Sezatoarea canadiana (185)

Sezatoarea canadiana (185) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Bijoux by Mitziad

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Si sa incepem un nou capitol tot cu urari de la multi ani de data asta pentru Simonna !!!

Simo, la multi ani pentru maine, multa sanatate si numai bucurii de la frumosii tai! Sa te bucuri de ei si sa-ti aduca numai bucurii si impliniri sufletesti! Petrecere frumoasa!

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

La mUlti ani Agata!
La multi ani Simonna!

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

La multi ani Simonna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Buna seara, va mai amintiti de mine ?
Sunt intr-o miscare continua, acum ca a plecat si Ioana in Romania, si ne gandeam sa plecam doar 2 noi, ca 2 porumbei.
Agenta noastra ne-a dat urmatoarele destinatii si hoteluri, va pot ruga sa-mi spuneti si mie ceva impresii, pro si contra daca ati fost in DR ? Am incercat sa accesez linkurile postate la inceputul paginii dar au fost desfiintate.
Puerto Plata/Dom. "BAHIA PRINCIPE SAN JUAN" 4****
23 Iulie/Puerto Plata- "RIU MERENGUE" 41/2****
2) 24 Iulie/Punta Cana- Dom. "GRAND OASIS PUNTA CANA"4****

24 Iulie/Puerto Plata-Dom. /"BAHIA PRINCIPE AMBAR" 5*****

3) 25 Iulie/Punta Cana- Dom. "GRAND BAHIA PRINCIPE" 5*****
25 Iulie/Puerto Plata-Dom. /"BAHIA PRINCIPE AMBAR" 5*****

Orice sugestie este apreciata !!!
Multumesc anticipat !











Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


La Multi Ani Simonnei si un pinacolada
La Multi Ani Agata, o fi plecat in Romania?

Laura, in Puerto Plata plaja si apa nu sunt atit de spectaculoase ca-n Punta Cana (seamana mai mult a Marea Neagra), in schimb serviciile parca mai bune in resorturi; acum depinde ce va doriti voi, vacanta frumoasa oricum! resorturile nu le cunosc.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurajr

Buna seara, va mai amintiti de mine ?
Sunt intr-o miscare continua, acum ca a plecat si Ioana in Romania, si ne gandeam sa plecam doar 2 noi, ca 2 porumbei.
Agenta noastra ne-a dat urmatoarele destinatii si hoteluri, va pot ruga sa-mi spuneti si mie ceva impresii, pro si contra daca ati fost in DR ? Am incercat sa accesez linkurile postate la inceputul paginii dar au fost desfiintate.
Puerto Plata/Dom. "BAHIA PRINCIPE SAN JUAN" 4****
23 Iulie/Puerto Plata- "RIU MERENGUE" 41/2****
2) 24 Iulie/Punta Cana- Dom. "GRAND OASIS PUNTA CANA"4****

24 Iulie/Puerto Plata-Dom. /"BAHIA PRINCIPE AMBAR" 5*****

3) 25 Iulie/Punta Cana- Dom. "GRAND BAHIA PRINCIPE" 5*****
25 Iulie/Puerto Plata-Dom. /"BAHIA PRINCIPE AMBAR" 5*****

Orice sugestie este apreciata !!!
Multumesc anticipat !











Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'


Laura , ultimele 3 Ambar si Gran Bahia sunt de fapt in acelasi resort. Ambar este sectiunea de adulti only, sectiune noua de vreo 2 ani. (tv flat, mobilier nou, cladirile f aproape de plaja, sectiune complet separata-doar plaja e comuna) Noi am fost 2 ani la rind (2007,2008) la Grand Bahia Bavaro si Punta Cana (tot din acelasi resort dar ptr family)Am fost super multumita. plaja super, mincare buna 6sau 7 a la carte. Eu personal iti recomand Ambar. (am mai trimis un coleg -grec- si a fost f multumit si el).

Ai poze la site-ul meu (de pe contul comun) la Rep Dominicana 2007-2007.

Succes la ales.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Laura incearca link-urile din nou, ca le-am reparat!!

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurajr

Buna seara, va mai amintiti de mine ?
Sunt intr-o miscare continua, acum ca a plecat si Ioana in Romania, si ne gandeam sa plecam doar 2 noi, ca 2 porumbei.
Agenta noastra ne-a dat urmatoarele destinatii si hoteluri, va pot ruga sa-mi spuneti si mie ceva impresii, pro si contra daca ati fost in DR ? Am incercat sa accesez linkurile postate la inceputul paginii dar au fost desfiintate.
Puerto Plata/Dom. "BAHIA PRINCIPE SAN JUAN" 4****
23 Iulie/Puerto Plata- "RIU MERENGUE" 41/2****
2) 24 Iulie/Punta Cana- Dom. "GRAND OASIS PUNTA CANA"4****

24 Iulie/Puerto Plata-Dom. /"BAHIA PRINCIPE AMBAR" 5*****

3) 25 Iulie/Punta Cana- Dom. "GRAND BAHIA PRINCIPE" 5*****
25 Iulie/Puerto Plata-Dom. /"BAHIA PRINCIPE AMBAR" 5*****

Orice sugestie este apreciata !!!
Multumesc anticipat !











Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'



Laura, am la public doar albumul de 2007. Daca vrei sa-l vizionezi si pe 2008 da-mi un pm cu adresa de email sa-ti fac invitatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

La multi ani, Simona! Sa-ti fie de bine mojito ala, inconjurata de dragii tai!

La multi ani, Agatha neliei!

Laura, eu n-as mai pune piciorul in Puerto Plata daca as avea o alta optiune. Serviciile mie mi s-au parut la fel in PC si PP, la fel si-n La Romana de altfel, dar in PP nu simti ca esti in caraibe, pierzi chiar esenta. La nivel de resort nu comentez decat daca vrei sa stii despre Gran Bahia SJ in PP, stie Dana mai bine. Vacanta frumoasa. Dar unde e David?


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Buna dimineata, fetele!!!

Simonna, la multi ani cu sanatate si fericire!!

Ramona asa este, am trimis deja dosarul 1. A ajuns la ei pe 7 Iunie...Inca nici o veste! Stam ca pe ace, dar stiu ca dureaza cca o luna, o luna jumate pana primesti acc si ouv. Recunosc ca asteptarea este cea mai grea. Daca as primi raspuns si mi s-ar spune clar ce si cum, ar fi mult mai usor. Mai ales ca aici nu mai e de stat...o sa treaca si mai greu timpul. Dar cu Dumnezeu inainte!

Laura, vacanta frumoasa!

Nelia e in Romania sau n-am inteles eu bine??

Pupaceli si zi faina sa aveti!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Ajutati-l pe Cata, un baietel de 5 ani, sa traiasca!!!


Mergi la inceput