Sezatoarea canadiana (179)

Sezatoarea canadiana (179) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

sa reluam urarile si aici, sa incepem asa frumos noul capitol:

Ktrinel,monicutza, Stephanie de pucku

Ref intalnire Mtl
Data: mijlocul lunii mai: 15-16 mai?
Propuneri locatie:
- Mont Royal (Ione, cge),
- Centre de la nature-Laval (cge),
- Centennial Park-DDO (Simonna, pitilache)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

hihi Nelia, te bazezi pe cine nu trebuie noroc cu ziua mea, ca am intrat si eu pe FB si nici macar nu am apucat sa multumesc celor care mi-au urat ca m-a agatat prietena mea din Romania si m-a tinut de vorbaaa... Si asa am vazut de Ktrinel, ca mi-au atras atentia pozele ei frumoase (ea si Julia sunt 2 frumoase)

Roxana, Nelia merci mult pt urari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

E clar ca nu stiu, ca eu mi-am facut cont pe FB de gura celei mai bune prietene si intru rarut si cind vreau sa intru... uit mereu parola... si apoi, daca ma vad acolo, ma pierd, mi se pare tare obositor... nu stiu unde sa ma uit, ar trebui sa iau lectii de folosire a FB-ucului ala. Si eu ma simt destul de in largul meu cu calculatoarele, cu forumul chiar si mai si, dupa cum vedeti... cu netul in general, zburd pe el cu o viteza... ei, FB ma blocheaza.

Da' uite ca e bun la ceva, mai aflat de evenimente placute, asa ca, inca o data, la multi ani sarbatoritelor!

Si da, la intilnire, oriunde in principiu (Mont Royal-ul e mai aproape, celelalte necunoscute, deci merita vazute) numai sa nu pice peste activitatile copiilor... in principiu, sintem liberi (daca nu avem competitie, concert, spectacol) simbetele si duminicile, dar dupa-amiaza, dupa ora 3.30. Cam tirziu...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

A, eu vreau si in Centennial.
Ne place si e si aproape de noi, baietii se pot plimba cu bicicleta.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

La Multi Ani Monicutza

La Multi Ani Ktrinel

Multumesc pt urarile la adresa Stephilicului. Cristina a implinit sase ani...
avea la ziua ei 2 fetite care amandoua faceau cat ea

Mihaela felicitari. am primit mailul dar am fost cam batuta sub aripa ieri..te sun deseara

monicutza o sa trimit un mail pe sezatoare cu lucrarile sotului...mai are cateva incepute, o sa le adaugam cand vor fii gata

Nelia cate examene mai ai?

eu va admir pe toate cu scoala, as vrea si eu sa fac ceva cursuri de franceza la toamna, dar eu nu prea sunt o fire studioasa, asa ca nu stiu cum o sa fac sa-mi fac temele

ma duc un pic la aer ca azi m-am bucatarit, o supa cu galusti si papricas de pui cu verdeata multa tocata- asa imi place mirosul de patrunjel si marar tocat, si sotul a facut galusti de faina pt felul doi



Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Pucku, vreau si eu sa vad lucrari de-ale sotului, le-ai trimis deja? Cum se fac galustile din faina?

Mai am o tema de predat miercuri, un proiect mare de 50% din nota finala... sint multe si marunte, adica au fost, nici nu stiu cum e mai bine putine si mari, dar mizezi totul pe o singura carte sau doua... sau mai multe, daca nu faci una bine, mai ai inca 3-4-5 sanse sa faci treaba mai buna...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Apropos de FB, un articol interesant:
http://www.nytimes.com/2010/04/19/technology/19facebook.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Monicutza, nu stiu. Daca ne primeste la vechea gradinita, in aceeasi zona a orasului pentru vreo 2 ani pana ne luam o casa...Apoi cautam ceva in functie de traseele pana la servici si o scoala buna pentru copil. Incerc sa-l bulversez cat mai putin pe Marc.

La Multi Ani!!!!! Monicutza si Ktrinel!!!!!

Stiti care a fost singura intrebare la care am mintit la interviu? Am zis ca utilizez FB si Twitter, cand eu nu aveam pana ieri nici macar cont activ la FB. Eu nu prea ma omor cu FB si mi se pare ca pierzi prea mult timp ca sa il intretii. Care mie imi lipseste cu desavarsire. La serviciu oricum n-am acces. Acasa n-am timp. Vroiau pe cineva sa fie capabil sa lucreze cu Web 2.0.

Nelia hai ca esti pe ultima suta de metri. Abia astept sa bem o cafea impreuna. Voi lucra aproape de McGill.

Ce ametita sunt, i-am scris un mail fratelui meu, ca ma mut la Quebec.... Noroc ca ma cunoaste......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


La Multi Ani fetelor faine si tinerele de pe sezatoare: Ktrinel si Monicutza, si lui Steph de Pucku! sa fiti sanatoase!

Simonna, pai eu cit m-am obisnuit sa te vaz silueta si fara burtica, si deja ai gradinita pentru Ktrinel; cred ca esti intre bucurie si tristete ;
am si eu cont pe FB, dar ma numesc Samantha Popa acolo, drept care degeaba am trimis invitatii Danei (cred) si lui Ange ca fetele nu accepta straini pe liste:))

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Draga Nelia, ma bucur ca ti-ai amintit de mine, am cam lipsit de pe forum in ultimele 4 luni, dar motivat ! Poate intr-o zi cand ma mai linsitesc, scriu prin toate prin care am trecut, ca e muult de povestit...si inca nu s-a terminat....
Sa stii ca Agata are dreptatae cu plecatul ei la munca pe alte planete, pai uitat-te la noi : la majoritatea parintii ne-au plecat de la sat la oras, noi am plecat de la orasul nostru in Romania, tocmai peste Ocean, iar copii nostrii unde sa se mai duca ??? Doar pe alte planete !
Si sa stai linistita, nu esti singura care se pierde prin hatisul FB, mi-am facut si eu cont sa nu mai fiu ultima gaina care nu e pe FB, da ma uit si ma sucesc cum sa fac sa intru in grupul colegilor de clasa de liceu, ori de facultate...greu cu tehnica asta...

Mikiion, sper sa va stabiliti in orasul care va va da satisfactii la amandoi ! Uite ca am citit ca ai gasit un job super, bravo, felicitari din toata inima si tot inainte !

Pe la noi nu am auzit de scoli internationale, or fi pe la Toronto, oricum si o scoala particulare ne este peste mana, la peste 10 mii de dolari taxa pe an, plus o gramada de cheltuieli aferente, nu se poate...

Cge si Podeanu felicitari pt rezultatele copiilor vostri !

Mamaana, eu am luat seminte la plic, cum ma mut la noua casa le si plantez, sa vad ce iese...imi pare ff rau ca-n martie cand am fost la Canada in Blooms, era levantica la kil si n-am luat...si era si ieftina tare...da-i romanului mintea de pe urma ! Ca as vrea sa agat in pliculete de matase levantica prin toate closet-urile din casa.

Zavalita, sper sa se potoleasca norul de cenusa pana marti, ce aiurea, acum si-a gasit si el sa explodeze ??

Alina03, pai de-acum se pare ca vei deveni o obisnuita a sezatorii daca va ganditi sa treceti oceanul, nu ?

Ana Stroe, sa fie primita pomana facuta de sufletul tatalui tau...mai ales ca ai fost inconjurata de prieteni. Si de cei virtuali, ca am zis o rugaciune ori o vorba buna pt tine si tatal tau !


Mergi la inceput