Sezatoarea canadiana(187)Bun venit Felix si Sebi!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Mihaela - oo, sigur ca la solduri, dar intrebarea e, soldurile cand incep? Inainte de a da zapada si frigul?
Pentru a'mica am doua costume, unul merge foarte usor dar subtirel, merge pana la -5', dar nu e impermeabil, desigur. Celalalt merge pana pe la -10', dar nici ala nu e impermeabil.
Pentru a'mare insa nu avem deloc deloc, tot ce are sunt blugi, nici macar un raiat mai gros de toamna, sau un pantalon dublat nu are. Zau ca nu se gasea asa ceva in Ro (ma rog, eu nu dadeam 50 de dolari pe un pantalon dublat )
Nici incaltari nu au.
Mai precis, si noi si ele suntem dezarmati la capitolul iarna - iarna in general, si iarna quebecoasa in particular!

Inca o intrebare - daca un costum de-asta e mai ieftin, e si rezistent? Ca noi am avut un costum in Ro care oricum costase mult (acolo oricum sunt exagerat de scumpe hainele pentru copii si nu numai....) si s-a tocit in fund imediat! Si a mea nu se da pe fund pe derdelus, ci s-a tocit doar asa, cat s-a asezat pe banci si a stat in sanie! S-a intins cusatura, stiti, s-a labartat asa materialul, si a inceput sa se subtieze cumva

In Ro era un pic mai simplu, ca la gradinita nu ii scoteau afara, ce sa isi bata capul, pe frig, ploaie, canicula, de fapt la ultima noastra gradinita nu ii scoteau niciodata, ca n-aveau curte (adica aveau una absolut rezonabila, dar avea numai ciment si un tobogan, iar ele nu aveau chef sa isi bata capul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Anul trecut noi am avut noroc cu iarna aia usurica. A tarait fii-miu al mare o geaca primita de la niste prieteni si 2 perechi de snowpants, dar la snowboots chiar nu am avut ce face, a trebuit sa ii iau 2 perechi: prima se stricase dupa nici o luna, adica ii intra apa, asa ca a trebuit sa ii iau si a doua pereche, total ghete 150$, cu reduceri cu tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

anka promit ca te sun de la servici, ca timp de scris nu prea am. Sotul s-a apucat sa mai dea un strat de vopsea.... acum sa vedem unde ne culcam
Doar scurt, la Marc anul asta avea un material mai dur pe fund si la genunchi.

Si da, e cea mai mare cheltuiala in tara asta la capitolul haine, hainele de iarna. Pt. copii cele din cauciuc in partea de jos sunt cele mai bune. Restul nu fac fata. Ca ei stau ore intregi afara.....Chiar la -10, -20. La Quebec ville copii de 3-4 ani erau scosi si la -30 afara la plimbare. In conditiile in care eu nu rezistam 5 minute afara . Aici la gradinita actuala stiu din experienta ca sunt mai europeni...italieni adica.... Nu prea ii scoteau la frig.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Aoleu, vorbiti deja de iarna si de frig

Anka eu zic sa mai astepti pentru cumparaturi, primele reduceri apar dupa mijlocul lui noiembrie si apoi in decembrie. Frigul ala mare vine in general de abia in ianuarie, asa ca eu zic ca mai ai ceva timp pana atunci. Mai urmareste si la Winners ca mai baga si acolo costume de iarna si preturile sunt bune.

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna
Bei, next time ne vedem sigur :)

Re: Fiara de calcat, eu nu calc, da' mi-as lua Toby de-ala cu abur, am prietene care-s tare multumite si le mai vad si pe vinzatoare prin buticuri ca le calca asa, pe umeras...

Ione, asa imi place entuziasmul tau, teribil! Ei citesc cu mare drag cind scrii tu.

Zavalita, good to meet you. Sper ca ai ajuns bine acasa, vezi la W. ala!

Ana, ti-am simtit lipsa, pe cuvint! Ce mai faci?

Doamnelor cu intilneala, ca de obicei, tare bine m-am simtit! See you soon, ca vine Diana acasa in scurt timp :)




Simo , sunt spre bine; acum ma agit cu mama, i se apropie plecarea si ar vizita tot ce se mai poate , si alergatura imi face bine :))



Eu cumpar doar gecile mai de calitate lui Tudor ca ies mai ieftin (de la sport expert de obicei), si 2-3 snowpants de la Sears de la reduceri ca oricum ori calca pe ei ori ii rupe in genunchi la sport; mai trebuie uscati ca vine leoarca de la scoala, plus tavaleala de pe linga casa, si nu birui cu o pereche;

edit sa spun ca ma simt cind citesc ce gospodine sunteti; eu nu calc aproape nimic, camasi isi calca barbatu-meu cele de duminica, traiasca santieru si echipamentul de profil ; le intind pe sfoara dar le prind agatatorile la cusatura minecii cu bluza sau de guler, in felul asta se usuca nesifonate deloc (mai calc camasile mele uneori la guler si in fata, dar atit)



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Dana, la Wilwood se poate merge in vacanta fara a avea neaparat un buget de vacanta, sau ma rog, unul mic. E un mic orasel, tipic american, turistic, in New Jersey. Cele mai multe familii sunt cu copii mici sau adolescenti insa am vazut si f multi tineri. Plaja are 8 km, ne-amenajata,insa o curata in fiecare zi, sunt si cateva pubele, toalete ecologice, multe hoteluri la un pas de plaja sau mai departe, caaald. Apa nu f calda, e diferenta intre aerul f cald si apa care nu cred ca e atat de calda ca in sud si asta iti da senzatia un pic de rece cand intri. Pentru bugetul nostru aproape inexistent a fost super. Am sa trimit cateva fotografii pe contul comun cand le descarc din aparat.

La calcat eu folosesc un spray easy-on , pana in 5 CAD, isi face treaba destul de bine. Fier de calcat caut si eu, inteleg ca de T-Fal voi sunteti multumite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

anka, noi i-am luat un costum de iarna anul trecut de aici http://www.mec.ca/Main/home.jsp?bmLocale=fr_CA&bmUID=1280877971092 au materiale bune si nu sunt f scumpi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
edit sa spun ca ma simt cind citesc ce gospodine sunteti; eu nu calc aproape nimic, camasi isi calca barbatu-meu cele de duminica, traiasca santieru si echipamentul de profil ; le intind pe sfoara dar le prind agatatorile la cusatura minecii cu bluza sau de guler, in felul asta se usuca nesifonate deloc (mai calc camasile mele uneori la guler si in fata, dar atit)


asisderea...

Chapeau pentru Dana, iselin, anka si restul fetelor cu atata rabdare pentru calcat.

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Fetelor, sunteti de aur! Multumesc pentru toate informatiile - am salvat si ma apuc de studiat problema, sa fiu pregatita pentru cand o fi momentul...
Inteleg deci ca nr 1 o sa fie incaltarile, ca alea trebuie de la inceput....

Ana / Roxana - ziceti voi dar eu zic drept sa spun... ca m-as lipsi oricand de sportul asta (de fapt de PITICUL asta! Asta e mai greu, ca e UN PITIC acolo la mansarda!)

Uite, azi a avut barbatu-miu de mermelit nu stiu ce in garaj (face curat si bibileste nu stiu ce la faruri) si am zis sa bage el si rufele la uscat, si sa le si ia.
A venit acum cu ele, parca descoperise America domne, anuntandu-ma ca "sunt calde" si ca s-a adunat mult puf de la prosoape pe sita uscatorului... poate il trimit mai des, ca pentru mine nu e nimic nou, dar el zici ca a venit sa ma anunte o mare veste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Anka si eu zic ca Roxana (pitilache), mai asteapta, frigul cel mare nu vine chiar din noiembrie si in decembrie poti lua si gasesti preturi mult mai bune. Dar cert e ca iti trebuie neaparat costum din asta de tip ski pentru ca altfel nu fac fata frigului si zapezii. Gecute din alea cum erau in Romania care nu sunt impremeabile sunt bune pentru toamna.

Dragaica bafta multa! Oricum chapeau pentru performanta de a sta cumintica in pat atatea luni! Bravo!

Mie imi place sa calc, insa n-am cand si n-am cum cu un copil mic pe langa mine. Bine, nu sunt ca maica-mea care calca si prosoape si asternuturi, insa hainele le calcam mereu inainte. Hainele copilului stiti cand le-am calcat prima si ultima data? Inainte de a-l aduce din spital acum 2 ani si ceva. In rest, i-am mai calcat cate o camasuta, ca era sub orice critica, dar nimic altceva. Poate la pensie o sa mai apuc si eu sa calc, cum faceam odata, imi rezervam cate o zi, imi puneam si un film, un concert ceva si ma si relxam in timpul asta.


Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si -12+
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2" target="_blank">Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput