Maple-syrup babies (7)

Maple-syrup babies (7) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Editia veche

Capitolul (1) (2) (3) (4) (5), (6)

Subiect dedicat gravidutelor si mamicilor din Canada, c-avem noi unele chestiuni mai specifice de discutat si informatii mai particularizate de adunat, sa nu plictisim alte audiente... Sa nu mai vorbesc de confortul mental ca "hey, I'm not alone in this" / "hé, je ne suis pas toute seule dans ça" si suportul pe care ni-l putem oferi cu informatii si experiente particularizate.

Cine se mai inscrie la canucks dulci si lipiciosi?

Bummies:

DPN: 23.08.2010 Mara Beatrix si Tudor Sebastian de Dragaica

Babies & mommies:

DN: 03.04.2010 Sabina de arturicii
DN: 27.03.2010 Adam Leo de magdone
DN: 18.01.2010??? de mami dulce
DN: 07.12.2009 Alex de mini_me
DN: 18.11.2009 Sophia de Monica8
DN: 09.11.2009 Elisabeth de Katyuscha21
DN: 07.11.2009 Sophia de LauraB
DN: 09.10.2009 Darius de andreea-ana
DN: 22.09.2009 Addison Catherine de Simonna
DN: 21.09.2009 Sofia de Delia79
DN: 15.09.2009 Sonia Theodora de Diana2007
DN: 08.09.2009 Daniel de Llaura
DN: 04.08.2009 Lukas James de maya.maya
DN: 26.06.2009 Mara Nicole de romanitza
DN: 04.07.2009 Oliver Nicholas de mQQm
DN: 12.05.2009 Daniel de alberta72
DN: 16.04.2009 Aidan Victor de MonaB
DN: 04.04.2009 Sophia de Olga Tarziu
DN: 26.02.2009 Cristina de Crinia
DN: 13.02.2009 Tudor de Daiopri
DN: 01.02.2009 Arianna Timea de fil_lily

Toddlers & mommies:

DN: 06.10.2008 Chris Anthony de khristin
DN: 31.05.2008 Olivia de Magdone
DN: 03.02.2008 Andrea Bianca de matgravidut
DN: 27.01.2008 Anna Laura de anca74
DN: 24.11.2007 Lisandru de Nelia
DN: 24.07.2007 Victor Christian de Diana2007
DN: 05.07.2007 Mark Alex de Denisam


Alumni cu experienta:

mamaana
Mikiion
Donia


Teste in sarcina si alte linkuri utile

Ontario: www.lhsc.on.ca/programs/rmgc/mss/" target="_blank">pamflet si ghid teste
BC: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site
Alberta: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site teste
Quebec: www.cnt.gouv.qc.ca/conges-et-absences/evenements-familiaux/conge-parental/index.html" target="_blank"> concediu parental 1
www.rqap.gouv.qc.ca/" target="_blank"> concediu parental 2
***********
www.blueberrydiapers.com/products/pockets/OSPUL" target="_blank">scutece bumbac



Intocmirea actului de nastere romanesc:

Certificatul de nastere canadian trebuie sa fie in forma lunga si trebuie sa fie supralegalizat


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Sarmina, Rox!

Dau si eu un raport scurt ca Miss nu prea mai doarme hotarit peste zi, tot baga somnulete de 20 de minute si pina fac pipi si inghit ceva ea e sus asa ca nu prea mi se arata de stat pe forum.

Evenimentul secolului si al saptaminii trecute a fost ca s-a intors de pe spate pe burta, 4 luni si o zi. De-atunci se intoarce intr-una, ne-a capiat de cap, nu sta pe spate nici de frica. In schimb a inceput sa stea in tarc, sta cocotata cu pieptul pe o pernita ca un corn si isi trage jucariile in gurita.

mQQm, sa stii ca la Quebec pe kijiji bumbo e ca de la magazin, probabil ca la voi e mai mult popor care si l-a luat, asa ca vom supravietui - pentru o luna cit l-ar mai fi suportat, fara el.

No, ca nu pot sa scriu, ca Miss aceasta tot vrea sa manince tastatura.

Apropos, facut vaccin, cintarit si masurat, iaca si cele 7 kile :)

Pupici,
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Si noi dam raport dupa vaccin, fata e bine, s-a mai linistit cu luatul in greutate, poate si pentru ca eu sunt la cura Oricum nu o vait,are cu bataie 8kg si cica 65 de cm.

Nu se intoarce de pe spate pe burta ca ei nu-i place pe burta, doar asa intr-o parte sau alta dupa jucarii. Este insa mult mai interesata sa le priveasca, sa le pipaie decat sa le bage in gura, muuuult diferita din punctul asta de vedere decat Victor. In schimb a incept sa-i placa sa o facem "avion" sa o aruncam si sa o prindem, tare se distreaza la fazele astea, dar e grea...

A inceput sa fie mai mofturoasa cu suptul, nu vrea decat cand o razbeste tare foamea sau nu e nici o distractie in jur.

Cu somnul, are zile in care doarme doua reprize de cate o ora, o ora jumate dar si zile cu somn putin, asa pe apucate, de obicei merge pe compensare, dupa o zi agitata, urmeaza una doua cu mai mul somn (btw dupa vaccin, ieri a dormit trei ore legate, azi la fel )

Dar, doarme din nou toata noaptea ! Si tare bine mai e. Cat o tine-o ca parca vad ca acum incep durerile de dinti.

Apropo de diversificare, Simonna tu ai intrebat ce si cum pe dna doctor ? Ca eu am intrebat si mi-a zis ca as putea sa incep pe la cinci luni dat fiind ca e asa dezvoltata si ca nu o sa se mai sature doar cu lapte. Dar eu asa nu ma grabesc, as tine-o pana la vara doar pe tzatza. Tot zic ca o sa-mi dau eu seama ce si cum cand o fi cazul, ca vine primavara cu legume proaspete (de sera bineinteles) si o sa fie tocmai bine atunci.

Incerc sa nu ma mai stresez cu inceputul piureurilor ca la Victor am inceput aproape de sase luni dar pana la opt luni a fost munca in zadar pentru mine, in afara de cereale, restul nu stiu daca manca o lingurita amarata la masa, si apoi a prins gustul, la un an manca deja aproape aceeasi mancare ca si noi, fara sare, zahar, condimente, lapte de vaca, ce sa mai, baiat mare.

Ma duc la culcare ca am citit peste tot, in seara asta n-am avut chef de scoala, maine ma duc la curs.

Pe curand,

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Buna dimineata,
Si la noi 65cm la vaccin dar 6.35kile, oricum nu mi se mai pare copilul silueta perfecta ca sa ma exprim asa, are un cap rotund ca al lui taica-su cu cam la fel de mult par - asta n-ar fi rau daca s-ar schimba in viitor - cu o fetisoara vesela rotunda, e dragut tare ce sa mai. La fel nu se intoarce se pune pe o parte si e foarte competent cu manutzele, trage de tot.
Simonna, nu stiu ce sa zic de bumbo chair...Daniel poate sa stea in el no problem, numai ca imediat ce il pun el vrea sa iasa si ii si reuseste, deci nu-l prea pun doar asa un pic pt distractie. Prietena mea pe de alta parte l-a folosit intens.
Diana, cu cine lasi fata ca sa mergi la scoala? (ce inseamna neuronul tanar potent ). Eu vreau sa merg din august la lucru si am vizitat vreo trei daycare-uri, m-am cam desumflat. La doua din ele nu l-as lasa nici sa ma tai, la al treilea l-as lasa dar sunt pe lista cu data de inrolare deocamdata sept 2012 (si drept sa zic suspectez un pic de dresaj acolo, poate sunt eu exagerata dar cand am fost in vizita totul era picture-perfect si stiu eu cam cat dureaza picture-perfect cu copil mic si daca frec toata ziua; ceea ce eu nu fac).
Deci ideea ar fi sa vina mama in august...dar ea e aici cu viza de 6 luni nov-mai si bilet de intoarcere in mai. Aveti idee cam cat si daca se cere sa stea in afara Canadei ca sa ia o noua viza prin iulie? ne gandeam ca daca e cazul sa plece un pic mai repede.
Eu am intrebat dr despre diversificare si mi-a zis ca daca vrea rice cereal sa-i dau, i-am dat cu lingurita si el vrea, distractie in loc sa astepte sa-i intre ingurita in gura el o vaneaza cu gura de la distanta, mai baga si manutzele pe care apoi le suge tacticos. Am sa-i dau pana pe la cinci luni si apoi inca nu m-am hotarat daca sa merg inainte cu legume sau s-o tin fara pana la sase luni.
Pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Hei, salutam!
Astazi e cam fussy Miss, numai asa, ca nu-i place sa stea singurica in tarc. Sau poate i-e somn. Foame nu, ca a primit :)

