Sezatoarea canadiana (205)

Sezatoarea canadiana (205) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 204, 203, 202, 201, 200, 199, 198, 197, 196, 195, 194, 193, 192, 191, 190, 189, 188, 187, 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11
The Magic Tree House Collection - 6-10 ani
Disney Fairies Collection cu TinkerBell si toata gasca - fetite 5-9 ani
The Rainobow Magic Fairies Collection

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Carti pentru parinti:
- Freeing Your Child from Negative Thinking: Powerful, Practical Strategies to Build a Lifetime of Resilience, Flexibility, and Happiness - Tamar E. Chansky
- The Unwritten Rules of Friendship: Simple Strategies to Help Your Child Make Friends - Natalie Madorsky Elman, Eileen Kennedy-Moore

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
carmençita
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

mQQm notat!

nelia felicitari!

ankalaura sincer nici eu nu prea am inteles discutia despre job. Scuze daca gresesc, dar impresia mea este ca tu oricum ai decizia luata, caci la toate sfaturile primite raspunsul tau este ca nu se poate. Pai daca nu se poate, de ce mai cauti? Caci daca chiar vrei sa te duci la job, solutii se gasesc intotdeauna. Sacrificii mai mici sau mai mari vor trebui facute oricum. Dar cum spuneam, poate nu am inteles eu bine punerea problemei... si atunci dai cu ignore.

Citat:
citat din mesajul lui mQQm
ankalaura, nu sunteti voi primul cuplu cu copii mici care trebuie sa se descurce singuri pe-aici odata aterizati. Pe mine din perspectiva lui ontario ma amuza cand aud ca exista cineva care refuza ideea de job pe domeniu si experienta. Pai nu ala e scopul?

Cea mai folosita strategie e ca cel mai emploiabil se duce la facut bani si celalalt se sacrifica si-o ia un pic mai usurel cu integrarea, mai putine cursuri, program flexibil, etc. Dar pe la voi prin qc unde se pot face cursuri ani de zile de ambii membrii de familie e altceva decat cunosc eu pe-aici. Cand am venit eu, din job plateam daycare de ontario pentru fie-mea sa poata merge al meu sot la scoala un an de zile. Scoala pe care o plateam tot eu, ca nu ne calificam pentru osap si costa si-aia vreo 10 mii. Dar el era mama lor, a copiilor. Si a vaselor, hainelor, dusului si adusului, in general cam tot ce face o mamica pe-acasa. Nu s-au inversat rolurile (adica tot el baga vasele la spalat si-n zilele noastre si face breakfast si panini, pachete la copii, ce vrea muschii lui). Eu vad asta ca un lucru in echipa totusi. Face fiecare ce are de facut sa mearga treaba. Daca nu a avut el job primul, a avut el intaietate la casa si copii. Am preferat eu sau el asta? Nu neaparat, asa a fost interesul familiei si oportunitatea. Dar fiecare si le stie cel mai bine. Just trying to help din experienta.


Suna asa de cunoscut! Se practica si in QC asa!

Diana bafta cu part-time-ul! Sa ne impartasesti cum o sa fie!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Imi copiez mesajul de la cap. anterior:

Anka, si Anca cu Victor se trezesc la 6.30 dimineata, ptr ca autobuzul lor trece la 7.10
Si pentru gradinita, mandra se trezea la 7.30

Tot ce am facut a fost sa o culc mai devreme seara.
De fapt si ea cerea, era mai obosita seara.

Mie mi-au zis colegii quebecosi ca ne facem prea multe probleme cu copiii, ca sa nu ii trezim dimineata, cum sa mearga toata vacanta la camp de jour si altele.
Mi-au zis sa ma gandesc ca majoritatea copiilor de aici au trecut prin asta si a fost ok.

Si cu rolurile in casa, totul e asa de schimbator: azi e nevoie sa faca mama un lucru, maine trebuie sa il faca tata si tot asa.
Eu nu cred ca se sacrifica nimeni, e vorba cum a zis Mqqm, de lucru in echipa.

Si in loc de 2 cursuri va puteti lua decat unul, daca vrei sa incepi jobul.
Asta e cand ai job, te intinzi mai mult cu scoala.

Noi incercam sa iti prezentam cat mai multe optiuni, sa hotarasti avand in vedere mai multe solutii.


Diana
, merci de info cu biletele.

Nelia, felicitari si bafta in continuare.


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Se pare ca nu m-am facut prea bine inteleasa, si imi cer scuze ca am iritat cu framantarile mele...
Totodata, nici nu doresc sa continui sa "gandesc cu voce tare", scriind public ce ma preocupa, dar deh, ma gandeam ca poate serveste si altcuiva care va trece candva prin aceleasi framantari.
Eu nu fac decat sa caut un bun echilibru intre acele elemente importante in viata mea (ca oricine). Am inceput prin a cauta un job part-time. Erau putine, si nu s-a intamplat nimic. Asa ca am aplicat si la cateva full time. Si asa am ajuns aici. Mult mai repede decat ma asteptam, stiind ca sunt persoane care cauta luni de zile un job. Si din nou, scriu asta in ideea ca poate va servi si fetelor care urmeaza sa emigreze, si care isi fac ganduri cu privire la ce le asteapta. Poate le va da un strop de incredere.
Placa generala e ca experienta anterioara e zero, studiile sunt zero, mai esti si emigrant, esti zero, n-ai retea, esti zero, ti se spune ca 80% din joburi sunt invizibile. Iar ca pe restul de 20% n-ai nici o sansa sa le accesezi, din motivele de mai sus. Care sunt adevarate.
Si totusi, exista niste cai, despre care nu vorbeste nimeni.

Discutia despre job nu era despre "ce sa fac eu acuma", ci, dupa cum am spus la prima postare, eram curioasa sa cunosc cateva elemente de experienta personala in cautare si la interviuri, daca, desigur, cineva era dispus sa le expuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _carmen spune:

Ankalaura, mie chiar imi da speranta faptul ca ai fost chemata asa repede la interviuri! Bineintles ca stiu ca fiecare situatie e diferita, dar tot citesc cu interes experientele altora. Bine, pana ajungem noi mai curge multa apa pe Dunare, ca nu stiu ce se intampla, dar se misca tare incet dosarele. S-a prelungit perioada dintre DCS si ACC/OUV la aproape 4 luni...
Nelia, felicitari si din partea mea!
Doloress, tot 2 in 1 sunteti, e bine!
Dragaica, draga de tine, parca te vad dupa ce stranuta piticii piureul pe tine! Cred ca e greu... poate reusesti sa mai iei cate o pauza de o ora-doua din cand in cand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Salutare,
Am si eu o intrebare:un prieten de-al meu a primit certificatul de selectie, cat dureaza acuma pana sa primeasca viza si care ar fi pasii urmatori.
Noi am trecut cu bine de sarbatori si acum asteptam primavara, adica eu. Pana una alta as vrea sa-l dau pe Tudor la schi, m-as orienta aici mai aproape de mine la Rigaud.
Ii se pot comanda si de pe net, o sa caut ca aveam un site.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Am gasit site-ul:http://www.madeinromania.ca/index.php?fuseaction=site.store&cat_id=56
Eu nu am comandat niciodata, dar ma tenteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Revind si eu cu intrebarea din capitolul trecut: cine poate sa imi recomande un notar serios la Montreal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

CODRITU..nu vreau sa te superi pe mine, dar cineva care e super motivat sa plece in Canada, cred ca stie, sau ma rog, ar trebui sa stie ce are de facut dupa ce ia certificatul, mai ales ca la interviu iti explica clar care sunt etapele urmatoare si la fel cand vine prin posta, sunt hartii in care iti explica.
Am intalnit si eu persoane are erau ferm convinse ca dupa ce au certificatul pot pleca spre Quebec.
Pe mine perso ma uimesc astfel de intrebari, mai ales ca exista si site. oficial immigrer au Canada.
Acum are un an sa depuna dosarul 2 la federala. formular pe care ori asteapta sa-l primeasca ori suna la ambasada Canadei in Ro si intreaba ce trebuie sa faca.
Ca sa intri in Ca. ai un an de la efectuarea vizitelor medicale, teoretic, practic date de expirare e marcata pe viza. se poate merge si sa validezi viza fara sa faci formalitatile NAS, dai doar adresa unui prieten ca sati trimita cartile. Apoi depinde de tine sa-ti aranjezi treburile in cat sa te instalezi in timpul necesar ca sa nu depasesti valabilitatea cartii de rezident permanent, adica sa te incadrezi in nr. de zile ca sa fii considerat rezident permanent. Nr. de zile se gaseste daca il cauti

