Sezatoarea canadiana (190)

Sezatoarea canadiana (190) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 189, 188, 187, 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Bijoux by Mitziad


Bijoux by Mitziad

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Va astept la noul capitol al sezatorii

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Dragaica, e super ca sunt diferiti, ai mei au fost la fel de diferiti ca bebelusi, dar pe rand . Bucura-te de perioada asta ! Nu stiu daca ai citit la mapple babies, MQQM a folosit cu succes la Oliver si apoi Simonna la Addison, un produs pentru colici (de fapt nu e propriu-zis pentru asta dar ajuta) se numeste Bio gaia, uite aici http://www.colichelp.com/shop/biogaia-probiotic-drops.htmlSi multumesc pentru oferta cu parcarea, sunteti draguti, dar deocamdata aveti destule de care sa va ocupati. Pana acum nu am platit niciodata de cand merg la scoala (nici parcarea nici amenda) dar am mers destul pe jos.
Cu botezul, ti-a raspuns Andy. Lumanarea, marturiile, hainutele pentru dupa baie, si prosopul le-au cumparat nasii. Preotul iti spune ce-ti trebuie (depinde de biserica).
Am fost la niste prieteni la botez la Casa greque si a fost bine, dar undeva in Laval, cred ca sunt toate la fel, nu ?

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Fetelor , multumesc pentru toate opiniile legate de chiropractician! cred ca am sa-mi anulez rv-ul si mai vad cum ma voi simti dupa tratamentul medicamentos, si ma mai informez;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Dana Podeanu, pai asta ziceam si eu, ca iti iau ochii cu toate minunile si nu iti spun de fapt esentialul, ca vor full commitment. Si asta nu-mi place ca nu sunt fair din prima. Nu mi-a placut de ei, dar a fost o experienta, mai am cateva vizite de facut asa ca pana ajung la BGK o sa fiu as.
Si nu vreau sa ajung sus intr-un cabinet contabil, mai intai vreau sa ajung sa imi fac stagiul intr-unul, sa invat meseria si apoi sa-mi gasesc un job mai comod.

Mikkiion, inca nu aplic la Guvern pentru ca nu sunt cetatean canadian si cred ca asta e una din conditiile preliminare, nu-i asa ? Mai am vreo opt luni din proces, abia am primit cartea aia din care sa invat pentru examen.
Poate reusim sa ne vedem intr-o duminica, mai vorbim sa vedem pe unde mai iesiti.

Zavalita, bafta in orice vrei sa faci !

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

ANDY - Iselin era cu mobila (de fapt un dulap) care sa incapa fix intr-un anume loc.
Eu eram doar cu comentariile

Noi luaseram de la Ikea niste dulapuri de pantofi care aveau marea calitate de a se incadra perfect intr-un anume spatiu, insa nu aveau spate, sertarele erau din plastic, doar fetele erau din lemn. Bineinteles ca la montarea barei aleia metalice a pocnit plasticul de la interior, si pa si pusi unul din sertare. Sigur ca piese de inlocuit nu aveau, dar cum era "viciu de montare", nici de garantie nu am beneficiat, si asa am ramas noi cu ditamai sacu' de bani pe un dulap care a fost rupt din prima zi Asa ca eu una nu mai vreau sa aud de Ikea.
Atata doar, niste fotolii luaseram de care am fost foarte multumiti.

DIANA - e vreo firma care sa nu vrea full committment, sau mai precis, sa spuna clar care sunt asteptatile, sau sa se presupuna ca e altfel decat full committment?

DRAGAICA - aici exista Infacol? Noi luam din Uk, marfa de contrabanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Pentru cine e interesat de caluti, va fi un show in Pierrefonds cu politia canadiana calare. Noi am fost acum vreo 4 ani cand au mai fost in zona si ne-a placut. Tudor va merge cu scoala sa vedem daca ajungem si noi.
http://ville.montreal.qc.ca/pls/portal/docs/PAGE/ARR_PIER_EN/MEDIA/DOCUMENTS/RCMP%20MUSICAL%20RIDE_2010.PDF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Andy multumesc pentru informatii, bagat la cap .

Diana sa nu-ti faci probleme, e mult mai simplu asa, chiar sotu a venit cu ideea, avem experienta, faceam asa pentru inca o prietena care mergea la HEC, acum ea a terminat asa ca ...... Te rog sa spui cand ai nevoie, eu stau aproape, se merita mai ales iarna
Cat despre restaurant am avut 2 recomandari Casa greque si Baron bleu, am sa trec pe la amandoua sa ma interesez.
Stiu produsul mi-a povestit Simona de el, am sa merg sa-l iau.
Merci de informatii.

Anka am Infacol din tara trimis de fratele meu... am gasit si aici , oricum, nu functioneaza

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Ceva interesant:

http://ca.finance.yahoo.com/personal-finance/article/yfinance/1807/6-outrageously-overpriced-products

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Zenit ai o poveste impresionanta. Imi doresc sa am macar un sfert din forta ta.

Dragaica leutii tai sunt minunati. Poza cu ei doi in bouncer este fara cuvinte, mi-au dat lacrimile.

Mona_B multa bafta la scoala. Nu reusesc sa inteleg o chestie..acolo un profesor nu preda o singura materie? Intreb pentru ca daca reusim sa ajungem in Canada as vrea sa-mi echivalez studiile si sa predau mate.

Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Buna ziua.
Imi cer scuze ca ma bag peste voi dar as vrea sa va intreb daca ati auzit de 'Hello Canada'? Sunt de incredere? Stiti pe cineva care a plecat cu ei?

Multumesc.


Bazar general DC


Criss de Alessia si Andrada
"Humor is mankind's greatest blessing" - Mark Twain (Umorul este cea mai mare binecuvantare a omenirii)

Mergi la inceput