Sezatoarea canadiana (168)

Sezatoarea canadiana (168) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj


Capitolul 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02

"Less is more" - Mies van der Rohe


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Va astept la noul capitol.

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Hai ca intru in reprize pe ziua de azi, se vede ca e vineri si elevii sint deja in spiritul de weekend?

Denisa, n-am apucat sa te mai sun, sorry dar vom fi acolo duminica cu siguranta

Cristina

Yasmine et Chris Anthony

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Olga, imi pare rau! Condoleante!


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Olga, condoleante! Fii alaturi de sotul tau si de mama lui, cu gindul sintem alaturi de tine si ai tai!

Azi am primit si eu o veste proasta, un fost coleg de servici si-a pierdut mama si nepoata in Haiti. Tatal lui a murit mai demult iar anul trecut si-a perdut fratele in urma unui infarct, la 35 de ani. Nu pot sa cred cite nenorociri ii pot lovi pe bietii oameni. Eu cred ca Dumnezeu iti da cit poti sa duci, dar parca nu e fair, cind ma uit in jurul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Draga Olga, ne rugam pentru familia ta!
Condoleante sotului pentru unchiul lui!
Multa putere in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Olga Condoleante!!!! Banuiesc ca sunt verisorii tai din Montreal, pe care i-ai vizitat tu toamna asta... Dar finaciar nu aveti nevoie de ajutor? Pentru transportul in Romania.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

olga,olga,imi pare rau...putere lui Stefan

apropo de prajitura si cu asta basta
nu e nici o suparare ca ma intrebati de ce"petre roman".numai ca nu stiu ce sa va raspund.eu asa am notat-o de la amica mea si asa v-am transmis-o.aseara mi-am sunat amica ca sa-mi dea explicatii si mi-a spus ca aceasta prajituraa fost "inventata" de mama ei furand o idee de aici,una de acolo,dansa fiind renumita in prepararea prajiturilor pt nunti la ei acolo,in sat.
Lorelai,da sunt 3 blaturi fiecare facute cu compozitia aia de 4 oua.Este un fel de "alba ca zapada" numai ca acolo blaturile sunt din 3 oua.
Caramelul se toarna fierbinte peste 2 din cele 3 blaturi.
Este extrem de simpla de facut:3 blaturi si o crema rusionos de usor de facut Nu este nici o bezea.Albusurile pe care le freci pe aburi cu zahar pudra nu devin bezea,raman asa ca o zapada(sunt pt decor).Daca nu ai chef sa faci caramelul cu nuca pt a presara pe acest albus,poti foarte bine (asa cum fac eu de multe ori) sa presari nuca macinata simpla.

simi,ma bucur sa te zaresc

Roxana,stabiliti voi intalnirea.eu vin cu prajitura

sa aveti un wekend fain;eu am musafiri la masa.ii intampin cu ciorba de burta,cioan afumat cu fasole si pastrama de oaie la gratar servita pe funduri de lemn

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Merci pt. raspunsuri dragelor!

De case de vacanta am intrebat caci nu mai stiu cine spunea ca a fost la chalet si etc si ma gandeam ca mai bine platesc la cineva cunoscut Site-urile le-am inspectat deja, am sa vad poate ma lipesc de o "sous-louer", cineva care pleaca pe timpul verii din Montreal sau Quebec ville.
Sau poate une echange de maison...ce ziceti fetele? Aveti timp sa va ganditi pana in 2011 si sa programati buget. Casa e cumva mai la "tara" dar la 25km de Carcassonne http://www.carcassonneinfo.com/tourismfr.php
si la 60km de Toulouse
http://www.toulouse-tourisme.com/accueil/index_fr.php
Intreb caci sunt la capitolul buget vacanta 2011, caci cel de 2010 e cheltuit.
M-am uitat asa pe net si am facut simulari la inchiriat masini si m-a frapat faptul ca unele societati vorbesc de asigurare separat si e destul de scumpa, cam 30$/zi.
Mai vin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Olga condoleante si putere sa rezistati acestei tragedii

Cristina la multi ani pentru Victor 9si scuze de intarzierea urarilor)

Roxana la multi ani sotului (cu intarziere) si multumesc de raspuns (am inteles, asa ma gandeam si eu)

Nelia merci de raspuns. Stiu exact ce imi trebuie, am aplicat la un program de undergrad la Computer Science la McGill (voi alege specializarea Software Engineering, cu un minor in Management, din care sper eu sa rezulte meseria de software analyst, peste secolele ce vor trece pana voi termina eu). Am fost in contact cu cei de la admisie, mi-au spus exact ce si cum, doar ca isteata de mine am uitat sa intreb in ce limba sa traduc diploma aia. Cascata de mine, dupa 30 min de asteptat sa imi raspunda cineva, am uitat tot ce vroiam eu sa stiu. Acum ma intreb daca vor doar diploma sau vor si programa analitica?
Nelia da, as vrea te rog un nr. de tel pentru traducere in engleza (daca este traducator autorizat). Cam cat costa pe diploma sau pe pagina? Si cam in cat timp ar fi gata?

Ange misto de fi-tu, este ceva exceptional in scoala acolo la ei sau se face prin rotatie? La ce scoala merge?
Auzi, ce ziceai tu acolo de conge de 2 luni pe an... inseamna ca ai dreptul sa inchizi gradi 2 luni sau sa iti aduci ramplasanta? Ca eu sunt de partea cealalta a baricadei, stii tu si ca parinte eu nu am decat 2 sapt. de concediu in vara pe an. Ma gandesc cum vor fi afectati parintii de chestia asta?

Stie cineva sa imi dea si mie linkul cu clasamentul scolilor pe Montreal si Laval? Ma intereseaza sa stiu cum este clasata cea de care apartinem, ca mai avem un an si jumatate si Alexul meu merge la scoala
Sa ne orientam din timp ce avem de facut...

Nelia uite www.fruit-ing.com/images/med/passion-fruit.jpg&imgrefurl=http://www.fruit-ing.com/fruit_detail.php%3Fcat%3D1%26fId%3D4&usg=v6JWoKwvrmSQQ4o4fe_k36lo-vY=&h=337&w=467&sz=18&hl=en&start=4&tbnid=NXhv7hVC78yhGM:&tbnh=92&tbnw=128&prev=/images%3Fq%3Dpassion%2Bfruit%26gbv%3D2%26hl%3Den%26sa%3DG" target="_blank">aici despre fructul pasiunii (passion fruit), sper doar ca nu te referi la altceva mai kinky

Fug dar stiu ca am mai uitat ceva


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Olga, condoleante. Si tarie multa sa treceti peste aceste momente dificile.

Monicuta, uite aici:

Daniela Visan
Traductrice agréée - Membre OTTIAQ 3422
tél. 514 570 0014
fax: 450 627 2965
visandaniela@gmail.com


Noua ne-a facut repede, vreo trei zile parca. Din pacate, am uitat cit am dat, la noi a fost si diplome si buletin de note, dar ni s-a parut acceptabil. Cred ca locuieste in Laval, dar lucreaza undeva in centru, eu acolo m-am intilnit cu ea. Fa-o in engleza, cred ca ea e autorizata si in franceza, dar fiind pentru McGill cred ca e mai bine sa fie in engleza. Sa te interesezi la cei cu admiterea daca nu ai nevoie si de o copie certificata, lui Octav asa i-a cerut. Roxana, tie? Bafta multa cu scoala!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput