Sezatoarea canadiana (169)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Cge - multam, dar mi-am prins urechile. Ce e ala numero civique? Iar codul postal, ... zau daca gasesc undeva sa pun adresa si sa imi dea codul... Pfff... Pare sa inceapa cu H7V, dar sunt zeci de continuari la H7V-ul asta...
Ca idee, am reperat eu o scoala la vreo 4 km, dar nu e clar daca de aia apartinem. Mai e una la o distanta mai mica in linie dreapta, dar e peste autostrada, so... Ce mai, mi-am prins urechile...
Edit ca am uitat - fie-mea cea mare face 7 ani dupa ce ajungem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

AnkaLaura,Numéro civique e numarul strazii.
Dc adresa e: 500 Samson, numéro civique e 500.

Codul postal e cel care incepe cu H7...

Dc ar face 7 ani dupa ce veniti, o sa fie clasa 1-a accueil din mai pana la sfrasitul lui iunie.
De obicei accueil e ciclul 1 si ciclul 2.
Accueil ciclul 1: adica clasa 1-a, a doua si a treia si accueil ciclul 2: a 4-a, 5-a si a 6-a.


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Aham, eu pusesem si numele strazii. Ramane sa mai gasesc continuarea dupa H7V...
Si deci ar presupune sa inceapa scoala inca din mai??? Eu ziceam ca din sept, sau ma rog, sfarsitul lui august.... In mai SIGUR nu gasim loc liber la accueil decat la vreo 30 de km distanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nasuc


De exemplu cum ne descurcam prin hatisul ala de camere, piscine, restaurante. Ni se da o harta a resortului la receptie?

La bar, ce ar trebui sa incerc, voua ce v-a placut cel mai mult?
Clatitele, inghetata si celelalte bunatati, au un nume special, ceva?

La restaurant, meniul are si poze?

Ce credeti ca e “ a must do while you’re there” ? Hai sa facem o lista...



Deci ne gandim iar la vacanta...

Noi am primit harta, scria ca in corpul G se schimba prosoapele de plaja, ca in corpul Y e restaurantul cutare etc.
La bar - eu am descoperit ca nu imi place romul, deci nu am apreciat nici un cocktail cu rom, am mers cu clasicul meu favorit gin cu apa tonica.
Ah, totusi am baut o chestie faina cu rom, Spanish Coffee... un fel de capuccino cu rom, intr-un pahar mare.
Uite, tot legat de bar. Unde am fost noi paharele pentru plaja erau de plastic si mici. Am dus de acasa niste pahare de plastic cu capac, ceva mai mari, in care ne luam suc sau bere si paie pentru copii, ca sa nu facem drumuri multe pentru bauturi. Doua de pahare le aveam de la Boston Pizza, au ei niste kiddie cups pe care le poti lua acasa.
O alta recomandare primita si urmata a fost sa nu beau decat apa imbuteliata, ceea ce am si facut. Primeam cate un bidon mare in camera in fiecare zi.
Restaurant - noi am mancat cam mereu la bufet, mic dejun, pranz, cina. De acolo te servesti cu ce vrei.
O singura data am fost la un restaurant unde am facut rezervare si aveau meniu unic... deci nu a trebuit sa alegem, am scapat de chinul asta Mancarea a fost totusi foarte buna si frumos prezentata.
Mai erau si cateva restaurante a la carte, acolo puteai sa alegi. Noi am preferat bufetul, ca sa fie asteptarea cat mai scurta pentru copii.

Noi cand am ajuns in aeroport ne-am urcat in autocar si acolo reprezentanta agentiei ne-a spus ce va urma, cum ne vom caza etc. Apoi a zis ca in ziua urmatoare, dimineata, ne vom intalni cu alt agent care ne va da multe amanunte despre tot. El ne-a spus despre restaurante, masaj, excursii... pe el il intrebi tot ce vrei, despre prosoape, schimb de bani, tot. Pe agent il gaseam in fiecare zi. Iar cand el nu era disponibil, intrebam la receptie si nu erau probleme.

Must do... depinde de zona in care mergi, cred.
Pentru mine, data viitoare, va fi sa luam o iesire cu cataramanul de pe care se face snorkeling pentru a vedea coralii. Probabil vor merge sotul si fetita, pentru ea e ok, baiatul e prea mic.
Am vrut neaparat sa calaresc si o s-o mai fac... imi mai doresc si o excursie scurta in vreun oras apropiat, dar nu o zi intreaga, caci e obositor pentru copii.

Oh, parca ma pregatesc de plecare... Ma gandeam ca trebuie sa mai dau o tura pe la Boston Pizza pentru pahare , ca pe celelalte le-am lasat in Cuba.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ankalaura
Donia - am mai gasit o modealitate de transport - prin Cargo tarom, se poate transporta cu 1,75 euro / kg, doar ca trebuie mers la Otopeni. La 4 euro per kg, cu cei din Timisoara, vin ei si iti ridica de acasa coletele. Daca vrei, iti aduc eu ibric


Multumesc mult!
Am cautat pe net, dar n-am gasit pretul. Tu l-ai gasit pe net sau ai sunat la ei? Exista oare o greutate minima?

Esti tare draguta cu ibricul, dar nu e urgent, poate sa mai astepte pana mergem noi

Poti sa dai fetita la scoala cand vrei tu, nu e obligatoriu sa fie mai.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Eh, chiar de greutate minima nu am intrebat... Am dat eu telefon la ei. Calculul se face la greutatea volumetrica (de regula emai mare asta). Adica se inmultesc laturile cutiei, se imparte la 6 mii, si aia e greutatea volumetrica. Daca sunt mai multe cutii, se totalizeaza. Daca in kg efective e mai mult, aia e greutatea considerata. O cutie poate sa aiba cam 100cm*100cm*85cm de ex, cutiile pot fi inegal repartizate, important e totalul. Peste 400 de kg (volumetric) pretul scade la 1,65 euro/kg. Atentie insa ca 1 metru cub de pufuleti inseamna cam 400 de kg in volumetric... cam asta e, in principiu se pot face niste calcule de rentabilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:

Donia, pentru tot! Si pentru raspunsul referitor la eventuala vizita a mamei aici. Nici unul din parintii mei n-a fost in Canada, si... mi-ar place sa le arat cum traiesc eu aici. Au vazut poze, dar nu-i acelasi lucru. Insa, daca doctorul o sa aiba retineri in ce priveste zborul ei peste ocean, mai bine nu.

Despre vacanta

O sa caut si eu niste pahare, canute, ceva cu capac. Si Ana spunea de stacanele alea de cafea... imi duc una din aia pentru Spanish coffee. Multumesc ca mi-ai zis!
Mai, da nu sunt oameni beti pe-acolo? Ca daca stai toata ziua si bei (fie si numai cocktail mai lunguiet asa), te mai bate si soarele-n cap, te ... ametesti.

Eu acum fac liste cu ce sa duc, ce sa fac, etc. Ma pregatesc si pentru varianta in care socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ...

Calarit, da... vreau! De fapt tot ce-ai scris tu, Donia, merge pe lista mea.

Lista e deschisa .. va mai astept cu sugestii.

Intre timp va pupacesc bine pe fiecare , ca vorba cuiva intr-un mesaj anterior, toate-mi sunteti dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Anka, da, poti sa dai fetita la scoala de la sf. lui august.
Dar aici in functie de varsta copilul intra in clasa respectiva, deci o sa fie in clasa a-2-a in toamna chiar daca la accueil.
Adica prin semestrul 2, o sa mearga la clasa a-2-a normala pentru matematica etc.

Ma gandeam ca daca merge un pic in mai-iunie la scoala, o sa se obisnuiasca un pic cu regulamentul de scoala, cu copiii.

Victor a avut un coleg care a inceput accueil din mai pana in iunie, si urmatoarea clasa a facut-o tot la accueil bineinteles.

Eu zic sa incerci sa scrii un email la scoala de care ati apartine, si sa explici exact situatia voastra. Asa o sa ai o parere mai oficiala.

Gata, pauza.

Pe curand,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

n-am dormit de 3 zile. stephanie a tot avut febra, mi-a zis ca o doare 'gura', un pic de rosu in gat, aspirat 'pucii' la greu. aseara, dupa 48h de febra, am mers la walk in clinic si a inceput infectia la ureche, asa ca e pe antibiotic. ieri am stat eu cu ele acasa, azi sta tata. maine lucrez eu de acasa ca e miercuri, asa ca e bine, le duc la daycare de abia joi. cand sa le dea sa manance ce le-am pregatit, a venit 'nona' de la daycare cu mancare pt fete ca stia ca e tata singur cu fetele



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mamaana, sanatate multa!

Mergi la inceput