze de la botezul lui Ian( Pucku)!!!!

Uf ce imi pare rau ca n-am fost cu voi in parc. Anul trecut mi-a placut mult acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

MIKI - bine ca mi-ai zis ca e pe 30, ca eu nu mai verificam. Se pare deci ca sotul meu a inteles ca evenimentul e duminica, dar nu a inteles si care duminica...

DELPHIN - credeam ca serveste la ceva anume cetatenia romana. Asta, ca si sentiment, se intelege de la sine... De exemplu pe mmine ma stresa ca de cate ori iesea fi-mea din tara cu ai mei, trebuia sa fac sapte mii de hartii la notar, pe care sa le prezinte la granite.... In UE nu se face asta, atata timp cat copilul are pasaport individual. Poate ca nu e foarte sigur, de ex varu-miu a venit cu nepotu-miu de 4 ani, nu au nici acelasi nume, si nici aceeasi cetatenie, dupa actele prezentate nu rezulta nici o legatura de rudenie, dar na, nici o mie de hartii ca in RO, ca sa plece copilul cu bunicii in vacanta....

KHRIS - multam vad ca ii place la scoala, s-a adaptat rapid. Cand nu se descurca, vorbeste in engleza (stie bine de tot engleza), si isi face usori prieteni. Acum doua zile s-a apucat sa converseze si cu un tatic in parc, a inceput prin a-l intreba daca stie engleza si apoi s-a pus pe comentat!

ANA uuufff, cam nasoala alergia ta....

DRAGAICA - saraca de tine... Daca vrei, am adus eu NoSpa din Ro, se ia mereu la contractii. Acuma, eu nu sunt adepta medicatiei dupa ureche, dar daca tu crezi ca te-ar ajuta, cu mare drag iti trimit.

PITI - eu fac asa: www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/12852/SARATELE-SUPER-GUSTOASE/" target="_blank">reteta de saratele doar ca pun jumatate din cantitatile de acolo, ca ies prea multe si coci pana te plictisesti. Super bune insa.

Daaaa, am facut si noi poze multe in parc, o sa le pun online si anunt. Tare dragute fetele astea domne, si tinerele toate! (desi unele din ele spun ca nu...) Si copiii cuminti. Si picnic-ul sosit la fix (multumiri ) Fratii mai mari mi s-au parut tare protectori cu surioarele mici.
Si parcul tare frumos, Liza m-a intrebat daca mai mergem, i-a placut mult.
Acum ciorbita de fasolica fierbe de zor, asteapta sa ii pun leustean verde de la Piti!

Ma duc sa vaz si eu pozicile de la botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ankalaura

DRAGAICA - saraca de tine... Daca vrei, am adus eu NoSpa din Ro, se ia mereu la contractii. Acuma, eu nu sunt adepta medicatiei dupa ureche, dar daca tu crezi ca te-ar ajuta, cu mare drag iti trimit.



Ma duc sa vaz si eu pozicile de la botez


Multumesc, pentru moment am plus imi aduce vecina din tara sambata.
Nici eu nu sunt adepta medicamentatiei dupa ureche dar in disperare de cauza iau, nu vreau sa ajung sa mi se declanseze nasterea ca sa-mi dea astia ceva.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 26+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Da, asa-i cu propunerea:

Vineri, 11 iunie, Boccacino pe Cote Vertu (ca ne cunosc aia deja :))) intilnire la ceas de seara. 18:00, sa zicem.
Diana
Pitilache
Simonna

Ca noi ne-am confirmat azi in parc. Ideea e ca vreau sa ne vedem si cu cele cu copii mari (cum eram si eu anul trecut pe vremea asta) si pe care Centennial le tenteaza mai putin. Ca pe urma incep vacantele si ne mai vedem in septembrie...

Ana, astept sa treci dupa ghiveci. Nu marti. Suna-ma.

Noapte buna,
Simonna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Simonna, cred ca ma semnez prezent la resto pe 11 iunie.

Noua ne-a facut Marius o surpriza ieri si am ajuns la Ottawa la Festivalul Lalelelor.
http://www.festivaldestulipes.ca/

Este pana pe 24 mai, o splendoare si pentru mamici- minunatie de lalele, tatici (se fac si plimbari cu vaporul) si pentru copii: sunt si maneges

O seara si o sapt. buna,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Ange, am avut o revelatie azi: Robert este nascut in aceeasi zii cu Antonia, deci cu intirziere, dar din toata inima:

LA multi ani Robert! Sa cresti mare, sa fii sanatos si sa ai mult noroc!

Sper sa mai treci pe aici, ca este de mult de cind nu mai avem vesti de la tine

Noi incheiem azi sarbatorile Va fii greu sa reintram in rutina obisnuita ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ana sanatate multa!!!

Anka multumesc pentru reteta. O sa incerc si eu. Ati reusit sa luati scaun pana la urma?

Ange chiar asa, nu prea ai mai dat deloc pe la noi La multi ani lui Robert!!!

Cristina, cge, frumoasa surpriza cu lalelele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

PITI da, am luat ...de undeva unde ne-a dus gps-ul, cica la 5 km, dar eu zic ca am mers mai mult... Kirkland cumva??
Bine ca l-am luat!

Am uitat sa pun intrebarea:
Ce smac anti-soare sa le iau?
In Ro foloseam ceva cu pulverizare, care intra super ok in pielea, nu era deloc gras, era super super pentru parc, dar un mare zero pentru plaja, ca nu era waterproof.
Pentru plaja deci luam alt smac, special waterproof dar nu cu fis.

Momentan ma intereseaza sa aflu la ce marci sa ma uit si cam cat ar fi rezonabil sa coste, ca sa nu iau vreo teapa (in Ro puteai sa cumperi cu 15 lei, dar si cu 80 sau 125, nici o problema... in sus era fara limita...)

Ieri, a'mare mi s-a parlit binisor pe obraji si pe maini, nici nu mi-am dat seama ca era asa puternic soarele....

Mergi la inceput