Sezatoarea canadiana (210)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Drojdia e una speciala pt masini de paine. E la plic sau borcanel. Incepe cu Fle......Si e la raionul cu chestii de facut prajituri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiion

Drojdia e una speciala pt masini de paine. E la plic sau borcanel. Incepe cu Fle......Si e la raionul cu chestii de facut prajituri.



Fleischmann

Arturicii si eu am aceeasi reteta numai ca drojdie pun o lingurita doar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu n-am aspirator... dar oferta la masina de facut piine imi face cu ochiul. Eu nu o iau pentru piine, o prefer pe cea framintata de mine, dar cozonac... masina de facut piine face aluatul de cozonac? Si de gogosi pufoase? Adica doar sa-l faca eu sa-l iau si sa-l utilizez ca pe unul normal...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

DENISA- subventionat inseamna 7 dolari pe zi aici. Am inteles de la o colega ca ei sarjeaza 14, pentru ca au psiholog si alte minuni, din care federalii dau 2-3 inapoi, deci ajung la 12. Ceea ce e super ieftin.

NELIA – atentie la grasimi cu colesterolul. Desi din ce povestesti tu, nu prea papi grasimi, deci s-ar putea sa fie ereditar si nu scade asa usor. Asta e boala familiei mele, avem toti, sora-mea in forma cea mai grava, i-a afectat toate organele si a epuizat toate tratamentele.

Si eu sunt libera luni... Pana pe 8 februarie 2012, tocmai mi-a venit scrisoare de la servici.

LUMIR - daca vrei in Quebec ville trebuie sa stapanesti bine de tot franceza.

MIKION - nu mai putem nicicum sa mergem la gradinita veche din pacate. Am vizitat deja vreo 2, mai avem una de vizitat maine, e la o strada de mine, as vrea sa raman la asta daca e OK, il las si 4 ore la o adica si il iau la pranz, pana ne da un loc la Montessori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

Servus.
Am incercat iar si am pus mai multa faina si un strop mai multa drojdie. A crescut, s-a copt insa in loc sa fie faina avea "acoperisul" barca!

Acum vreau sa incerc reteta data de Ange:
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie.

si am ceva nelamuriri:
1. "cupa"=paharul de plastic de 300ml cu care a venit echipata masina?
2. drojdie=uscata, granule?
3. la ce program o pun?
4. iese de 3 lb?



"Cupa" are doar 250 ml.
Drojdie uscata, dar nu lua cu crestere rapida, ia-o pe cea clasica. pe cea speciala de paine nu am incercat-o niciodata, dar pe cea clasica o folosesc de ani de zile.
Nu folosi programul rapid, ci pe cel mai lung, la mine avea vreo 4 ore in total.
Nu, nu iese de 3 lb :)
O cupa si jumatate de apa mi se pare cam mult. Eu nu pun niciodata mai mult de 350 ml, ca iese clisoasa.
Cel mai indicat, daca ai cantar, cantareste 500 g de faina (ca sa fii sigura, 4 cups poate sa fie aproximativ 500), pune 340 ml de apa, maximum, da-i drumul la framantat si daca dupa ce o omogenizeaza ti se pare prea teapan aluatul, mai adauga apa cate 5 ml o data, nu mai mult, pana aluatul se face molicel (cam ca un poponet de copilas )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Si iar ma minunez... montessori la 7 bucsi??
Ce mai el dorado aveti voi, wow!

arturicii, cateva "pointere"... depinde foarte mult si de temperatura apei, oridnea in care pui ingredientele si mai ales de "versiunea" drojdiei. Exact aceeasi marca si iese diferit de la borcan la borcan, cred ca e legat de data expirarii. De cand cumpar aia care expira cel mai departe iese de fiecare data. Nu conteaza daca iei traditional, bread machine, si eu tot fleiscmann aia folosesc. Masurile imperiale sunt cele cu care a venit masina, standard.

Mie mi-o venit o idee, asa, vorbind cu una, cu alta, de una, de alta...

Ontario(activ, inactiv si cititor anonim)
Cand: vineri, 4 martie, pe la 6-7, sau oricand in weekendul din 19 martie.
De ce: sa ne dam cate un martisor.
Unde: all you can eat japonez.
De ce auxiliar: pentru ca nu mai sunt gravidute cu interdictie la raw fish (daca sunt si nu stim, acomodam .
Cine: io, mama
Inscrieri sub orice forma convenabila: aici, pe pm, email, verbal, etc...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Simona, dar Octav pleaca sa duca copiii in vacanta, lui nu-i pot face rata, iar la mine nu mai intra nimic, deja am masinile de spalat si uscat plus alte cheltuieli pe credit. Ca doar nu ti-o da creditul oricum, nu? Dar daca imi gasesc servici, atunci voi tine cont de ce mi-ai spus... Dar pina la atiti de daca, eu am nevoie de aspirator... miine dimineata. Asa ca e normal sa ma duca gindul la cadou care se baga in priza si ii tine miinile ocupate Cristinei.

Asa ghinion am avut cu aspiratoarele, cred ca e al saselea pe care il aruncam.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)




Da' de ce nu poti sa-i faci rata daca pleaca sa duca copiii?

mQQm, si eu vreau sa viiiiin!!!! Cred ca la intilnirile astea ar trebui sa mergem la un loc cu internet, sa le facem in paralel si sa avem laptopuri la noi :)

Pupam, happy weekend!
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Hello la fete!!! fusei ocupata zilele astea...v-am zis eu dincolo, ma bag la vandut "chiloti". Pe 2 martie,20h am seara de lansare...niste "deshte" incrucisate mi-ar prinde.
Astea fiind zise...

Cadoul ala feminin ce tine mainile ocupate, eu as zice ca e o placa d'aia de intins parul!

Vreau si eu si la japonez si oriunde, da vreau cu voi! Na' c'am zis-o si pe asta!
Merg vineri seara sper cu epousele la chinois...all you can eat, in traducere libera

LUMIR...bafta la interviu, apoi vedeti voi ce si cum. Cum au zis si fetele, in nici un caz sa nu crezi ce vand aia la sedintele de informare. Ia tot doar ca un fapt divers, caci la aia acolo, Quebec e tara lui Bisounours...adica totul e bine si frumos, roz quoi!
Eu daca ar fii sa dau un sfat e acela de a merge sa vedeti cu ochii vostri ce si cum si apoi sa luati o hotarare despre locul unde va hotarati sa mergeti. In perioada asta sunt bilete ieftine de avion, cred ca si toamna, cand nu e vacanta.
Eu personal, si fara sa ofensez pe nimeni, acum, la varsta onorabila pe care o am si cu 2 copii, sub nici o forma nu m-as duce undeva fara sa fii mers inainte sa vad. Stiu, nu e mereu posibil, dar...Pentru noi e un mare sacrificiu financiar vacanta de la vara, mai ales ca ne-ar prinde bine la venire acesti bani, insa prefer sa-i cheltui si sa iau o hotarare in cunostinta de cauza. Dar e drept...poate ca daca ar fii sa plec din Ro, probabil ca tot pe nevazute as pleca, caci in afara de Africa si alte cateva tari asiatice, nu cred ca e mai rau de cat in Ro. No offence, voi stiti ca eu zic lucrurilor pe nume si asum! asta e!

ARTURICII, trebuie respectata la "letre" reteta si mai ales ordinea ingredientelor. Drojdia nu conteaza. sau poate ca m-am dezobisnuit eu si nu mai stiu eu folosesc doar faina speciala, gata preparata pentru masina.
NELIA, da, face aluat de cozo, de gogosi si dulceata. Cel putin a mea face. Apoi trebuie incercat mereu pana ajungi sa faci copin-copin cu masina.

Sunt home alone asta seara, adica fara sot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

ma bag si eu in discutie ca am 2 minute, fetele cinta la pian cu tat-su.

nelia, eu te-as sfatui sa investesti mai bine intr-un mixer bun (kitchen aid) decit in masina de piine. eu am pe amindoua dar masina de piine nu o folosesc mai deloc. mixerul framinta de doua ori mai mult decit masina de piine (1 kg de faina, 2 cozonaci babani) si pe linga piine, gogosi si cozonaci mai face si altele, i.e. praji. in plus, iti poti cumpara si atasamentele si poti face paste, poti toca carne sau face inghetata in casa cu atasamentul de inghetata. eu pe asta il am in vedere next. vreau sa fac inghe/sorbet de fructe in casa la vara. masina de piine e buna dar face numai o piine. daca o folosesti si la copt piine atunci mai merge, daca o folosesti numai la framintat e mai bun mixerul. up to you.

nelia, eu (cu gindul la mincare) ma gindeam de ce nu vrei sa imparti ratza cu octav. cind ai scris ca pleaca te vedeam mincind ratza singuta si ma gindeam ce-o fi in capul tau, mai ales ca ai colesterol.

mai voi in qc sinteti libere luni si eu in ontario nu sint... zice ca nu au negociat sarbatoarea lui McGuinty in contractul colectiv si prin urmare noi muncim.

arturicii, mergi la dolarama si cumpara masurile standard. masoara cup, 1/2, 1/3, 1/4 de cup si linguri, lingurite etc. foarte folositoare la orice mai ales daca reteta e de pe aici. si spor la brutarit.

in ce priveste cadoul cristinei, eu nici nu va zic la ce m-am gindit ca mi-e rusine... numai mie imi umbla capul la prostii, se pare...

si inca ceva apropos de masina de piine, merge si drojdie proaspata daca esti linga masina cind face piinea, faci separat maiaua intr-un bowl si apoi o pui in masina de piine, peste ea lichidele apoi solidele dupa reteta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Mi-am adus aminte de ceva

Nelia tu iei anticonceptionale? Eu da, si de aceea si eu am colesterolul e marit. Al meu e la limita de sus, dr. gineco mi-a zis ca ar putea fii de la anticonceptionale, caci eu chiar nu mananc gras de ani de zile.

Lorelai, aici in europa tare-i scumpa machinaria aia! Da' cica e top de top!

Mergi la inceput