Maple-syrup babies (10)

Maple-syrup babies (10) | Autor: CriPOD

Link direct la acest mesaj

Editia veche

Capitolul (1) (2) (3) (4) (5), (6), (7), (8), (9)

Subiect dedicat gravidutelor si mamicilor din Canada, c-avem noi unele chestiuni mai specifice de discutat si informatii mai particularizate de adunat, sa nu plictisim alte audiente... Sa nu mai vorbesc de confortul mental ca "hey, I'm not alone in this" / "hé, je ne suis pas toute seule dans ça" si suportul pe care ni-l putem oferi cu informatii si experiente particularizate.

Cine se mai inscrie la canucks dulci si lipiciosi?

Bummies:

DPN: 27.01.2011 de fragrant8
DPN: 15.02.2011 de doloress

Babies & mommies:

DN: 10.08.2010 Felix Alexandru si Tudor Sebastian de Dragaica
DN: 03.04.2010 Sabina de arturicii
DN: 27.03.2010 Adam Leo de magdone
DN: 18.01.2010??? de mami dulce
DN: 07.12.2009 Alex de mini_me
DN: 18.11.2009 Sophia de Monica8
DN: 09.11.2009 Elisabeth de Katyuscha21
DN: 07.11.2009 Sophia de LauraB
DN: 09.10.2009 Darius de andreea-ana
DN: 22.09.2009 Addison Catherine de Simonna
DN: 21.09.2009 Sofia de Delia79
DN: 15.09.2009 Sonia Theodora de Diana2007
DN: 08.09.2009 Daniel de Llaura

Toddlers & mommies:

DN: 04.08.2009 Lukas James de maya.maya
DN: 26.07.2009 Mara Nicole de romanitza
DN: 04.07.2009 Oliver Nicholas de mQQm
DN: 12.05.2009 Daniel de alberta72
DN: 16.04.2009 Aidan Victor de MonaB
DN: 04.04.2009 Sophia de Olga Tarziu
DN: 26.02.2009 Cristina de Crinia
DN: 13.02.2009 Tudor de Daiopri
DN: 01.02.2009 Arianna Timea de fil_lily
DN: 06.10.2008 Chris Anthony de khristin
DN: 31.05.2008 Olivia de Magdone
DN: 03.02.2008 Andrea Bianca de matgravidut
DN: 27.01.2008 Anna Laura de anca74
DN: 24.11.2007 Lisandru de Nelia
DN: 24.07.2007 Victor Christian de Diana2007
DN: 05.07.2007 Mark Alex de Denisam


Alumni cu experienta:

mamaana
Mikiion
Donia


Teste in sarcina si alte linkuri utile

Ontario: www.lhsc.on.ca/programs/rmgc/mss/" target="_blank">pamflet si ghid teste
BC: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site
Alberta: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site teste
Quebec: www.cnt.gouv.qc.ca/conges-et-absences/evenements-familiaux/conge-parental/index.html" target="_blank"> concediu parental 1
www.rqap.gouv.qc.ca/" target="_blank"> concediu parental 2
***********
www.blueberrydiapers.com/products/pockets/OSPUL" target="_blank">scutece bumbac



Intocmirea actului de nastere romanesc:

Certificatul de nastere canadian trebuie sa fie in forma lunga si trebuie sa fie supralegalizat



pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Un capitol cu multi(e) sarbatoriti(e), letz partayyyy!


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Alooooo !
Ce e linistea asta pe aici ?
Ce face burtica de Doloress ?
Ce fac gemenii de Dragaica ?
Cum merge Sophia de Delia la gradi ?



Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Hello fetele,

N-am mai trecut demult pe aici, adevarul e ca sunt in urma cu toate... Tocmai am vizitonat poze cu ratoi de Dragaica. Doamne, ce scumpi! Dragaica multe felicitari si sa fiti fericiti toti patru! Au fost marisori, nu? asa pare din poze...cum va descurcati?

Eu incep sa cedez din toate punctele de vedere, dar mai laes fizic, ma simt epuizata complet, imi trebuie multa odihna si nu stiu cum sa fac sa ma odihnesc mai mult...sper acum ca incepe scoala si vreau sa o dau si Olivia la un daycare macar 2 zile pe saptamana, sa ma mai relaxez si eu un pic, ca a fost teroare vara asta.
La noi, de fapt vara asa e, o continua fuga incoace si incolo la diverse distractii, in parcuri, etc...asa ca acum astept si eu toamna sa ne mai linistim.

Vad ca mai avem o gravidutza, fragrant, sarcina usoara iti doresc si un bebe sanatos!
Doloress, tu cum te mai simti, merge bine sarcina? sa ai grija sa nu te obosesti, Patrick ce mai face?Pe mine Olivia ma mananca de vie atata energie ce poate sa aiba.

Diana, tu ce mai zici, am citit putin dincolo ca vrei sa renunti la servici sa continui cu scoala, bravo si multa putere!

mQQm, ce face pepitzel? uite ca nu am apucat sa ne mai vedem in parc si vad ca vine frigul deja, poate la un loc de joaca indoor? chiar am fost recent la un playground paradise ii zice, la Flemington community centre, mi-a placut, e destul de ok.

Sa va zic un pic si de Adam, care s-a facut maaare, a inceput sa se intoarca pe burta si asta e distractia principala acum, acusi trebuie sa incepem diversificarea...

Sabina de Arturicii ce mai face?

va pup si incerc sa intru si eu mai des.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Magda, ce frumos ai raspuns tu la fiecare , ma bucur ca flacaul se distreaza de zor cu intoarcerile. Pozici cand mai vedem ? Te inteleg cu oboseala, cumva insa trebuie sa gasesti timp si pt odihna. Bine ca a venit toamna .

Diana, hai sa-ti povestesc cu gradi (si pt Cristina si Simonna, de altfel ). Deci , Soimita mamii scumpa si-a inceput cariera gradiniceasca. Marti si miercuri a fost pana la pranz, joi si vineri toata ziua. Eu zic ca s-a adaptat frumos, adica nu urla cand o las dimineata, se ''lasa'' luata in brate de educatoare de fata cu mine , cica papa foarte bine, cica doarme foarte bine (!!!!! singurica!!!!) si cica e cumintica . O fi vorba chiar de cupilu meu? Sunt mai mult decat multumita de debutul glorios, acum ramane de vazut cum imi pastrez zambetul pe buze cand imi vine virusata de la gradi .

Cum v-ati petrecut weekendu' lung? Noi furam la o cabana rustica, pe varf de munte si ne-am bucurat de vremea racoroasa dupa fierbinteala de sapt trecuta. Am fost in echipa mare, 11 adulti si 6 copii, din care 3 mititei, in jur de un anisor. A fost super-truper pt a rupe rutina si a schimba aerul. Va mai pove si Doloress .

In rest, va anunt ca e ultima mea sapt de concediu de maternitate, a trecut timpul foarte repede si tre sa ma intorc la munca. Din pacate nu mi-am gasit alt job, mai insist , deci un drum de o ora dus- o ora intors aprox ma asteapta .
Eu pe la Sezatoare nu am timp sa trec..... poate ajung azi, dupa ce studiez ofertele de munca .

Va pupa fata






Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Diana, referitor la mancare (ca intrebai daca o fi ok cu V8), la noi regula e destul de simpla. Acasa cat mai organic cu mofturi cat cuprinde (din parte mea, ov course) , in deplasare papam ce este, ce papa toata lumea, la gramada. Mai concret, Soimita a limpait un chips, o sarmaluta, ciorba radauteana, suc de portocale, iaurt imprumutat ... zic eu ca esti destul de safe cu V8-ul, atata timp cat nu il dai in loc de apa. Hai pup.



Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Magda multa putere iti doresc! Am vazut pozici pe FB, wow ce mari au crescut toti, mai ales Razvan, am ramas cam asa... il stiam mic si fara plete Ce sa zic, intr-adevar si al meu e teroare cat e de energic, am avut concediu 2 saptamani cu el acasa, singura pana la 5, m-a terminat, am avut contractii in fiecare zi. Insa ne-am dragalit sa ne-ajunga pentru un an! A fost fain per total, a culminat cu week-end-ul lung la munte la cabana, care ar fi fost super daca n-ar fi plouat din cand in cand, insa asta este, nu le poti avea pe toate.

Delia bafta in cautari si felicitari pentru asa o soimita de bine integrata! Gradinita e o problema numai pentru mamici, pentru copii mai putin, in general. I miss Sofia already, abia astept si eu bebe mic si pufosel.

Diana si eu ii dau V8, este unul low sodium, desi si ala mi se pare ca are destula sare. Bine, al meu e mai mare. Este salvatorul nostru, singura forma de leguma care o accepta cateodata. Sucul de portocale ca si singura forma de fructa si sucul V8 ca si leguma.

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si -16+ cu posibil
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

La Multi Ani Daniel de Llaura ! Sa cresti mare si sanatos !

Felicitari pentru integrare Sofia de Delia ! Cu tzitzi cum sunteti totusi ? Pe mine ma ia de tricou cum ma vede acolo la gradi, trebuie sa-i dau acolo pe loc, parca e un ritual asa de recunoastere . Dupa ce suge incepe si-mi povesteste pe limba ei, parca zice, hai ca mi-a mai venit inima la loc. La noi azi e prima zi intreaga, de la 9.30 la 15.30, si dupa amiaza e cu tatal si fratele ei ca ma duc la scoala. Cred ca trebuie sa scot niste lapte inainte sa plec ca e intervalul de timp cam mare.

V8 mai mult il beau eu

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

La multi ani Daniel de Llaura! Sa cresti mare, sanatos si fericit!

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si -17+ cu posibil
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

La multi ani, Daniel! Laura, sa va traiasca, sa fie sanatos si sa aiba parte numai de bine!


Dragaica, am vazut si eu pozele voastre. Ce frumosi sunt gemenii! Sa va traiasca!


Diana, bafta si Soniei la gradi, dar si tie la scoala. Am inteles eu bine ca te-ai apucat de CA? Wow, stiu ca ei au un program mai dur (eu fac numai CGA-ul, mai am 4 examene de dat dar anul asta e tot un an de pauza, nu ma simt inca in stare sa fac fata la doi copii care trag de mine care mai de care, la serviciu, si la teme+ examene).


Delia, felicitari pentru integrarea soimitei la gradi.



Nu-mi vine sa cred ca in curand ma intorc si eu la serviciu... bine ca poate sa vina mama la mine, si de data asta va sta 6 luni- pana in aprilie pot sa o mai tin acasa pe Sophia. Apoi insa o sa mearga si ea la day care. Am inscris-o pe o lista de asteptare la un day care e foarte aproape de serviciul meu, dar m-a lovit rau cand am auzit cat costa. Sper ca grecoaica la care mergea Diana (e un Licensed Family Day Care) sa mai lucreze si anul viitor, si sa aiba un loc pentru Sophia!




_

Bucataria lui mami


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Eu pe fuga tare, am vrut doar sa-i urez la multi ani fericiti lui baietel dragutel si frumusel Daniel!
Mamico ocupata llaura, ne-ai abandonat asa subit, mai da-l incolo de proiect si baga o poza doua, un update.

Fetele, am citit tot, dar n-am timp acum prea mult.

Delia, ma bucur, Diana, haha, imi imaginez, LauraB, asa si eu, deocamdata vine mama, magdonica, draga de tine, musai s-o trimiti pe marmoazel la un dat care sa se oboseasca bine de tot.

Pup!




pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput