Sezatoarea canadiana (205)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Diana, in 10 ianuarie scriam:
Quant à moi, va spuneam ca m-am apucat de cautat job, asa ca vroiam sa imi povestiti putin din experienta voastra personala, daca nu va supara. In afara de faptul ca insasi cautarea de job e un full time job, ca experienta canadiana si studiile atarna, precum si recomandarile, cum vedeti voi chestiunea asta?
Am auzit o gramada de variante - desigur, pe fiecare am privit-o contextual, sunt persoane care si-au gasit job la cateva zile dupa sosire, sunt persoane care au trimis o suta de cv-uri si n-au primit nici un telefon inapoi, samd.
In afara extremelor astora, si in afara joburilor de maxima cautare (voire programatori sau contabili ), cum functioneaza lucrurile?
Ati dat referinte din tara? Ce i-au intrebat cand i-au sunat?
Va multumesc anticipat!

Daca nu s-a inteles, sunt doua variante. Poate nu m-am exprimat clar, sau doi, nu s-a citit cu atentie, no offence. Nu am intrebat de cum se divid treburile in familie, cum se scrie un CV sau la ce ora e fiecare dispus sa isi trezeasca dimineata copiii, am intrebat cum au functionat lucrurile dpdv al derularii procesului, depunere cv-uri, solicitari la interviu, referinte. Subliniind "daca nu va supara" Nu era nimeni obligat sa ma ia in seama sau sa imi raspunda. Oricum, am apreciat fiecare raspuns.

Dar ma rog, cu asta pun punct, prefer varianta asta, si nu cea cu "aviz amatorilor". Sunt de acord ca aici e un subiect despre viata in Canada, dar intrebarea mea nu era una de emigrare.
Asa cum se discuta de vacante si se dau pareri unora si altora, pentru ca ii va ajuta, de ce sa nu se discute si despre procesul de cautare a unui job?
Nu inteleg de ce este un subiect "pentru unii da, pentru altii ba".
Nu o sa inteleg niciodata de ce sunt atat de multe teme "interzise".

Dar nu mai conteaza, insusi faptul ca atat de multe, dar ATAT de multe persoane s-au simtit excluse sau s-au exclus singure, spune suficient. Poate ar fi mai bine sa se faca o lista a "corzilor sensibile", de care sa nu se mai atinga nimeni - sau sa se atinga, riscand sa si-o ia peste botic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Oana, uite, noi am colaborat cu:
ANTON MOROGAN
Notar si consilier juridic
Fax: 514 678 5244
376 A, Boul. St-Joseph Est
(colt cu strada St-Denis,metrou Laurier)
antonmorogan@yahoo.com


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Uite Diana, treaba asta ma face pe mine sa ma gandesc mai bine de aici inainte, daca sa va mai intreb cate ceva sau nu. Stiu ca este locul vostru, de aceea se numeste Sezatoarea canadiana si nu Emigrare Canada...pe mine nu ma intereseaza sa aflu de la voi ceva din procesul de emigrare, ci sa vad ce ma asteapta acolo. Pentru fiecare este altfel, e normal sa fie asa, dar experientele ajuta, ceva de genul asa da asa nu. Reusitele voastre ne dau si noua incredere.
Eu cel putin, incerc sa adun informatii de peste tot, fiindca avem ghinionul de a nu avea rude sau prieteni in Canada, in nicio parte a ei. Venim cu 2 copii mici dupa noi si asta ma sperie teribil.
Am incercat sa nu pun intrebari, fiindca imi dau seama ca v-ati mai lovit de ele si ati dat raspunsul poate de zeci de ori, de aceea caut prin urma si salvez tot ce cred eu ca-mi poate fi util.

Eu una nu m-am suparat, dar trebuie sa recunosc ca nu mi-a picat chiar bine, deoarece nu sunt acolo, deci ma simt vizata.

Va urez o seara placuta si o duminica asemenea.

Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ankalaura pe mine nu m-ai iritat ci doar contrariat cu acest subiect. Pentru ca ceea ce a reiesit pentru mine din seria de mesaje ale tale era ca-ti cauti un job doar ca iti da cu virgula organizarea de la voi din familie pentru ca tu sa poti merge la job. Si atunci what's the point? Fetele si-au dat cu parerea si la datul cu virgula nu numai la cum decurge un interviu, referinte, cv, etc. Sigur ca fiecare din noi cauta echilibru numai ca de multe ori, asta cere niste sacrificii... Asta-i tot.

Codritu la Rigaud de obicei sunt inscrierile pana in decembrie. Trebuie sa intrii la ei pe site sau sa suni sa vezi daca mai au locuri la scoala de ski.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ankalaura

Dar nu mai conteaza, insusi faptul ca atat de multe, dar ATAT de multe persoane s-au simtit excluse sau s-au exclus singure, spune suficient. Poate ar fi mai bine sa se faca o lista a "corzilor sensibile", de care sa nu se mai atinga nimeni - sau sa se atinga, riscand sa si-o ia peste botic...


Anka, tu esti o fata faina, pe care mi-a facut placere s-o cunosc in realitate, daar pe mine chestia asta cu acuzatul in stinga-dreapta ca io plec din cauza ta sau a altuia de aici ma calca pe bataturi rau;
cred ca suntem destul de mature toate pe aici sa nu aruncam pisica-n curtea nimanui cind unul sau altul are o alta opinie, nu e tras de urechi ci experienta sau perceptie diferita; si e normala intr-un grup, unde venim cu backrounduri diferite, percepem realitatea canadiana diferit, avem experiente diferite si traim in provincii in care sistemul e extrem de diferit;
cred ca un disclaimer de genul aici cine vine e binevenit si cine pleaca o face din proprie initiativa ar fi bun in capul topicelor, sa terminam cu copilariile astea;
ar trebui sa realizam ceea ce cistigam, schimbul de experiente, de prietenii, de omenie, fluxul de ginduri bune si intr-ajutorare cind e cazul, inimaginabil, exisent pe sezatoarea asta, in spatele ecranului; restul sunt si ar trebui sa fie nimicuri si maturitatea ar trebui sa ne faca sa mai lasam mimozeala si sensibilosenia pe acasa, in afara spatiului comun;



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ralu, problema nu e ca aici nu poti incerca sa afli ceea ce te intereseaza, ci ca trebuie sa accepti anumite lucruri care vin din raspunsurile date de un mare grup de oameni:
trebuie sa accepti ca unii nu au un sfat pentru problema respectiva si nu vor posta (vezi eu)
trebuie sa accepti ca cei ce vor da sfaturi vor da din experienta lor de viata, poate chiar si a altora din jurul lor, si acele sfaturi nu ti se vor potrivi tie
trebuie sa accepti ca discutia va lua alta directie, nu cea pe care tu o doresti
trebuie sa accepti ca unele din noi scriem mai direct, fara timp de stat si periat mesajul ca sa nu posibil irite pe nimeni
trebuie sa accepti faptul ca insistenta pe un topic la care s-au spus cam tot ce era de spus va irita, pentru ca cei ce isi irosesc momente din timpul lor personal sa raspunda, simt ca au facut-o degeaba, fara ca cel sa intrebe sa considere nimic bun de aplicat si tot insista...

ankalaura, felicitari pentru primul resume/primul interviu. Ai venit f calificata din tara, cu franceza perfecta si asta e un outcome de asteptat.
Nu toti am emigrat cu toate atuurile astea. Eu am venit fara nimic din toate astea, doar cu dorinta de a face o viata mai buna copilului.
Am gasit joburile prin network. Acum sunt multumita. Sotul inca se zbate, si uite ca luni facem 5 ani de Canada si el e inca neintegrat...
asa ca...hai sa fim maturi si sa intelegem ca forumul e un loc unde fiecare posteaza benevol, atunci cand au ceva de spus, ori poate cand nu au nimic de spus, dar vor sa descretzeze fruntile, ori doar sa posteze...(cam ca mine)
bafta in continuare...


Citat:
citat din mesajul lui ralu80

Uite Diana, treaba asta ma face pe mine sa ma gandesc mai bine de aici inainte, daca sa va mai intreb cate ceva sau nu. Stiu ca este locul vostru, de aceea se numeste Sezatoarea canadiana si nu Emigrare Canada...pe mine nu ma intereseaza sa aflu de la voi ceva din procesul de emigrare, ci sa vad ce ma asteapta acolo. Pentru fiecare este altfel, e normal sa fie asa, dar experientele ajuta, ceva de genul asa da asa nu. Reusitele voastre ne dau si noua incredere.
Eu cel putin, incerc sa adun informatii de peste tot, fiindca avem ghinionul de a nu avea rude sau prieteni in Canada, in nicio parte a ei. Venim cu 2 copii mici dupa noi si asta ma sperie teribil.
Am incercat sa nu pun intrebari, fiindca imi dau seama ca v-ati mai lovit de ele si ati dat raspunsul poate de zeci de ori, de aceea caut prin urma si salvez tot ce cred eu ca-mi poate fi util.

Eu una nu m-am suparat, dar trebuie sa recunosc ca nu mi-a picat chiar bine, deoarece nu sunt acolo, deci ma simt vizata.

Va urez o seara placuta si o duminica asemenea.

Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Pitilache, mercic. Am intrat pe site si m-am uitat pe cursurile de group sau private. Pentru cele private am vazut ca trebuie sa te inscrii cu o saptamana inainte. Oricum inca nu sunt hotarata de aia nici nu m-am grabit ca sunt ocupata in weekenduri cu scolile mele, ma gandeam sa incerc sa vad daca le pot combina mai ales ca nu e asa de departe.
Delphin, merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristip71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui _carmen

Ankalaura, mie chiar imi da speranta faptul ca ai fost chemata asa repede la interviuri! Bineintles ca stiu ca fiecare situatie e diferita, dar tot citesc cu interes experientele altora.


Carmen,

Daca vrei intr-adevar sa-ti gasesto job iti gasesti.
Eu am venit la mijlocul lui Octombrie si pe 4 Decembrie aveam job.
E adevarat ca lucrez in software(asa ca n-am avut nevoie de scoala) si asta s-a intamplat acum x ani, dar ...., joburi se gasesc.

Mult succes si sper sa aterizezi pe aici cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Anka, copy - paste de acum citeva zile: 15 ianuarie.

Salutare toata lumea!

Trebuia sa incep prin a spune ca sotul meu nu poate sa se ocupe de fete, decat eventual sa le ia el de luni pana miercuri, dar dimineata este exclus sa le poata duce. Aici e problema principala, ca schimbarea lui de program s-a produs acum doua zile si nu ma asteptam la povestea asta cu inceputul de la ora 8.
Joia seara avem amandoi curs pana tarziu, suntem descoperiti oricum, si fara sa fie un job la mijloc; eu mai am curs si luni, el mai are si vineri.
Dar, problema principala ramane dimineata. Nu vad nici o rezolvare pentru asta, si nu ma vad trezind copiii zilnic la 6 si 15, ca sa iesim din casa toate trei la 6:45. Mi se pare prea mult.

So, inca sunt confuza. Intai de toate, prefer sa fie o firma francofona (la baza ei vreau sa zic, in relatiile de zi cu zi, chiar daca s-ar folosi engleza profesional, am si eu piticii mei). Nu credeam ca o sa ajung asa de repede in postura asta Credeam ca atunci cand o sa apara ceva, o sa ma reped ca un vultur, sa prind ocazia.
Mi-e ciuda cumva, pentru ca postul mi se potriveste ca o manusa, poate ca de-aia si ei sunt incantati, adica exista acolo o serie de task-uri pe care nu le face o singura persoana, de regula, mai ales aici, unde fiecare e pe bucatica lui de job.
Ar fi si cateva chestiuni pe care ar trebui sa le invat, dar de asta nu ma tem, am trecut eu prin mai grele.
In plus, este fix un domeniu in care am mai lucrat, stiu cu ce se mananca toate cele! Stiu si ei asta, si deci interesul e reciproc.
Azi am petrecut acolo intreaga zi, adica am petrecut o zi normala de lucru.

Imi tot spun deci ca nu e singurul job de pe fata pamantului, si ca poate e mai bine sa am rabdare, sa caut altceva.
Aaa, si nu e platit fantastic, dar pentru un prim job, eu as fi multumita, desigur.

Luni trebuie sa dau un raspuns.

Cat despre sot, azi a stat acasa, ca sa ma duc eu sa fac "turism", ca a'mica are un fel de conjunctivita, si farmacistul ne-a zis sa o tinem azi acasa, daca putem. Si tot el a dus-o si pe cea mare la scoala, ca eu trebuia sa ma primenesc si sa ma fac bela in zori de zi. Si a mai spalat si rufe azi, ca i-am zis din usa, ca e cosul plin. El preia tot si inca peste, daca s-ar putea.... Dar eu nu vreau sa inversez rolurile in casa, ci fiecare e corect sa aiba bucatica lui de responsabilitate, care sa fie egala cu a celuilalt. Il iubesc de nu mai pot, si cum as putea eu sa pun in sacrificiu doi copii asa de mici, si un sot atat de intelegator??? (mi-a venit sa bold asta, ca sa imi exprim convingere, intelegeti voi...)

Vezi fraza aia in bold, cu semn de intrebare la sfirsit? Ai intrebat, ti s-a raspuns. Si ti s-a raspuns la asta, nu la ailalta, pentru ca ai atins mai multe suflete, partea aia cu cum ti-ai gasit jobul... experienta mea nu era relevanta in cazul tau, de exemplu. Dar tu ai uitat in mod convenabil ca ai pus intrebarea pe care it-am citat-o...

Eu am retinut pentru ca imi propusesem sa iti scriu sa te incurajez, sa-ti povestesc cum il imbracam pe Radu in doua rinduri de habit de neige si-l duceam inainte de sapte la gradi, n-aveam masina si a fost una din cele mai imputite ierni din istoria Qc.
Da' acu ma bucur ca nu ti-am scris, pentru ca evident n-ai fi apreciat ca cineva isi ia din timp ca sa iti spuna ca se poate, au mai facut si altii. Ai primit si solutii, vezi luatul unui singur curs, nici asta nu ti-a convenit...

Iara bucata aia de mesaj cu corzile si boticul si bla-bla-bla... Io-s ca asta de urmeaza Confused, adica. Si ma intreb daca am inteles bine ca zici: Aviz amatorilor! Am inteles bine?

Mai aveam de spus, dar tre sa culc bb!

Simonna

Nelia, way to go, girl!!!!! You rock!

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Roxana - da, am spus ca imi caut un job, dar ca acel job da cu virgula, si ca nu e ultimul de pe pamant. Nu am zis ca orice job ar da cu virgula.

Ana - nu am spus ca plec nicaieri, am spus doar ca inchei subiectul.
In general insa, m-as minti daca mi-as spune ca anumite abandonari ale subiectului au avut ca unice motive lipsa de timp sau de interes. E adevarat?

Maru - ai dreptate, insa pe langa tot ce ai dreptul sa accepti, ai si dreptul de a nu accepta sa fii luat peste picior doar pentru ca unii sunt mai directi, altii mai neutrii, altii mai mult sau mai putin implicati...

Simonna - vad ca am scris simultan, si editez, dar de acum sunt cu adevarat trista. Citatul pe care tu l-ai extras se referea la evolutia ulterioara si la acel caz special. Dar chiar nu are sens sa mai dezbatem.

Mergi la inceput