Sezatoarea canadiana (193)

Sezatoarea canadiana (193) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 192, 191, 190, 189, 188, 187, 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Bijoux by Mitziad

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Poftiti de continuati aici

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Mimitete, ma bucur ca ai scris. Cand pleci la Orlando iei si copiii cu tine ? Ce-mi plac mie programele astea de exchange pt. tineri ! Eu am fost ca adult in schimburi din astea cand eram in RO si lucram la universitate. Mi se pareau niste oportunitati fantastice, mai ales ca beneficiam si de bursa, si asa am reusit sa vad o buna parte din Europa! Anne ce zice de Paris ? Despre culegeri, sa stii ca sint multe pe piata, pt. clasele 4-8, in mod sigur gasesti la Costco si la Indigo, am vazut unele acum ceva timp gen Kumon. Daca vrei din acelea mai complexe gen word-problems, cam cum lucreaza ei la scoala te poti uita pe net dupa seria Nelson.

Pitilache, felicitari am vazut niste creatii superbe acolo !

Mikiion, sanatate lui Marc si multa putere voua ca parinti sa treceti peste

Dana, mie una mi-a placut mesajul Denisei, adica i-am inteles punctul de vedere al adolescentei , si mai ales apreciez faptul ca ti-a scris une lettre. Eu una cand o creste fiimea, cred ca imi voi alege 'my battles', ca pare destul de matura de pe acum, valeu . Si sint convinsa ca-l ’sensibilizezi’ tu pana la urma intr-un fel si pe Edi, desi stiu ca e mai dificil cu baietii. Eu de cand am citit The Male Brain, ma gandesc intr-una cum sa pun problema in privinta educatiei lui fiumiu, ca sa mearga treaba, si inca nu mi-am dat seama .

A propos de hainele de blana, ati vazut episodul ala din Sex and the City cand Samanthei i se serveste o lectie cam dura in Manhattan de niste activisti pt. drepturile animalelor aruncandu-i niste vopsea ca sangele pe superba ei haina de blana alba ?!

Alina, ce-s siropurile de imunitate ? Exista asa ceva pe bune sau e doar bluff ? Eu una mai iau aici homeopatice de la Boiron.

Ina, ce frumosi is tinerii ! Cat despre casatorie, nu ma pricep la sfaturi ca-s departe de asa ceva, dar eu zic sa nu-ti mai faci griji prea mari, daca va fi sa fie cu atat mai bine, daca nu too bad, pierderea e a lui! Despre gradi vorbeam cu o colega care preda la kindergarten si-mi spunea ca poti totusi opta pt. half day chiar daca nu e officially, si ai alte aranjamente pt. cealalta jumate.

Nelia, pai tu déjà faci terapie de grup, cu noi! Iar in Agata vad o buna strategica, va sti exact ce vrei tu sa auzi de la ea si in consecinta ce butoane sa apese in viitor sa iasa cum vrea ea!

Cristina





Yasmine et Chris Anthony

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Am smirghel in gat si mi-am pus fo 4 bule de inghetata. Intre timp...

Va spun sincer ca am citit tot, da-s batrana si obosita, sa nu uitati. Deci mersi in continuare de complimentele pentru desen, este ca am cel mai misto cotrofetz din cele vazute?

iselin, ma intrebai cum a facut. Si-a desenat ideea pe o hartiuta, a luat un rol si-a vopsit galben, apoi cu pensule diverse a desenat restul. Nu-i nimeni "de meserie" pe-aici.

khristin, este alegerea ei ce vrea sa faca, oricum spune ca nu isi imagineaza viitorul ei fara arta. Si totusi si-a luat 2 sciences.

Dana, imi traduci si mie, pliz? Ca pana o iau pe Denisa nu mai stiu pe ce pagina e.

Delphin, eu am luat de pe selloffvacations.com biletele pentru franta, ideea e ca singurii care mai zboara charter cu europa sunt Air Transat, insa s-au restrans mult, de ex la Nisa nici nu mai zboara. Dar cine stie, la anul poate.

Speaking of! mimitete, anul trecut n-am ajuns in Spania, ca n-am stiut cand apare mister pepit. Anul asta n-am ajuns ca, deh, ia o pauzare necajita, pe fundul sacului, cu venituri zero de-un an si ceva. Insa! La anul merg!!! In Spania! Trage tu concluziile la ce vreau eu sa spun acum, ok?

