Sezatoarea canadiana(187)Bun venit Felix si Sebi!!

Sezatoarea canadiana(187)Bun venit Felix si Sebi!! | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Bijoux by Mitziad

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Va astept la noul capitol al sezatorii!

Diana pupici micutei, sa se faca bine repede . De abia astept s-o smotocesc un pic!

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

iselin, m-ai ucis!

la mine calca Victor (eu numai la pantaloni ma bag) asa ca sunt f incantata cu calitatea muncii pe care o depune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Noi avem tot un fier de calcat corespondentul lui Tefal din Ro.
50$ si are vreo 3 ani, si calc cu el in continuare.

Calca bine, mult mai bine decat cele incercate in tara.

De uscat, nici eu nu usuc afara sau in casa, cu uscatorul, termin mult mai repede. Si il pandesc ca sa scot toalele si sa scap de calcat. Nu calc decat camasi, rochite numai volane si tricouri cand n-am incotro.

Pe mine calcatul ma streseaza, toata lumea in casa stie si ma lasa in pace cand calc.

A, si Maru, la noi e invers, M. calca pantalonii.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

iselin, m-ai ucis!

la mine calca Victor (eu numai la pantaloni ma bag) asa ca sunt f incantata cu calitatea muncii pe care o depune!

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/



Maru, ai dreptate si pe mine ma ucide,cel putin in sensul ca ma sleieste de puteri,...sigur e ca o terapie cu descarcare nervoasa imediata.Si trebuie sa recunosc ca o fac cu placere, ma relaxeaza intr-un fel (mental).

Dar trebuie sa recunoastem ca am multa experienta in domeniu'asta.

Si nu pot altfel, imi amintesc ca am fost in vizita la niste prieteni si el iese din camera cu un tricou atat de sifonat ca mi-a facut rau vazandu-l. Roza, roza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Iselin, citind raspunsul tau asa bine m-am simtit....Credeam ca sunt eu "defecta", nici cei din jurul meu nu mai calca.(prea mult). mama calca si chilotii

Am incercat sa le impachetez si eu imediat scoase din uscator, merg purtate prima oara dar daca le mai spal odata si repet impachetarea , ma deranjeara rauuuu la privire... sunt mototolite rau. Stiu, si eu sunt cu roza
Dar calc numai prosoape de bucatarie, de miini, tricouriile toate, pantaloni in/bumbac, blugi. Imi place cind imi vad familia asa la patru ace.

Merci si de info cu cordless, chiar ma orientam spre unul...dar duminica in loc de 1 ora cit calcam cu Rowenta al meu, mi-a luat 2.5 cu fierul vechi , si eram si un pachet de nervi deja.

ma mai uit in functie de calitate/pret.

Cristina, asa de departe si tie si lui pepitel.(dar Denisa cum se intoarce acasa?)

Azi am fost cu copii si le-am facut SIN, am vrut sa-mi fac si eu alta carte (ca nu o mai gasesc) si functionara de acolo mi-a zis ca la ce mai dau $10 daca stiu numarul pe dinafara? Si ea l-a pierdut acum 25 de ani si nici ca are nevoie de cartea in sine Am zimbit si incercam sa ma gindesc cum mi-ar fi raspuns functionarii din Ro.

Acu' fiimea ar vrea sa munceasca...la McDo.sa nu ii stric prea tare elanul dar ea se scoala numai la 10.30-11/.dar mi-ar place sa aiba asa o experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

N-am nascut inca , am programata cezariana pe 10 august la 8 dimineata. Am sa va anunt imediat ce vin ratoii pe lume daca nu am sa pot o sa va tina Valen la curent
Maine am ultimul control, sa vad cat au mai pus pe ei ratoi si sa ne dea ultimile detalii.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 37+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 7 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Danna, cat are Denisa ta? Ca la mine Andrei viseaza la un job part time (nu mai vrea la impartit de ziare) dar nu are inca 16 ani, si nu ma lasa inima sa il arunc in gura rechinilor.
Vara viitoare poate ii dau in branci in campul muncii (deja viseaza bulk barn)

eu nu am timp de calcat, dar nici nu as sta in picioare sa calc. e drept ca le iau calde din uscator, pus pe umerase direct si arata "canadieneste" pe noi. Mama s-a ingrozit asta vara, dar dupa o luna o dadusem dupa noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Anca, ti-am scurtat numele de cod,
si eu am vazut costume de iarna la vanzare. Dar acum este pretul de scoatere pentru noua colectie 2010-2011.

Eu nu as cumpara acum decat daca vreau sa ma asigur ca am gasit un model anume.
Incet, incet se epuizeaza din colectie, dar apar reducerile, 10%, 20%, 25%, ...De obicei devine avantajos sa cumperi spre sfarsitul iernii pentru anul urmator,asta daca ai spatiu de depozitare si timp de urmarit promotiile in magazin.

Sunt marci mai bune, altele mai nestilizate. Dupa mine ceea ce conteaza este impermiabilitatea materialului si rezistenta la minus 35, 40 sau cat vrei tu. De obicei firmele corecte marcheaza temperatura limita de rezistenta pe eticheta.

Din cele care rezista bine la frig, vant iti spun cateva:

1.Souris Mini
http://www.sourismini.com/index.aspx

Costumele sunt frumoase, cam 240$ pret intreg.
Le gasesc frumoase, putin cam scumpe, dar e marca locala, deci stimuleaza economia locala.


2.Reteaua Clement
http://www.clement.qc.ca/hiver-2010.aspx

Distribuie mai multe marci de buna calitate, Gusti, C'est la vie,Deux par deux,etc. Imi place magazinul pentru diversitate, dar datorita preturilor este oarecum exclusivist.

3. Deux par Deux - sunt ff frumoase, de ff buna calitate

http://www.deuxpardeux.com/fr/collections.php

4. Gusti - raport pret calitate corect

5. Krickets - mie imi plac, dar inca nu au scos noua colectie

http://www.kricketsworld.com/


6. Children place, am avut costum de iarna la 2 ani, ...dar e loc de mai bine.



Am fost multumita de costumele de la Krickets, Deux par deux, C'est la vie.

Daca vrei la toamna cand merg la magazinaj, putem merge impreuna.

ok kids, alta marca de aici, are o vanzare de entrepot in noiembrie, la preturi bune unde se gasesc si costume de iarna, dar eu nu am reusit niciodata sa ajung in primele zile ca sa gasesc ceva in raft.
Uite aici un link pentru vanzarile trecute, citeste comentariile din josul paginii:

http://www.montrealaubaines.com/2009/vente-dentrepot-de-vetementes-denfants-ok-kids-25-novembre-au-6-decembre-2009/

http://www.montrealaubaines.com/2009/vente-dentrepot-ok-kids-27-mai-au-7-juin-2009/

Pupici si o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

DANA / ISELIN - facem un club?
Aici incerc sa imi controlez fixatiile, dar nu imi prea iese. Nici uscatorul parca nu face aceeasi treaba mereu. Ori pun eu prea multe in el? am pus si servetele de-alea BOUNCE care nu mi se pare ca fac vreo mare branza... Nici la partea "antistatica" nici la aia cu "imbalsamarea"
La sosete imi reuseste renuntarea la calcat.
La tricouri insa nu prea... Indiferent cat le scot de atent, si scuturate inainte, si puse intins, nu impachetate, ei bine, tot le calc.
Desigur, calc cearsafuri si pijamale. Zau ca nu ma pot culca in patul mototolit! Am incercat sa ma fac ca nu vad dar nu merge.
Daca le calc insa calde, abia scoase din uscator, dureaza cateva secunde. Daca le las sa astepte, am incurcat-o... calc o zi intreaga.

ISELIN - problema asta cu masa de calcat o am si eu. acum mi se pare ca un piciorus de-ala a luat-o stramb. Nu imi amintesc daca stateau in unghi sau daca erau paralele, piciorusele alea, cand am cumparat masa
Si pe mine ajunge sa ma relaxez calcatul, dar asa-i ca e greu pana te apuci??

Barbatu-miu nu pune mana pe fierul de calcat. Face orice ii cer, aspira, gateste, sterge praful, numai sa nu il pun sa calce, mi-a zis de cand m-a luat de nevasta ca "orice, numai asta nu". Nu se pricepe, asa ca nu il stresez caci doar mi-as pierde timpul...

DIANA - Sonia.

DRAGAICA - tinem pumnii!

ISELIN - da, la Clement le vazusem pe cele de care spuneam. Deci pretul era corect pentru un inceput de sezon. (adica peste 200) Merci de detaliile multe. Salvez, ca sa stiu ce sa caut atunci cand voi incepe. Sigur ca vreau sa magazinam impreuna, chiar n-am cu cine, iar barbatu-miu e un dezastru la capitolul asta! Prefera sa stea cu copiii acasa!

Noi azi am fost la dentist, cu a'mare. I-a facut dosar, nettoyage, fluorurare, radiografii. A fost fericita ca i-a dat cadouri la plecare, o periuta de dinti si un inel auriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Dragaica
Multa bafta.... sunt superi la Royal Vic....

Iselin, eu sunt canadianca get beget, si asta inainte de a pleca din Romania La mine unul din criteriile la cumparat haine e, trebuie sa le calc? Sunt fan lenjerie de pat creponata, si haine creponate....Mai spun, ca sa radeti de mine, ca la 5 luni dupa plecarea mamei de aici am sunat in Romania sa o intreb unde e fierul de calcat? Ca il cautasem jumate de ora....Era o epoca frumoasa, in concediu de maternitate, nu ieseam prea mult din casa.... Acum s-a cam dus boieria.....Am si eu de calcat din cand in cand Si eu dupa jumate de ora de calcat trebuie sa ma pun in pat ca ametesc toata....
Eu le scot imediat cand piuie masina, le pun pe umeras si gata

Iselin
de unde cumperi tu krickets? Ca nu m-am lamurit de pe site-ul lor.


Anka eu de obicei cumparam la solduri. Cand era mic Marc. Acum nu mai merge, ca le alege el. Am luat Clement anul trecut dar nu stiu ce marca de acolo. Mie imi plac ca au animale, gen raton, catel ( adica lui Marc ii plac) A fost cam 150 parca. Sa vad daca ii mai vine si anul asta Oricum la 3-4 ani am stat bine. E prima iarna cand nu trebuie sa cumpar doua costume pe iarna. Nu a mai crescut asa de mult.
La preturi mai mici gasesti la Aubainarie si Croteau Magasin D'Aubaines. Asa pentru preturi mai de buzubare mici....

Logic ca superbe sunt cele la 200-300 chiar.....Dar pt. un copil mai mic, care nu sta 2-3 ore prin zapada merge si mai ieftin.


Azi am stat acasa ca sa mai varuim. Merge incet tare.... Abia am reusit sa terminam camera lui Marc , mai ales ca ploua si nu se usuca usor si noi aveam niste planuri

By

Mergi la inceput