Sezatoarea canadiana(187)Bun venit Felix si Sebi!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Ana, ce bine de tine ca e mama aici. Si eu as vrea, dar mama chiar daca are doar 62 de ani e cam bolnava, nici ea nu vrea, nici eu parca nu prea vreau, am auzit tot felul de tragedii pe aici cu parinti in viiiizita. Bine, e si ceasul rau.
Nu mi-ai spus cati ani are baietelul tau.

MIKI - Krickets-urile le iau din Clement sau din vanzarea de entrepot de la care am dat link-ul. In functie de urgenta cumparaturilor.
Eu trebuie sa marturisesc ca stau f prost cu timpul liber, nu stiu ce e aia sa ma plictisesc, deci atunci cand am nevoie, daca nu am fost prevazatoare, sunt obligata sa ies si sa iau cu pretul cu care este.

Si nu stiu daca merit aprecierile voastre, dar la mine e compulsiv. Adica: am de citit pentru un examen, daca nu e totul pregatit pentru copil, fiecare obiect aranjat la locul lui si mai ales daca nu e curat, nu ma pot concentra sa citesc. Am si perioade de lene, dar ma autopedepsesc dupa aceea.
Deci din tot ce am citit eu, draga Anca, piticii aceia despre care vorbesti tu sunt de fapt o O.C.D. netratata.

CE varste au fetitele tale Anca? Ma intreb daca te-as putea depana cumva?


Si la cizme in plus sa faci mare atentie.

http://www.globoshoes.com/ca-fre/kids/girls/junior

IN linkul de mai sus cele inalte de la Cougar, Sorel si cele de la Kamik, in sold acum, sunt corecte pentru iarna. Au un ciorap de pasla intarit cu folie de aluminiu inauntru. magazinul nu e neaparat de referinta, doream sa-ti dau un exemplu, si doar acolo am gasit imagini de iarna cu pret alaturi.


Podeanu, cand ziceam de sosete calcate, ziceam de fapt ca eu calc absolut toate maruntisurile, se subintelege bikini, maiouri, pijamale, etc, sigur care accepta sa fie calcate. Cel mai aiurea a fost cu un pull de angora care a facut sa creasca par pe fierul de calcat, ...de fapt l-am ars si a ramas toata lana aia lipita de fier, deci am schimbat si fierul ulterior.


Ce bine imi pare ca nu sunt singura defecta care calc, dar sa stiti ca la mine la job cam trebuie, sotul e la birouri - administrativ, deci trebuie, in casa imi place sa miroase bine, sosetele se aseaza corect la calcat, bikini ies sterilizati, etc. Vedeti voi, eu am o explicatie pentru tot. In Ro era si mai grav, sotul schimba si trei camasi pe zi, alerga mult peste tot si eticheta cerea. Doar ca acolo aveam pe cineva care ma ajuta in casa, iar casa in plus nu era atat de mare si de lung de ingrijit, caci e mare diferenta intre un apartament de 100 mp si o casuta care te subjuga.

Despre Aubainerie, Gagou-Tagou, ma abtin sa dau calificative, partea lor buna este ca sunt mai ieftine si sunt facute local, deci raman resursele in Quebec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

deci colega mea e ocd cu acte de la doctor si confirmat de sefa ei, doctor. O face sa se simta bine cand sta pe linga mine, iar eu ii interzic sa exagereze. Adica facem impreuna, de la trainuiri pana la fugarit colegii sa isi ia lucrurile din frigider, ca sa il curatam. Ii aduc argumente ca nu trebuie sa aranjeze alfabetic si pe culori tot ce e in dulapurile cu suplyiuri ori in bucatarie. Isi mai face nebunia cand se apuca sa curete microundele, nu ca i-ar cere cineva ceva, asa ca eu apuc sa fac inaintea ei, numai sa nu o vad stand 1 ora langa mircounde si curatand imaginare urme lasate de servetul umed...
eu ma uit la ea cat o chinuie piticul si ma motivez sa fiu lenes...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Iselin, mama are 72 de ani si pina sa moara tata nici n-a vrut sa auda de venit in Canada (desi el o trimtea mereu); anul asta ar fi mers si pe luna sa nu ramina in casa pustie fara el;
Stii ca in Romania sufera cu tensiunea serios (gen crize, internari, stricta monitorizare, medicatie), aici de cind e nu a avut-o niciodata marita, a urcat pe la Oratoriu toate scarile, am plimbat-o duminica vreo cinci ore prin Montreal, etc si e ok; acum sper sa ajunga cu bine acasa, ca timp de necazuri e oricind.

Tudor are 10 ani, va incepe clasa a cincea acusi (vai de capul meu );

apropo de lucruri de copii, eu am o gramada de la Tudor, noute, bune, de la 6 la 10 ani, daca vrea cineva sa dea un pm, cu mare drag le plasez oricui, ca nu am decit cutia aia de la Metro in cap;

mai, ma repet, ma speriati, auzi-calcat sosete si chilotei, vai de mine, a mele nici hainele de pat nu stiu cum arata fierul (care este unul de 10$ luat in 2003 cind am ajuns in Canada:)); nu pomenim de aspirator ca am uitat de la ce capat se manevreaza de 15 ani incoace de cind am barbat in casa
aveti rabdare si dispozitie, pe mine ma omoara comoditatea in munci casnice, eu i-am promis lui a'meu ca daca se face birocrat intr-o zi (nu cred ca nici nu vrea sa auda sa scape din aer liber in cimpul muncii) ii duc la ...calcatorie 5 bucati/saptamina si m-am scos:)); sunt iremediabil pierduta in munci casnice (noroc cu bucataria ca ma mai salveaza de jena:))

cu Aubenaria sunt de acord, eu cel putin n-am reusit sa cumpar vreodata ceva purtabil de acolo;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Ana mor de ris aici singuraesti mortala.
Deja pleaca mama ta? Ce repede a trecut timpul...banuiesc ca i-a placut aici.

Maru, ai mei fac 15 in octombrie.

Anka, sa nu-mi spui ca , calci asternuturile de pat cu elastic, ca pe alea eu nici nu le pot impacheta cum trebuie. Serios, cred ca ai din alea drepte din Ro,ca alea cu elastic asa se intind pe saltea si stau super drepte. Insa ptr plapuma am de la Ikea de bbc pe stilul romanesc (de se baga inauntru) si alea le calc.

Ce e aia OCD? (ca sa stiu daca sufar si eu sau nu)

Masa de calcat f. lata eu mi-am luat de la Maxi& cie, vreo 50$. Super buna, o intind in fatza tv si pun si un film intre timp. Mai rau era dupa ce m-am operat si calcam stind pe canapea

O sa va dezamagesc fetelor dar marca GUSTI o gasiti si la Aubanerie (la juma de pret fatza de celelalte magazine).Eu am avut surpriza sa-i iau sort de baie baiatului acum citiva ani, de la Aubanerie cu vreo 19$ si exact acelasi sort l-am vazut ulterior la Sport Experts la 39.99.

Dragaica, tinem pumnii. Dar nu ziceai ca vei naste normal?



Ica merci de info, nu stiam. Sa ne pui si poze please.

Diana, pupici Soniei. Cind vii acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Ooooo OCD... sa va spun cum nu aranjam rufele pe sarma decat in ordinea marimii si culorilor, "tridimensional"??
Apai incepeam cu cele inchise mici, apoi mai mari (de ex incepeam cu sosete care musai prinse individual, de varf si nu de elastic, imperecheate, si nu puse in doua pe sarma...... si continuam pana la tricouri de ex, aceeasi culoare). Asta pe latime. Pe lungime mentineam dimensiunea obiectelor, iar cele mici erau pe prima sarma exterioara, ca sa nu le "astupe" pe cele din spate...
Dar zau, nu e OCD , ci doar simtul meu practic. Dupa ce le uscam asa, era mult mai simplu la calcat.
Sau de ex teancul de tricouri, alternam culorile ca sa arate frumos De ex nu puneam verde langa albastru (desi mai nou se paorta combinatia), ci puneam verde-negru-albastru-alb-rosu... Sau negru-rosu-alb-albastru... ati inteles ideea? Asa mi se parea mie frumos.
Evident ca niciodata un tricou ingust nu se afla pe partea inferioara a teancului. Acolo stau cele mai late (desi de cele mai multe ori le impachetez egal). Asta e pentru ca nu mi s-ar parea echilibrat.

Dar am si eu o explicatie pentru toate. Asa imi place mie. Ordine, puzzle, imi placeau jocurile alea cu imbinari, mai tineti minte "diamantul" ala tepos care se desfacea?
Si mai e si defect profesional in cazul meu....

Maru Ahhh, urmele alea imaginare... Sa stii ca din unele unghiuri si sub lumina potrivita se vad

Dana - e drept, majoritatea cearsafurilor noastre sunt fara elastic. Dar calc oricum fetele de perna, cearsafurile plic, ...

Si daca va mai zic una... spal asternuturile saptamanal, majoritatea (in ro) mi-au zis ca sunt tacanita la cap, voi ce ziceti?

Acuma sa nu credeti ca sunt chiar zurlie, chiar am o explicatie, asa era si mama, ne-a obisnuit sa fie toate curate si aranjate (cu ordinea prin casa stau prost, dar in dulapuri am geometrie), si asa suntem si noi (si eu si frate-miu), mi se pare simplu asa, sa stiu ca le am pe toate curate si aranjate si mereu in acelasi loc (e valabil si pentru condimente, etc), si nu caut niciodata nimic.

Altadata o sa va povestesc cum am organizate actele si documentele casnice (care au fost intr-un mare balamuc in primele 2 luni de Canada), si acum sunt clasate mai ceva ca la FBI
Asta in episodul urmator, ca azi mi-am depasit norma de DC si copiii striga dupa mine sa le citesc povestea de seara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Anca, cam tarziu somnul la voi...Tzzz Tzz

O sa iau lectii de la tine pentru aranjarea lucrurilor, eu le puneam doar curcubeu... Si sa nu uiti sa revii cu istoria clasificarii documentelor!

O.C.D. ======== http://en.wikipedia.org/wiki/Obsessive%E2%80%93compulsive_disorder

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu


Dragaica, tinem pumnii. Dar nu ziceai ca vei naste normal?

Born to shop, forced to work.


Asa vroia medicu meu, eu in schimb vroiam cezariana.
Acum el e plecat in concediu iar medicul care la inlocuit mi-a dat sansa sa aleg . Ma simt mai in siguranta cu cezariana, nu pentru mine cat pentru ei mai ales ca Felix e asezat cu picioarele la iesire.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 37+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 7 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

deci mama a fost tare ordonata si organizata in vremurile ei de tinerete, dar nu s-a lipit frate!
da, si eu scot lenjeria saptamanal, obicei din romania, unde...ih, nu vreau sa imi aduc aminte...(nu aer conditionat, transpiram noaptea faceam leoarca cersafurile)
actele, hartiile, le avem si noi in bindere, alfabetic si cronologic. Toate cutiile au eticheta, dresingurile au etichete. De ex la Andrei are Casa/Oras, subtiri/groase, apoi pe culori. Cum ziceam cutiile au etichete, incaltamintea sta in cutii etichetate, dimineata numai inhat cutia si scot sandaua/pantoful.

dar calcatul e ceva, dmle, ca sa o parafrazes pe Simonna, care nu se lipeste.

cat de des schimbati locul la mobila? Acu sunt in mare durere cu familionul ca reorganizez dormitorul mare si cel de oaspeti, si e durere frate...Atatea hartii, atatea cutii, atatea troante...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Iselin merci ptr definitie. macar m-am convins ca nu sufar de ea. (in proportie de 100%)

Anka, pai cit timp petreci sa aranjezi lucrurile pe culori inainte sa le intinzi? Tricourile alea pe culori le asezi in dulap asa? Sa-mi mai spui peste citiva ani, cind ti-or creste fetele mari , daca te mostenesc sau nu.

Eu schimb saptaminal doar fetele de perne, cearceafurile in functie de cit sunt de murdare. Copiii isi schimba mai des asternuturile cind vin copiii si calaresc paturile lor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

Eu schimb saptaminal doar fetele de perne, cearceafurile in functie de cit sunt de murdare. Copiii isi schimba mai des asternuturile cind vin copiii si calaresc paturile lor.



Born to shop, forced to work.



si eu la fel

de cand am fost gravida cu fetele m-am invatat sa stau pe canapea sa calc si e tare comod. mie nu-mi displace sa calc, dar nu prea am timp, le las sa se stranga mai multe si calc uitandu-ma la tv la tot felul de emisiuni braineless - cel mai mult imi place I didn't know I was pregnant

Mergi la inceput