Maple-syrup babies (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Ioana, nu mai zic ca daca incep nu ma mai opresc . Cel putin in cazul meu am avut parte de 2 experiente super diferite cu baiatul si fata.
Cand am nascut-o pe Olivia, parca m-am nascut pe mine insami asa am avut o revelatie apropo de ce inseamna sexul feminin, poate a fost si chestia ca Olivia de mica a fost super cuminte, unde o puneai acolo adormea, nu a avut colici, nici macar de foame nu plangea, ce mai un copil model. Eeee acum de cand s-a marit s-a schimbat situatia, e mult mai alerta la tot ce e in jur, o intereseaza totul, vrea sa faca tot ce face frate-su, nu pot sa-i dau ceva lui Razvan, daca nu i-am dat si ei jar mananc . Prin comparatie baiatul a fost super agitat cand era mic, colici si tot tacamul, nu doarmea noaptea, iar acum incepe sa se cuminteasca Eeei sunt multe de spus, mai zic pe parcurs

Eu la Olivia am inceput cu cereale, fructe si apoi legume. N-am incercat aia cu finger food, sunt si eu curioasa in ce consta metoda.

Magda, 32+ cu Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Arturicii - Ioana, cum ii zice la clinica de pe Decarie si cum il cheama pe dr. care a acceptat baietii? Ca tare ne-ar trebui si noua!

Diana, tu ai o referinta de pediatru in West Island, cumva?

Pupici si merci,
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

multam, Magda
intreb si eu din curiozitate ca oricum stiu ca nu sunt gemenii la fel d-apai sa generalizez la fete vs baieti ; dar suna fain cum povestesti si mai pricep si eu ceva despre cum e cu fetele....

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Magdone

Ioana, nu mai zic ca daca incep nu ma mai opresc . Cel putin in cazul meu am avut parte de 2 experiente super diferite cu baiatul si fata.
Cand am nascut-o pe Olivia, parca m-am nascut pe mine insami asa am avut o revelatie apropo de ce inseamna sexul feminin, poate a fost si chestia ca Olivia de mica a fost super cuminte, unde o puneai acolo adormea, nu a avut colici, nici macar de foame nu plangea, ce mai un copil model. Eeee acum de cand s-a marit s-a schimbat situatia, e mult mai alerta la tot ce e in jur, o intereseaza totul, vrea sa faca tot ce face frate-su, nu pot sa-i dau ceva lui Razvan, daca nu i-am dat si ei jar mananc . Prin comparatie baiatul a fost super agitat cand era mic, colici si tot tacamul, nu doarmea noaptea, iar acum incepe sa se cuminteasca Eeei sunt multe de spus, mai zic pe parcurs

Eu la Olivia am inceput cu cereale, fructe si apoi legume. N-am incercat aia cu finger food, sunt si eu curioasa in ce consta metoda.

Magda, 32+ cu Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."




Uau, Magda, aceleasi comportamente le-am observat si eu la Victor si Sonia pana acum, cu baiatul greu la inceput dar acum lucrurile merg firesc, iar la fata inca ma minunez cat e de cuminte si "ca la carte".
Ce urmeaza, DD stie.

Sunt tare curioasa cum o sa fie al treilea la tine


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Diana, tu ai o referinta de pediatru in West Island, cumva?

Pupici si merci,
Simona

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985


Simonna, noi mergem la Children's Care Clinic 14770 Blvd Pierrefonds
Pierrefonds, QC (514) 696-2442 , Dr Eisman, dar nu mai primeste pacienti, chiar si cu recomandare. Nu mai iau decat fratii si surorile celor inscrisi.
Cea scrisa de Arturicii era http://www.clubtinytots.ca/ este aceasi echipa ca si cea din West Island si stiu ca mai primesc pacienti.
Sper ca nu e cazul acum pentru Ktrinel, dar e totusi bine sa ai un pediatru.
Sanatate !

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Da, la Titytots de pe Decarie mai primesc pacienti.

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Nu stiu, dragelor, cum sa mai fac cu timpul asta... ca imi fac procese de constiinta ca neglijez odorul si tot asa ma simt si daca nu vin pe forum. Phew! n-am mai scris de-o vesnicie!

Pepitul bine, creste, scump, dragutz, cuminte, toate cele. A trecut si botezul cu bine. A iesit si-un dintisor. Totul la fix.

Despre auto-diversificare gasiti info pe net, asa se numeste asta cu finger-food, dar pe scurt, e bazata pe un studiu facut de o tipa Gill Rapley, dupa care a scris o carte "baby-led weaning", pe care, intr-un exces de zel, am conspectat-o aici, in primul rand pt mine, si daca tot mi-am luat notite, iata-le. Noi deja am inceput de o luna.

Si Oliver a avut niste muci acum 2 saptamani, a durat vreo 3-4 zile. De atunci apar numai daca-l bag cu capul sub apa si dispar in niste ore.

Asa as fi zis si eu cu fetele vs baietii, exact ca Magdone. Numai ca de cand cu pepitul nu mai zic. Seamana tare mult cu printesa mea la stil si personalitate.

Magdone, mai sunt parintii tai aici?
Gata, ca mai am de mers la alte subiecte si iaca nu ajung, am inceput mesajul asta acum vreo 6 ore...

Pup!

Edit: haha, mi-au taiat mesaju-n doo (a aparut ce-am scris numai de la link), noroc ca la edit inca era si inceputul acolo. L-am varat pe tot acush.


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Pentru ca vorbeati de diferente intre fetite si baieti, va recomand doua carti despre care am citit review-uri super.

Pentru www.amazon.ca/Raising-Boys-Different-Become-Well-Balanced/dp/158761328X/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1265141677&sr=8-1" target="_blank">baieti si pentru www.amazon.ca/Raising-Girls-Different-Happy-Strong/dp/1587612550/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1265141785&sr=1-1" target="_blank">fetite.

Eu le-am comandat pe amazon si tocmai ce le-am primit azi. O sa va spun parerea personala dupa ce le citesc!



"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Pitilache, suna bine cartile alea, ia sa le citesti repede sa ne zici si noua mercic

si eu sunt tare curioasa cum o fi la al 3-lea...


mQQm, felicitari pentru micul crestin, sa va traiasca, dar eu n-am reusit sa deschid link-ul ala. Ai mei sunt inca aici, tocmai am primit prelungirea pentru inca 6 luni, iuhuu asa ca pana in iunie sunt asigurata Nu stiu de ei saracii, tare s-ar mai duce in Ro, le e dor tare si le-a fost greu si cu statul asta numai in casa acum cu frigul...

Magda, 32+ cu Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

mqqm, felicitari pentru micul crestin!
Si multam ptr info despre diversificare; o sa citesc cu atentie ce ai zis tu acolo.

pitilache, vorba Magdei, poate ne faci si noua un rezumat

Taman am aflat ca nu o sa putem continua cu scoala in care suntem acum in cls de accueil ptr ca nu suntem "arondati"acolo; si nu imi place deloc ca iar trebuie sa schimbe ceva major baietii;

Scoala de care apartinem oricum nu e ok asa ca suntem in cautare de variante;

O seara faina

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 27+

Mergi la inceput