Sezatoarea canadiana (167) Bun venit Yann Edward!!

Sezatoarea canadiana (167) Bun venit Yann Edward!! | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj


Capitolul 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Poftiti la sezatoare!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Nelia, eu stiu "La oamenii saraci, nici boii nu trag".

Las ca vin vremuri mai bune si pe strada ta. Si atunci sa te vad cat de mandra esti cu 3 copiii mari si frumosi. Eeeee?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Eu am sunat acasa la Pucku si n-a raspuns inca nimeni. De fapt cred ca pana nu poate ea sa intre nu o sa avem nici o veste. Fetita sta la prieteni si parintii sunt la spital..... Dar stiu ca are acces la un laptop acolo, adus de benevoli..... Cred ca o sa avem vesti maine abia.


Eu sunt inca la servici, la 17.30.... Nu ca lucrez eu prea mult, ci pentru ca ma duc la sedinta cu parintii la gradi... Ca sa ma ajute iau o decizie. Il mutam la alta sau ramane aici. S-a dus sotul si a vizitat alta gradinita, tot privata!!! E la etajul 4 !!!! Intr-o cladire noua de birouri. Iar copii au o terasa pe care sa iasa...Tot la etajul 4.Pacat, ca in rest ne placea, ca era directoare imigranta...Dar Marc are nevoie de o curte....
Unde gasesc si eu o gradinita normala? Ca al meu nu mai vrea sa intre iar la gradinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

nelia uite aici pozele cu cartea (am facut si cu pretul: 9.59) si e destul de groasa, acopera toata materia pe care ar trebui sa o invete in decursul anului scolar respectiv
http://www.dropshots.com/mamaana#date



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

fi-miu face desen tehnic! la science

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ce clasa e? mamaana nu ma speria!

Andrei are acum asa o schimbare de heart, se tot uita pe job description la forensic accountat!!! that;s so geeeeeek

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Sanatate bolnaviorilor! Sa treaca repede!

Goooo pucku!

Donia, distractie maxima! Ia niste "off" cu voi, resortul ala e frumusel, mi-l amintesc era urmatorul pe plaja langa ala la care am tras noi, dar ne-au omorat tantarii acolo, ne scarpinam la ora aparitiei tantarilor (6) fo saptamana dupa ce ne-am intors. Sper sa fi pierit intre timp... tantarii!

Daiopri, appointment marti la consulat, daca ce am facut am facut bine postez la bebelusi exact.

Olga, ori s-a schimbat programa in hal fara hal in ultimii ani, ori io insist... omu' sfinteste locul, ai dat tu peste fo wannabe cu attitude. Eu zic ca ei fac bine cu sistemul lor de invatamant, daca il intelegi pana la urma. Ca unii aplica dupa ureche, e alta branza. Si asa e, sar superficial de la una la alta, DAR, reiau in fiecare an si aprofundeaza. Si, ii dau dreptate Neliei, uneori te surprind cum din neinvatatul asta stiu atatea... unii. La JK se joaca, nu se face citire si scriere, cel putin asa era "pe vremea mea". Ah, uita de liniute bastonase, alea erau pentru scrisul de mana, aia e arts and crafts aci. Asa ca eu cred tare ca depinde de teacher. Inca una: acu 3 ani, hoemworkul era optional pana in clasele 1-4 si durata zilnica acasa recomandata de guvern era 15 minute. S-a schimbat ceva oare? Tot ce faceam noi la gradi acasa era sa-i citesc carticica de la library.

Am si io colectie de cateva carti de costco, neatinse, desigur. Anyone interested?

Bine ca mi-ati amintit, ar fi bine sa scot si io threadmillul de dupa usa, ca-i impachetat de azi primavara, cand s-a deszzapezit parcul. Bine c-o uitat soatza de el, ca-mi scotea ochii daca nu deja.


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Hello!
Mi-am deschis doua pagini, citesc si raspund, dac-oi avea la ce! :)

Da, stiu, am uitat ceva f. important!:

Dragaica, felicitari! Multe, multe si sarcina usoara!

Ana si CGE, va astept pe voi sa deveniti serioase cu swan ala si pe urma ma lipesc si eu... Mai in citeva saptamini :)

Ione, teribil ce-mi plac mesajele tale, atita energie si treaba ai! Mai scrie ce si cum, ca-mi plac de mor! Da', auzi, blocul nu era de beton? Iara cu bebe ala de plinge... rusii de sub noi cintau la chitara electrica dupa miezul noptii :)))

Ana, sezi pi popou :) si-ascute-ti rabdarea, ca de numere cu virgula aude numa' in a cincea si si atunci vaaaagggg... Acesta a venit acasa cu materia de semestrul asta (cartea adica, si ne-am uitat in ea) si, in fine, le explica clar ce-i cu numerele cu virgula.
In schimb, pe bune, problemele au devenit mai grele, chiar mult mai grele decit m-am asteptat. Au o chestie de-i zice Demarches si nu-mi aduc aminte cum cu probleme de genul: Ce virsta are, in zile, cineva nascut pe 1 ianuarie 2000. Si tre sa-si aminteasca de anii bisecti si ca noi sintem in 6 ianuarie, deci mai sint de adunat nu-s cite zile samd. Radu a facut-o ca i-am luminat eu felinarele, dar in rest nici un alt copil din clasa n-a facut-o, si a fost tema de casa.

Apropos de culegeri, eu am facut o pasiune pt. ceva numit Les exercices du petit prof - partea de franceza, au corijeurile on line si le-am downloadat si pricepe copilul f. bine. La mate e slabut nivelul cartilor, dar la fr. imi plac.

Radu a invatat, dragul de el, sa citeasca in ro din culegerile de mate :)) Pe bune. Vara trecuta, cind facea cu tata probleme. Si cum tata numai romana consuma si-l mai si santaja sentimental...

Da, Nelia, sa stii ca Octav ae dreptate, cartile au alt nivel - noi facem acum probleme de a 4-a si nu ii ies toate din prima - dar copilul tre sa inteleaga romana bine sau sa aiba un parinte linga el care sa-i traduca in limba lui.

Maru, ce face accountant ala la forensic aia??? :)

Gata, ma duc la preluat bebelus,
Pupici,
Simonna




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

ce clasa e? mamaana nu ma speria!

Andrei are acum asa o schimbare de heart, se tot uita pe job description la forensic accountat!!! that;s so geeeeeek

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/


a 8-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_precup spune:

Noi am ajuns in Mai in Canada si incercam sa ne acomodam, parca la inceput nu mi s-a parut asa de greu, acum cand s-au mai asezat oarecum lucrurile mi se pare mai greu. Poate imi dati si voi un sfat...
Multumesc celor care au fost alaturi de mine si mi-au raspuns

Mergi la inceput