Sezatoarea canadiana (203)***La multi ani 2011!***

Sezatoarea canadiana (203)***La multi ani 2011!*** | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 202, 201, 200, 199, 198, 197, 196, 195, 194, 193, 192, 191, 190, 189, 188, 187, 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11
The Magic Tree House Collection - 6-10 ani
Disney Fairies Collection cu TinkerBell si toata gasca - fetite 5-9 ani
The Rainobow Magic Fairies Collection

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Carti pentru parinti:
- Freeing Your Child from Negative Thinking: Powerful, Practical Strategies to Build a Lifetime of Resilience, Flexibility, and Happiness - Tamar E. Chansky
- The Unwritten Rules of Friendship: Simple Strategies to Help Your Child Make Friends - Natalie Madorsky Elman, Eileen Kennedy-Moore

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
carmençita
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Christmas is a time for love and fun,
A time to reshape souls and roots and skies,
A time to give your heart to everyone
Freely, like a rich and lavish sun,
Like a burning star to those whose lonely sighs
...Show need of such a time for love and fun.


Craciun fericit!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Iselin, sigur ca frematam si inca bine! Mai ales ca, tot asteptind sa ne adoarma pruncii, am baut amindoi din unul dintre cadorile mosului, o sticla de whisky cream..

Dar eu simt sarbatoarea asta din toate simturile, oricit de greu mi-ar fi. Nu am terminat o tema, nu am casa chiar curata desi mi-ar fi placut sa pot termina tot si sa-l astept pe mos asa cum se cuvine... mincarea nici ea nu-i gata inca... dar am facut brad frumos, am ascultat si cintat colinde in trei limbi, l-am ascultat pe mosu' vorbindu-le copiilor din filmuletele primite pe net... i-am impresionat, erau emotionati, chiar si Agata, de ne-au cuprins si pe noi emotiile... cei mici se uitau la el si dadeau din cap, ii raspundeau patrunsi de prezenta lui in fata lor... Am vazut si un film... cu cine credeti? Cu mos Craciun!

A fost foarte frumos, o seara cu adevarat magica! Craciunul vazut si simtit prin ochii si cu inima a trei copii, copiii nostri! Tudora inca nu a adormit inca, il asteapta... si eu nu am facut cadourile, tot astept sa adoarma ca sa le fac si sa le pun sub brad... Am timp inca vreo ora pina termin mincarea.

Miine am vrea sa ajungem la biserica si apoi la sanius un pic, nu am fost deloc anul acesta.

Arturicii, foarte frumosi copiii tai... si imbracati asa, pe gustul meu.

Pucku, sint acasa, si eu voiam sa te sun tot miine... sa stii ca desi s-au facut multe din cite aveam saptamina trecuta, tot nu stau mai bine la un capitol, stii tu care. Si coana Ritza a cam inceput sa strice... roade, zghirie... dar la noi nu e chiar bai, ca si asa nu mai arata nimic nou si bine ca acum citiva ani, strica si ea ce a mai ramas de la copii... prea mult nu i-a ramas.

Asa de bine ma simt ca v-as scrie eu o poezie, dar mai bine sa las pe unul consacrat sa v-o spuna:

Dragi copii din tara asta,
Va mirati voi cum se poate,
Mos Craciun, din cer de-acolo,
Sa le stie toate, toate.

Uite cum: Va spune Badea...
Iarna'n noapte, pe zapada,
El trimite câte-un înger
La fereastra ca sa vada...

Ingerii se uita'n casa
Vad si spun, iar mosul are
Colo'n cer, la el in tinda,
Pe genunchi o carte mare.

Cu condei de-argint el scrie
Ce copil si ce purtare...
Si de-acolo stie Mosul,
Că-i siret el, lucru mare.

Craciunul copiilor de Octavian Goga

Si pe altii la fel de consacrati sa va colinde:



Eu va doresc doar:

Craciun fericit, cu multa liniste in casa si in suflete si sanatate cit puteti duce!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Dupa o absenta lunga, revin si eu ca sa va urez

o masa imbelsugata,
daruri multe sub brad,
sanatate, liniste sufleteasca, fericire si numai bucurii alaturi de familie si de toti cei dragi!
Un Craciun fericit tuturor!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _carmen spune:

Craciun Fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Buna ziua lui Craciun!

Iselin si eu ma bucur taare mult de Craciun.
Si cred ca Spiritul acestei Sarbatori este in fiecare dintre noi. Sta in puterea noastra sa ne bucuram de un colind, de urarile celor dragi, de alesul si impachetatul cadourilor, de decoratul bradului, de fericirea celor mici, de magia acestei nopti.

Laura , Sper pentru voi, mai mult decat pentru oricine, sa va aduca aceasta Sfanta Zi cat mai multa sanatate, liniste in suflete si bucurie.




Ioana & Arturicii'S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

iselin, asa cum frumos spunea si Nelia, prin ochii copiilor, Craciunul are toata magia de pe lume!
Andrei nu a mai rezistat si ieri pe la 4 ne-a rugat sa il lasam sa se uite sub brad, sa desfaca cadoul.
M-a intrebat saptamana trecuta ce o sa ii aduca mosul. I-am zis ca e ceva ce ii place tare mult, si ca e o surpriza atat de surpriza incat nu o sa ghiceasca oricat s-ar chinui! A inceput sa numere pe degete ce ii place: laptop (nu, ca am 2 deja) ipod (am touch 64), wii (am), hero band (am), carti (imi iau de la biblioteca, ori cumpara mama). Toata saptamana a pescuit clues! era atat de haios!
Mosul i-a adus bilet la Brad Paisley, Andrei e big fan! A ramas fara cuvinte! (noua ne-au dat lacrimile). Si mosul i-a adus si un ceas (Victor). Se pare ca anul asta a fost anul ceasurilor. Eu i-am luat lui Victor un ceas Seiko automatic (surpriza, habar n-a avut), el ne-a luat noua cate un ceas (habar n-am avut)!
Acu ca am dat tot din casa, ma duc sa vad cine castiga in batalia cu cozonacii (l-a facut, nu mancat) si daca mi s-a inchegat racitura/piftia!
Ieri am lucrat, am ajuns acasa pe la 3, si doar racitura am fost capabila sa "mesteresc"
Ioana de Laurajr ne-a colidat aseara, si ne-am simtit minunat sa stim ca avem asa prieteni buni!
Azi mergem la Ritah la petrecere si sincer, nu mai am stare. stiu ca va fi un hai nemaipomenit!
Va doresc sa savurati zilele astea de sarbatoare cu cei dragi alaturi, cu masa incarcata si cu burtile pline!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Craciun binecuvantat si linistit!

Andy, mami de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Da si pt. mine, il simt, bucataricesc, mai putin cozonac, de fapt cred ca fac o data pe la 2-3 ani, cand ma apuca pofta rau. anul asta aduce soacra'mea, vine luni.

Pt. mine, seara de 24 o petrec cu prieteni dragi, adica cu prietenele si copii. sotii, prin natura serviciului in seara de 24 nu sunt disponibili, insa sunt prezenti dimineata la desfacerea cadourilor. Pe 25 noi sarbatorim in familie...masa de pranz care se lungeste, etc.

Mi-ar place sa primim colindatori si noi...dar!

MARU bravo pt. asa prieteni! Sa petreci fain la Ritah!

ROXANA, vazui cozonacii tai ieri si de ieri, tot spun acelasi lucru cand dau cu ochii de poze "Valeu muica!"
La noi masa a fost mai mult stil fr., abia de luni in colo voi face romaneste. Eu nu mai mananc cu asa mare placere sarmale, piftie, piftelute si altele. ciorbe cred ca fac de 2 ori pe an.
Insa micii si salata de vinete sunt sfinte la noi. Indiferent in care colt de lume ne-am afla, trebuie sa-i executam chiar daca eu nu diger carnea tocata
Copii au cantat si ei, in fr. si in engl. Seb se exerseaza in ro pt bunici.
Imi place Craciunul...il simt calm, pasnic si agreabil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Ati fost cuminti?
Marc fost prea cuminte si a primit prea multe cadouri!!!!

Noi n-am fost prinsi de magie pana nu am avut copilul. Eu nu ma omoram cu gatitul sau cu petrecerile de Craciun...
Dar de cand Marc a venit in viata noastra, am inceput sa ne distram si noi alaturi de el.
Eu ieri nu aveam absolut nimic pregatit. Nimic de mancare...Credeti ca acuma am? Nu!!! Ca a fost mai important sa facem casuta de turta dulce si biscuitii pt Mos. Am pregatit lapticul. Iar toata dimineata am stat sa ne jucam cu cadourile...
Azi dimineata m-am uitat in frigider si am ajuns la concluzia ca niciodata nu a fost asa de gol ...Adica e plin cu o gramada de incrediente. Dar nimic gatit din ele.. Cum nu am nici o zina buna sa le transforme in mancare.....Eu acum m-am apucat sa fac mancare, ca sa nu murim de foame.
Mie mi-era pofta de oua umplute. Am avut revelatia ca nu am castraveti murati.Mie nu-mi plac altfel. Sotul a plecat sa-mi caute la Jean-Coutu Carne tocata nu are de unde sa ia.... ca vroiam niste parjoale.... Nu-i bai, ca pana pe 10, cand termin vacanta, o sa apuc sa fac de toate
Bine ca am zahar si faina , asa ca fac biscuiti!!!! Si am si cabanosi facuti prin Ontario.
Asa ca nimic traditional in Craciunul nostru.

Distractie placuta fetelor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Ne-am trezit de dimineata sa cautam cadouri, si ...surpriza...Mosu' a venit la noi. Copilul tot cauta prin ambalaje de dimineata. Va multumesc de sugestii pentru Wii (Simmona), dar sub brad a gasit doar un DS de care momentan e fericita.

Roxana, am uitat sa-ti spun cum a fost special colierul meu la petrecerea firmei. L-am vazut pe cel galbem, mai cu intarziere, am fost contra-cronometru toata saptamana, dar e dat deja sau nu? Ai facut cozonaci? Ce face Isa?

Nelia, bafta la lucrare! Cum ai facut tu toate alea asta-noapte? Tu nu dormi? L-au surprins copiii pe mos ? Am tras un ochi aseara pe subiectul de la generale despre care am vorbit, dar n-am avut baterii sa mai rezist de oboseala.

Si eu tot prin ochiii copilului vad Craciunul, ochiii copilului nostru sau ochiii mintii mele de copil. Doar ca imaginile nu mai sunt aceleasi, colacei scosi din cuptor, piftia, bunica, Irod, etc.

Arturicii, buna colinda copiilor. Din ce zona vin camasile baietilor?

Va doresc o masa imbelsugata in familie!

Mergi la inceput