Sezatoarea canadiana (197)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Bravo Radu!!! Si o pentru tine Simo, pentru tot ce ai facut pentru el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Doloress, ma bucur sa cunosc o fosta ieseanca, .

Nelia, multumesc de aprecieri, da, am doi baieti de 6 si 4 ani.

Referitor la problema despre moarte, cu Iustin, baiatul mare, am oarece probleme. Mi-a spus zilele trecute, plangand, ca mai bine nu exista, ca n-ar fi murit. Nicio explicatie nu-l multumeste, plange, de regula seara, inainte de culcare: nu vrea sa murim, nici noi, nici el. Nu stiu cum s-o scot la capat cu el.

haioasa explicatia cu tara bebelusilor...mi-a placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Iata am revenit!
Pe baricadele slabitului, dincolo, celalalt topic, Maru presupunea ca am disparut intre bomboane, dar voi mai discrete, nu ziceti nimic.

Simona, presupun ca nu mai demenajezi...
Felicitari copilului!
Si chiar asa la ce colegiu mergeti?

Andreea, Dragaica, sanatate puiului! Curajosilor! Si ce repede v-ati miscat!
Merci pentru invitatie la botez deci, ...dar, dar personalitati vin acolo?

Diana, cand ne intalnim iti povestesc cate ceva despre scoala aia. Am mai scapat si astazi de un ex.
Pe mine ma cam depaseste cum poti tu sa ai trei cursuri in acelasi timp. Dar bravo tie!

Anka, nu se fac permutari dintr-alea la matematica asa cum vrei tu 2=1+1 si 1+9 fac 10 deci imi mai ramane un 1 pentru 7...Din ce-mi spunea mie la scoala profesoara Annei, copiii trebuie sa le simta ei, si d-aia ii lasa sa numere efectiv betisoare, bilute, etc. Nici vorba de divizare inca. Si tu ai vazut nivelul Annei, iar ea e bine pentru nivelul ei, adica e un copil care nu este fortat sa asimileze. Exact cum ti-a raspuns Delphin se face la nivelul lor: aduna intai primele doua si apoi mai adauga unul. Comparatia cu ce am facut noi e neavenita.

Cine zicea de parastase, pomeni, afaceri colaterale? Pai sa mergeti voi in Bucovina, acolo pomana e ca nunta, la groapa se merge cu fanfara de multe ori. Nu vorbim de rromi. Tatal meu zicea adesea ca dupa ce moare cineva trebuie sa-ti iei traistuta si sa pleci la munca unde vezi cu ochiii, tocmai ca sa ai ce manca pentru ca nu ti-a mai ramas nimic dupa ingropaciune.
Si cred ca dupa ce ajungi la o anumita varsta simti nevoia sa te apropii de El, acolo Sus. D-aia noi acum la varsta noastra suntem agasati de informatii.

pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui iselin


Andreea, Dragaica, sanatate puiului! Curajosilor! Si ce repede v-ati miscat!
Merci pentru invitatie la botez deci, ...dar, dar personalitati vin acolo?


pe toate


Ne-am miscat foarte repede.
Pai ce ....ratoii mei nu sunt niste personalitati?????
Avem personalitati de toate rangurile .

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Iselin, de unde din Bucovina esti? Primul eveniment mare din viata mea pe care mi-l aduc aminte (trei ani sau cam asa ceva) este inmormintarea strabunicului, tatal bunicului. Plingeam de jalea fanfarei, ca altceva nu stiam eu ce se petrece, dar fanfara aia... si acum pling cind aud trombon, tuba, trompeta... marsul ala funerar nu-l voi uita cite zile oi trai.

Dragaica, ma bucur ca ati scapat. Sanatate multa!

Astazi am tras o spaima de zile mari. Eram intr-un parculet cu Tudora si Lisandru si auzim si apoi vedem masini de pompieri, politie, salvari... toate indreptindu-se in directia unde locuim noi. Se vedea fum in departare, autobuzul era deviat de pe traseu, am alergat spre casa, fumul era din ce in ce mai gros... agitatia din ce in ce mai mare, iar eu nu vedeam decit mitza pirlita. Am inceput sa alerg, of, eram sigura ca e blocul nostru... din fericire, nu a fost, era cel de linga noi, de peste drum, a ars pur si simplu. Au ramas doar peretii, nu stiu daca sint victime. Pisica mi-a trebuit, stau mereu cu frica acum de cind a venit frigul si s-a dat drumul la caldura ca daca se intimpla ceva, e fara aparare micuta in casa, nu are cine sa o salveze.



CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Simonna , io am zis:)), ma bucur foarte tare, pe bune! sunteti o echipa tare faina acolo la voi in familie!

Nelia , sincer, deocamdata incerc sa transform in gluma povestile lui Tudor, si sa le vad ca un fel de teribilisme, ca si episodul cu iesitul in strada sa caute alti parinti, cind a dat de zapada in sosete si tricou i-a trecut brusc si de tot; nu de alta dar si eu am plecat pe la virsta lui sa ma arunc in vale, sa ma omor din cauza mamei care saraca vroia sa-mi dea ceva educatie (valea fiind un pirias pe linga casa, cu apa pina la glezne:)), si io-te-ma intreaga si teafara;
Dana, eu de coliva am auzit doar la manastire, in Romania, la noi se fac doar colacii aceia impletiti, parastase; Rugaciuni de comemorare se fac la 40 de zile, sase luni, un an si sapte ani; restul spune preotul ca oamenii le-au adaugat; ba a scos si o parte din mesele cu mincare/bautura din serile de priveghere.




http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ana, da, asa este, fiecare cu experienta lui.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Dragaica, am uitat sa-ti raspund, eu vin la biserica daca nu am vreun TP la scoala in ziua aia, ca un curs am sigur dimineata. Mi se pare un lucru mare sa fii "martor" (la noi asa se zice, de-aia la cruciulite le zice marturii) la botezul unui pui de om, mai ales la doi in acelasi timp ! Drept ai zis, ei vor fi personalitatile evenimentului Daca ai timp, te rog scrie-mi si mie pe PM ora la care o sa fie botezul la biserica, daca am retinut bine e cea de pe Christophe Coulombe.

Va multumesc fetelor pentru impartasirea experientelor cu subiectul trist, cel mai important este sa gasesc varianta cea mai apropiata de ce simt si eu in legatura cu asta, pentru inceput apropierea de ce se intampla in natura cred ca ar fi pe intelesul lui, deja stie ce se intampla in fiecare anotimp, si ce urmeaza. (azi mi-a spus ca teacher ii spune ca nu e iarna inca, dar el i-a zis ca da, mama a bagat masina in garaj ca vine zapada :)
Simo, frumoasa explicatie, as fi vrut sa o stiu inainte sa-mi puna el primele intrebri, acum nu prea mai pot sa o dau cotita :)
Felicitari pentru reusita !

Si la noi obiceiurile post mortem sunt la mare trecere, mai ales printre batrani, bunica mea dupa moartea bunicului a supravietuit, psihic vorbind numai la gandul ca trebuie sa-i faca pomenile dupa randuiala. Eu am stat cu ea in perioada aia si o ajutam, pot spune ca era un intreg ritual, pregatea totul cu atata migala si voia ca totul sa fie perfect, incat da, cred in importanta lor, ca hrana sufleteasca. Ca exista si profitori, sunt de acord, imi aduc aminte cum tiganusii din fata bisericii aruncau pe jos coliva descantata ore in sir la flacara aragazului de bunica si tipau ca vor pachet, pachet !

Anka eu nu prea inteleg ce vrei tu sa spui acolo cu "artimetica", ce am inteles este ca se merge pe alt fel de abordare. La fel ca si la citit, nu invata mai intai alfabetul si apoi sa faca cuvinte, invata direct cuvintele, nu ?
Victor a inceput sa recunoasca din litere (mari), dar nu le asociaza inca cu sunetul ci cu cuvinte care incep cu litera respectiva (stie deja literele cu care incep numele colegilor de clasa de exemplu), imi spune: uite-o pe Hanna, pentru H, sau Percy (trenul) pentru P.
Intrebare, cand merge la maternelle trebuie sa stie literele si cifrele deja de la gradi ? Ca vad ca la el se tot insista pe asta, eu n-am dat mare importanta dar acum daca vine el la mine, eu nu zic nu, luam o carte si-i cautam pe "prietenii" lui prin ea :)

Trimit si revin ca parca vad ca pierd mesajul.

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Diana2007

Dragaica, am uitat sa-ti raspund, eu vin la biserica daca nu am vreun TP la scoala in ziua aia, ca un curs am sigur dimineata. Mi se pare un lucru mare sa fii "martor" (la noi asa se zice, de-aia la cruciulite le zice marturii) la botezul unui pui de om, mai ales la doi in acelasi timp ! Drept ai zis, ei vor fi personalitatile evenimentului Daca ai timp, te rog scrie-mi si mie pe PM ora la care o sa fie botezul la biserica, daca am retinut bine e cea de pe Christophe Coulombe.



Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain


Diana ai PM.
Multumesc din suflet, pentru noi este o zi deosebita de aceea sper sa avem cat mai multa lumea alaturi de noi .

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:


felictari tutor pruncilor isteti si mamicilor si tatilor din care se trag :)

am cumpanit cu petrecerea de craciun - ca ziua mea e pe 18 si anul asta e sambata si ne gandeam ca poate plecam undeva.
pana la urma stam loco si cadoul meu va fi - CURSURI DE PORTUGHEZA... de cativa ani incerc sa ma apuc de limba asta ca o iubesc si nu reusesc, blocaj mental, ce-ti trebuie tie portugheza, invata bine spaniola, ca o vorbeste toata america de sud!!!

incepusem de o saptamana sa cau centru de limbi, iar in weekend mi-am luat eat pray love sa citesc si eu in sfarsit, si zice in carte autoarea cum toti o luau in deradere ca vrea sa invete italiana, ca parca trebuie sa te justifici cuiva cand vrei sa inveti o limba ca-ti face placere...

intrebarea este. cine are soti foarte vorbitori de engleza/franceza/romana stricata? :) ca mereu tre sa duc munca de lamurire cu sotul ca nu depune nimeni un efort special sa vorbeasca cu el daca nu e roman, desi e printre romani ... se poate vb la fel de usor si alta limba :)

eu aduc mancare de post... nu stiu inca ce, trece te rog generic Roxi, pana gasesc


alta petrecere: cine stie a recomnada un RESTAURANT mai upscale in WEST ISLAND island pt CHRISTMAS PARTY la SERVICIU? in afara de Le Chambertin?


Dragaica,
Mie mi-ar placea sa vin la biserica! Nu stiu daca ai postat undeva informatia?


Boa noite!


Mergi la inceput