ANKA, cred ca fetele nu prea au inteles ce vrei tu sa afli deja. Oricum, fiecare e liber sa aleaga cum si in ce fel vede integrarea sa.
Iti dau dreptate, nu e o decizie usoara, mai ales cand stii cam in ce fel "ai chinuit" primul copil. Traiesc aceeasi experienta acum. Luna asta concediul meu de cresterea copilului ia sfarsit. La munca nu cred ca ma intorc. eu m-as duce la scoala; mise a jour, ca de 4 ani nu am mai exersat
Tu si numai TU stii ce sacrificii esti pregatita sa faci. dar sa stii ca e perfect normal ca atunci cand unul dintre parteneri are job in afara casei, celalalt sa preia indatoririle. Cum zic fetele, nu e usor, scoala la timp plin si job, cu sacrificii e faisable.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ankalaura

Se pare ca nu m-am facut prea bine inteleasa, si imi cer scuze ca am iritat cu framantarile mele...
Totodata, nici nu doresc sa continui sa "gandesc cu voce tare", scriind public ce ma preocupa, dar deh, ma gandeam ca poate serveste si altcuiva care va trece candva prin aceleasi framantari.
Eu nu fac decat sa caut un bun echilibru intre acele elemente importante in viata mea (ca oricine). Am inceput prin a cauta un job part-time. Erau putine, si nu s-a intamplat nimic. Asa ca am aplicat si la cateva full time. Si asa am ajuns aici. Mult mai repede decat ma asteptam, stiind ca sunt persoane care cauta luni de zile un job. Si din nou, scriu asta in ideea ca poate va servi si fetelor care urmeaza sa emigreze, si care isi fac ganduri cu privire la ce le asteapta. Poate le va da un strop de incredere.
Placa generala e ca experienta anterioara e zero, studiile sunt zero, mai esti si emigrant, esti zero, n-ai retea, esti zero, ti se spune ca 80% din joburi sunt invizibile. Iar ca pe restul de 20% n-ai nici o sansa sa le accesezi, din motivele de mai sus. Care sunt adevarate.
Si totusi, exista niste cai, despre care nu vorbeste nimeni.

Discutia despre job nu era despre "ce sa fac eu acuma", ci, dupa cum am spus la prima postare, eram curioasa sa cunosc cateva elemente de experienta personala in cautare si la interviuri, daca, desigur, cineva era dispus sa le expuna.


Eu chiar nu am inteles asta din mesajele tale, cross my heart hope to die
Si poate nici acum nu inteleg finalitatea discutiei despre job-uri. Fiecare are o experienta unica, mai buna sau mai putin buna, nu stiu cu ce te-ar ajuta pe tine sau pe cineva care vine incoace sa o stie.
Cu ce te-ar fi ajutat de exemplu experienta mea, eu mi-am gasit primul job in Canada, din Romania, eu am zis ca nu vin incoace daca nu am job din day one, poftim. Abia terminasem facultatea cu master cu tot eram pana in gat de studii, voiam sa intru in viata reala de aici, sa ma integrez si sa vad daca imi place aici. Mi-am facut toate mofturile din day one, mi-am zis ca am vent aici sa traiesc mai bine, nu sa pun bani la ciorap. Dar si traitul bine are o mie de semnificatii, la mine a insemnat sa traiesc intr-un loc care sa-mi placa sa-mi fac capriciile de la momentul respectiv, si sa pot sa-mi vad familia din Ro (pentru care am ezitat un an inainte sa vin aici) atunci cand vreau. Si tot asa, mai spun o data totul este SUBIECTIV, nu vad cum te-ar ajuta...

Si inca ceva, stiu ca o supar o parte din cele care ne citesc si ne scriu, subiectul acesta este in primul rand pentru cele care traiesc aici, nu este un site de emigrare, iar cand raspundem la intrebarile puse nu ne gandim la cum afecteaza raspunsurile noastre pe cele ce vor sa vina, o sa vada ele cand vor fi aici

Asa ca Anka daca mai ai sondaje din astea de opinie, eu zic sa pui un AVIZ AMATORILOR in fata ca sa stim la ce folosesc raspunsurile. No offence

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanagabriela

Revind si eu cu intrebarea din capitolul trecut: cine poate sa imi recomande un notar serios la Montreal?

Oana, mama lui Antonia


Exista si notari neseriosi ? Acum serios Oana, noi am folosit pana acum un anume Dupuis din Pointe Claire, e departe pentru voi stiu, dar mi s-a parut foarte serios, adica asa cum vad eu un notar. (nu l-am folosit doar la imobiliare).

Mergi la inceput