Llaura, eu pe tine te-am auzit cu bumbo, pe urma l-am si vazut, dar eu is cam cheap si parca nu-mi vine sa bag 50 de dolari pe o chestie in care n-o sa vrea sa stea... asa ca merci, mi-ai confirmat ca nu e cazul, ca si-asa tot ce fac odata in scaun e sa incerce sa iasa :)

Diana, sa va traiasca kilogramele, creste ca din apa Sonia :) Diversificarea nu ma tenteaza deloc, dar Colegu' a auzit ceva stire cum ca trebuie facuta dupa sase luni (nu aminata f. mult) ca cica si non-diversificatul favorizeaza alergii... Dar are mQQm o metoda care mie mi s-a parut desteapta, in care incepi cu finger food la latritudinea bebeului, nu cu pireuri. Am uitat cum ii zice.

mQQm, am prins esenta? Cum ii zice, sa ne informam si noi... Please.

No, nu mai pot s-o ascult, are dracusori in popousor, m-am dus s-o iau din tarc,
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Buna dimineata,
Diana, cu cine lasi fata ca sa mergi la scoala?
If our walks are silly enough, we can deduce ANYTHING from ANYTHING.


Pai vinerea o las cu o baby sitter, o doamna mai in varsta care sta aproape de facultate, o duc inainte de curs si o iau dupa. O hranesc inainte (daca vrea) ii las si lapte dar nu prea vrea biberon, si cand ma intorc o hranesc iar ca sa-i ajunga pana acasa.
Sambata, sta cu sotul si cu Victor, varianta asta e asa si asa, sambata trecuta am gasit-o plansa rau, cica a urlat 20 de minute, chiar de cand am plecat eu de la facultate spre casa Zice sotul ca mai tot timpul a fost agitata, acum nu stiu daca de foame sau din alte motive.
In sesiunea de vara o sa am un curs seara in timpul saptamanii si unul sambata dimineata, deci va ramane exclusiv cu tatal si cu fratele, iar din septembrie o sa inceapa la gradinita unde il am pe Victor. Sincera sa fiu nici nu am vizitat partea de nursery ca Victor a intrat acolo la 18 luni, dar avand in vedere ca sunt ok per total si ca vreau sa fie amandoi acolo, trebuie sa fie bine.
Eu sunt pentru mediu familial (nu stiu cum se numeste asta in Ontario, daycare acasa cu maxim 9 copii) pentru copii pana in doi ani, mediul e mai linistit, mai putin virusi, eu asa l-am avut pe Victor la inceput, dar depinde si de ce gasesti si iar e foarte importanta persoana de acolo.
Dar daca reusesti sa o aduci pe mama ta, este si mai bine. Ea a avut viza cu o singura intrare ? Ca daca avea multiple nu erau probleme din cate stiu. Da un telefon la immigration si te lamuresc ei.

Vreau si eu sa stiu despre metoda asta de diversificare cu finger food ! Eu am mers dupa indrumarile celor de la CLSC pentru Victor, a fost ok pana la urma, dar cred ca depinde si de dezvoltarea fiecaruia, eu cred ca daca l-as fi tinut pana la 8 luni doar alaptat era aceeasi diferenta, poate doar ca s-a obisnuit cu gusturi diferite in timpul asta desi tot ce ii dadeam scuipa. Eu m-am ambitionat sa ii fac eu mancarea si cand alte mamici imi spuneau ca odraslele mananca 2-3 borcanase pe zi de diferite legume-fructe, ma apuca disperarea. Dar cu perseverenta am reusit ceva ... bine, ca tot nu-i plac dovleceii

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya.maya spune:

Salut!
Llaura mama ta poate sa isi prelungeasca visa de aici din Canada pana la 1 an daca este nevoie.Eu am intalnit multe persoane .
Noi am gasit o gradinita mediu familial cu 5 copii, la 3 case de mine. Super! La 7$. O sa incepem si noi din august.Problema este ca madam ma intrebat daca ma deranjeaza ca vorbeste cu copii in spaniola. Acuma asta este.... tinand cont ca este a treia limba vorbita pe aici poate ca este bine.Il voi tine 1-2 ani aici si apoi am sa-i gasesc o alta gradinita in franceza sau engleza si cu mai multe activitati.
Noi am inceput diversificarea la 5 luni si o sapamana. Pediatrul ne-a spus sa inceem la 6 luni, motive ar fi fost sa nu deina alergic, dar Lukas a fost pregatit si am inceput mai devreme. Este foarte mancacios.Cam asa este pogramul nostru:
ora 7 dimineata laptic
ora 10 fructe. Am mancat pana acum :mar, para, banana,piersica
dupa o jumatate de ora, o ora iar vrea laptic.
ora 13 supica de legume(cartof, catof dulce, dovlecel, morcov, brocoli,ardei)De ieri iam intrdus si piet de pui.
Apoi iar laptic si somn la greu vreo 2-3 ore.
La 6 seara ii dau ceeale de orez
8 seara laptic si somn pana dimineatala 6-7.
Nu am avut nici-o problema pana acum si nici o reactie la vre-un aliment.
De intors se intoarce pe toate partile si mai nou a inceput sa mearga ca o omidutza.Cred ca o ia dea busilea in curand. De stat in fund sta numai razmat de ceva ,dar in picioare ar sta non stop.
Dintisori nici urma dar este agiat si ar roade totul.Oricum lui sorela ia iesit primul dintisor la 1 an.
In rest toate bune si frumoase. Incerc sa profit din plin de aceasta perioada minunata . Pur si simplu imi umple sufletul de bucurie.
Dar simt ca creste atat de repede! Nu mai este bebe mic si deja am nostalgi!
Pupici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Maya, ce haios e James, mi-l si imaginez asa, ca o omiduta :) Si ai mare noroc cu gradinita aia linga tine, amu' o fi buna si spaniola la ceva, cita vreme copilul e bine ingrijit nici nu mai conteaza.
Sa stii ca si eu ma gindeam chiar ieri ce trece tiumpul asta, mi se parea ca o sa am tot timpul din lume cu ea, auzi, un an!, iar acum aproape a trecut jumatate!

Noi avem muci, scotem cu pompita aia toata ziulica, i se tot duc in git si-o impiedica sa respire un picut, ii tuseste afara si se calmeaza. Nu face febra, nu e miriita, e totul bine, doar are mucii astia. Sper sa nici nu fie mai mult de-atit, o sa ma duc pina la farmacie sa vad daca mai exista ceva in afara de Salinex. Voi ce stiti? Ce-as putea sa-i mai dau?

Diana, cind Sonia a avut bronsiolita avea si febra? Si ce medicamente a luat?

Pupici,
S.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Maya, ce haios e James, mi-l si imaginez asa, ca o omiduta :) Si ai mare noroc cu gradinita aia linga tine, amu' o fi buna si spaniola la ceva, cita vreme copilul e bine ingrijit nici nu mai conteaza.
Sa stii ca si eu ma gindeam chiar ieri ce trece tiumpul asta, mi se parea ca o sa am tot timpul din lume cu ea, auzi, un an!, iar acum aproape a trecut jumatate!

Noi avem muci, scotem cu pompita aia toata ziulica, i se tot duc in git si-o impiedica sa respire un picut, ii tuseste afara si se calmeaza. Nu face febra, nu e miriita, e totul bine, doar are mucii astia. Sper sa nici nu fie mai mult de-atit, o sa ma duc pina la farmacie sa vad daca mai exista ceva in afara de Salinex. Voi ce stiti? Ce-as putea sa-i mai dau?

Diana, cind Sonia a avut bronsiolita avea si febra? Si ce medicamente a luat?

Pupici,
S.



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985


A facut febra dar nu mare, in fund luata 38.7 maxim care e la limita (ei zic ca peste 38.5 e febra), dar la ea pe mine m-a ingrijorat respiratia (e ca un suierat si la inspirat si la expirat) plus ca urla fara motiv.
A, si nu avea muci, doar in gat era mizeria.
Medicamente nu i-au dat nimic, ca doar e viral, dar poti sa-i pui supozitor din ala cu eucalipt de care a scris Ktrinel, il gasesti la farmacie (am cautat numele dar nu-l gasesc neam si e in camera la Victor cutia).
Stai linistita ca probabil e doar o raceala, daca voi sunteti toti ok nu are de unde sa ia, la mine Victor a adus virusul dar l-a suportat mult mai bine, adica a luptat mai bine corpul.
Tine-ne la curent,

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

hello, hello,

ce mai fac mamicile? sper ca toata lumea bine!

Si noi suntem binisor, cu acceasi problema cu laptele, nu i-am dat de cap, cateodata am impresia ca nu mai are nimic, ii dau lapte sa bea nu are nici o reactie imediata, de abia a doua zi, ceea ce mi se pare super strange dar asta e, mergem asa in continuare, eu totusi visez ca poate e doar o perioada si o sa-i treaca cand mai creste putin. Mai vedem.

In rest vorbeste Olivia de ne-a capiat, nu se intelege nimic, dar gesticuleaza si numara pe degete si cate si mai cate, e mortala:) Oricum la capitolul figuri l-a depasit demult pe Razvan care era mic copil pe langa cum e ea acum. Foarte mature mi se pare fetele, daca o iau asa prin comparatie.

Eu cu sarcina asa si asa, mi-e foarte greu, ma misc ca o balena, mai merg luna asta la servici si gata ca nu mai pot, deja ajung cu burta la volan si trebuie sa dau scaunul pe spate. Zilele astea m-a apucat asa un nesting instinct de nu ma recunoasteam, aveam de gand sa spal si geamurile, dar m-au potolit ai mei repede

hai v-am pupat! si mai vin eu

Magda, cu Razvan (6 ani) si Olivia (1 an)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello si de la noi.

Usor chiauni dupa party de 6 ani al baietilor;
Philip cu gatul in pioneze, Yann cu nasul; asa ca azi stam cuminti in casa, chiulim de la scoala.

Va intrebam cum e cu lista de spital; am primit-o! Nu e complicata si ce m-a amuzat cel mai tare:"o sticluta de sampanie (de ce nu?)"

Deci daca e nastere, party sa fie!

Dupa vizita la dr treaba nu e mov, bebe e transversal deci, zice dr, placenta tot praevia e insa o sa avem au ba confirmarea la echo pe 9; pana la nastere vrea sa ma vada la 2 sapt dr.

Magda, mai zi, mai zi, de cum sunt fetele, ca-s curioasa-mai ales in comparatie cu baietii!

Maya, nu-ti zic, baietii nostri vor mai nou sa invete spaniola! Se descurca binisor la fr, si-au imbunatatit si engleza (in pauze vorbesc engleza) si vor spaniola...
Asa ca daca voi reusiti sa o invatati de mici e super.

Cu ce incep aici diversificarea? Ca intelesesem ca cerealele-s primele?

Simonna, Yann a avut bronsiolita cand era bebe mic si a trecut pe antib urgent (avea si febra)
Noi am chemat salvarea si au vrut sa ne interneze dar am refuzat..

Diana, spor la scolit.

Sa aveti o saptamana frumoasa!



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 26+

Mergi la inceput