Oana, pot si eu, te rog mult, mult de tot!

nelia, bine ca-i bine Lisandru. M-am ras aici singura de exprimarea lui.

Menta: la kil, cine doreste? Am dupa casa, se intinde ca raia, am avut si la casa cealalta, n-am stiut cum sa mai scap de ea. Nu va trambaliti din ro cu ea, aduceti altele mai importante.

Simonna, I'll explain maine (sper) ce a "intervenit", uite-un pup pana atunci.

De fapt na la toate. Daca am omis ceva I am really sorry. Aud c-au bagat poze noi, merg si eu...


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Cristina, pai in mare mi-a scris ca ii pare rau ca imi raspunde mereu inapoi, ca asa sunt adolescentii (si ca imi demonstreaza cu articole). Ca sa ma ingrijorez daca un adolescent NU are aceste razvratiri!

Tu i-ai facut Denisei vaccinul de HPV (human papilloma virus)? Acum vad ca a fost implementat din 2008 doar in QUEBEC

Menta sa mi-o tii mie, o tin numai intr-un mojito de cind m-am intors din Mexic. Se experimenteaza pe zi ce trece.

Iar e vreme de kko afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Aa, da Alina - si la magazin gasesti in ghivecele tot felul de alte buruieni, rozmarin, busuioc, patrunjel,... Deci nici seminte de de-astea sa nu iti iei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Buna dimineata! Sau ce o fi, caci e tare cenusiu pe afara.

Dragelor, cum a ramas cu intalnirea urmatoare? Unde nu conteaza pentru mine, vin oriunde. Dar nu pot in saptamana lui 23 octombrie... Desolée!

Alina, e foarte discutabila aducerea de medicamente in masa din Ro aici.
Dar eu pot vorbi de experienta mea, am adus la venire aici muuulte medicamente, unele din ele erau la liber si aici, altele, precum antibioticele, nu, iti trebuie reteta aici pentru ele. Am platit echivalentul a 1000 $ CAD si asta acum aproape 7 ani pentu ca n u stiam ce ma asteapta, nu exista nici forumul si nici prieteni nu am avut.
Cele uzuale aduse le-am folosit cam 70%, dar putem sa le iau si de aici atunci cand aveam nevoie. Smecta de ex nu este aici, exista ceva, dar nu Smecta.
Iar antibioticele le-am folosit doar 10%, pentru ca de fiecare data cand aveam o prblema cronica precum Anka mergeam la doctor si aveam reteta adptata.
Am aruncat restul tot pe motiv de expirare la un moment dat. Cand zic antibiotice ma refer la tetraciclina, la norfloxacin, la gentamicina si dintr-astea.

Poate ca mi-ar fi trebuit altele, de ex papavrina, dar nu poti sa stii cum evolueaza starea ta de sanatate dupa ce ajungi aici. Statisticile vorbesc de o acomodare din acest punct de vedere - sanatatea, organismul- de 5 ani si poti evolua in bine sau nu, desigur.

Daca aveti probleme de sanatate aduci medicamente pentru aceste probleme pentru ca acolo in Ro sunt ma ieftine, pentru ca acolo ai deja un diagnostic pus, pentru ca nu esti acoperit aici in primele luni.
Eu de ex marea parte le-am dus preventiv

Acum dupa x ani am fost prima data cu familia in Ro. Ce mi s-a parut mai ieftin sunt intr-adevar chestiile naturiste, crema de galbenele, tataneasa am platit-o parca 3 RON in Ro, aici 6-8 $ cad.

In rest sanatate tuturor, aduceti dupa posibiliati si dupa necesitati si daca la un an dupa sosire arucati din produse sa nu

Edit:
Am inteles ca ploua inca 3 (trei) zile...?????!!!

A vazut cineva Rigoletto (Verdi)? Impresii? E bine montat? E doar drama sau si zambet?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Ziua!

Hai sa facem o strigare pentru intilnirea aia, cu specificarea ca eu merg si la doua, n-am nici o problema :)
Pun aici toate weekendurile si dati-i cu disponibilitatea, sa vedem cine, cu cine, unde si cind se intilneste :) (si ma pun pe mine in frunte, ca stiu cind sint dispo :)
(Nelia, sorry, eu o sa propun vineri seara pe motiv ca pina acum majoritatea a reactionat bine la intilnirile de vineri, poate reusesti sa-l incalti pe Octav cu ceva activitati de vineri si tu faci o "activitate" cu noi :) )

vineri, 1 octombrie... miine... cred ca o lasam balta :)

8 octombrie: Simonna
15 octombrie:
22 octombrie: Simonna
29 octombrie: Simonna

Nu scriu noiembrie inca, nu de alta da' ma enerveaza gindul ca incepe noiembrie...

Iar imi trebuie chestii: blocator de buda, svp! Unde mi-l cumpar? Ca tin eu usa inchisa la baie, dar am clante si Miss Z. mai are trei centimeri si ajunge la ele, dupa care prima chestie o sa fie sa se adape....

Iselin, nu-s de ce dar eram sigura ca stai in Rive Sud, nu-s ce-ai scris tu la un moment dat si m-am concluzionat ca esti acolo. Asadar: hello, vecina!

Eu-s cam plicti, ploaia asta ma omoara...

Ioi, ca uite-ma-napoi in Romania... stirea zilei: aseara la 11 l-au prins pe seful politiei din Levis beat la volan... Ba nu, nu Romania, primarita din Levis zice ca-i sub soc si ca e inacceptabil, asa un simbol al comunitatii... il suspenda fara salariu pe durata indeterminata. Si zice ca o sa urmeaza si alte decizii... Saracu! Si-a belit cariera... 55 de ani. Oh, e ofensa criminala conducerea in stare de ebrietate. Chiar ca a pus-o, ce-i trebuia dom'le sa bea!


Pup,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Legat de medicamente si produse naturiste, ce am folosit eu:
- Ospen (pentru mine mi-a folosit cand m-a durut in gat rau de tot de nu puteam inghiti nici apa). Bine, ca puteam sa ma duc la doctor aici, dar din experienta cu copiii, dr. de aici nu prea recomanda antibiotice si mie durerile de gat chiar nu imi trec fara.
- Nidoflor (nu stiu daca exista si aici, dar eu l-am folosit la cel mic, cand mai prinde cate o infectie la cocosel)
- tinctura de catina, am cerut sa imi trimita din Ro
- polen, idem, ca e tare scump aici
- in rest, pentru copii, asa cum spuneau si fetele, am aruncat multe (antibiotice, sirop de tuse), pentru ca m-am dus cu ei de fiecare data la doctor. Am avut emotii in primele 3 luni cand nu aveam asigurare de sanatate. Iar legat de tuse, siropurile nu sunt prea bune pentru copii, numai ca in Ro, ne indopa cu sirop de tuse. Dr. de aici are o vorba "Tusesti pana nu mai tusesti" si "tusea e un lucru bun, un mod de a se proteja organismul contra infectiilor"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Simmona, buna! Da, vecina-s si eu! Tocmai ce-am zis in capitolul trecut ca invit fetele la Holloween in Laval in cartier la noi.
Ai retinut Rive-sud pentru ca am spus ca am stat acolo 3 ani? sau pentru ca povesteam despre o prietenie tradata?

Deci si eu disponibila pentru intalnire, mai putin pe 22 octombrie. Am examen a doua zi de dimineata.

Dana, si mie mi-a placut raspunsul copilului tau, isi asuma responsabilitatea pentru opiniile personale, imi place asta. Dar asa iti scrie in fr? Adica ma intrebam daca scrie si in ro sau nu?

Mqqm, cati ani are copilul tau talentat?
As fi zis ceva despre reteaua hidraulica din Ontario si menta care creste in spatele casei tale, dar mai bine nu, fara discutii inutile


Ontario Apropo, saptamana viitoare la sfarsit mergem la prietenii nostri in Kitchener- Woterloo si daca vreti sa trimiteti sau sa aduceti ceva nu ff mare, cu placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Si eu am aruncat antibioticele, mereu mi-a fost frica sa iau fara reteta. In rest, cele fara prescriptie se gasesc si aici intr-adevar dar la inceput cand nu prea sunt bani... sunt bine-venite zic eu, sa ai un stoc acolo.
Naturistele in schimb aici te cam ard la buzunar deci din Romania ar fi mai ieftine.

Simonna eu prefer 22 sau 29 octombrie.
de blocat toaleta - la toys'r us uite aici :
http://www.toysrus.ca/product/index.jsp?productId=3464657&prodFindSrc=search
Eu din asta n-am mai luat si l-am surprins pe-al meu cum se spala pe dinti cu apa din toaleta.

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si 20+ cu posibil
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput