Sezatoarea canadiana (189)

Sezatoarea canadiana (189) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 188, 187, 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Bijoux by Mitziad

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Va astept la sezatoarea canadiana

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Hop s eu la inceput de capitol doar sa va pup rapid pe toate, sa urez sanatate multa ratoilor de Andreea si laptic mult mamicii , La multi ani tuturor sarbatoritilor si curaj noilor scolarei.
Noi mai avem un an pana la scoala, dar ne stresam de acum (mai mult pe faptul ca fimiu e tare uituc si zapacit si sigur o sa-si piarda lucrurile).
Noi suntem bine, ne-am tinut de plimbari, party-uri, vizite. Eu astept sa intru saptamana viitoare in concediu sa dorm mult si sa pun putin casa in ordine (va vine sa credeti ca inca mai am de anul trecut "cartoane" nedesfacute, vorba lui delphin )

Pup ca mi s-au terminat cele 5 secunde de pauza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

eu am o mare problema: cum astia au aflat pe acilea de tragedia de al Giulesti, cum naiba le explic astora ce s-a intamplat?
mi-a luat o juma de ora sa explic de ce o maternitate e o maternitate si nu spital de pediatrie, si apoi cum a fost posibil, nu am mai avut energie...
eu le zic astora intotdeauna cat de frumoasa e Romania, cat de buna e mancarea, cat de.... nu ma plang de nimic de acasa, ca ei nu inteleg, ba unii au sensatia ca le zici cu repros ce greu am dus-o fata de ei...

acu ma gandesc cu groaza ca am lunchul lunar, si sigur vor tabari cu intrebari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

NELIA - revine pe 26 august - deci maine...
ISELIN - atata costa cartile pentru copii in Ro. Acolo sunt doua volume dar nu prea groase. Orice carte cu imagini (desene sau fotografii, nu conteaza...), cu o hartie de calitate, atata costa. Singurele carti mai ieftine sunt cele fara poze. De alea poti sa iei 15-20 de lei.
Culmea e ca multe sunt tiparite pe te miri unde, Polonia, Croatia,.... desi Ro e plina de tipografii...
Cu cititul - copilul nostru nu prea citeste, o enerveaza ca citeste inca greu, iar eu nu am insistat, mai ales ca va incepe acum si cu cititul in franceza. Daca ii citesc eu insa, ar sta sa asculte ore in sir...
DON - eu i-am dat indicatii maica-mii sa ne mai cumpere din colectia Jules Verne. Am luat doar 20.000 de leghe sub mari. Acum ne-a luat ea Capitan la 15 ani, Doi ani de vacanta si Copiii capitanului Grant. Insa nu stiu cum mi le va trimite, posta costa cat 10 carti! Probabil daca vom prinde pe cineva care vine incoace, la un moment dat...
KRIS - fata mea face maine 7 ani.
Uite o chestie pe care nu am facut-o de cand suntem aici: NU AM BAUT NICI O CAFEA in oras!! Adica o cafea ca lumea, ca asa, am baut o porcarie cica espresso, la o masinarie de-aia cu monezi.
MONI - concediu placut!
MARU - delicata situatie.... Nici eu nu prea sunt in stare sa explic altora... M-a intrebat o frantuzoaica, acum o sapt, emigranta si ea, de 10 ani e aici, m-a intrebat daca e greu pentru romani sa emigreze si de ce emigreaza... M-a mai intrebat o alegrianca, ea de 18 ani aici, de ce emigreaza romanii,.... Inca nu am conciliat un singur raspuns politically correct, pe care sa il livrez in astfel de situatii... Dar despre situatii extreme, cum a fost accidentul ala... as fi intr-o mare incurcatura....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ankalaura, la multi ani printesei tale cele mari!
sa creasca mare, frumoasa, sanatoasa, norocoasa, banoasa...
sa va bucurati de multi, multi, multi ani impreuna!

daca esti bautoare de cafea, fa mici expeditii: incepe cu tim Hortons, apoi vezi un Second Cup, nu rata bineinteles Starbucks, dar mergi la un Chapters/Indigo, si ia si o carte in mana... Mai sunt cafenele bune, dar cum io am interdictie totala...stau departe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Eu bocesc un pic, am lasat-o pe mama la aeroport; am avut o vara frumoasa cu ea;
cit asteptam serviciul de acompaniere (mana cereasca:)), am auzit vorbind romaneste; o familie cu doi copii, o fatuca de 2-3 anisori si un baietel; am intrebat-o pe tipa daca merg prin Amsterdam, am reusit doar sa adaug ca merge si mama, si mi-a raspuns intepat <sunt multi romani care merg prin Amsterdam> si mi-a intors spatele urgent indepartindu-se, inainte sa-i explic ca mama nici nu avea nevoie de dadaca, pentru ca are acompaniament, dar pentru linistea ei ma bucuram ca mai sunt romani in avion; nu ma surprinde ca ma irita mailurile din comunitate ; comunitatea si conationalii lu'peste.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Anka, eu le raspund celor care ma intreaba de ce pleaca romanii ca din cauza coruptiei din Romania, prezenta in toata Europa de est de fapt; cind m-am intors din Romania in primavara dupa inmormintarea tatei le-am povestit putin despre coruptia din sistemul nostru sanitar, ca medicii nostri sunt foarte buni profesional dar coruptia din sistem este jalnica;
si ca sa nu ma pling doar de ai nostri tocmai am descoperit ca mi-e plina piscina de pietre aruncate peste gard de copiii din vecini; pina anul asta a fost liniste si pace unde locuim, a fost padure in spatele casei, acum sunt case noi, casoaie de fapt, de cind s-au mutat astia aici, asiatici, arabi, romani, ce-or mai fi ne-am luat de groaza cu copiii; daca nu sar gardul arunca peste gard crengi si pietre de la casele noi care nu au inca garduri (sper sa si le faca cumva), sau avem seara discoteca, ca la balamuc;
incep sa-i inteleg pe quebsii care se tot muta mai la tzara de fiecare data cind apar imigranti pe strada lor

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Hmmm... eu le raspund (dar trebuie sa mai slefuiesc raspunsul...) ca nemultumirea noastra persoanala a fost legata de copii, de invatamant mai precis, ca in ultimii ani au renuntat foarte multi profesori la meseria lor, ca sunt mereu greve, ca cei care pierd sunt copiii, ca din cauza nemultumirii dascalilor, sistemul nu merge si educatia e din ce in ce mai deficitara....
In ultimii 10-15 ani am schimbat punctul de interes (si de dezamagire). La inceput, ma supara coruptia. Mai nou, coruptia ma supara doar cand ma afecta direct. Nu era chiaar un fel de "cainii latra, caravana trece", ci, pur si simplu, sistemul meu personal de securitate restransese cercul de interes. Am redus totul la micul meu univers, si au fost etape intregi cand habar n-aveam cine e prim ministru in Romania, nu ma interesa nimic din ce se intampla in tara.
Cand si micul meu univers a inceput sa fie amenintat, atunci am decis ca trebuie sa schimbam orizontul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Ana imi pare rau... de experienta neplacuta, de aceea poate n-o sa reusim niciodata sa avem o comunitate puternica precum alte natii. Drum bun mamei tale!

AnkalauraSi eu ma blochez la intrebarea asta, de ce emigreaza romanii, si toata lumea ma intreaba. Ezit mereu inainte de a raspunde. Asa zic si eu, coruptia, mentalitatea invechita, sechelele comunismului... etc Adica le zic de ce am emigrat eu si ca nu pot generaliza. Ca multi ma intreaba ca ei nu inteleg de ce, ca suntem foarte multi pe-aici, si totusi nu suntem o tara din lumea a treia, nu avem razboi, instabilitate, etc. Mai ales am intalnit unul care fusese prin Romania si i se parea de-a dreptul de neinteles de ce am parasi asa o tara de frumoasa. Pai el fusese numai la mare si la munte, la distractii si discoteci.

Succes in noul an scolar scolarilor mici si mari!

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si -15+ cu posibil
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

eu am o mare problema: cum astia au aflat pe acilea de tragedia de al Giulesti, cum naiba le explic astora ce s-a intamplat?
mi-a luat o juma de ora sa explic de ce o maternitate e o maternitate si nu spital de pediatrie, si apoi cum a fost posibil, nu am mai avut energie...
eu le zic astora intotdeauna cat de frumoasa e Romania, cat de buna e mancarea, cat de.... nu ma plang de nimic de acasa, ca ei nu inteleg, ba unii au sensatia ca le zici cu repros ce greu am dus-o fata de ei...

acu ma gandesc cu groaza ca am lunchul lunar, si sigur vor tabari cu intrebari!




maru, eu as fi autentica, as spune ca sunt extrem de revoltata si suparata si ca exista multa lipsa de profesionalism, ca e un sistem prost si ca nimeni nu are interesul sa-l imbunatateasca! De ce te-ai simti tu datoare sa explici asa ceva? E ca si cum te-ai simti asociata cu ei, cand de fapt tu esti un bun profesionist acolo unde muncesti, nu? Deci esti complet indreptatita sa deplangi lipsa de profesionalism acolo unde o vezi, chiar daca e vorba de Ro.
Eu nu sunt de parere ca Romania trebuie aparata cum-necum, ca ar insemna sa mint.
Daca sunt intrebata de ce am plecat, le spun pe scurt ca Romania a fost o tara comunista, ca la revolutie toata lumea a avut mari sperante, dar ca fostii lideri comunisti au ramas la putere si nu ii intereseaza decat sa se imbogateasca fara sa le pese de populatie si ca m-a deranjat coruptia si lipsa de stabilitate.
Le spun si eu ca Romania e o tara extraordinar de frumoasa, insa ca viata zilnica acolo e o lupta continua. Si ca dupa 15 ani de lupta am hotarat ca vreau mai mult pentru familia mea. Si toata lumea pare sa inteleaga.
Pe de alta parte, cred ca si felul in care ne purtam noi, cei care am emigrat, spune multe despre tara din care venim. Ca o anecdota, m-a intrebat o pacienta daca toata lumea in Ro e la fel de "kind and gentle" ca mine I-am multumit pentru compliment, dar nu i-am zis parerea mea despre gentiletea din tara, nu era momentul... asa ca ea a ramas cu parerea ca Romania e o tara plina de oameni buni si gentili Nu-i asa ca am adus un mare serviciu tarii?

khristin
"Si cum la Health le vorbeste destule despre private parts, mi-a spus intr-o zi ca ea ar vrea sa aiba bebele ei prin private part, caci stie ea ca asa se vindeca mult mai repede decat la caesarian . Asa ca ma intelegi ca déjà la 7 ani jumate trebuie sa fiu foarte bine instruita cand ajung la explicatia cum ajung spermatozoizii inauntru"
Si copila ta e ca a mea, tot la 7 ani am avut marea clarificare Asa e, nu poti sa ii vinzi povesti, ea arata clar ca are capacitatea sa inteleaga

_carmen, am ras la faza cu sotul tau care s-a insurat tocmai cu o profa de romana





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput