Sezatoarea canadiana (169)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui zavalita

teoretic am citit si eu multe anunturi de job. mi-am facut pentru interviu un intreg dosar cu oferte de munca.

eu vreau sa stiu in practica cum se pupa good communication skills sau excelent communication skills pentru a sti la ce sa aplic cu succes. sa nu pierd timp inutil pt a astepta raspunsul la oferte unde nu am sanse.

de exemplu la interviu ofiterul mi-am spus ca nu prea ai sanse in joburi de secretariat fara o gramatica impecabila, ca si el are nevoie de cineva care sa-l traga de mandeca cand face greseli.


Eu tot raspund din urma ca n-am apucat pana acum.
Eu mi-am trecut in CV "excellent communication skills", si asta pentru ca eu ma consider foarte buna
Probabil ca am ajuns la interviu si pentru ca angajatorii erau curiosi sa vada cat de excelent comunica o emigranta Si adevarul e ca la interviuri am primit mereu complimente pentru engleza mea, desi mai comit stangacii (si uneori nu putine!), iar din partea pacientilor primesc cele mai frumoase complimente. O pacienta care chiar si cu aparat auditiv aude foarte slab, mi-a spus ca ma intelege mai usor pe mine, desi am accent, decat pe alte colege canadience, pentru ca am vocea calda
In plus, raman surpinsa de cate ori colegele canadience ma intreaba pe mine cum se speluieste un cuvant sau altul (printre care si "noise"!!!). In sinea mea ma apuca rasul, imi vine sa le intreb "are you kidding me???"
Comunicarea inseamna doar intr-o mica proportie cuvintele pe care le folosesti. Asa ca daca ai incredere in abilitatile tale, nu te sfii sa treci asta in CV. Nu uita ca CV-ul nu iti aduce angajarea, ci iti aduce un interviu. La interviu trebuie sa convingi, sa arati ca ai o personalitate care se integreaza bine in companie, iar uneori un zambet placut face mai mult decat cuvinte vorbite la perfectie, dar insotite de o atitudine care nu e pe placul angajatorilor.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Ana, eu i-as face insotitoarei unu feuille de route prin care sa-ti spuna ce a facut Tudor zilnic dar fa-i tu o lista cu ce te astepti de la ea, printre care si verificarea faptului ca are ce ii trebuie in ghiozdan, ca si-a scris in agenda ce teme are,etc si sa faca check la fiecare.
Si ca sa nu pari rea, ii scrii si tu ei ce face Tudor acasa ca sa schimbati opinii. De ce nu il scoate din clasa la examene daca ai cerut asta. Nu ai ce sa-i spui daca se plimba prin clasa ca nu are in job description sa stea lipita de copil mai ales ca o sa-ti spuna ca vrea sa-i dezvolte independenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

scuzati ca monopolizez subiectul cu ale mele, Donia mersi ;
edit, Mihaela , se pare ca am scris odata;
eu din pacate scriu in agenda in fiecare saptamina (din septembrie) punctele respective, dar degeaba; basca ca o si sun cam opdata pe luna cind ajung la capatul rabdarii.
asadar am sunat-o pe mama celuilalt copil cu care partajeaza Tudor acompaniamentul (quebecoasa de souche) si am aflat ca situatia e mult, mult mai proasta decit imi imaginam ; ea si-a retras copilul in decembrie trei saptamini de la scoala in urma conflictelor cu acompaniatoarea; el e diagnosticat cu sindromul Rett si a facut o serie de crize in urma situatiei din clasa;
problema e ca invatatoarea nu se descurca, drept care acompaniatoarea o ajuta si inlocuieste la catedra :(( ( a mers de vreo citeva ori inopinat la scoala si a gasit situatia respectiva) si copiii sunt acompaniati in timpul asta de cineva de la serviciul de garda! incredibil in ce hal sunt; tot ei i-a spus directoarea scolii ca de la Com.Sc. nu are cum primi alta persoana pentru ca exista doar doua ramplasante pentru toata com.sc.care sunt deja prinse la alte scoli;
mie nu-mi vine sa cred, asa ca miine ma infiintez la scoala cu o rodiola force la bord:)0 si cu agendele copilului, si vom continua impreuna demarsul la com.sc daca scoala nu schimba nimic;
am sunat si la com.sc, am dat peste o mma intelegatoare in aparenta, care mi-a sugerat sa parcurg toate etapele, daca le dovedesc ca directoarea nu vrea sa discute cu mine, atunci ei intervin; nu stiam ce-mi lipseste din viata

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ana, de asta intrasem si eu eu, sa-ti spun ca sa o iei inapoi si sa vezi ce nu ai facut tu ca mama din tot ce se poate face pentru a remedia situatia si a avea un dialog real cu cei de care din scoala care se ocupa copilul tau. Daca a ramas vreunul pas nefacut, sa-l faci (cum a zis Mihaela, e o idee buna). Mai mult, eu as face scrisori la toata lumea implicata in care as explica situatia si as cere lamuriri pentru ceea ce se intimpla si nu numai ca as cere in mod expres aceste lamuriri, dar le-as cere si raspuns si le-as da si un termen civilizat, dar nu prea lung, pina cind sa primesc acest raspuns... iar daca nu-l primesc, sint nevoita pentru binele copilului sa merg mai departe.

Dar parerea mea este ca ai asteptat deja destul si timpul lucreaza in defavoarea copilului tau, asa ca ai tot dreptul sa actionezi. Ai incercat deja sa ai un dialog cu ele si ai fost refuzata sau mintita si ca, traind in Canada, unde drepturile omului, deci si ale copilului sint cap de afis... trebuie deja sa treci mai departe. Asta e valabil pentru orice copil aflat intr-o situatie neplacuta, cu atit mai mult cind e vorba despre un copil ca Tudor si ca celalalt baietel.

M-am culcat cu gindul la tine si m-am sculat la fel... atit de rau imi pare, sint foarte sensibila la problemele legate de copii.

M-am culcat ati citit bine, am lasat copiii sa se joace, sa faca ce vor si m-am dus la nani, ca n-am dormit toata noaptea. Astazi am inscris-o si eu pe Tudora la facultate! Si apoi m-am dus la curs, la intilnire cu echipa, sa-i iau cadou lui Octav (miine in ziua lui!)

Revin, sa va povestesc cu un alt mesaj!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Sa ma vedeti cum ma plimbam prin ploaie intre 1 si 5... intre gradinita si scoala Agatei! M-am dus la 1, nu eram nimeni, asa ca m-am dus la gradinita sa-mi fac treaba, la 4 iar m-am dus si tot nimeni nu era la coada pentru inscrieri, nici macar un chinez... asa ca iar m-am intors sa mai muncesc ca nu aveam incotro, trebuia terminat si acolo... La 5 fara un sfert m-am dus si am stat in ploaie, sub un acoperis ma rog, dar tot ajungea ploaia la mine... dupa 5 au inceput sa vina parinti si pina la 9 cind au inceput inscrierile am stat in picioare, in curent, uda leoarca la picioare... daca nu racesc, mare lucru! Bine ca n-a fost ger! Desi ploaie in Quebec, in ianuarie, nici asta nu-mi miroase a bine!

Dar a meritat fie si pentru faptul ca Tudora e prima pe lista de libre choix, asa ca, daca ramine un loc, e al ei, mai ales ca are si sora de trei ani in scoala, deci rezidenta. Vestea proasta este ca anul trecut nu a fost nici un loc pentru maternelle pentru libre choix, au avut trei clase cu cite 18 copii, le-au facut pina la urma de 20, plus o clasa de accueil si toate numai cu copii care locuiesc acolo, in Westmount. Si dupa cum am vazut eu, istoria cred ca are toate sansele sa se repete, erau cel putin 40 de persoane la ora 8 la cei din teritoriu si majoritatea pentru maternelle. Si lor le era teama ca daca nu sint la prima ora in prima zi de inscriere, nu au sanse sa prinda loc si vor fi trimisi spre alte scoli... care sint cum sint, pe linga faptul ca sint putine. Iar inscrierile se incheie pe 5 februarie! Dar eu sper, avem de asteptat pina pe 31 martie parca sa aflam daca a fost respinsa si 2 septembrie ca sa aflam daca are loc, desi e eligibila! Daca nu are loc acolo, va merge la cea de linga metroul nostru... ca anexa ei de linga casa se pare ca nu mai primeste copii, nu stiu de ce... Am zis ca o tin acasa decit sa o trimit acolo, ma fac invatatoare!

Pe Agata o chinuie talentele de la o vreme cu pianul, toata ziua e cu miinile pe clape, s-a trezit dintr-o data ca are talent muzical si cred ca vrea sa si-l puna in valoare... pe urechile noastre. Ca sa vedeti ce inseamna stimularea pentru un copil! I-a zis profesoara de muzica de la parascolar ca a muncit frumos si ca incep sa se vada rezultatele, i-a dat un petic de hirtie ca o diploma si a trecut-o la alt nivel. Atit i-a trebuit fetitei mele, ca nu o mai desprind de pian... nu stiu cit o tine, dar e bine. Apoi, la scoala, le-au dat la toti niste romane pentru virsta lor pe care trebuie sa le citeasca pina nu stiu cind si fiecare copil cind isi termina cartea va avea un fel de test cu citeva intrebari din carte. Totul e ca un joc, nu e evaluat, dar copiii care iau punctajul maxim vor participa la o tombola si in joc e o surpriza mare si consistenta! Sa va mai spun ca fara sa stiu nimic, deci fara impulsurile mele arhiprezente... a terminat cartea in doua ore si miine e pregatita de dea testul!?! Sa vedeti ce ochi am facut cind m-am culcat, am dormit si m-am trezit pe acorduri de pian si cind am intrat in camera, de vreo trei ori asa... fata mea... citea, frate! Sa pic pe jos, nu alta! Si si-a facut si lectiile, ca cica sa nu o cert ca a cintat la pian si a citit toata dupa-amiaza si nu are lectiile facute pentru miine. Iar Tudora facea si ea lectii, ca cica se duce la scoala! Iar Lisandru statea si le privea, cind pe una, cind pe cealalta, cred ca nici el nu intelegea ce se intimpla: mami doarme, fetele fac lectii!


CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Sa ma vedeti cum ma plimbam prin ploaie intre 1 si 5... intre gradinita si scoala Agatei! M-am dus la 1, nu eram nimeni, asa ca m-am dus la gradinita sa-mi fac treaba, la 4 iar m-am dus si tot nimeni nu era la coada pentru inscrieri, nici macar un chinez... asa ca iar m-am intors sa mai muncesc ca nu aveam incotro, trebuia terminat si acolo... La 5 fara un sfert m-am dus si am stat in ploaie, sub un acoperis ma rog, dar tot ajungea ploaia la mine... dupa 5 au inceput sa vina parinti si pina la 9 cind au inceput inscrierile am stat in picioare, in curent, uda leoarca la picioare... daca nu racesc, mare lucru! Bine ca n-a fost ger! Desi ploaie in Quebec, in ianuarie, nici asta nu-mi miroase a bine!

Dar a meritat fie si pentru faptul ca Tudora e prima pe lista de libre choix, asa ca, daca ramine un loc, e al ei, mai ales ca are si sora de trei ani in scoala, deci rezidenta. Vestea proasta este ca anul trecut nu a fost nici un loc pentru maternelle pentru libre choix, au avut trei clase cu cite 18 copii, le-au facut pina la urma de 20, plus o clasa de accueil si toate numai cu copii care locuiesc acolo, in Westmount. Si dupa cum am vazut eu, istoria cred ca are toate sansele sa se repete, erau cel putin 40 de persoane la ora 8 la cei din teritoriu si majoritatea pentru maternelle. Si lor le era teama ca daca nu sint la prima ora in prima zi de inscriere, nu au sanse sa prinda loc si vor fi trimisi spre alte scoli... care sint cum sint, pe linga faptul ca sint putine. Iar inscrierile se incheie pe 5 februarie! Dar eu sper, avem de asteptat pina pe 31 martie parca sa aflam daca a fost respinsa si 2 septembrie ca sa aflam daca are loc, desi e eligibila! Daca nu are loc acolo, va merge la cea de linga metroul nostru... ca anexa ei de linga casa se pare ca nu mai primeste copii, nu stiu de ce... Am zis ca o tin acasa decit sa o trimit acolo, ma fac invatatoare!

Pe Agata o chinuie talentele de la o vreme cu pianul, toata ziua e cu miinile pe clape, s-a trezit dintr-o data ca are talent muzical si cred ca vrea sa si-l puna in valoare... pe urechile noastre. Ca sa vedeti ce inseamna stimularea pentru un copil! I-a zis profesoara de muzica de la parascolar ca a muncit frumos si ca incep sa se vada rezultatele, i-a dat un petic de hirtie ca o diploma si a trecut-o la alt nivel. Atit i-a trebuit fetitei mele, ca nu o mai desprind de pian... nu stiu cit o tine, dar e bine. Apoi, la scoala, le-au dat la toti niste romane pentru virsta lor pe care trebuie sa le citeasca pina nu stiu cind si fiecare copil cind isi termina cartea va avea un fel de test cu citeva intrebari din carte. Totul e ca un joc, nu e evaluat, dar copiii care iau punctajul maxim vor participa la o tombola si in joc e o surpriza mare si consistenta! Sa va mai spun ca fara sa stiu nimic, deci fara impulsurile mele arhiprezente... a terminat cartea in doua ore si miine e pregatita de dea testul!?! Sa vedeti ce ochi am facut cind m-am culcat, am dormit si m-am trezit pe acorduri de pian si cind am intrat in camera, de vreo trei ori asa... fata mea... citea, frate! Sa pic pe jos, nu alta! Si si-a facut si lectiile, ca cica sa nu o cert ca a cintat la pian si a citit toata dupa-amiaza si nu are lectiile facute pentru miine. Iar Tudora facea si ea lectii, ca cica se duce la scoala! Iar Lisandru statea si le privea, cind pe una, cind pe cealalta, cred ca nici el nu intelegea ce se intimpla: mami doarme, fetele fac lectii!


CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU




si cum o tii acasa si la anul o poti inscrie la maternelle sau in clasa I? Eu cu inscrierile de azi m-am

Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Acum am recitit si vad ca orele alea mici sunt de dimineata nu de dupa-amiaza. Clar

Stie cineva cum func HS in Qc?

Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

ankalaura, merci de raspuns. Nu se incadreaza in cerinte asa ca sper sa puna burta pe franceza.
as vrea si eu sa ajung cu, copii in tara anul asta, desi cu bugetul suntem la minus si al meu sot imi respinge ideea, dar as vrea sa-l vad pe bunicu si sa-si vada si el stranepotii ca nu se stie..., plus taica-meu e si el bolnav. Asta e cel mai greu aici in Canada ca suntem asa departe de casa si e asa greu si de scump sa ajungi.
Diana, eu stiu ce de vreo 2 ani exista lege in Quebec ca si gradinitele private sunt obligate sa-ti dea loc de 7 dolari. Directoarea de la gradi mi-a spus asta cand am resemnat contractul ca cica sunt obligati sa-ti spuna si sa te lase sa alegi daca vrei sa treci la 7 sau ramai cum ai fost si deduci la impozite. La 7$ diferenta e ca nu iti intra nici o activitate care o fac ei extra si platesti destul de mult in plus(exemplu orele de muzica, de dans, iesirile care le fac, etc) si in plus programul este pana la 4.30, daca il lasi in plus e mult, isi scot ei diferenta de bani. Daca vrei intreaba la tine. Fratii si surorile au priorotate, deci nu ar trebui sa ai probleme cu Sonia, mai ales ca intra la Nurserie, deci grupa acuma se formeaza.


si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Codritu - daca totusi declara un nivel acceptabil la limba (macar un 7-8), e posibil sa li se ceara sa dea TEFAQ si sa trimita rezultatele in termen de 3 luni. Si i-ar scuti de interviu. Drept sa spun, e preferabil interviul, e mai simplu, mai personal, ofiterul te ajuta, iti mai "sufla". La Tefaq se poate obtine puctaj mai mare, dar e mult de studiat, esti si tu foaia in fata (sau ecranul, daca il dai online...); nu e un examen usor. Nu e asa greu ca DALF-ul (sau TOEFL, ca si comparatie zic...), dar simplu nu e. Pe de alta parte, daca invata inainte, TEFAQ ii scuteste cateva luni din intregul proces. Si nu te mai duci la interviu cu tot teancul de printuri ca sa v ada ei ca ai studiat oferte de job sau chestiuni legate de educatie, etc...

Donia - am mai gasit o modealitate de transport - prin Cargo tarom, se poate transporta cu 1,75 euro / kg, doar ca trebuie mers la Otopeni. La 4 euro per kg, cu cei din Timisoara, vin ei si iti ridica de acasa coletele. Daca vrei, iti aduc eu ibric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

AnkaLaura, iti scriu repede pana nu mai iau cu altele.

Ce varsta va avea fetita ta cea mare cand veniti aici ?

Aici scoala incepe la 5 ani deci dc are 7 ani ar trebui sa fie clasa-a-doua.
Dc ramane casa din Laval, intra pe site-ul:
http://www2.cslaval.qc.ca/
este o sectiune cu "Trouver ton ecole" si in functie de adresa, iti spune de ce scoala apartineti.

Apoi, ia legatura cu scoala, de preferat la telefon, si o sa iti zica ce scoala din apropiere organizeaza clasa de accueil.
Nu toate scolile au clase deaccueil, cred ca in Laval sunt mai putine scoli cu accueil decat in Montreal.
Caci noi veniti sunt mai putini in Laval decat in Montreal.

Referitor la bagaje, aduceti numai ce aveti deja.
Victor al nostru a avut perioade cand a refuzat sa poarte orice haina din Ro, pe motiv ca se vede ca nu e de aici, perioade in care i se facea dor de cei din Ro si purta numai bluza de la sora-mea si tot asa.

Ana, bafta multa cu Tudor.
Din experienta mea cu scolile din Laval, ca sa rezolvi ceva, trebuie sa te duci in persoana.
La mesaje in agenda nu raspunde nimeni, la mesaje telefonice nici atat. Dar o vizita la secretariat inainte de scarbiciu, face minuni

Si imi pare tare rau de tatal tau, va tinem pumnii sa ajungeti i Ro in vara, si nu mai devreme.

Mihaela / Mimitete, chapeau pentru cum explici.

O zi buna,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput