Sezatoarea canadiana (197)

Sezatoarea canadiana (197) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 196, 195, 194, 193, 192, 191, 190, 189, 188, 187, 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11
The Magic Tree House Collection - 6-10 ani
Disney Fairies Collection cu TinkerBell si toata gasca - fetite 5-9 ani
The Rainobow Magic Fairies Collection

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Carti pentru parinti:
- Freeing Your Child from Negative Thinking: Powerful, Practical Strategies to Build a Lifetime of Resilience, Flexibility, and Happiness - Tamar E. Chansky
- The Unwritten Rules of Friendship: Simple Strategies to Help Your Child Make Friends - Natalie Madorsky Elman, Eileen Kennedy-Moore

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Detalii X-mas Party DC - Montreal!

Data: 19 decembrie 2010
Locatia: www.ville.kirkland.qc.ca/client/page2.asp?page=87&clef=15&clef2=12" target="_blank">Chalet Kirkland, 81, rue Park Ridge, Kirkland, H9J 1R1
Durata: 11:00 - 14:30
Punctualitate maxima, ca e timpul scurt.

Meniu:
- ciocolata de casa (Roxana)
- placinta cu brinza, fete de masa + farfurii si tacamuri (Diana)
- zacusca, salata boeuf si fructe (Cristina)
- salam de biscuiti (Dana)
- fursecuri + saleuri cu cascaval (Andreea Dr.)
- platou cruditati + prajitura nuca (Simi)
- platou diverse vegetale, sarmalute (Lori)
- pateuri si saleuri (Andreea Dss)
- sucuri copii si adulti (Simonna)
- apa + cafea + pahare (Ana)
- platou cu branzeturi si biscuti (Cami)
- un platou cu chiftelute marinate (Delia79)

Muzica:
- colinde (Roxana, Cristina)
- cd player (Cristina)

Cost: $85 - inchiriat sala
$25-30 - ornamente de Craciun
$25 - diverse de la Dollarama pentru tinut copiii ocupati

Participante:
Ana, Andreele (Dragaica, Doloress), Camelia, Cornelia, Cristina, Dana, Diana, Lori, Roxana, Simonele (Simonna, Simi, Delia79), cine mai confirma????...........

De rezolvat:
1. bradut micut - (Dana)
2. costum de Mos Craciun - (Andreea Dr)
3. consort dispus sa faca pe Mos Craciun - (sot de Andreea Dr)
4. Fiecare vine cu cadoul pentru proprii copii ($20) si pentru adulti se organizeaza tombola cu cadourile aduse de fiecare ($10).
5. Mai completati meniul!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

In mare viteza ca am mult de lucru.

DIANA - la noi, cu moartea, a fost tevatura mare pe cand avea Eliza 4 ani, poate aproape 5. Cam atunci s-au dus 2 din bunicii mei, adica parintii mamei, iar mama, cu care Eliza petrecea destul de mult timp, era complet data peste cap si purta doliu.
Nu a functionat nici o explicatie, adica da, a priceput cum e "mersul", de ce oamenii imbatranesc si termina de trait pe la 100 de ani (exact asta am spus si noi, cu aceleasi cuvinte, "termina de trait" si cu suta de ani, ca Ana), insa ea a extins ideea, a decretat ca ea nu mai vrea copii, pentru ca daca ea va avea copii inseamna ca noi vom fi bunici, si daca vom fi bunici inseamna ca vom fi batrani si vom muri, ba mai mult, nici nu mai vrea sa creasca, pentru ca ea are deja bunica, si deci bunica ei (adica mama) e batrana? Si va muri? Cand va muri? dar ea nu vrea ca bunica ei sa moara!
Si nu iti spun ce bocete si deprimari am avut un timp.

Cu povestile... in toate sunt elemente crude, dar tineti cont ca toate au fost scrise cu un secol, doua sau chiar trei in urma... Un timp, m-a enervat sa citesc reproduceri ale povestilor, in care lupul nu o mai manca pe bunica si se ineca cu supa, sau chiar si Hansel si Gretel, care se rataceau singuri in padure, ci nu ii lasa nimeni intentionat acolo....
Sa spunem ca si noi am trait cu povestile astea si nu ni s-a mai parut sinistru ca lupul a atarnat la geam capetele insangerate ale iezilor, ba le-a si pus ranjind, ca sa creada capra ca ei sunt veseli..... este nepotrivit.
Dar subiectul este mult prea laarg si mult prea psihologic ca sa detaliem acum. Insa pe mine ma preocupa foarte mult schimbarile astea de context global, si faptul ca spiritul uman se modifica intr-atat incat o simpla poveste, de la foarte frumoasa cum era, sa devina total grotesca azi.

CARMEN - maica-mea, care niciodata nu a fost bisericoasa, a inceput sa fie inainte de moartea bunicilor. Si tine toate obiceiurile, toate pomenile si pomenirile pentru ca stie ca bunica mea asa si-a dorit, ea era foarte credincioasa. Si nu vede aspectul efort/cheltuiala/timp pierdut/stres, pentru ca acum asa simte si ea ca trebuie sa faca. La inceput, si eu ii ziceam "iara domne pomana, iar la cimitir, iar popa, iar cheltuiala" Cand mi-a spus ca bunica mea isi facea griji ca poate ele nu ii vor face pomenile cum e obiceiul, le vedea ca nu sunt legate de biserica (mama are inca 2 surori) si ca se intrista, si ca ea (mama), cum ar putea sa nu ii respecte acum dorinta, cand s-a dus? M-a induisat si i-am dat dreptate. Cum 'om face noi, nu stiu si nu vreau sa aflu prea devreme...

ALINA - tocmai de-aia intrebam, ca stiu cum am invatat eu in clasa I, si acum trebuie sa fac la lectii cu Eliza si nu stiu sa ii explic altfel decat cum am invatat eu. Mie mi-a servit sa divid numerele, si acum socotesc tot asa, mental.
Problema la ea e ca ar fi clasa a II-a acum, insa in realitate, pentru ea e primul an de scoala, iar clasa e mixta, sunt 3 copii de clasa I si restul a II-a, de o varsta cu ea, dar in al doilea an de scoala (unii chiar in al doilea an de accueil), deci unii academic si dpdv al limbii mai sus decat ea, si altii mai jos din ambele puncte de vedere. Desi sunt numai 13 in clasa, este evident ca profesoarei nu ii e prea usor sa parcurga tot continutul din ambele nivele, iar un alt amanunt e ca ei abia au inceput matematica, pana acum au facut majoritar limba franceza.
In paralel, noi lucram cu ea din manuale parascolare, de ici de colo, in functie de ce stiu eu ca pricepe ea. Academic este in urma fata de copiii de 7 ani jumate de aici. La gradi, in RO, a fost pana in decembrie 2009, dar nu faceau mai nimic acolo anul trecut, decat mai mult greve si 10 zile libere de la guvern...
Practic, la anul intra direct in clasa a III-a regular, deci e musai sa o ajutam foarte mult anul asta, sa recupereze practic 3 ani academici de aici, maternelle, 1-ere si 2-eme annee, pe continuturile de aici, pe genul de exercitii de aici... Nici macar continutul de maternelle nu e usor, atata timp cat ea trebuie sa il inteleaga si sa il parcuga in franceza.
Deocamdata merge super, a avut o evaluare absolut minunata, cu FB pe linie (mai putin la sport, unde a avut B la comportament si "a ameliorer" la participare, ceea ce m-a scos din sarite si i-am scris profei un bilet - profa romanca de altfel - adica la franceza imi pune profesoara comentariu separat ca participarea e de exceptie si ca isi gereaza timpul super si ca e activa si atenta, si la SPORT, unde e mai mult joc, eu ar trebui sa cred ca fie-mea nu participa asa, ca n-are ea chef Eliza zice ca profa cam tipa la ei... Nu stiu cum e in realitate, o sa vad ce imi raspunde la bilet)
Anyway, deja intelege franceza super, ii pot citi cursiv in fr, vorbeste deja natural, in limita vocabularului ei, dar vorbeste bine. Ne-am apucat de matematica - ca si lexic, au facut pana la 30, eu am invatat-o pana la 60, cu numeralele compuse o mai las, si acum am trecut la socoteli simple. Dar intr-a doua se fac aici impartiri (a doua inseamna 6-7 ani, nu ca in RO, 7-8 ani)? Ca noi avem asta intr-o carte de 6-7 ani, impartiri simple, de ex 18:6.

Mda, ziceam ca scriu repede si fug la teme

GABI - la exercitiul tau, eu as fi facut asa. Care numar e mai mare? Cutare. Si cum obtinem dintr-un numar mai mic, unul mai mare, adunand sau scazand? Pai la unul mai mic, mai adaug ceva si obtin unul mai mare. Si asa identificam operatorul. Ei invata deja ca daca 1+4 = 5, 5 minus unul din ele, egal celalalt, dar vulgarizat la modul "am atata, mai pun putin, obtin atata, dar daca iau din nou, cat obtin? cat aveam inainte") Si asa i-as fi explicat, dar fara sa ii pun pe hartie operatia, astfel incat sa arate a ecuatie, ca ei nu vizualizeaza termenii aia pozitionati diferit. Si "limbajul" e mai greu, ala plus ala, minus ala, cam abstract.
Eu intotdeauna am avut probleme cu "impartitorul" si "de impartit"-ul, nici azi nu stiu care e care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Cu matematica... eu o trimit la ta-su, iar ta-su o pune sa faca asa cum stie ea, cum intelege ea, sa ajunga la un rezultat. Apoi ia totul si baga in ecuatie in toata regula, si cu paranteze... si ii explica cum stau lucrurile sau cum vor sta cind va mai inainta in matematica. Acum, in principal este sa gindeasca si sa ajunga singura la un rezultat logic si bun. La noi a mers, Agata intelege acum intii ecuatiile si apoi lucrurile simple. Si problemele le rezolva la fel, pune totul rapid in ecuatie... eu nici in clasa a 8-a nu eram in stare sa fac ceea ce face ea... Daca ar aveasi chef sa munceasca pe masura mintii... ar fi minunat!

Cu moartea... depinde de copil. Diana, uite ca-ti raspund. incep prin a spune ce a spus si Dolores: trebuie sa fii autentica. Sa-i spui pe intelesul lui, dar si sa fii sincera. Copilul simte ca nu esti si in mintisoara lui acest lucru ia proportii. Un alt lucru ar fi acela sa nu mergi niciodata inaintea copilului in dorinta de a-l lamuri si linisti, cel putin nu in privinta bolii si a mortii. Ei au intrebari atunci cind intra in contact cu boala si cu moartea, altfel un copil, daca nu are alte probleme si e in general fericit, nu-si pune problema ca un adult, nu are frecusuri existentiale.

Asa ca, raspunde-i clar, sincer si exact la intrebarea pusa, nu intra in amanunte, ca ajungi in locuri unde nu mai stii pe unde sa scoti camesa. Dar cum spuneam, depinde de copil. Eu am doua, prima m-a tocat, a doua a luat totul asa cum a venit. Agata este omul intrebarilor si eu al raspunsurilor, asa ca, am ajuns prea repede, prea departe... pina la intrebarea: 'cum, tu ai stiut ca voi muri si cu toate astea m-ai nascut?' Ce fel de suflet am avut cu alte cuvinte.

Eu le-am spus sincer ca nimeni nu stie adevarul, dar ca in general se intimpla cu noi cam ceea ce se intimpla in natura: te nasti, traiesti si mori. Nasterea si moartea nu o putem hotari, nu depinde de noi. In general, intre cele doua momente ar trebui sa exista o distanta suficient de mare ca sa te bucuri de ceea ce se numeste viata. Ca, oamenii, prin modul in care isi traiesc viata, pot micsora sau mari aceasta distanta, asa ca, daca nasterea si moartea nu depind de noi ca momente, viata, in mare masura, da.

Nu le-am ascuns nimic daca m-au intrebat: te nasti cu ceea ce destinul a tras la sorti, ca la tombola, adica iei din familia ta, de la mama, tata, bunic, bunica, fara voia lor, ceea ce iei... unii sint mai putin norocosi si iau pe linga multe lucruri bune si frumoasa si o boala care apare mai timpuriu. Altii pot suferi accidente... de aceea trebuie sa fim atenti cu noi, pe unde traversam, cum ne jucam, ce mincam, cit dormim etc. Dar, in general, omul se naste si traieste pina imbatrineste si cind corpul nu-l mai ajuta, moare. La fel ca orice fiinta vie de pe acest pamint. Si copacii? Si. Si florile? Si.

Ei, acum vine partea interesanta, cu Tudora sint acum aici, cu Agata am fost mai devreme de 5 ani, ca-i mai precoce... De ce nu murim intii si apoi sa ne nastem? Pai, poate ca asa este... Poate ca oamenii mor, se nasc sau nas si mor... nu conteaza, nimeni nu stie exact care e ordinea, pentru ca noi nu vedem decit viata, e singurul lucru pe care il cunoastem si il putem hotari cu adevarat.

Dar cind corpul imbatrineste si moare, se termina totul? Nu mai ramine nimic? Ba da, amintirea, care e buna daca ai fost un om bun care a trait frumos, sau mai putin buna daca ai fost rau si ai trait urit. Atit? Ceea ce simt eu unde se duce? De exemplu, tu ma iubesti mult, daca imbatrinesti si mori, dragostea ta unde se duce, ca ea nu e corp.



Pai, se spune (eu mereu folosesc impersonalul si am mers intotdeauna pe toate caile in explicatii, si stiintifica si religioasa si filozofica/mitologica... daca e sa ne luam dupa aia, cica se intimpla asa, daca ne luam dupa aialalti, ei spun asa... dar tu ce crezi? aici vine sinceritatea mea, chiar spun ce cred)... Deci se spune ca omul este format din corp si suflet. Corpul ai vazut ce se intimpla cu el, imbatrineste si moare, se intoarce in natura (intotdeauna am lasat natura sa explice, de acolo mi-am luat exemplele). Ei, cu sufletul e ceva mai complicat... in primul rind, nu stie nimeni ce e ala si unde se afla, de aceea nu stie nimeni exact nici unde se duce si daca se duce. Dar asa cum corpul se intoarce in natura, cred ca si sufletul se intoarce undeva... cu tot cu dragostea din el. E prea mare ca sa dispara pur si simplu, deci e undeva si vegheaza vesnic asupra altor suflete iubite.

Acum sper ca intelegi ca toate aceste explicatii e o poveste a intrebarilor si raspunsurilor puse in vreo ani asa... nu ca i-am spus toate acestea dintr-o data. Dar asta este ce stie Agata acum, iar Tudora e pe undeva la mijloc, abia a ajuns la suflet. Nu am raspund niciodata nici un cuvintel in plus dupa ce am dat-o in bara prima data cu Agata, am mers doar la obiect, pe intrebarile lor. Altfel risi sa patesti ca mamica asta:



Ana, trist ce spune Tudor. Ai incercat sa afli de ce simte asa, de ce ii vine sa spuna asa? Eu stiu ca Tudor este un copil sensibil, ca nu poti sa atingi nici macar cu dragostea ta de mama profunzimile lui, sint sigura de asta. Dar trebuie facut ceva, trebuie ajutat sa nu mai simta asta, sa spuna ca sparge, ca arunca, sa-si manifeste supararea... nu sa se intoarca impotriva lui.

Stiu ca iei in serios ceea ce spune si ca te doare, dar as face orice sa-i scot ideea asta din cap, nu trebuie lasat in ea. Nu stiu cum, nu sint specialist, dar stiu ca poate sa faca ravagii in timp... in oricine, cu atit mai mult in oamenii supersensibili. M-a intristat foarte tare, imbratiseaza-l strins si da-i un pupic din partea mea.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Foarte fain NELIA Al meu nu e asa profund, cu suflet si altele. Pt. el moartea e ceva normal, ce vine intr-o zi si gata. Stie ca se ingroapa corpurile la cimitir sau ca se ard. Pas plus!
Cred ca fetele sunt mai profunde!

ANKA, desi cred ca stii deja, incearca sa gasesti pe net programa anilor care-i trebuiesc fetei si incearca sa lucrezi cu ea.Asa vezi ce stie si ce nu. Cu scrisul biletelor la scoala, nu cred ca e o idee buna, chiar daca tu stii ca se bat notarile cap in cap. Si al meu are FB peste tot si doar la comportament trebuie sa se amelioreze. Cand aduce caietele acasa ma uit cu el si discutam impreuna greselile si nelamuririle. Acum cu un invatator nou si cu alt stil propriu de notare, copilul meu de la FB pe linie era cam la B+ mereu. M-am indignat putin caci pe exercitii nu era nici o greseala, nimic. Mi-am exprimat nemultumirea cu glas tare zicandu-mi ca voi lua un rendez-vous cu invatatorul ca sa lamurim problema. Ei, copilul a vrut sa o lamureasca singur si l-a intrebat el pe maitre de ce ii pune B+. ei raspunsul a fost ca pt. unele exercitii asta e nota maxima, nu este notare de FB.
Dar eu stiu ca nu e posibil sa fie bun peste tot, la toate materiile, sunt mai indulgenta . Ma astept chiar sa ma cheme directorul, directoarea..deh, am baieti si daca au mostenit din caracterul tatalui...ma astept la muuulte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Done si iarasi done! S-a terminat si capitolul examene, o sa-mi lipseasca partea asta cu lectii si pregatire cu un scop clar! Radu a fost atit de emotionat ieri cind a venit plicul cu raspunsul incit a si plins. De bucurie, slava Domnului. L-am dus la crisma, a mincat un 16 oz. de ribbs, pe urma a dormit papuc pina azi dimineata cind zburda prin casa, tocmai il izbise ideea ca, intr-adevar, a intrat. (Si pe urma avea o chestie de intrebat: el la ce CEGEP merge???) :)
Doamnelor, multumesc pentru suport!

Diana, murim si ne ducem in Tara Bebelusilor. Ne facem bebei la loc si stam acolo, ne jucam, dormim, mincam, tot ce face un copil mic. Cind ne plictisim, ne uitam prin telescoape la Pamint, prin parcuri, prin case si gasim o familie, o mamica si un tatic, si venim inapoi pe Pamint ca si copilul acelei familii.

Pe masura ce creste, povestea se imbogateste cu detalii pe masura intrebarilor lui. De exemplu, a trebuit sa zic ca, nu stiu cum, dar cind esti bb mic la mami in burta creierul isi sterge singur memoria, stii, ca la computer, si de-aia nu-ti amintesti nimic. Pentru 3 anii lui Victor, chiar ideea de Tara Bebelusilor ajunge.

Cel mai mult imi place ca R a fost mereu convins ca isi aminteste telescoapele :)
Pe de alta parte, cumva, am inceput si eu sa cred un pic in povestea mea, imi place idee ca ar putea exista un astfel de loc, unde pe alta planeta...

Oricum, nu voluntariza informatii, asteapta mereu sa le ceara.

Ladies, pe curind
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Simona, deci a intrat la Internationala??? Eu asa inteleg. Nu ca ar fi chiar o surpriza, eram aproape sigura ca are sanse sa intre, dar ma tot ma bucur din tot sufletul. Felicitari Radu si felicitari parintilor care l-au sustinut si l-au ajutat!

Ohoho, voi ati ajuns deja la reincarnare si inca in varianta moderna: telescop, calculator... E clar, sinteti mai avansati ca noi!

Ah, ti-am spus cit ma bucur, nu? Parca as fi intrat io!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Eu cind ma voi uita in jos din Tara Bebelusilor imi aleg familia Pitt-Jolie

Haioasa explicatie Simo.

carmen
,nici eu nu sunt bisericoasa, dar am avut necazuri de tinara si am tinut toate pomenile/parastasele necesare. Eu sunt din Bucuresti si noi nu "am stiut" altfel ca datini. Dar nu mi s-a parut niciodata o povara, ba chiar iti pot marturisi ca ma linistea, le simteam mai aproape , si dupa ce se termina slujba/ pomana chiar ma simteam cumva fericita.Nu stiu cum sa exprim dar in biserica cind le pomenea ma simteam f aproepe de ele (mamica si sora mea)

Insa ajunsa aici am cunoscut romani care nu stiu nici ce e aia colivaLe-am impartit si lor si a trebuit sa le explic si ce este. Deci sunt datini diferite chiar in aceeasi tara.


Ptr Xmas party, cred ca ne-ar trebui si ceva pahare (in plus de ce aduce Ana)/farfurii plastic, servetele , h igienica (sau e deja acolo?)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Radu, felicitari !!
Simonna si celorlati din casa ca toti ati muncit ptr examenul asta.

Mereu ma intreba Victor de Radu, ce a facut.
Acum o sa se linisteasca si el.

Dana, asa am observat si eu.
Mama mea prinsa in valtoarea pomenilor petru bunicii mei, parca a trecut mai usor peste durere. E cam si cum ar mai face ceva ptr ei.
Si o inteleg, si eu mai dau de pomana diverse prajituri la job.

Stiu ca sunt obiceiuri diferite in Oltenia si Ardeal, soacra-mea e din Ardeal si parintii mei sunt olteni.




Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

SIMONA felicitari lui RADU si voua parintilor .

Si eu imi doresc tare mult sa am copii la acea scoala. Om vedea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Simonna, felicitari pentru Radu si pentru tot ce ai facut pentru el!
Ai un copil tare bun, nu doar la invatatura, mi-e tare drag de el :)
Mi-l aduc aminte in parcul din DDO, unde l-am vazut asta vara, ce cuminte statea in leagan, cu surioara lui in brate.
M-a impresionat un baiat asa sensibil :)


Mergi la inceput