Sezatoarea canadiana (181)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ankalaura

PITI da, am luat ...de undeva unde ne-a dus gps-ul, cica la 5 km, dar eu zic ca am mers mai mult... Kirkland cumva??
Bine ca l-am luat!

Am uitat sa pun intrebarea:
Ce smac anti-soare sa le iau?
In Ro foloseam ceva cu pulverizare, care intra super ok in pielea, nu era deloc gras, era super super pentru parc, dar un mare zero pentru plaja, ca nu era waterproof.
Pentru plaja deci luam alt smac, special waterproof dar nu cu fis.

Momentan ma intereseaza sa aflu la ce marci sa ma uit si cam cat ar fi rezonabil sa coste, ca sa nu iau vreo teapa (in Ro puteai sa cumperi cu 15 lei, dar si cu 80 sau 125, nici o problema... in sus era fara limita...)

Ieri, a'mare mi s-a parlit binisor pe obraji si pe maini, nici nu mi-am dat seama ca era asa puternic soarele....


Da, da, ala era Wallmart din Kirkland, ati fost foarte aproape de noi !
Si Victor si Seb s-au ars ieri de la soare, si asa m-am ofticat ca m-am lalait si nu am cumparat crema pana acum. Am fost aseara si am luat una de la Aveeno, pentru baby, cu factor 55, la 110 ml a fost 14dolari, mie mi s-a parut cam scumpa, dar toate erau cam la fel. Sunt sigura ca mai incolo o sa intre in sale, dar acum platim full price.

Si noua ne-a placut in parc, ma bucur ca v-a placut picnic-ul, data trecuta cge a fost cea care ne-a "cinstit" in Centennial !

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Anka, noi luam la copii Banana Boat, au si spray si creme.
Le trebuie si la scoala crema solara, nu au voie cu spray, sa nu explodeze prin ghiozdane.

http://www.bananaboat.com/

Ieri, M. zicea ca miroase ca la mare: miroseau copiii ca la mare, erau dati cu crema


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Apai crema nooastra cu fis nu era spray de-ala, aerosol, ci avea o pompita smac smac, deci de explodat nu ar fi explodat, dar se aplica prin pulverizare, fis-fis

Maine ma duc sa le caut si eu ceva creme, le iau la rand, incep cu Pharmaprix ca e cel mai aproape. Am gasit ceva poze si cu aveno si cu banana boat, iar pretul cel mai mic vazut parca a fost 8 dolari... Deci pe acolo e...
Nivea exista, de copii, crema de soare? Am vazut creme de cuconet doar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Anka, cam in jur de 10 cad . Maximum 14. Eu anul asta am luat Bannana boat, ca imi dadea si unul micut de voiaj. dar in alti ani ma impacam mai bine cu spray. M-am uitat si dupa ceva mai biologic dar n-am vazut. Eu am fost la jean Coutu.
Hi hi, am condus singura masina..... Ce senzatie de libertate iti da chestia asta....
Uite si aici informatii: http://www.uniprix.com/fr/dermo/conseil/23/

Mie mi se pare ca aici soarele e mult mai puternic decat in Romania. eu am pielea destul de rezistenta si aici ma ard foarte usor. poate si pentru ca e atata timp frig si ma expun mai putin decat acasa.

Ange, La Multi Ani lui Robert!!!!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Sa va fie de bine intilnirea din parc, virtual am fost si eu cu voi.

Eu nu pot veni pe 11 iunie,sunt cu burta la soare.

Ange, sa-ti traiasca baiatul, mai vin-o si pe la noi

Ana, si eu am alergii dar nu fac asa urit totusi. Mie mi-a dat doctorul o solutie buna de nas (Nasonex) f puternica, se ia numai cu reteta. Tu ce iei?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Dana,si eu iau Nasonex+drops pentru ochi Patanol dar primavara asta n-au mai avut nici un efect, mai luam benadryl seara dar acum l-am intrerupt pentru ca joi am RV la alergolog pentru teste (pe care le-as fi facut saptamina trecuta daca nu uita secretara sa-mi spuna sa intrerup benadrylul inainte cu 4 zile);
eu sunt consemnata in casa/masina/birou, cind a inceput Luci sa tunda iarba in seara asta mi s-a facut rau si am inchis toate geamurile/usi;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

uf uf ca nu mai am timp de nimic din cauza de copil marait al mic-probabil de la dermatita asta atopica, iar s-a umplut de cruste peste tot...., al mare vrea si ea o gramada de atentie

La Multi Ani sarbatoritilor Antonia si Robert

referitor la creme eu am Omberelle si adult si copii

sa ma duc sa-i caut si lui juniorul ceva de soare, oare la astia mici exista/?

sa va fie de bine intalnirea, pozici ceva?

noi am botezat juniorul, ca sa intram si noi in randul crestinilor, a fost bine, malgre toata plangaceala lui Yann de la biserica, la gratar s-a linistit, si a dormit toata seara. Stephie era tare protectoare cu el, credea ca-i face cineva rau, nu s-ar fii dezlipit de el, cand plangea

dar ce liniste pe aici

v-atzi retras pe FB? haidetzi nu migrati acolo

Pupici tuturor, celor mai mici dar si celor mai mari



Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Miki multam ca ai pus poze

noi cu timpul asta frumos am sta numai afara si asa o sa fie toata saptamana, spre sa prind o seara sa te sun

bravo ca ai plecat singura cu masina, incet incet sa vezi ca te obisnuiesti

Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

PUCKU - ii dai cu ceva lui Yann pentru atopie?
Elizei ii dadeam cu Avene (care cica e si aici, si nu e totuna cu Aveeno, dar se pare ca cel mai apropiat corespondent e Aveeno....) N-are parfum si parabeni.

Ce misto e site-ul cu Ombrelle Parca in circulara de la Jean Coutu am vazut produsul...

Miki - sa iti fie de bine plimbarea cu masina.

Am facut si eu azi o pseudo astfel de plimbare acum seara pa 11. Cu una bucata mica urland de zor ca in loc sa o tin pe ea de mana, tin volanul, cu una bucata mai maricica troncanind non stop, incarcand o consolare nereusita catre sora ei, si cu un sot nervos in dreapta, ca nene barbatii astia sunt penali, mai bine ii dai jos si ii trimiti cu metroul, sau daca nu, mai bine te dai tu jos si ii lasi pe ei singuri si pleci cu un ia-ma nene
Bai daca nu pune la frane imaginare barbatu-mio asta si daca nu are un tremollo nervos cand conduc eu, de zici ca il sui in masina cu un orb frate la volan!
Nu e ca sunt eu mare Schumacher dar totusi nu am permis de ieri, si nu am fost sofer de duminica sau de depanaj in caz de vreo nunta, ci chiar am mers ceva ceva.
Ei bine, degeaba.
Imi vine sa pun permisul in cui si sa imi vad de treaba mea pana cand oi fi in stare sa imi iau masina - ca si in Ro tot de-aia am ajuns sa imi iau masina (aveam si nevoie, dar nu a fost numai si numai asta).

Anyway, va trebui deci sa trag adanc aer in piept si ori gasesc o strategie, ori nu stiu ce fac, pentru ca in ritmul asta s-ar putea sa iau permisul numai asa, de noroc.
Intr-un fel pare simplu dar nu e. De exemplu eu ma balbai la semafoare, ca nu stiu care are verde cu sageata stanga sau dreapta, si daca virajul il fac la sageata aprinsa sau la bulina verde... Cand esti in dreapta le vezi mai bine, dar cand esti la volan, nu mai e asa evident totul.... Si nici orasul nu il cunosc, nici masina, deci e normal sa ma balbai... Si nici sa merg numai pe rute cunoscute nu pot, ca asta inseamna asa, cateva sute de metri in jurul casei, ori asa ies cu bicicleta ...

Ma duc deci sa reflectez la strategie, cum fac sa fentez treaba cu masina si cu examenul...

Mergi la inceput