Sezatoarea canadiana (210)

Sezatoarea canadiana (210) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

In general, suntem fete bune, prietenoase,
saritoare si, mai ales, primitoare.
Se mai intampla insa, cateodata,
sa ne iasa fum pe nari si atunci devenim...
"zmei ariciosi", zic unii!!!
BEWARE!!!
INTRATI PE PROPRIUL RISC!!!

Cand aveti intrebari urgente, marcati-le ca atare, va rugam!!!
Daca nu primiti raspuns, e posibil sa fie asa si pentru ca nu-l cunoastem! Decat sa va suparati sau sa va simtiti jignite, mai degraba incercati sa reformulati intrebarea!




Capitolul 209, 208, 207, 206, 205, 204, 203, 202, 201, 200, 199, 198, 197, 196, 195, 194, 193, 192, 191, 190, 189, 188, 187, 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.cic.gc.ca/english/visit/letter.asp" target="_blank">Informatii invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11
The Magic Tree House Collection - 6-10 ani
Disney Fairies Collection cu TinkerBell si toata gasca - fetite 5-9 ani
The Rainobow Magic Fairies Collection

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

www.popularbook.ca/product4.htm" target="_blank">Comenzi culegeri in engleza
www.tutorvista.com/" target="_blank">Online tutoring in engleza
www.mathisfun.com/" target="_blank">Math is fun!

Carti pentru parinti:
- Freeing Your Child from Negative Thinking: Powerful, Practical Strategies to Build a Lifetime of Resilience, Flexibility, and Happiness - Tamar E. Chansky
- The Unwritten Rules of Friendship: Simple Strategies to Help Your Child Make Friends - Natalie Madorsky Elman, Eileen Kennedy-Moore

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
carmençita
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Inca in Romania
Alina023

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Intalnire "8 martie Montreal":

Locatie: Tiffany's Restaurant
Data: 11 martie
Ora: 17:30-18:00
Participante: AnaStroe, ankalaura?, casandra, cge, iselin?, ktrinel, mikiion, mimitete, nelia, oanagabriela, pitilache, Podeanu, Simonna si lista ramane deschisa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Cristina cge te asteptam sa ne dai poate un indiciu in plus!?! poate asa nu mai e asa de "rece"... aspiratorul e mai cald?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
Cadoul Cristinei e ceva electronic mai, spunea ca-i tine miinile ocupate, o tableta roz?

hai ca pina sa trimit eu mesajul a deschis Rox alt capitol, uite ce scriam la capitolul celalat:

Ana... si noi tot la ceva electronic ne gindeam, si care ii tine miinile ocupate...

lumir, daca ei iti spun sa nu te duci la Montreal asta nu inseamna ca tu tb sa asculti. daca te iei dupa ei te trimit la Chicoutimi sau ceva de genul asta sa mai ingroase populatia.

nu zic ca nu e bine la Qc dar gindeste-te bine de ce vrei sa mergi acolo: asta cu oras frumos din poze e bine de pus pe lista dar mai la coada. cap de lista sint: joburi pe meseria ta, limba fr stapinita f. bine de amindoi, prieteni/cunostinte in zona etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiion

Oana multa sanatate!!!

De vaccin, aveam in dosarul primit la scoala la inscriere un rappel si am crezut ca trebuie facut obligatoriu....si cum plecam si in sud ma gandeam sa il avem facut. Noi il facem la CSLC.
Ati facut ceva vaccinuri pt plecat in sud?
La noi nici un doctor nu recomanda vaccinuri cand mergi in sud, eu am fost cu ei sub 1 an si nu au patit nimic, atata timp cat le dai mincare gatita si apa imbuteliata-unde mergi de vrei neaparat sa ii faci vaccin.

Doloress imi pare rau, a picat tare rau intreruperea gradinitei... Chiar nu mai poate sa stea acolo?

Denisa Montessori lui Doloress e subventionat si locurile nu se prind usor.
Cum adica e subventionat, nu se plateste absolut nimic??? Nu stiu sa existe M gratuit si ca sa obtii subventii e in fctie de salariu pe familie, care treb sa fie sub 60k pe an ca sa te califici.
[


Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am colesterolul marit... atit. In rest, sint sanatoasa tun. Nu prea stiu care e chestia asta cu colesterolul, e prima data cind il am marit. Presupun ca trebuie sa... maninc mai putin, nu?

Si Lisandru este la fel de sanatos, nu are nimic. Adica nu are otita, nu are pneumonie, nu are bronsita, tuseste rau de tot, dar asta trece. Cred ca mai bine dadeam un telefon...

Roxana, eu la aspirator m-am gindit din prima, la modul serios, ca altfel... mintea mea umbla repee. Dar asta si pentru ca noi nu avem nici unul momentan. Si nici nu stiu cind vom mai lua unul, ca ne tot invirtim in jurul cozii, cele ieftine sint proaste, cele scumpe sint prea scumpe. Of!

Dar apoi m-am gindit la un iPod roz... Asta-i tot rece?

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumir spune:

Multumesc pentru pareri.
Cum spuneam noi nu avem pe nimeni nici in Montreal nici in Quebec Ville,eu stiu franceza la nivel de intermediar spre avansat,iar sotul e doar la nivel de incepator.Dar decizia asta e foarte greu de luat doar studiind niste statistici si niste situri pe internet.
Asa ca tocmai de aia v-am cerut voua pareri,pentru ca voi locuiti acolo zi de zi si puteti sa-mi spuneti(daca vreti)cu ceva loviti zi de zi.Eu sunt arhitect si chiar sunt curioasa daca mai e vreuna dintre voi pentru a putea sa-mi impartaseasca din experienta propie.
Pentru mine e clar ca oferta de locuri de munca e mai mare in Montreal.
Astept cu mare drag sfaturile si parerile voastre.

Stefan- 2 ani si 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Mai, sa ne intelegem: nu-i aspirator, nu-i tablet Pc.

Desi sunt niste idei tare bune de cadou.

Nu miroase, e ceva ce mi-am dorit de mult timp si e ceva tare feminin.
Deja am zis cam multe..

O zi buna si vine wekendu'uuuuuuuuu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Cge, dar nu ne-ai spus daca e electronic sau matasos? Eu cred ca ma dau batuta, ca nu stiu ce ar putea fi. Acum vezi si tu, sa nu-i spui baiatului ca noi ti-am dat ideile viitoarelor cadouri...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui cge
vine wekendu'uuuuuuuuu!!

Cristina,
mama lui Victor si a Ancai


la noi e weekend luuuuung!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ana-Yes-family day!Noi bagam ski si cottage
Lumir-welcome-dc nu stiti nici unul bine franceza, de cenu veniti pe partea engleza-Toronto/GTA sau Calgary de ex- sansele sa va gasiti joburi sunt mulllttt mai mari.Bafta oricum!
Katrinelu-mai da si tu poze cu Julia, please
Maru- pe unde esti mama,mai scrie si tu cev ain blog-cum ai petrecut ieri?

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput