Sezatoarea canadiana (210)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitilache

Cristina cge te asteptam sa ne dai poate un indiciu in plus!?! poate asa nu mai e asa de "rece"... aspiratorul e mai cald?

Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta.
Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare. (Mark Twain)



Aspiratorul e pt el, nu pt. ea... if you know what I mean...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Am colesterolul marit... atit. In rest, sint sanatoasa tun. Nu prea stiu care e chestia asta cu colesterolul, e prima data cind il am marit. Presupun ca trebuie sa... maninc mai putin, nu?

Si Lisandru este la fel de sanatos, nu are nimic. Adica nu are otita, nu are pneumonie, nu are bronsita, tuseste rau de tot, dar asta trece. Cred ca mai bine dadeam un telefon...

Roxana, eu la aspirator m-am gindit din prima, la modul serios, ca altfel... mintea mea umbla repee. Dar asta si pentru ca noi nu avem nici unul momentan. Si nici nu stiu cind vom mai lua unul, ca ne tot invirtim in jurul cozii, cele ieftine sint proaste, cele scumpe sint prea scumpe. Of!

Dar apoi m-am gindit la un iPod roz... Asta-i tot rece?

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)




Vorbind serios despre aspiratoare: Future Shop, credit pe 3 ani, iesi la citeva zeci de dolari pe luna. Pe bune. Da, platesti aia 25 de dolari pe an pt. card, dar ti-ai rezolvat problema. Abia astept sa-mi platesc ratele la frigider si laptop si aparat foto, next cica primesc (asa crede Colegu`, nu stie ca el primeste) aspiratorul ala cu bila.

S.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Miroase a primavara afara, la mine a inceput deja astenia de primavara. Am facut pizza si cand sa o scot din cuptor realizez ca am uitat sa pun branza... O pun inapoi cat xsa se topeasca branza , o uit 10 minute pana se arde

Denisa pai e subventionata de stat si costa 7 cad adica. Ca multe alte gradinite de aici. Nu toate, eu stiu doua, una la Quebec si alta la Montreal. Acum nu bag mana in foc ca e la fel cu cea a lui Doloress. Pot fi subventionate partial si ajung la vreo 15 pe zi.

CGE merci. Trebuie sa te intreb pe privat si de hotel ca mergem tot pe acolo.
Eu sunt pe langa rau, eram convinsa ca exista saptamana de relache( vacanta intersemestriala Lumir)si toamna cum e in Romania la primara....M-a lamurit azi o colega....
Lumir un sfat, spune la interviu ca mergi la Quebec, asta da mereu bine. Dar apoi revino cu intrebari concrete...Si analizeaza apoi realist situatia. Nu cred ca te intreaba nimeni de cartiere la interviu. Spui ca vei sta in Ste-Foy daca chiar vrei, acolo sunt mult mai multi imigranti. Gradinite oricum e greu peste tot. E foarte lume care face copii la Quebec, mai mult decat am vazut la Montreal.... Si ca meserii , in afara de cei de la functia publica unde sunt cai foarte inguste de intrare, merge bine in oras doar informatica ( mai ales programare jocuri). E drept ca viata e mai usoara pt ca sunt distante mai mici si servicii de proximitate mai bune, dar asta depinde de unde vii( ca sotul venit din Bucuresti se sufoca, eu din Bacau eram corect). Si daca nu ai job iti spun eu ca pot sa fie orasul superb, tot rau e.

Simmona, pai cum sa fie la Quebec, sotul a fost respins in 2004 si la un job la Maxi de pus noaptea marfa in raft. Joburile de supravietuire sunt ocupate de studenti de la Laval nu de imigranti. Dar noi ne-am dus ca sa faca el studii, de asta am ajuns acolo. Iar a doua oara, anul trecut tot din cauza lui ne-am intors la Montreal. Ca pierdea vremea .

Un weekend placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Cristina, eu tot cu ale mele, zii daca nu spun bine. Eu zic ca e un compleu, desuuri din alea de la Lasenza, ca aici au inchis, a preluat victoria secret. Sau un costum de maid, ceva sexy, ca zici ca e feminin, mai da indicii daca nu ghicim.
O zi buna, vineri yupii, noi nu avem week=end lung dar vine vacanta e relaj de pe 28 si eu mi-am luat si 25 , vineri liber.
Weekend placut,
Carmencita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

salutare,
io cautam despre intalnire...s-a mutat pe 11 ? sigur?

ok, mai vad inspre data cu pricina cum stau cu timpul.

nu stiu cine ce-a primit, sunt complet pe dinafara cu emigrarile si scoli...deci atat am avut de spus

io-s singura de-aici libera luni ??? yuppiii....

denisa, daca ma crezi ca nu am facut 3 poze anul asta, ma crezi??



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

a fost rost de sampanie, frezii si pupaturi ??

LA MULTI ANI fetele !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ktrinel


io-s singura de-aici libera luni ??? yuppiii....



Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)



Si io sunt libera luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Simona, dar Octav pleaca sa duca copiii in vacanta, lui nu-i pot face rata, iar la mine nu mai intra nimic, deja am masinile de spalat si uscat plus alte cheltuieli pe credit. Ca doar nu ti-o da creditul oricum, nu? Dar daca imi gasesc servici, atunci voi tine cont de ce mi-ai spus... Dar pina la atiti de daca, eu am nevoie de aspirator... miine dimineata. Asa ca e normal sa ma duca gindul la cadou care se baga in priza si ii tine miinile ocupate Cristinei.

Asa ghinion am avut cu aspiratoarele, cred ca e al saselea pe care il aruncam.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Servus fetelor dragi
Oana - multa-multa sanatate va doresc! Un pupic dulce pentru printesuca Antonia
Mimitete - scuze promit sa nu mai scriu cu litere mici... si eu ca si Dana (Podeanu) stiu expresia "ies ochii din cap ca la melc" (ai mei oricum nu reusesc sa se lipeasca de ecranul calculatorului ca se ciocnesc de ochelari ) De unde vine expresia "ochi de lup"?
Nelia - multa-multa sanatate iti doresc
Iselin - imi pare tare rau de incidentul cu politia... si de amenda Ideea Anei (Stroe) cu "datul gales din gene" se merita luat in seama cand ne "ciocnim" de autoritati... chiar daca ne "sed in gat" pers resp...
Doina - La multi ani cu sanatate si noroc! sa fii iubita si sa traiesti o mie de ani fericiti!

Doloress si Lauraj - pentru copiii micuti (si nu numai) care inca nu stapanesc lb (fr si/sau engl) doresc sa recom CD-uri cu cantecele adecvate varstei (in fr/engl). Astfel in capsorul lor, usor-usor, ajung cuvinte usoare din engl/fr, prind accentul si se dezv de-asemenea si urechea muzicala. Ajuta f mult pt cand merg in colectivitate si re-asculta aceleasi cantecele (se simt mai siguri pe ei deoarece inteleg cata-cat cuvintele - le da o senzatie de comfort).

Doloress (cat si alte mamicute interesate) - lui Gabisor i-am pus cand era baby (si le-am redescoperit ieri in bibleo) si CD-uri cu muzica simfonica adaptata pt mititei (am gasit la pret ffff bun la Costco). Eu sincer cred ca asta ajuta la formarea urechii muzicale si la usurarea invatarii unei lb straine.

De-asemenea pt cei carora le plac CD-urile de relaxare - am gasit de curand un web-site: www.relaxkids.com de unde se pot descarca (contra-cost) format MP3, anumite povestioare adecvate copiilor. Noua ne plac (intreaga fam le asculta) si dau o atmosfera super-calma in casa (Gabisor deseneaza, noi citim, toata lumea e linistita...pace... serenitate... )

Cge (Cristina) - eu cand ma gandesc la ceva electric (se baga in priza), nu miroase, e feminin... ma gandesc la cosmetic appliances... de ex ... dar nu prea are legatura cu lucratul mai mult in casa...

Va tzuck cu drag si o zbughi la pregatit amiazul... un weekend fain va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Servus.

Am luat ieri masina de paine (e oferta in Canadian Tire de la 100$ la 55$)

Am folosit o reteta pt paine de 3lb. Painea facuta dupa reteta respectiva de catre o prietena a iesit super insa mie nu! A iesit f grea si coca era clar nefacuta.

Am incercat iar si am pus mai multa faina si un strop mai multa drojdie. A crescut, s-a copt insa in loc sa fie faina avea "acoperisul" barca!

Acum vreau sa incerc reteta data de Ange:
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie.

si am ceva nelamuriri:
1. "cupa"=paharul de plastic de 300ml cu care a venit echipata masina?
2. drojdie=uscata, granule?
3. la ce program o pun?
4. iese de 3 lb?

Va multumesc in avans si promit sa invat repede si sa nu va bat la cap cu painea mea.




Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput